Παρουσίαση συστήματος... PMC

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Όχι, βαριέμαι και γω αυτές τις χιλιοειπωμένες κουβέντες, είναι και Σάββατο, για μπριζόλες θα μιλούσα πιο άνετα, μπαβετ λέω...
Μεσα κι εγω στις μπριζολες! Με μπυριτσες βεβαια "για να γλιστρανε". :lolsign:
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Μεχρι τωρα οσοι εχουν βαλει σαμπ στο ηχοσυστημα (όχι μονο σε πολυκαναλο) εχουν παρατηρησει μια θετικη επιδραση όχι μονο στα χαμηλο αλλα και στο υπολοιπο φασμα. Ο λογος είναι ότι τα ηχεια παιζουν πιο ξεκουραστα απαλλασομενα από το πλεον δυσκολο κοματι που είναι οι χαμηλες συχνοτητες.

Ο μοναδικος που παρατηρησε το ακριβως αντιστροφο είναι ο Λέανδρος!
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Α, και κατι αλλο, επειδη πραγματικα δεν το γνωριζω, τα μειν ηχεια του τζιο ποσο κατεβαινουν?


Θυμαμαι νιος, γυριζα ολα τα κλαμπ της Αθηνας, ειχα και νταραβερια με την ομαδα της sunrize zone, οι παλιοι θα θυμουνται, πολυ μπασο αδερφε μου!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μεχρι τωρα οσοι εχουν βαλει σαμπ στο ηχοσυστημα (όχι μονο σε πολυκαναλο) εχουν παρατηρησει μια θετικη επιδραση όχι μονο στα χαμηλο αλλα και στο υπολοιπο φασμα. Ο λογος είναι ότι τα ηχεια παιζουν πιο ξεκουραστα απαλλασομενα από το πλεον δυσκολο κοματι που είναι οι χαμηλες συχνοτητες.

Ο μοναδικος που παρατηρησε το ακριβως αντιστροφο είναι ο Λέανδρος!
Και εγώ στο δικό μου σύστημα επίσης.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καταντάει γλαφυρή απόκλιση το να γίνεται λόγος περί συμπίεσης σε περισπούδαστες ακροαματικές εκτιμήσεις χωρίς να είχε τουλάχιστον εξασφαλιστεί με σχετική μέτρηση ότι τα δοκίμια θα εξετάζονταν υπό ίδια μέση συνεχόμενη στάθμη πάνω στη θέση ακρόασης...

1591444232216.png
 
Last edited:

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Μεχρι τωρα οσοι εχουν βαλει σαμπ στο ηχοσυστημα (όχι μονο σε πολυκαναλο) εχουν παρατηρησει μια θετικη επιδραση όχι μονο στα χαμηλο αλλα και στο υπολοιπο φασμα. Ο λογος είναι ότι τα ηχεια παιζουν πιο ξεκουραστα απαλλασομενα από το πλεον δυσκολο κοματι που είναι οι χαμηλες συχνοτητες.
Μαζι σου. Το δυσκολο κομματι ειναι η ενσωματωση των σαμπ ωστε να μη βαρανε στο γαμο του προσφιλη Καραγκιοζη.
Ειμαστε σιγουροι οτι οι μετρησεις μας λενε ολη την αληθεια? Μηπως, επειδη η επιστημη, στην οποια πιστευω, εξελισσεται διαρκως, μηπως και οι μετρησεις, και τα αυτια, εχουν τα δικια τους
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Το ερώτημα σκέτο δικάναλο ή δικάναλο με subs για μένα έχει μόνο μία απάντηση, ξεκάθαρα με subs... για πολλούς λόγους που έχουν αναφερθεί πολλάκις...
Το σωστό ερώτημα κατά τη γνώμη μου λοιπόν είναι άλλο, αν αξίζει η επιπλέον φασαρία....
Αυτό θα το απαντήσει καθένας για τον εαυτό του ανάλογα με τις εντάσεις που γουστάρει, τις μουσικές που ακούει, αν είναι διατεθειμένος να βάλει άλλα 2 κουτιά στο χώρο του, αν είναι διατεθειμένος να μπλέξει με τα "προβλήματα" που θα φέρουν τα subs (δυστυχώς χρειάζονται διαχείριση, φροντίδα, δεν τα πετάμε έτσι σ' ένα δωμάτιο και καθαρίσαμε)... ε σ΄αυτό το ερώτημα το δέχομαι κάποιοι να απαντήσουν πως προτιμούν χωρίς subs.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μαζι σου. Το δυσκολο κομματι ειναι η ενσωματωση των σαμπ ωστε να μη βαρανε στο γαμο του προσφιλη Καραγκιοζη.
Ειμαστε σιγουροι οτι οι μετρησεις μας λενε ολη την αληθεια? Μηπως, επειδη η επιστημη, στην οποια πιστευω, εξελισσεται διαρκως, μηπως και οι μετρησεις, και τα αυτια, εχουν τα δικια τους
Υπάρχουν άκρως αποτελεσματικές μέθοδοι για πλήρη χρονική - και όχι απλώς φασική - ευθυγράμμιση sub-δορυφόρων στο ύψος κροσαρίσματος υπό οποιαδήποτε διαρρύθμιση που λειτουργούν όμως σε ψηφιακό πεδίο και γι αυτό τις αποστρέφονται εκ προοιμίου οι παραδοσιακοί ακροαματικόφιλοι.

