Παρουσίαση συστήματος... PMC

P

PMC

Guest
Η τελευταία προσθήκη στο σύστημα μου για την οποία είμαι πολύ χαρούμενος είναι αυτή....





Ήθελα από καιρό ένα αξιόλογο CD-sacd player ( για τα δικαναλα sacd μου) και η συγκεκριμένη επιλογή μετά από δυο μήνες συμβίωσης που έχουμε ήδη συμπληρώσει ,νιώθω να με έχει δικαιώσει τα μάλα !!!

Ο ηχος του cd-10 είναι καταπληκτικός...(στο cd λειτουργεί λαμπατο στάδιο εξόδου )
Σε κάνει να θες να ακούσεις όλα τα cd σου από την αρχή!
Έχει ένα καταπληκτικό dac με ψηφιακές εισόδους για άλλες πηγές και είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες οι συγκρίσεις που μπορείς να κανείς ......
Σε σύνδεση από το aurender και το ayon σαν dac και απευθείας με xlr σύνδεση στον bp17 έχω ακούσει τον καλύτερο δικαναλο ήχο . Σε σημείο που κοιτάς σαν χαζός και αναρωτιέσαι .......πως παίζει έτσι το γ@μη.....νο?
Δεν θέλω να πω τίποτα άλλο προς το παρόν παρά μόνο πως είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο αυτού του player........
99D8FEE1-0471-44CF-9DE6-D80D29F840C4.jpeg
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Δηλαδή πουλάς τον τρινοβ ενα πράγμα εεεε...
Πισώπλατα χτυπήματα στην πλάτη της ιμερσιβ κοινότητας .
Τι έγινε η ακρόαση με τα σαμπ ;
Έλα πλάκα κάνω ...
Θα ήθελα παρακαλώ σύγκριση του ιδιου ηχητικού κομματιού σε αναπαραγωγή με την ίδια πηγή συνδεμενο στον τρινοβ κ στον bryston αναλογικά .
Κ εντυπώσεις μετά .
Παρακαλώ εάν μπορείς στην ίδια στάθμη εντασης...
 


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ο ηχος του cd-10 είναι καταπληκτικός....
Σε κάνει να θες να ακούσεις όλα τα cd σου από την αρχή!..
.... με xlr σύνδεση στον bp17 έχω ακούσει τον καλύτερο δικαναλο ήχο . Σε σημείο που κοιτάς σαν χαζός και αναρωτιέσαι ....πως παίζει έτσι..?
Από τις ατελειωτες διαδρομες των αλγοριθμων
στον Lee de Forest του 1908
και την απλοτητα της τριοδου.
Back to the future...
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Γιατί τα ψηφιακά characters απέχουν πάααααρα πολύ από το χαρατήρα ενός ηλεκτρικού κυκλώματος. Δεν το λέω γω αλλά αυτοί που χρησιμοποιούν και τα δυό στην παραγωγή.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Η τελευταία προσθήκη στο σύστημα μου για την οποία είμαι πολύ χαρούμενος είναι αυτή....





Ήθελα από καιρό ένα αξιόλογο CD-sacd player ( για τα δικαναλα sacd μου) και η συγκεκριμένη επιλογή μετά από δυο μήνες συμβίωσης που έχουμε ήδη συμπληρώσει ,νιώθω να με έχει δικαιώσει τα μάλα !!!

Ο ηχος του cd-10 είναι καταπληκτικός...(στο cd λειτουργεί λαμπατο στάδιο εξόδου )
Σε κάνει να θες να ακούσεις όλα τα cd σου από την αρχή!
Έχει ένα καταπληκτικό dac με ψηφιακές εισόδους για άλλες πηγές και είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες οι συγκρίσεις που μπορείς να κανείς ......
Σε σύνδεση από το aurender και το ayon σαν dac και απευθείας με xlr σύνδεση στον bp17 έχω ακούσει τον καλύτερο δικαναλο ήχο . Σε σημείο που κοιτάς σαν χαζός και αναρωτιέσαι .......πως παίζει έτσι το γ@μη.....νο?
Δεν θέλω να πω τίποτα άλλο προς το παρόν παρά μόνο πως είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο αυτού του player........
View attachment 159678
Συγχαρητηρια ρε φιλε!!!

