Παρουσίαση συστήματος... PMC

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μήπως κατά την ισοστάθμιση επιδρά διά της target curve ταπείνωση του άνω άκρου την οποία εκλαμβάνεις ως απουσία φυσικότητας; Μήπως η σκηνή είναι πλέον εξωπραγματική επειδή δεν παρεμβαίνει ο Trinnov να ισοσταθμίζει τις εξάρσεις - επιρροές του χώρου, δηλαδή μήπως ουσιαστικά άκουγες τον χώρο;

Και τελικά δεν μου είπες. Τα βιολιά τα άκουγες ιπτάμενα στο πολυκάναλο ή άκουγες ας πούμε τις αντηχήσεις τους ή κάτι άλλο, οτιδήποτε ( αν δεν τα άκουσες ιπτάμενα δηλαδή, δώσε μας μια περιγραφή )?
ο χώρος σου θυμίζω Νίκο έχει υποστεί ηχητικές βελτιώσεις και θεωρητικά τουλάχιστον δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα τόσο ώστε να μου γύρει τη πλάστιγα υπέρ του δικάναλου ή μη.
Ο trinnov σα να φρενάριζε τον ήχο..σαν να το κράταγε φυμωμένο σε σχέση πάντα με το bryston.
Τέλος, @leandros, έχεις ακούσει πολλά καλώδια και το γνωρίζω. Αυτή την αισθητή διαφορά μεταξύ αγνού δικάναλου και δικάναλου μέσω trinnov σαν ποσοστιαία διαφορά, την έχεις ακούσει ποτέ απο καλώδια;
( κρίμα που δεν παίξατε με target curves, θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον και θα ήταν άκρως διαφωτιστική εμπειρία )


Έστω. Να αναφράσω: Άκουσε τα βιολιά πίσω του ας πούμε ( αν και γνωρίζω ότι έχουν υπάρξει ηχογραφήσεις στο παρελθόν που τοποθετούσαν τον ακροατή στο κέντρο της ορχήστρας, κάτι τετρακάναλες σε βινύλια της decca αν θυμάμαι καλά )? Δηλαδή, τί άκουσε απο το πολυκάναλο; Με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη του καθώς γνωρίζω τί πιστεύει ( ή πίστευε ) για τα πολυκάναλα.
κατά πρώτον ναι!
Η διαφορά που άκουσα μεταξύ των δύο είναι μια διαφορά που τη κάνει ακόμα κι ένα καλώδιο ρεύματος!
ακούσαμε πχ pink floyd το welcome tothe machine και είπα ότι όντως ήταν εντυπωσιακό! Προσωπικά όμως με εξαίρεση το συγκεκριμένο τραγούδι, δε βρήκα σε άλλα τραγούδια αυτό το...wow.. "ακούω πολύ καλύτερα" ή έστω πολύ διαφορετικότερα με τον trinnov σε σχέση με τον ανισοστάθμιστο προενισχυτή της bryston, το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Ακρόαση πλέον με δικάναλο 2.2 πάλι με τον trinov και ένας μέρος του εντυπωσιασμού χάνεται αλλά...
τα ηχητικά δρώμενα γίνονται λίγο πιο φυσικά, το μπάσο εξακολουθεί να είναι σεισμικών διαστάσεων με την ίδια αίσθηση της ομαλής μετάβασης μεταξύ των subs και των ηχείων, όμως η σκηνή ανεβαίνει και απλώνει..
Π@παριές ολκής. :lolsign:

Φύγανε τα 2 πλαϊνά ηχεία, και άπλωσε η μουσική σκηνή! :gotcha:

Γελάνε και οι πέτρες ρε, και οι πέτρες. :lol:


Κλασσικός Λέανδρος, απείρου κάλλους τρόλανδρος.:lol::lol::lol::lol::lol:




