Παρουσίαση συστήματος... PMC

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
βιάζεσαι..πολύ βιάζεσαι @Bhutia m..
Εάν η ζητούμενη συνθήκη είχε πράγματι ικανοποιηθεί - όχι βεβαίως στο πώς φαινόταν στον εκάστοτε ακροατή αλλά με μετρητική πιστοποίηση - και δεν είχε εξαρχής αναφερθεί,τότε...τόσο το χειρότερο,αφού κάποιοι ενεργούν εντελώς ...κουτουρού.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εάν η ζητούμενη συνθήκη είχε πράγματι ικανοποιηθεί - όχι βεβαίως στο πώς φαινόταν στον εκάστοτε ακροατή αλλά με μετρητική πιστοποίηση - και δεν είχε εξαρχής αναφερθεί,τότε...τόσο το χειρότερο,αφού κάποιοι ενεργούν εντελώς ...κουτουρού.
1591448356457.png
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αν και δεν είμαι του δικάναλου είναι σεβαστή η άποψη του Λεανδρου.

Αυτό που μένει από αυτά που διαβάζω είναι μια επίθεση στο πρόσωπό του με παρερμηνεία από τα λεγόμενά του.

Μίλησε καθαρά για δικάναλα ακούσματα και ότι θα ήταν ικανοποιημένος και χωρίς τα sub.

Όλα τα άλλα που λέτε που τα διαβάσατε?

Φανατισμός, λες και μιλάμε για ομάδες.

Μη ξεχνάμε ότι θέλει εκπαίδευση το αυτί για να μάθει να ακούει με curve ιδικά αν είναι έντονη η κλίση.

Πολλές φορές νομίζεις ότι χάνονται τα πρίμα, άσχετα ότι είναι εκεί. ;)

Γιαυτό και υπάρχουν πολλά μέλη που προτιμάνε να ακούνε pure χωρίς καμία παρέμβαση.

Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ένταση που ακούμε.

Σε κάθε περίπτωση να χαίρεται ο jio τη συστηματάρα του και να είμαστε και εμείς τυχεροί κάποια στιγμή να τα ακούσουμε!!!
 

P

PMC

Guest
Ξεκινήσαμε λοιπόν με πολυκάναλη ακρόαση και ο ήχος κάτι παραπάνω από εντυπωσιακός, με κυριολεκτικά σεισμικό μπάσο και πολύ καλό "πάντρεμα" των subs με τα υπόλοιπα ηχεία, σε σημείο που να μη καταλαβαίνεις από που έρχονται τα μπάσα με εξαίρεση τις δονήσεις του καναπέ! :smile: :smile:

Βλέπετε πουθενά να μην διασκέδασε με τα σαμπ ο λεανδρος?
Ομως και από μόνα τους τα μεγάλα Ηχεια παίζουν ικανοποιητικά.......αλλά με σαμπ πάντα καλύτερα.

Αυτό που πιστεύει είναι πως ο καλύτερος ηχος είναι τα χαμηλά και μέσω χαμηλά του τριννοβ ( με σαμπ) μαζί με τα
Μεσαία και πρίμα του bryston....( να σημειώσω εδώ πως ότι ακούσαμε χωρίς τον τριννοβ περναγε από το dac του ayon) .
Αυτό σε μένα δείχνει ότι μάλλον έχουμε υπερβάλει στην ρύθμιση τελευταιου ταργκετ κερβ και ιδίως στην πτώση των μεσαίων και πριμων. Ισως το έχουμε παρακάνει στην πτώση.......ισως να είναι και κάτι άλλο που οφείλω παντως να ψάξω.

Να πω εδώ ξεκάθαρα πως αυτά που ακουσε ο λεανδρος με βρίσκουν σύμφωνο.
Υπήρξαν μουσικά θέματα που δεν είχαν ξεκάθαρη διαφορα αλλά και κάποια αλλα που μέσω τριννοβ χάναμε φυσικότητα λεπτομέρεια και ανάλυση. Στοιχεία που τα είχαμε με τον άλλο συνδυασμό.