Το ζήτημα είναι προτού γίνει η χρονική ευθυγράμμιση να έχει εξασφαλιστεί η ομαλότερη απόκριση του συνόλου στις πρώτες οκτάβες χάρη σε γεωμετρικούς κανόνες κατά την εγκατάσταση των μονάδων.Αυτή δεν υποκαθίσταται από κανένα λογισμικό επεξεργασίας.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Το ερώτημα σκέτο δικάναλο ή δικάναλο με subs για μένα έχει μόνο μία απάντηση, ξεκάθαρα με subs... για πολλούς λόγους που έχουν αναφερθεί πολλάκις...
Το σωστό ερώτημα κατά τη γνώμη μου λοιπόν είναι άλλο, αν αξίζει η επιπλέον φασαρία....
Αυτό θα το απαντήσει καθένας για τον εαυτό του ανάλογα με τις εντάσεις που γουστάρει, τις μουσικές που ακούει, αν είναι διατεθειμένος να βάλει άλλα 2 κουτιά στο χώρο του, αν είναι διατεθειμένος να μπλέξει με τα "προβλήματα" που θα φέρουν τα subs (δυστυχώς χρειάζονται διαχείριση, φροντίδα, δεν τα πετάμε έτσι σ' ένα δωμάτιο και καθαρίσαμε)... ε σ΄αυτό το ερώτημα το δέχομαι κάποιοι να απαντήσουν πως προτιμούν χωρίς subs.
Εχεις πολλα σαμπς φιλε μου? Μενεις Αττικη? Θα ηθελα να γνωριστουμε και να ακουσουμε και οι δυο τις δυο διαφορετικες σχολες, ωστε να εχουμε αποψη κατοπιν ακροασης
Εχεις πολλα σαμπς φιλε μου? Μενεις Αττικη? Θα ηθελα να γνωριστουμε και να ακουσουμε και οι δυο τις δυο διαφορετικες σχολες, ωστε να εχουμε αποψη κατοπιν ακροασης
Βεβαια τα αυτια μπορει να μας γελασουν, αλλα τι να κανουμε. Μεχρι να εξελιχθει περαιτερω το ειδος, αυτα εχουμε για να ακουμε
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Ρε παιδιά, εγώ δεν τον ξέρω τον Λέανδρο αλλά εάν όντως προτιμάει αυτό το άκουσμα κακό είναι? Γιατί σώνει και ντε να μην θέλει να το παραδεχθεί? Δικαίωμά του είναι να πει τί του αρέσει και τί όχι. Και που το είπε μαγκιά του.