Δηλαδη παιζει καλυτερα απο τα άυλα;Οπως σου ελεγα;
 

P

PMC

Guest
Θα ήθελα παρακαλώ σύγκριση του ιδιου ηχητικού κομματιού σε αναπαραγωγή με την ίδια πηγή συνδεμενο στον τρινοβ κ στον bryston αναλογικά .
Κ εντυπώσεις μετά .
Παρακαλώ εάν μπορείς στην ίδια στάθμη εντασης...
Καλημέρα Μάκη .

Έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή το σετ απ είναι πολύ εύκολο να συγκρίνεις τα πάντα.
Με ένα κουμπάκι μόνο στον bryston pb17 και αλλάζεις τα πάντα.

1. Ayon cd10 - bryston pb17 - (2 x) bryston 14bsst2 - pmc mb2 se xbd ( το ένα σύστημα )

2. ROON NUCLEUS - trinnov al 16 - ( pb17 σε by pass) -(2 x) bryston 14bsst2 - pmc mb2 se xbd + (2 x) svs bp16 ultra ( το άλλο)

Μη πιστέψετε ότι είναι εύκολα τα πράγματα απέναντι στον τριννοβ.

Ειδικά σε στάθμες πάνω από 100 dB η Προσθήκη και η διαχείριση των σαμπ προσφέρουν μια αίσθηση δύναμης και ελέγχου που δεν Ξεπερνιέται με τίποτα.
( τα σαμπ παίζουν από 50 κύκλους και κάτω.
Η δοκιμή να παίζουν από 80 και κάτω δεν στέφθηκε με επιτυχία αποκαλύπτοντας πολλά προβλήματα των svs να ακολουθήσουν . Από 50 και κάτω σε δοκιμές - με η χωρίς σαμπ - δεν είναι εύκολο να διακρίνεις τι παίζει κάθε φορά (σε χαμηλές στάθμες εως 85 dB. Δυνατά η διαφορα είναι αρκετά ακουστή )
Θα μπορούσα να σας δωσω συγκεκριμένα παραδείγματα από μουσικά κομμάτια και να το παίζω ριβιουρερ αλλά δεν θέλω να το κάνω.( είναι εύκολο πάντως)

Η διαφορα ( για μένα ) είναι υπέρ του ayon κυριως στην γλυκα και στην ζεστασιά που βγάζει σε όλο το φάσμα .
Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι που σίγουρα δεν έχει εύκολο νικητή.....
Γνωρίζω φυσικά πως μπορεί να μην παίζει ΣΩΣΤΑ . Αλλά παίζει ΟΜΟΡΦΑ.

Ο Μανώλης ο καστρουνης όταν κάναμε δοκιμές διέκρινε μια μικρή υπέροχη υπέρ του τριννοβ στην στερεοφωνικη εικόνα με τοποθέτηση της ορχήστρας λίγο καλύτερη σε ύψος και βάθος ...
Εγώ δυστηχως δεν μπορώ να καταλαβαίνω αυτή την διαφορα.

Για χροιές δεν θέλω να πω τίποτα .
Όταν περάσει η μπόρα θα έρθει ο λεανδρος και ελπίζω να γράψει ότι ακούσει.

Τελος Να πω πως οι συγκρίσεις αφορούν μόνο δικαναλο .
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Σταμάτα ρε γκρινιάρη εσύ. Αμέσως να του την πείς του ανθρώπου. :lolsign:
Gio ένα πράγμα μόνο πρόσεχε.! Να μην παίζει το cd και ταυτόχρονα παίζει και το κεντρικό . Οι κραδασμοί από το κεντρικό θα ταλαιπωρήσουν το laser τόσο που μπορεί και να βγεί και εκτός. Δεν το θέλεις αυτό.
 