Σκοπός δικός μου πλέον είναι να δω τι φταίει και δεν παίζει ο τριννοβ τουλάχιστον ίδια ( εννοώ χωρίς να μου λείπει κάτι .....) η και καλύτερα από το απλό δικαναλο σύστημα .....


Μηπως να ξαναρωτησουμε τον κατοχο, τωρα που εφυγε ο πρωτος εντυπωσιασμος απο το αρχικο ακουσμα του αβυσσαλεου μπασου, ποιο ακουσμα του ακουγεται πιο φυσικο?
Πιο κοντα στην ακροαση ενος live event που λεμε στο χωριο μου.
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ άκουσματος με σαμπ και χωρίς σαμπ......
Πάντα αυτό με τα σαμπ θα είναι πιο σωστό και πιο όμορφο.....( φτάνει να πληρούνται οι απαραίτητες προϋποθέσεις.)
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Αν και δεν είμαι του δικάναλου είναι σεβαστή η άποψη του Λεανδρου.

Αυτό που μένει από αυτά που διαβάζω είναι μια επίθεση στο πρόσωπό του με παρερμηνεία από τα λεγόμενά του.

Μίλησε καθαρά για δικάναλα ακούσματα και ότι θα ήταν ικανοποιημένος και χωρίς τα sub.

Όλα τα άλλα που λέτε που τα διαβάσατε?

Φανατισμός, λες και μιλάμε για ομάδες.

Μη ξεχνάμε ότι θέλει εκπαίδευση το αυτί για να μάθει να ακούει με curve ιδικά αν είναι έντονη η κλίση.

Πολλές φορές νομίζεις ότι χάνονται τα πρίμα, άσχετα ότι είναι εκεί. ;)

Γιαυτό και υπάρχουν πολλά μέλη που προτιμάνε να ακούνε pure χωρίς καμία παρέμβαση.

Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ένταση που ακούμε.

Σε κάθε περίπτωση να χαίρεται ο jio τη συστηματάρα του και να είμαστε και εμείς τυχεροί κάποια στιγμή να τα ακούσουμε!!!
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΦΙΛΕ!! Συγνωμη για τα κεφαλαια γραμματα
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
είναι τέταρτη φορά που το επιβεβαίωνω ότι ηχητικά ήταν λίγο υποδεέστερος ο trinnov απ το δικάναλο, με λιγότερη σαφήνεια και μια αίσθηση θολούρας στον ήχο και συμπίεσης.
Πέμπτη φορά δε θα απαντήσω στο ίδιο ερώτημα Νίκο μου! :wink:
μια χαρα τα ειπες κα σε οποιον αρεσει.......

o Jio εχει ωραιο συστμα με αρκετες επιλογες και μπορει να ακουει οπως γουσταρει...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αν και δεν είμαι του δικάναλου είναι σεβαστή η άποψη του Λεανδρου.

Αυτό που μένει από αυτά που διαβάζω είναι μια επίθεση στο πρόσωπό του με παρερμηνεία από τα λεγόμενά του.

Μίλησε καθαρά για δικάναλα ακούσματα και ότι θα ήταν ικανοποιημένος και χωρίς τα sub.

Όλα τα άλλα που λέτε που τα διαβάσατε?

Φανατισμός, λες και μιλάμε για ομάδες.

Μη ξεχνάμε ότι θέλει εκπαίδευση το αυτί για να μάθει να ακούει με curve ιδικά αν είναι έντονη η κλίση.

Πολλές φορές νομίζεις ότι χάνονται τα πρίμα, άσχετα ότι είναι εκεί. ;)

Γιαυτό και υπάρχουν πολλά μέλη που προτιμάνε να ακούνε pure χωρίς καμία παρέμβαση.

Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ένταση που ακούμε.