ΥΓ. Γιατί δεν ακούσατε μόνο από ένα ηχείο; Μονοφωνικό ρε! Μόνο το κεντρικό, αρκεί. Εκεί θα ήταν το λεάνδριο τέλειο, το τέλος του δρόμου, με κάνα καλύτερο καβλώδιο ρέβματος βεβαίως βεβαίως. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Άκου κει "καλύτερο το φάντομ" από το ίδιο ηχείο σε κεντρικό! Ρε πλάκα ρε! Τρολιές ρε, απίστευτες! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Χρήσιμες παρατηρήσεις μπορείς να πάρεις από ανθρώπους που έχουν το ίδιο παθος με εσένα
Άσε μας παλικάρι μου, για τον Λέανδρο μιλάμε τώρα! :lol: :lol: :lol:
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση ο @leandros να αυτοαναιρεθεί δημοσίως. Και σίγουρα όχι στις συγκεκριμένες συνθήκες. Ειλικρινά δηλαδή, απο όσα εχει γράψει στο παρελθόν περιμένεις κάτι τέτοιο; Είναι δυνατόν;


Δεν εχει ο @jiovani75 ηχεία ύψους.
Εννοείται ότι αν άκουγα κάτι διαφορετικό γιατρέ μου θα το έγραφα..προφανώς δε με γνωρίζεις, γι αυτό κι έχεις αυτή την εντύπωση για το τι θα έγραφα..:hi:

Π@παριές ολκής. :lolsign:

Φύγανε τα 2 πλαϊνά ηχεία, και άπλωσε η μουσική σκηνή! :gotcha:

Γελάνε και οι πέτρες ρε, και οι πέτρες. :lol:


Κλασσικός Λέανδρος, απείρου κάλλους τρόλανδρος.:lol::lol::lol::lol::lol:
ντόκτορ,
αφαιρουμένων των δύο πλαϊνών ηχείων όντως απλώνει ο ήχος μιας και ο τρινόβις κοιμάται πλέον, και οι πληροφορίες που είχε "κόψει" απ τα κύρια ηχεία για να τις μοιράσει αντίστοιχα στο κεντρικό και στα surround, πλέον έρχονται αφιλτράριστες μέσω του bryston στα δύο μπροστινά τέρατα της pmc μάζί και με όλες τις παραγώμενες ηχητικές ανακλάσεις....:wink:
κλασσικός Λέανδρος λοιπόν!! :smile:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
και οι πληροφορίες που είχε "κόψει" απ τα κύρια ηχεία για να τις μοιράσει αντίστοιχα στο κεντρικό και στα surround, πλέον έρχονται αφιλτράριστες μέσω του bryston στα δύο μπροστινά τέρατα
Το ανάποδο γίνεται από αυτά που λες, όπως πάντα...

Τίποτα δε "κόβει" από τα κύρια ηχεία, και τίποτα δε "φιλτράρεται" στον πολυκάναλο ήχο, εφόσον τέτοια είναι η παραγωγή.

Αντιθέτως, για να γίνει δικάναλο το 5-κάναλο περιεχόμενο, γίνεται μιξάρισμα των 5 καναλιών σε 2, με επιπρόσθετα φίλτρα συμπίεσης και άλλα περίεργα.

Αφιλτράριστα είναι μόνον τα 5.1 κανάλια ως υπάρχουν στην πολυκάναλη ηχογράφηση ενός SACD DVDA BDA κλπ.

Τέλος, η διαδικασία upmixing του δικάναλα ηχογραφημενου περιεχομένου σε 5-καναλο που πραγματοποιεί ο τρινοβ, είναι απολύτως άριστη και έχει ως αποτέλεσμα σαφέστερο κεντρικό είδωλο και ευρύτερη στερεοφωνια, μεγαλύτερη εικόνα. Κάτι άλλο, δεν αλλάζει, ούτε προστίθενται αντανακλάσεις μαγικά...

Όλα μαντάρα τα έχεις μέσα στο μυαλό σου, βασικά προσπαθείς να βρεις αληθοφανείς δικαιολογίες για να υποστηρίξεις με επιχειρήματα αυτά που πιστεύεις. Ξέρεις πως λέγεται αυτό;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Το ανάποδο γίνεται από αυτά που λες, όπως πάντα...