Και ναι, στο 99% των περιπτώσεων όταν κάποιος πάει να κάνει κάπου ακρόαση ποτέ δεν γράφει όλη την αλήθεια στο φόρουμ. Στο φόρουμ όλα ήτανε τέλεια - το φαγητό εξαιρετικό - και από πίσω "έπαιζε χάλια". Αυτά είναι γνωστά ανά τα έτη. Όλοι τα ξέρουμε. Πάντα συμβαίνανε και θα συμβαίνουνε. Τουλάχιστον με τον Λέανδρο είμαι σίγουρος πως και από πίσω θα λέει πως δικάναλα έπαιζε εξαιρετικά ο Τζιοβάνης.

Ποτέ δεν γράφω για τέτοια πράγματα αλλά δεν είναι όμορφο 100 άτομα να την πέφτουν σε 1 και χωρίς εμφανή λόγο.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Εχεις πολλα σαμπς φιλε μου? Μενεις Αττικη? Θα ηθελα να γνωριστουμε και να ακουσουμε και οι δυο τις δυο διαφορετικες σχολες, ωστε να εχουμε αποψη κατοπιν ακροασης

Βεβαια τα αυτια μπορει να μας γελασουν, αλλα τι να κανουμε. Μεχρι να εξελιχθει περαιτερω το ειδος, αυτα εχουμε για να ακουμε
Το σύστημα μου είναι entry level αλλά 2 subs τα διαθέτει.... 2 x KRK 6'', 2 x KRK 10''
Μένω σε χωριό των Τρικάλων.
Με τα αυτιά έχω καταλήξει πως προτιμάω με subs... οι μετρήσεις και τα μικρόφωνα είναι για να τα ...τιθασεύσω...
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Το σύστημα μου είναι entry level αλλά 2 subs τα διαθέτει.... 2 x KRK 6'', 2 x KRK 10''
Μένω σε χωριό των Τρικάλων.
Με τα αυτιά έχω καταλήξει πως προτιμάω με subs... οι μετρήσεις και τα μικρόφωνα είναι για να τα ...τιθασεύσω...
αν σε φερει ποτε ο δρομος Αθηνα θα χαρω να γνωριστουμε, και να κανουμε μια ακροαση. (Και το βασικοτερο, να φαμε και να πιουμε! Ποιος τα γ@μει τα στερεα! ο,τι γουσταρει και μπορει ο καθεις!)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μεχρι τωρα οσοι εχουν βαλει σαμπ στο ηχοσυστημα (όχι μονο σε πολυκαναλο) εχουν παρατηρησει μια θετικη επιδραση όχι μονο στα χαμηλο αλλα και στο υπολοιπο φασμα. Ο λογος είναι ότι τα ηχεια παιζουν πιο ξεκουραστα απαλλασομενα από το πλεον δυσκολο κοματι που είναι οι χαμηλες συχνοτητες.

Ο μοναδικος που παρατηρησε το ακριβως αντιστροφο είναι ο Λέανδρος!
ειλικρινά τώρα??:errwhat:
απ' ότι έγραψα αυτό κατάλαβες??:errwhat:
είπα εγώ πουθενά ότι δεν ήταν εντυπωσιακά τα ακούσματα με τα subs?:idk::idk:
είπα όμως ότι τα "κτήνη" του @jiovani75 , με συνολικά 4 12άρια, ακούγονταν αρκούντως εντυπωσιακά κι από μόνα τους κι ότι κι έτσι δεν τους έλειπε το χαμηλό!
..και εν πάσει περιπτώσει, εγώ είχα τη τιμή και τη χαρά να τα ακροαστώ..εσύ όχι!!
επέτρεψε μου λοιπόν να έχω τη γνώμη μου για το πως το άκουσα να παίζει κι όχι εικασίες για το πως θα έπρεπε να το άκουγα να παίζει....:wink::wink:

Καταντάει γλαφυρή απόκλιση το να γίνεται λόγος περί συμπίεσης σε περισπούδαστες ακροαματικές εκτιμήσεις χωρίς να είχε τουλάχιστον εξασφαλιστεί με σχετική μέτρηση ότι τα δοκίμια θα εξετάζονταν υπό ίδια μέση συνεχόμενη στάθμη πάνω στη θέση ακρόασης...