Σε κάθε περίπτωση να χαίρεται ο jio τη συστηματάρα του και να είμαστε και εμείς τυχεροί κάποια στιγμή να τα ακούσουμε!!!
Υπενθυμίζω ότι ο ίδιος δεν έθιξα το δικαίωμα στην άποψη,αλλά τις συνθήκες υπό τις οποίες προέκυψε εκείνη.

Και δεν υφίσταται δικαίωμα στη γενίκευση οποιασδήποτε άποψης.
Μπορεί να εκφραστεί όσο σπαραξικάρδια επιθυμεί καθένας,πλην όμως το μόνο που έχει γενικευμένη ισχύ είναι τα δεδομένα.

Και ο ίδιος τάσσομαι στην πράξη υπέρ των δικαναλικών setup,δεν επιτρέπεται όμως να έρχονται τα άνω...κάτω μετά κηρύγματος επ'αυτού επειδή καθένας πιστεύει ό,τι τον βολεύει.
 
Last edited:




Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
πλην όμως το μόνο που έχει γενικευμένη ισχύ είναι τα δεδομένα
Καλά τα δεδομένα, το τελευταίο λόγο όμως τον έχει ο εγκέφαλος και τα ερεθίσματα που δέχεται. Ούτε καν το αυτί γιατί μέχρι και αυτό μπορεί να παρουσιάζει προβλήματα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Μηπως να ξαναρωτησουμε τον κατοχο, τωρα που εφυγε ο πρωτος εντυπωσιασμος απο το αρχικο ακουσμα του αβυσσαλεου μπασου, ποιο ακουσμα του ακουγεται πιο φυσικο?
Πιο κοντα στην ακροαση ενος live event που λεμε στο χωριο μου.
Αν κι απάντησε ο @jiovani75 (man, sorry για το highjacking), θα σου απαντήσω κι εγώ (μιας και με ανέφερε ο @costas EAR): ο πρώτος εντυπωσιασμός όχι μόνο παραμένει αμείωτος, αλλά ενισχύθηκε κιόλας, μετά τη σωστή ρύθμιση και τοποθέτηση των subwoofers μου. Αν είχα χρήματα, χώρο και διάθεση, θα έβαζα άλλα δύο, ίδια με αυτά που έχω, για να ακούω μουσική σε στάθμες αναφοράς και να μην μένει κολυμπηθρόξυλο όρθιο.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Αν κι απάντησε ο @jiovani75 (man, sorry για το highjacking), θα σου απαντήσω κι εγώ (μιας και με ανέφερε ο @costas EAR): ο πρώτος εντυπωσιασμός όχι μόνο παραμένει αμείωτος, αλλά ενισχύθηκε κιόλας, μετά τη σωστή ρύθμιση και τοποθέτηση των subwoofers μου. Αν είχα χρήματα, χώρο και διάθεση, θα έβαζα άλλα δύο, ίδια με αυτά που έχω, για να ακούω μουσική σε στάθμες αναφοράς και να μην μένει κολυμπηθρόξυλο όρθιο.
χαιρομαι πραγματικα οταν ακουω καποιον χαιφιντελιστη να ειναι τοσο ευχαριστημενος με το συστημα του!
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Case closed.



Aυτός είναι ο Leandros?

View attachment 168568

@gdresios ή σειρά σου να εμφανιστείς... :biggrin:
Όποτε γουστάρεις, έρχομαι και από το μαγαζί να κεράσεις καφέ να μου δείξεις τα προϊόντα σας, μπας και πάρω κάνα σαμπάκι.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Όποτε γουστάρεις, έρχομαι και από το μαγαζί να κεράσεις καφέ να μου δείξεις τα προϊόντα σας, μπας και πάρω κάνα σαμπάκι.

Δεν έχω μαγαζί αγαπητέ.

Κερνάω όμως!
 