Τίποτα δε "κόβει" από τα κύρια ηχεία, και τίποτα δε "φιλτράρεται" στον πολυκάναλο ήχο, εφόσον τέτοια είναι η παραγωγή.

Αντιθέτως, για να γίνει δικάναλο το 5-κάναλο περιεχόμενο, γίνεται μιξάρισμα των 5 καναλιών σε 2, με επιπρόσθετα φίλτρα συμπίεσης και άλλα περίεργα.

Αφιλτράριστα είναι μόνον τα 5.1 κανάλια ως υπάρχουν στην πολυκάναλη ηχογράφηση ενός SACD DVDA BDA κλπ.

Τέλος, η διαδικασία upmixing του δικάναλα ηχογραφημενου περιεχομένου σε 5-καναλο που πραγματοποιεί ο τρινοβ, είναι απολύτως άριστη και έχει ως αποτέλεσμα σαφέστερο κεντρικό είδωλο και ευρύτερη στερεοφωνια, μεγαλύτερη εικόνα.

Όλα μαντάρα τα έχεις μέσα στο μυαλό σου, βασικά προσπαθείς να βρεις αληθοφανείς δικαιολογίες για να υποστηρίξεις με επιχειρήματα αυτά που πιστεύεις. Ξέρεις πως λέγεται αυτό;
ντοκτορ, εγώ ξέρω τι άκουσα..τόσο απλά!
εσύ?
ξέρεις τι άκουσα εγώ?
εγώ δε είπα ποτέ και πουθενά ότι ακούσαμε 5καναλικό περιεχόμενο σε δικάναλο ντοκ..
αυτά είναι δικά σου λόγια, όχι δικά μου!
είπα ότι το ίδιο δικάναλο τραγούδι με τρινόβ ή μη, ακούγονταν καλύτερα όταν έπαιζε δικάναλα!
Υ.Σ. και δεν ήταν μόνο η δική μου γνώμη.
Υ.Σ.2 Η όλη μου εκτίμηση μεταξύ του trinnov & bryston μπορεί ίσως όπως προείπα να ήταν θέμα της συγκεκριμένης targetcurve, και ίσως με κάποια άλλη targetcurve να είχα άλλη εντύπωση....ίσως..
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ο χώρος σου θυμίζω Νίκο έχει υποστεί ηχητικές βελτιώσεις και θεωρητικά τουλάχιστον δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα τόσο ώστε να μου γύρει τη πλάστιγα υπέρ του δικάναλου ή μη.
Ο trinnov σα να φρενάριζε τον ήχο..σαν να το κράταγε φυμωμένο σε σχέση πάντα με το bryston.
Η ηχητική διαφοροποίηση που έχει φέρει το ομολογουμένως καλαίσθητο room treatment είναι κάτι παραπάνω από εμφανής μειώνοντας τις αντιχήσεις εντυπωσιακά στο χώρο ακράσης σε σχέση με την ενιαία κουζίνα που δεν έχει υποστεί αντίστοιχη "θεραπεία".
Ας με διοθρώσουν οι ντόκτορες, αλλά μια απο τις δουλειές που κάνει ο τρινόβ ( και οποιοδήποτε dsp processor ) είναι να εντοπίζει τις αποκλίσεις που οφείλονται κυρίως στον χώρο και να εφαρμόζει "αντίμετρα". Είσαι σίγουρος λοιπόν ότι άκουσες τον τρίνοβ να χαλάει το αποτέλεσμα; Επιπλέον, μόνος σου το λες ότι σου άρεσε το αποτέλεσμα του Bryston έναντι του Trinnov, όπου στον trinnov εφαρμόζεται μια - ανεξάρτητα του μεγέθους επιρροής - target curve. Επαναλαμβάνω λοιπόν, είσαι σίγουρος ότι άκουσες χειρότερα με τον trinnov...?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ας με διοθρώσουν οι ντόκτορες, αλλά μια απο τις δουλειές που κάνει ο τρινόβ ( και οποιοδήποτε dsp processor ) είναι να εντοπίζει τις αποκλίσεις που οφείλονται κυρίως στον χώρο και να εφαρμόζει "αντίμετρα". Είσαι σίγουρος λοιπόν ότι άκουσες τον τρίνοβ να χαλάει το αποτέλεσμα; Επιπλέον, μόνος σου το λες ότι σου άρεσε το αποτέλεσμα του Bryston έναντι του Trinnov, όπου στον trinnov εφαρμόζεται μια - ανεξάρτητα του μεγέθους επιρροής - target curve. Επαναλαμβάνω λοιπόν, είσαι σίγουρος ότι άκουσες χειρότερα με τον trinnov...?
Και εσυ θεωρεις οτι αυτο ειναι θετικο;Το να επιδρας στο σημα απο το να φροντιζεις τον χωρο;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ας με διοθρώσουν οι ντόκτορες, αλλά μια απο τις δουλειές που κάνει ο τρινόβ ( και οποιοδήποτε dsp processor ) είναι να εντοπίζει τις αποκλίσεις που οφείλονται κυρίως στον χώρο και να εφαρμόζει "αντίμετρα". Είσαι σίγουρος λοιπόν ότι άκουσες τον τρίνοβ να χαλάει το αποτέλεσμα;
είναι τέταρτη φορά που το επιβεβαίωνω ότι ηχητικά ήταν λίγο υποδεέστερος ο trinnov απ το δικάναλο, με λιγότερη σαφήνεια και μια αίσθηση θολούρας στον ήχο και συμπίεσης.
Πέμπτη φορά δε θα απαντήσω στο ίδιο ερώτημα Νίκο μου! :wink:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
ντοκτορ, εγώ ξέρω τι άκουσα..τόσο απλά!
εσύ?
ξέρεις τι άκουσα εγώ?
Ναι, ξέρω.