P

PMC

Guest
Gio ένα πράγμα μόνο πρόσεχε.! Να μην παίζει το cd και ταυτόχρονα παίζει και το κεντρικό . Οι κραδασμοί από το κεντρικό θα ταλαιπωρήσουν το laser τόσο που μπορεί και να βγεί και εκτός. Δεν το θέλεις αυτό.
Το θέμα της στήριξης γενικά με απασχολεί αλλά είναι πολύ δύσκολες οι λύσεις ....
Ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση .
Αυτό ήταν πάντως το πιο αστείο απ´ολα

:lolsign:
Ξέρω πως να σε σκοτώνω......
Περιμένω και τον άλλο να σχολιάσει........
Αναρωτιέμαι Πως κρατιέται :lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Φαλακροπόδη, μη κοροϊδεύεις το μονοκάναλο.

Έχω ένα φρέσκο δίσκο, αυθεντική μονοκάναλη ηχογράφηση του Λούις Άρμστρονγκ.
Φρέσκο; Ναι, φρέσκο μαστερινγκ.
Σε DVDA, πολυκάναλο. Μαγικό.
Δε ξέρω πως το κάναν, ιδέαν δεν έχω.
Πάντως έχει τη δυνατότητα να παίζει μονοκάναλα, αν θες.


Είδες; Ακόμα υπάρχει το μονοκάναλο. :tongue:



ΥΓ.1. Με γειά το σιντιπλέιερ Τζιοβάνι! :drinks:

Να σου στείλω πακέτο κάνα αξιόλογο CD να ακούς, έχω άφθονα που απλώς μαζεύουν σκόνη εδώ και δεκαετίες... Δε κάνω πλάκα, άμα το δουλεύεις, κάνα phantom of the opera, τίποτα Philip Glass, Pink Floyd, Miles, ξερωγω, τίγκα στα CD είμαι, να σου δώσω πράμα. ;)

Εσύ πήρες σιντιπλέιερ, εγώ φόνο στειτζ που το δούλεψα 5' και τέλος, ποιος πήρε το πιο άχρηστο είναι εντελώς ξεκάθαρο! :lol::lol::lol:



ΥΓ.2. Όχι, δεν άκουσα τον Άρμστρονγκ πως παίζει σε μονοκάναλο. Εδώ έσβησα όλη την (τεράστια) δισκοθήκη μου σε δικάναλα, χωρίς να έχω κρατήσει μπακαπ, μονοκάναλο θα άκουγα; Δεν έφτασα εκεί που έφτασα για να ακούω μονοκάναλα, κατά τον ίδιο τρόπο που θρονιασμενος στην κορυφή της τροφικής πυραμίδας, δεν θέλω ούτε να τρώω ούτε να βλέπω μπάμιες. (Αυτό όμως, δεν εμποδίζει το φίλο μας τον μπρετσιο να τις απολαμβάνει.)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλημέρα Μάκη .

Έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή το σετ απ είναι πολύ εύκολο να συγκρίνεις τα πάντα.
Με ένα κουμπάκι μόνο στον bryston pb17 και αλλάζεις τα πάντα.

1. Ayon cd10 - bryston pb17 - (2 x) bryston 14bsst2 - pmc mb2 se xbd ( το ένα σύστημα )

2. ROON NUCLEUS - trinnov al 16 - ( pb17 σε by pass) -(2 x) bryston 14bsst2 - pmc mb2 se xbd + (2 x) svs bp16 ultra ( το άλλο)

Μη πιστέψετε ότι είναι εύκολα τα πράγματα απέναντι στον τριννοβ.

