Παρουσίαση συστήματος... PMC



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αξίζει μια κατηγορηματική απάντηση για να μην έμεναν τέτοιες απορίες νυχτιάτικα...

Βιώνοντας ο ίδιος ηχοσύνολα διαφορετικής αρχιτεκτονικής και φιλοσοφίας κι έχοντας περάσει επίσης από το στάδιο δοκιμής καλωδίων με στόχο βελτιώσεις στην απόδοση,βρίσκω πλέον ως πιο απολαυστική,εποικοδομητική και πάνω απ'όλα αποτελεσματική ενασχόληση το να γράφω ο ίδιος λογισμικό για την πλήρη προσαρμογή του εκάστοτε setup στην αντίστοιχη ενιαία οντότητα.

Ξεπερνώντας λοιπόν μια συμβατική διαδικασία ισοστάθμισης,οι αναμενόμενες μεταβολές από αβανταδόρικα καλώδια ωχριούν μπροστά σε όσες ακροαματικές βελτιώσεις προκύπτουν με την εφαρμογή του software που γίνεται να διαμορφώσω από μόνος μου ως εναλλακτική των Dirac και Trinnov.

Βηματική απόκριση:
View attachment 152791

Και Group Delay σημειωτέον με bass reflex sub (Κατ'εξαίρεσιν)
View attachment 152792

Αποτελέσματα σαν τα ανωτέρω θα μπορούσαν μονάχα ν'αλλοιωθούν αντί να βελτιώνονταν με εναλλαγές διαφορετικών καλωδίων από τα συμμετέχοντα κατά τη διαδικασία προσαρμογής...
Νομιζες οτι θα περναγε ετσι ντουκου αυτο; Δωσε πληρη στοιχεια και λεπτομερειες. Ποια μεθοδολογια ακολουθησες, ποια εργαλεια χρησιμοποίησες;
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Εντάξει 1,86 .... Καλιμπρεισον κάνεις?
την καλιμπράρει την..... :whistling: :lol::lolsign:
Το κατε.....ζω τωρα κιολας....αμα ακουω για μπασο κατι παθαινω ο καψερος...χαχαχαχα
για πες μας και τι ύψος έχεις...αν είναι να σου στείλουμε την ροζι να σου παίξει μπασκετάκι :laugh: :lol:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Νομιζες οτι θα περναγε ετσι ντουκου αυτο; Δωσε πληρη στοιχεια και λεπτομερειες. Ποια μεθοδολογια ακολουθησες, ποια εργαλεια χρησιμοποίησες;
Αναρωτιέμαι όμως πόσο εκτιμητέο θα ήταν κάτι τέτοιο πέραν της ακαδημαϊκής αξίας.

Από τη μια μεριά όσοι θ'αναγνώριζαν δίχως ενστάσεις την πρακτική του αξία είναι κατά κανόνα ήδη τακτοποιημένοι με δικούς τους (πολυκαναλικούς) επεξεργαστές που θα είχαν τη βέλτιστη δράση δεδομένης της εκτεταμένης έρευνας των υπευθύνων για το λογισμικό τους.

Από την άλλη πλευρά οι παραδοσιακοί χρήστες που θα το χρειάζονταν ακόμα περισσότερο θα έβρισκαν τη διαδικασία επίπονη κι εξεζητημένη δεδομένου ότι χρειάζεται κάποια γνώση και δεξιότητα στο χειρισμό των φίλτρων και παράλληλα διαδοχικές δοκιμές προς έγκριση ή απόρριψη σε ακροαματικό επίπεδο του προκύπτοντος σε κάθε προσπάθεια λογισμικού.Κι επιμονή να ξεκινάς αν χρειαστεί πάλι από την αρχή.Κι επειδή η αποτυχία είναι πιθανότερη στις αρχικές προσπάθειες υπάρχει το ενδεχόμενο ν'απαξιωθεί ως ατελέσφορη η όλη διαδικασία.

Ο ίδιος πάντως εντρύφησα σε αυτήν όχι γι αποθέωση της γνώσης ή της ΄΄μαγκιάς΄΄,αλλά επειδή αποφάσισα να προμηθευτώ όποτε κρίνω ότι οι συνθήκες μου θα έχουν ωριμάσει μια και καλή πολυκαναλικό επεξεργαστή αντί να περνούσα μεταβατικώς σε κάποια έτοιμη δικαναλική υλοποίηση.Ο extra large τύπος έχει πεθάνει προ πολλού στη δική μου φρόνηση.