I

iason

Guest
Ένα μεγάλο Ευχαριστώ στον jiovani, και Leandros πού μοιράστηκαν τις ακουστικές τους εμπειρίες .
Να είσαστε Καλά παιδιά. :thumbsup:
Τώρα εάν τα αποτελέσματα δεν ήταν ικανοποιητικά για κάποια μέλη του φόρουμ ,τι να κάνουμε ρε παιδιά
Life sucks :rolleyes:
Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους. :drinks:
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Να προσθέσω και εγώ ότι ο Ζιο είναι ένας πολύ τυχερός άνθρωπος ο οποίος έχει την επιλογή να παίζει ανάλογα με την διάθεση του είτε δικάναλα είτε πολυκάναλα, το προσόν του είναι ότι δεν αφορίζει ούτε την μια ούτε την άλλη επιλογή, και σύμφωνα με την δυναμική αξιακή και ποιοτική των συστημάτων του είναι και ο μόνος που μπορεί να έχει εμπεριστατωμένη άποψη, φίλε αν και δεν σε γνωρίζω από κοντά μέσα από την καρδία μου, και χωρίς ίχνος μνησικακίας και φθόνου όπως δείχνουν πολλοί μέσα σε αυτό το φόρουμ σου εύχομαι να απολαμβάνεις πάντα τις ακροάσεις σου, και επίσης σου εύχομαι και εις ανώτερα.
 

P

PMC

Guest
Υπενθυμίζω ότι ο ίδιος δεν έθιξα το δικαίωμα στην άποψη,αλλά τις συνθήκες υπό τις οποίες προέκυψε.
Η ακρόαση έγινε εχθές από τις 19:00 έως τις 02:00

Αρχικά του έδειξα το προγράμμα του τριννοβ .
Τι δυνατότητες έχει τι μπορεί να κάνει που μπορεί να επέμβει .
Τι είναι τα πρισετς τι είναι και πως βαζεις καινούριο ταργκετ κερβ και γενικά ότι περιλαμβάνει το μενού του επεξεργαστή....
Στην συνέχεια του έδειξα το ροον.
Πως έχει αρχειοθετημενα τα τραγούδια , από που τραβάει πληροφορίες πως χωρίζει πολυκαναλα η απλά cd και τις υπόλοιπες κατηγορίες και γενικά πως λειτουργει.

Ότι ακούσαμε ήταν από ροον η από το aurender η cd και sacd.
Ακούσαμε πάνω από 45 μουσικά θέματα από κλασική μέχρι rnb και heavy metal ελληνικά συχρονα και παλιά Jazz , blues , rock n roll , Latin..... ( πολλά σε επανάληψη και ταυτόχρονη αλλαγή από το ένα σύστημα στο άλλο ) και η ρύθμιση της στάθμης έγινε με την μέτρηση στάθμης του rew.
Είμασταν εντελώς μόνοι μέχρι τις 23:30 όπου και είχαμε ολοκληρώσει το μεγαλύτερο μέρος των ακροάσεων - δοκιμών .
Μετά τσιμπήσαμε κάτι και ήπιαμε και δυο μπιρίτσες.......

Είμαι πολύ χαρούμενος που ήρθε στο σπίτι μου ο λεανδρος.
Είναι εξαιρετικός άνθρωπος και συμπαθεστατος .

Πιστεύω πως η επίσκεψη του είναι πιο εποικοδομητική από άλλες και εξηγώ....

Όταν κάποιος έρχεται και ακούει από ένα σύστημα με έναν πανάκριβο και Φημισμένο προενισχυτη , συνήθως είναι θετικά προκατειλημμένος για το τι πρόκειται να ακολουθήσει. Επιρεασμενος από αυτά που ενδεχόμενος έχει ακούσει και διαβάσει ισως να μην είναι σωστός η ειλικρινής απέναντι σε αυτό που έχει έρθει να ακούσει αλλά να σταθεί ταπεινός και να δεχτεί ως σωστό αυτό που είναι προς ακρόαση.