Ειδικά σε στάθμες πάνω από 100 dB η Προσθήκη και η διαχείριση των σαμπ προσφέρουν μια αίσθηση δύναμης και ελέγχου που δεν Ξεπερνιέται με τίποτα.
( τα σαμπ παίζουν από 50 κύκλους και κάτω.
Η δοκιμή να παίζουν από 80 και κάτω δεν στέφθηκε με επιτυχία αποκαλύπτοντας πολλά προβλήματα των svs να ακολουθήσουν . Από 50 και κάτω σε δοκιμές - με η χωρίς σαμπ - δεν είναι εύκολο να διακρίνεις τι παίζει κάθε φορά (σε χαμηλές στάθμες εως 85 dB. Δυνατά η διαφορα είναι αρκετά ακουστή )
Θα μπορούσα να σας δωσω συγκεκριμένα παραδείγματα από μουσικά κομμάτια και να το παίζω ριβιουρερ αλλά δεν θέλω να το κάνω.( είναι εύκολο πάντως)

Η διαφορα ( για μένα ) είναι υπέρ του ayon κυριως στην γλυκα και στην ζεστασιά που βγάζει σε όλο το φάσμα .
Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι που σίγουρα δεν έχει εύκολο νικητή.....
Γνωρίζω φυσικά πως μπορεί να μην παίζει ΣΩΣΤΑ . Αλλά παίζει ΟΜΟΡΦΑ.

Ο Μανώλης ο καστρουνης όταν κάναμε δοκιμές διέκρινε μια μικρή υπέροχη υπέρ του τριννοβ στην στερεοφωνικη εικόνα με τοποθέτηση της ορχήστρας λίγο καλύτερη σε ύψος και βάθος ...
Εγώ δυστηχως δεν μπορώ να καταλαβαίνω αυτή την διαφορα.

Για χροιές δεν θέλω να πω τίποτα .
Όταν περάσει η μπόρα θα έρθει ο λεανδρος και ελπίζω να γράψει ότι ακούσει.

Τελος Να πω πως οι συγκρίσεις αφορούν μόνο δικαναλο .
Η διαφορα της στερεοφωνιας ηταν ως προς το βαθος,το πλατος ή τον διαχωρισμο αναμεσα στη σκηνη;

Για τους κραδασμους μπορεις να παρεις τα πελματα με ελατηρια που εχω βαλει και εγω λογω του παλιου ξυλινου δαπεδου.Γυρω στο 25αρι βγαινει η τετραδα απο ebay αλλα εχεις εχεις και ακριβοτερες και ισως καλυτερες επιλογες αν ψαχτεις.Μεχρι και μαγνητικη αιωρηση.
 

P

PMC

Guest
Η διαφορα της στερεοφωνιας ηταν ως προς το βαθος,το πλατος ή τον διαχωρισμο αναμεσα στη σκηνη;
Όταν τελειώσουν όλα και κατέβεις προς τα κάτω θα έρθεις να πιούμε μια μπυρα και να τα δούμε (ακούσουμε) όλα από κοντά....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Αναρωτιέμαι Πως κρατιέται
Α, διασκεδάζω αφάνταστα με όλα αυτά που κάνεις, και γουστάρω πολύ "άχρηστες" αγορές, που όμως προσφέρουν ικανοποίηση. ;)

Γι'αυτό το λόγο και δεν είμαι εναντίον του πικάπ. Και το δείχνω κιόλας, έχοντας ένα. 8-)

Για άλλους που δεν έχουν ακούσει ακόμα τίποτα, με στέρεα γτπκ, και μιλάνε με ύφος 10 καρδιναλίων, εκεί δε κρατιέμαι. 8-)