Και όχι, εσύ δε ξέρεις.


Τι να κάνουμε τώρα, να μαλώσουμε τζάμπα; Δεν έχει νόημα..

Όσο για το "έλα μωρέ, και χωρίς σαμπ μια χαρά μπάσο έχει", ξαναδές τα σχόλια του κατόχου, όταν έβαλε σαμπ.
(Δε σου λεω δες τις μετρήσεις, γιατί δε σκαμπαζεις από δαυτες)

Και είπαμε, από στιγμής που ο Τζιοβάνι είπε αυτά που είπε όταν έβαλε σαμπ, έχοντας αυτά τα ηχεία, ληξις της κουβέντας, όλοι χρειάζονται σαμπ. Ανεξαρτήτως.

Ομοίως βέβαια, και με τα σχόλια του ντιζη, με τα 802 σε μικρό μάλιστα δωμάτιο.

Δεν υπάρχουν άλλες θεωρήσεις σε αυτά τα θέματα, είναι εντελώς ξεκάθαρα και αντικειμενικά τα πράγματα μου μου φαίνονται ξεκαρδιστικές οποιεσδήποτε "διαφορετικές" απόψεις! :gotcha:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και εσυ θεωρεις οτι αυτο ειναι θετικο;Το να επιδρας στο σημα απο το να φροντιζεις τον χωρο;
Για σκέψου πόσες επιρροές έχεις γενικότερα απο το διάβασμα της πληροφορίας μέχρι να έρθει στο αυτί σου...

είναι τέταρτη φορά που το επιβεβαίωνω ότι ηχητικά ήταν λίγο υποδεέστερος ο trinnov απ το δικάναλο, με λιγότερη σαφήνεια και μια αίσθηση θολούρας στον ήχο και συμπίεσης.
Πέμπτη φορά δε θα απαντήσω στο ίδιο ερώτημα Νίκο μου! :wink:
Έχοντας ακούσει ένα ψήγμα απο αυτό που μπορεί να κάνει η ισοστάθμιση, διαφωνώ. Και μάλιστα, έχοντας λατρεία στον ήχο της Bryston. Αλήθεια, αναθεώρησες τουλάχιστον τις απόψεις σου περί "ξεραΐλας" του ήχου των Bryston ή ακόμα είσαι εραστής των γλόμπων;
 