Και η μεγάλη πλάκα είναι ότι μικρές διαφοροποιήσεις στις καμπύλες επιφέρουν πιο δραστικά αποτελέσματα έναντι οποιασδήποτε αβανταδόρικης καλωδίωσης ή συναφών παρελκομένων.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και η μεγάλη πλάκα είναι ότι μικρές διαφοροποιήσεις στις καμπύλες επιφέρουν πιο δραστικά αποτελέσματα έναντι οποιασδήποτε αβανταδόρικης καλωδίωσης ή συναφών παρελκομένων.
Ο λόγος που έγινα "γενίτσαρος" όπως λέει ο Dimifoot. Πρέπει να το ακούσει κανείς για να καταλάβει τί ακριβώς συμβαίνει. Δεν θέλω να σας πρήζω παίδες, αλλά εδώ υπάρχει ζουμί. Το έχω ρίξει στο διάβασμα μεν ( εντάξει, όποτε προλαβαίνω ), αλλά όποιος μπορεί να δώσει βοήθεια ως προς τη διαδικασία ισοστάθμισης για κάποιον που δεν έχει επεξεργαστή, θα βοηθήσει πολύ. Έχω αντιληφθεί ότι είμαστε αρκετοί αυτοί που χρησιμοποιούμε υπολογιστή σαν πηγή και υποθέτω ότι είναι πολλοί σαν κι εμένα πριν λίγο καιρό που δεν ήξερα ότι υπάρχει δυνατότητα εφαρμογής ισοστάθμισης στα προγράμματα αναπαραγωγής.
Άσχιετο, αλλά σκοπεύω να συνεισφέρω με έναν οδηγό εγκατάστασης του Daphile γιατί υποψιάζομαι ότι είναι επίσης αρκετοί αυτοί που είτε δεν γνωρίζουν την ύπαρξή του, είτε τα βρίσκουν σκούρα στην εγκατάσταση και τα παρατάνε.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Αναρωτιέμαι όμως πόσο εκτιμητέο θα ήταν κάτι τέτοιο πέραν της ακαδημαϊκής αξίας.

Από τη μια μεριά όσοι θ'αναγνώριζαν δίχως ενστάσεις την πρακτική του αξία είναι κατά κανόνα ήδη τακτοποιημένοι με δικούς τους (πολυκαναλικούς) επεξεργαστές που θα είχαν τη βέλτιστη δράση δεδομένης της εκτεταμένης έρευνας των υπευθύνων για το λογισμικό τους.

Από την άλλη πλευρά οι παραδοσιακοί χρήστες που θα το χρειάζονταν ακόμα περισσότερο θα έβρισκαν τη διαδικασία επίπονη κι εξεζητημένη δεδομένου ότι χρειάζεται κάποια γνώση και δεξιότητα στο χειρισμό των φίλτρων και παράλληλα διαδοχικές δοκιμές προς έγκριση ή απόρριψη σε ακροαματικό επίπεδο του προκύπτοντος σε κάθε προσπάθεια λογισμικού.Κι επιμονή να ξεκινάς αν χρειαστεί πάλι από την αρχή.Κι επειδή η αποτυχία είναι πιθανότερη στις αρχικές προσπάθειες υπάρχει το ενδεχόμενο ν'απαξιωθεί ως ατελέσφορη η όλη διαδικασία.

Ο ίδιος πάντως εντρύφησα σε αυτήν όχι γι αποθέωση της γνώσης ή της ΄΄μαγκιάς΄΄,αλλά επειδή αποφάσισα να προμηθευτώ όποτε κρίνω ότι οι συνθήκες μου θα έχουν ωριμάσει μια και καλή πολυκαναλικό επεξεργαστή αντί να περνούσα μεταβατικώς σε κάποια έτοιμη δικαναλική υλοποίηση.Ο extra large τύπος έχει πεθάνει προ πολλού στη δική μου φρόνηση.