Για σένα πάνω στο όντιο δεν έχω τίποτα να συνεισφέρω πλέον, καθότι ηχεία της προκοπής έχεις, σαμπ έχεις, πολυκάναλο σεταπ έχεις στήσει, και έχεις νιώσει την ανωτερότητά του στο πετσί σου, την ασύγκριτη ποιότητα πιστότητα και ικανοποίηση που προσφέρει μια σύγχρονη πολυκάναλη παραγωγή, και το έχεις πει κατ'επαναληψιν, όπως και τώρα:
Τελος Να πω πως οι συγκρίσεις αφορούν μόνο δικαναλο .
Οπότε κάνεις το χαβαλε σου, κι είσαι άρχοντας, παίξε και με καλώδια ρεύματος, πλάκα έχει. :party:

Έχω και κάτι μαγκνεπαν στην άκρη. Μήπως τα θες; Ξέρεις τι ωραία περιέλιξη προσφέρουν στο δικάναλο; Πλάτος σκηνής και εικόνα; Στήσε ένα ακόμα σύστημα, να χαρείς και τα μαγνητοστατικά, έχουν κι αυτά σπουδαίο μουσικό χαρακτήρα, χαρισματικά ηχεία είναι! ;)


ΥΓ. Ένας πολύ "έμπειρος" και "εκπαιδευμένος" ακροατής, όπως κι ένας μαστερας ή γενικώς ένας ακροατής που κυνηγάει την "πιστότητα αναπαραγωγής" χωρίς επιπρόσθετες αλλοιώσεις, είναι γεγονός πως και στο δικάναλο θα προτιμήσει τον τρινοβ, φυσικά σε στάθμες αναφοράς και με όλο το φάσμα διαθέσιμο. Και είμαι πολύ ικανοποιημένος από τα σχόλιά σου και την αναφορά στα σχόλια του καστρουνή επ'αυτου. Με έχεις καλύψει πλήρως. ;)
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Οπότε κάνεις το χαβαλε σου, κι είσαι άρχοντας, παίξε και με καλώδια ρεύματος, πλάκα έχει.
Αυτό είναι το χόμπι.
Γιαυτο λέω κατεπαναληψη ότι άλλο πράγμα το χόμπι και άλλο η ακριβής αναπαραγωγή.....

Εσείς μερικές φορές μπερδεύεστε και μιλάτε κοροϊδευτικά για τους χομπίστες.
Όλοι είμαστε ελεύθεροι να ακολουθήσουμε οποίο δρόμο θελουμε ! Κάποιοι και τους δυο....( δρομουσ ) πικαπ ας πούμε έχετε και οι τρεις φίλοι μου . ........Εαρ, Δημήτρης, κοτσιδης.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Φαλακροπόδη, μη κοροϊδεύεις το μονοκάναλο.

Έχω ένα φρέσκο δίσκο, αυθεντική μονοκάναλη ηχογράφηση του Λούις Άρμστρονγκ.
Φρέσκο; Ναι, φρέσκο μαστερινγκ.
Σε DVDA, πολυκάναλο. Μαγικό.
Δε ξέρω πως το κάναν, ιδέαν δεν έχω.
Πάντως έχει τη δυνατότητα να παίζει μονοκάναλα, αν θες.


Είδες; Ακόμα υπάρχει το μονοκάναλο. :tongue:



ΥΓ.1. Με γειά το σιντιπλέιερ Τζιοβάνι! :drinks:

Να σου στείλω πακέτο κάνα αξιόλογο CD να ακούς, έχω άφθονα που απλώς μαζεύουν σκόνη εδώ και δεκαετίες... Δε κάνω πλάκα, άμα το δουλεύεις, κάνα phantom of the opera, τίποτα Philip Glass, Pink Floyd, Miles, ξερωγω, τίγκα στα CD είμαι, να σου δώσω πράμα. ;)

Εσύ πήρες σιντιπλέιερ, εγώ φόνο στειτζ που το δούλεψα 5' και τέλος, ποιος πήρε το πιο άχρηστο είναι εντελώς ξεκάθαρο! :lol::lol::lol:



ΥΓ.2. Όχι, δεν άκουσα τον Άρμστρονγκ πως παίζει σε μονοκάναλο. Εδώ έσβησα όλη την (τεράστια) δισκοθήκη μου σε δικάναλα, χωρίς να έχω κρατήσει μπακαπ, μονοκάναλο θα άκουγα; Δεν έφτασα εκεί που έφτασα για να ακούω μονοκάναλα, κατά τον ίδιο τρόπο που θρονιασμενος στην κορυφή της τροφικής πυραμίδας, δεν θέλω ούτε να τρώω ούτε να βλέπω μπάμιες. (Αυτό όμως, δεν εμποδίζει το φίλο μας τον μπρετσιο να τις απολαμβάνει.)
Δώσε και σε μένα ντοκ. Τι το' χω το cd player; Χαχα.
Όταν τελειώσουν όλα και κατέβεις προς τα κάτω θα έρθεις να πιούμε μια μπυρα και να τα δούμε (ακούσουμε) όλα από κοντά....
Δηλαδή ο Γιάνννης μένει στα ορεινά, και συ παραλία; Πόσο απέχεις ευθεία γραμμή από τον Ιωάνννη;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Αυτό είναι το χόμπι.
Αυτό είναι το χόμπι των μηχανημάτων, και συμφωνώ με την ικανοποίηση που προσφέρει, την ξέρω καλά και την έχω ζήσει και την αναγνωρίζω και δεν έχω κανένα θέμα με αυτό, και θέλω κι εγώ κομμάτι από αυτήν την πίτα. ;)

Ωστόσο, παλεύω και θα συνεχίσω να παλεύω με τον κόσμο που έχει χαθεί απομονωμένος μέσα στο χόμπι αυτό, πιστεύοντας πως αυτό είναι το καλύτερο δυνατό στην αναπαραγωγή, χωρίς να έχει βρει στην άκρη του τούνελ την ικανοποίηση και την χαρά που προσφέρει η αληθινά πιστή αναπαραγωγή του ηχογραφημενου περιεχομένου, νομίζοντας πως αυτή αφορά ένα "στεγνό" και "επαγγελματικό - στουντιακό" άκουσμα χωρίς "χροιές" και δεξερωγωτι. ;)

Με σένα πάλευα μέχρι να βάλεις υλικά περιποίησης της ηχητικής του χώρου, μέχρι να πάρεις σαμπ, μέχρι να στήσεις πολυκάναλο. Δικαίως. Και το αναγνώρισες. Ένιωσες την χαρά και την ικανοποίηση αυτών των ουσιαστικών αναβαθμίσεων, είδες το φως της αληθινά υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, έληξε το θέμα. Τώρα παίξε όσο θες. :)

Εκνευρίζομαι με ανεπαρκή ηχεία και ενισχυτικά, με έλλειψη σαμπ, με έλλειψη ισοστάθμισης, με άδεια ντουβάργια χωρίς σωστή ηχητική περιποίηση, διότι αυτά είναι βασικά στοιχεία για την απόλαυση, όχι για τους "τύπους"...

Τες πα. Χόμπι είναι και κει πετάμε λεφτά, είτε μας περισσεύουν, είτε όχι. Έτσι πάει. Δεκτό. :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Αυτό είναι το χόμπι.
Γιαυτο λέω κατεπαναληψη ότι άλλο πράγμα το χόμπι και άλλο η ακριβής αναπαραγωγή.....

Εσείς μερικές φορές μπερδεύεστε και μιλάτε κοροϊδευτικά για τους χομπίστες.
Όλοι είμαστε ελεύθεροι να ακολουθήσουμε οποίο δρόμο θελουμε ! Κάποιοι και τους δυο....( δρομουσ ) πικαπ ας πούμε έχετε και οι τρεις φίλοι μου . ........Εαρ, Δημήτρης, κοτσιδης.
Να βάλεις στους φίλους σου και τον Γιανννη. Απαίτηση των νοτίων. Σωστά;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top