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Όσο για το "έλα μωρέ, και χωρίς σαμπ μια χαρά μπάσο έχει", ξαναδές τα σχόλια του κατόχου, όταν έβαλε σαμπ.
Μηπως να ξαναρωτησουμε τον κατοχο, τωρα που εφυγε ο πρωτος εντυπωσιασμος απο το αρχικο ακουσμα του αβυσσαλεου μπασου, ποιο ακουσμα του ακουγεται πιο φυσικο?
Πιο κοντα στην ακροαση ενος live event που λεμε στο χωριο μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Μηπως να ξαναρωτησουμε τον κατοχο, τωρα που εφυγε ο πρωτος εντυπωσιασμος απο το αρχικο ακουσμα του αβυσσαλεου μπασου, ποιο ακουσμα του ακουγεται πιο φυσικο?
Μπα, δεν έχει νόημα.

Δεν τίθεται θέμα.


Είναι αδύνατο να θεωρείται πιο "φυσικό" ένα ηχείο επειδή έχει μικρότερη έκταση στο χαμηλό.

Η έκταση στην πρώτη οκταβα, είναι βασική αρχή στην υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, καθώς το φάσμα που οφείλει να αναπαράγεται σωστά, είναι, ως γνωστόν, 20-20.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Μπα, δεν έχει νόημα.

Δεν τίθεται θέμα.


Είναι αδύνατο να θεωρείται πιο "φυσικό" ένα ηχείο επειδή έχει μικρότερη έκταση στο χαμηλό.

Η έκταση στην πρώτη οκταβα, είναι βασική αρχή στην υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, καθώς το φάσμα που οφείλει να αναπαράγεται σωστά, είναι, ως γνωστόν, 20-20.
έχεις λάθος οπτική....
το φυσικό = το άμπασο κατά τους χαιενδάδες

είναι ότι βγαίνει από 6μισάρια

με αυτό το μπάσο έχουν μάθει να ακούνε, δεν μπορείς να το αλλάξεις

οτιδήποτε άλλο ξεφεύγει από τα ακουστικά βιώματα που έχουν αποθηκευμένα στον εγκέφαλο...και τους φαίνεται αφύσικο....το φυσιολογικό
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
είναι τέταρτη φορά που το επιβεβαίωνω ότι ηχητικά ήταν λίγο υποδεέστερος ο trinnov απ το δικάναλο, με λιγότερη σαφήνεια και μια αίσθηση θολούρας στον ήχο και συμπίεσης.
Πέμπτη φορά δε θα απαντήσω στο ίδιο ερώτημα Νίκο μου! :wink:
Ε όχι και συμπίεση....

1591442105816.png
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Η έκταση στην πρώτη οκταβα, είναι βασική αρχή στην υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, καθώς το φάσμα που οφείλει να αναπαράγεται σωστά, είναι, ως γνωστόν, 20-20.
Επειδη πραγματικα δε γνωριζω, και βαριεμαι τωρα, μετα απο ολονυχτια εργασια, να γκουγκλαρω, μηπως μπορεις να μου πεις ποσα φυσικα μουσικα οργανα κατεβαινουν στα 20 hz?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Επειδη πραγματικα δε γνωριζω, και βαριεμαι τωρα, μετα απο ολονυχτια εργασια, να γκουγκλαρω, μηπως μπορεις να μου πεις ποσα φυσικα μουσικα οργανα κατεβαινουν στα 20 hz?
Όχι, βαριέμαι και γω αυτές τις χιλιοειπωμένες κουβέντες, είναι και Σάββατο, για μπριζόλες θα μιλούσα πιο άνετα, μπαβετ λέω...
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Επειδη πραγματικα δε γνωριζω, και βαριεμαι τωρα, μετα απο ολονυχτια εργασια, να γκουγκλαρω, μηπως μπορεις να μου πεις ποσα φυσικα μουσικα οργανα κατεβαινουν στα 20 hz?
Τόσα 1-0.



Και τι με αυτό?
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top