Και η μεγάλη πλάκα είναι ότι μικρές διαφοροποιήσεις στις καμπύλες επιφέρουν πιο δραστικά αποτελέσματα έναντι οποιασδήποτε αβανταδόρικης καλωδίωσης ή συναφών παρελκομένων.
Μας τιμας με την παρουσία σου. Μας κάνεις σοφότερους όχι για το audio. Πλάκα πλάκα, στην αρχή που γράφτηκα στο avsite, πίστευα ότι είσαι καθηγητής ακουστικής στην τριτοβάθμια (μέσα μου ακόμη το πιστεύω).
Μετά τιμής,
Ymz3606
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μας τιμας με την παρουσία σου. Μας κάνεις σοφότερους όχι για το audio. Πλάκα πλάκα, στην αρχή που γράφτηκα στο avsite, πίστευα ότι είσαι καθηγητής ακουστικής στην τριτοβάθμια (μέσα μου ακόμη το πιστεύω).
Μετά τιμής,
Ymz3606
Ε,κοντά πέφτεις.Είμαι λειτουργός της τριτοβάθμιας...παίδευσης - εκ του απλού...παιδέματος. :Α
Ο λόγος που έγινα "γενίτσαρος" όπως λέει ο Dimifoot. Πρέπει να το ακούσει κανείς για να καταλάβει τί ακριβώς συμβαίνει. Δεν θέλω να σας πρήζω παίδες, αλλά εδώ υπάρχει ζουμί. Το έχω ρίξει στο διάβασμα μεν ( εντάξει, όποτε προλαβαίνω ), αλλά όποιος μπορεί να δώσει βοήθεια ως προς τη διαδικασία ισοστάθμισης για κάποιον που δεν έχει επεξεργαστή, θα βοηθήσει πολύ. Έχω αντιληφθεί ότι είμαστε αρκετοί αυτοί που χρησιμοποιούμε υπολογιστή σαν πηγή και υποθέτω ότι είναι πολλοί σαν κι εμένα πριν λίγο καιρό που δεν ήξερα ότι υπάρχει δυνατότητα εφαρμογής ισοστάθμισης στα προγράμματα αναπαραγωγής.
Άσχιετο, αλλά σκοπεύω να συνεισφέρω με έναν οδηγό εγκατάστασης του Daphile γιατί υποψιάζομαι ότι είναι επίσης αρκετοί αυτοί που είτε δεν γνωρίζουν την ύπαρξή του, είτε τα βρίσκουν σκούρα στην εγκατάσταση και τα παρατάνε.
Ωραία.Η ενθάρρυνση από τα μέλη λαμβάνεται υπόψιν.Θα γίνει μια προσπάθεια από μέρους μου αλλά για λόγους οικονομίας λόγου θα θεωρηθεί ότι απευθύνεται σε έτοιμους χρήστες USB μικροφώνου,υπολογιστή,όπως και βασικών λειτουργιών που παρέχει το Room EQ Wizzard.Εννοείται ότι θα μας απασχολήσουν δικαναλικά setup κατά προτίμηση με ενεργώς κροσαρισμένα sub..Οι πολυκαναλικοί κατά κανόνα ΄΄έχουν κλείσει την αράδα τους΄΄.

Κι επισημαίνεται ότι θα εξεταστεί επίπεδο πιο προηγμένο από τη σκέτη ισοστάθμιση με καμπύλη-στόχο.
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... ουφ, με πλατη στο μικροφωνο/πληκτρολογιο και την εκπαιδευτικη εδρα ... και παλι ο Μεσιε -φαντασιωση σκετη- Μπουτια.. welcome back Sir !
εγω νομιζα στην αρχη οτι ειναι διδυμος... 8-) :focus::download:
Άσχιετο, αλλά σκοπεύω να συνεισφέρω με έναν οδηγό εγκατάστασης του Daphile γιατί υποψιάζομαι ότι είναι επίσης αρκετοί αυτοί που είτε δεν γνωρίζουν την ύπαρξή του, είτε τα βρίσκουν σκούρα στην εγκατάσταση και τα παρατάνε.
Με απλα λογια σα να μιλας σε νηπιαγωγειο.
 
Last edited:



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
@Bhutia όταν ετοιμάσεις το θέμα, θα έλεγα αν μπορούσες να το φτιάξεις σε ένα word και να το ανεβάσεις "με τη μία" γιατί φαντάζομαι ότι θα είναι μακροσκελές και είναι αμαρτία να χαλάει από ενδιάμεσα σχόλια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
@Bhutia όταν ετοιμάσεις το θέμα, θα έλεγα αν μπορούσες να το φτιάξεις σε ένα word και να το ανεβάσεις "με τη μία" γιατί φαντάζομαι ότι θα είναι μακροσκελές και είναι αμαρτία να χαλάει από ενδιάμεσα σχόλια.
Κατανοητόν,αλλά τί σόϊ...παιδευτής θα ήμουν άμα έκανα μια τέτοια εξυπηρέτηση ; Α
Αν παρηγορείσαι πάντως,ο κορμός του νήματος δεν προβλέπεται να είναι μακροσκελής.
 




Μηνύματα
348
Reaction score
685
Α, ξέχασα. Σόρρυ.

Το φαινόμενο πλασεμπο είναι αποδεδειγμένο, είναι υπαρκτό.Μην το υποτιμάτε.
Συνεχίστε. Παρακαλώ.

Ακολούθως ισχύει και ως "γνωμική" ψευδαισθηση ειδικά σε όποιους το επικαλούνται κατ εξακολούθησιν και δη για τρίτους.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top