Όταν ακούς από ένα τέτοιο σύστημα είναι τόσο εντυπωσιακός και ολοκληρομενος ο ηχος που νιώθεις ότι δεν σου λείπει τίποτα....
Μόνο με την άμεση σύγκριση μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

Αυτό που κάναμε εχθές με βοήθησε πραγματικά πολύ ώστε να μην επαναπαυόμαι και διαρκώς να αναζητώ τον καλύτερο ήχο....

Τον ευχαριστώ για την επίσκεψη και για την κριτική του.....
 
Last edited by a moderator:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.325
Φανατισμός, λες και μιλάμε για ομάδες
Μπούρδες λες αγαπητέ.

Αν θέλετε, ξαναδιαβάστε τι έγραψα.

Είναι αδιανόητη παπαρολογία να λες πως "ανοίγει" και "πλαταίνει" η μουσική σκηνή, με λιγότερα ηχεία, κλείνοντας τα σαραουντ (!!!!) και ομοίως να μιλάς για το τρομερό φάντομ κεντρικό κανάλι, όταν υπάρχει αυτό το τέρας το κεντρικό, ίδιο ηχείο με τα κυρίως! Έλεος αδέρφια, έλεος...

Φυσικά για τα σαμπ, δεν θα ξαναμπώ στον κόπο να γράψω κάτι. Είναι μάταιο να λέτε πως δε χρειάζεται σάμπ, κοροϊδεύετε τον εαυτό σας.

Από κει και πέρα, προσωπικά δεν έθιξα τίποτε άλλο, ούτε και με ενδιαφέρει αν κάποιος όντως δε θέλει αυξημένο πλάτος στην μουσική εικόνα, ούτε με ενδιαφέρει που έχει τα πρίμα ο Τζιοβάνι, και αν άρεσαν έτσι ή γιουβέτσι, δεν έχω τέτοια ενδιαφέροντα, ας τα κάνουν όπως θέλουν, σαλάτα, μου είναι αδιάφορο.

Δεν έχω κανένα καημό να υποστηρίξω πως ο τρινοβ παίζει "καλύτερα" από τον Μπρίστον, ούτε και με νοιάζει κιόλας, κι ειλικρινά ας πούμε ότι παίζει καλύτερα ο μπριστον, αδιαφορώ.

Εφόσον ο μπριστον δεν έχει δυνατότητες για ταργκετ κερβ και σαμπ και πολυκάναλο ήχο, για μένα είναι ένα άχρηστο βινταζ μηχανάκι, και τίποτα παραπάνω. Αλλά για κάποιους άλλους, μπορεί να είναι καλό, τι με νοιάζει;


Δεν θα αφήσω όμως να αιωρούνται τέτοιες ασυναρτησίες περί των βασικών αρχών.

Άλλο τα γούστα (άλλος γουστάρει μονοκάναλο, τι να κάνω τώρα) κι άλλο πως γίνεται μεγαλύτερη η μουσική σκηνή σε πραγματικές αντιληπτές διαστάσεις.

Τα σύκα σύκα αγαπητοί.
Κι οι κοτσάνες κοτσάνες.



ΥΓ. Το σωστό μπάσο, είναι σωστό μπάσο, δεν έχει ενδιάμεσα. Όντως άκουσε σωστή ενσωμάτωση με τα σαμπ ο Λέανδρος, και όντως δε τον τραβούσαν τα μπάσα από την πλευρά των σαμπ, παρά μόνο τα κουνήματα του καναπέ, κάτι που δικαίως είπε, διότι τα σαμπ είναι κολλητά στον καναπέ, ενώ κανονικά δε θα έπρεπε να είναι έτσι.

Έχει αρκετά σφάλματα το στήσιμο του σετάπ στον Τζιοβάνι, λόγω των γνωστών περιορισμών, τα έχουμε ξαναπεί. Αυτά είναι όμως άσχετα με όσα έκανα τον κόπο να θίξω, διότι ήταν οφθαλμοφανώς κοτσάνες. ;)
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.564
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top