View attachment 168558
όντως καταντάει γλαφυρή @Bhutia m αυτή η στείρα αντιπαράθεση ανάμεσα σ'ένα αυτήκοο μάρτυρα για το τι άκουσε με κάποιον που είναι..φαντομάς και θέλει να πείσει τον αυτήκοο το τι πιστεύει ότι θα έπρεπε να άκουσει!!:sneaky::sneaky:
Δε νομίζεις???:smile::smile:
Υ.Σ. Η μέση στάθμη είχε ρυθμιστεί με τη βοήθεια ντεσιμπελόμετρου...
έτσι..πληροφοριακά..να σου φύγει η απορία!
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
αν σε φερει ποτε ο δρομος Αθηνα θα χαρω να γνωριστουμε, και να κανουμε μια ακροαση. (Και το βασικοτερο, να φαμε και να πιουμε!
Με μεγάλη μου χαρά!

Ποιος τα γ@μει τα στερεα! ο,τι γουσταρει και μπορει ο καθεις!)
Ακριβώς, κάνουμε ότι μπορούμε με στόχο να απολαμβάνουμε τη μουσική. Ακόμη και αν δεν είναι όλα τέλεια, ο στόχος επιτυγχάνεται τις περισσότερες φορές. Εδώ απλά τα συζητάμε ...φιλοσοφικά και για μια καλή ιδέα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ειλικρινά τώρα??:errwhat:
απ' ότι έγραψα αυτό κατάλαβες??:errwhat:
είπα εγώ πουθενά ότι δεν ήταν εντυπωσιακά τα ακούσματα με τα subs?:idk::idk:
είπα όμως ότι τα "κτήνη" του @jiovani75 , με συνολικά 4 12άρια, ακούγονταν αρκούντως εντυπωσιακά κι από μόνα τους κι ότι κι έτσι δεν τους έλειπε το χαμηλό!
..και εν πάσει περιπτώσει, εγώ είχα τη τιμή και τη χαρά να τα ακροαστώ..εσύ όχι!!
επέτρεψε μου λοιπόν να έχω τη γνώμη μου για το πως το άκουσα να παίζει κι όχι εικασίες για το πως θα έπρεπε να το άκουγα να παίζει....:wink::wink:


όντως καταντάει γλαφυρή @Bhutia m αυτή η στείρα αντιπαράθεση ανάμεσα σ'ένα αυτήκοο μάρτυρα για το τι άκουσε με κάποιον που είναι..φαντομάς και θέλει να πείσει τον αυτήκοο το τι πιστεύει ότι θα έπρεπε να άκουσει!!:sneaky::sneaky:
Δε νομίζεις???:smile::smile:

Οποιαδήποτε εκτίμηση υπό μη ισοδύναμες μεταξύ τους και συνεχόμενες μέσες στάθμες κατά την ακρόαση αποβαίνει άκυρη.Αυτό δεν είναι άποψη αλλά δεδομένο και ισχύει ανεξάρτητα από οποιαδήποτε παρουσία ή απουσία.

Όπου όμως είμαι παρών,φροντίζω τουλάχιστον να προσφέρονται λάφυρα στη...γλαφυρότητα. :sneaky:

1591447161079.png
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100

Οποιαδήποτε εκτίμηση υπό μη ισοδύναμες μεταξύ τους και συνεχόμενες μέσες στάθμες κατά την ακρόαση αποβαίνει άκυρη.Αυτό δεν είναι άποψη αλλά δεδομένο και ισχύει ανεξάρτητα από οποιαδήποτε παρουσία ή απουσία.

Όπου όμως είμαι παρών,φροντίζω τουλάχιστον να προσφέρονται λάφυρα στη...γλαφυρότητα. :sneaky:

View attachment 168559
βιάζεσαι..πολύ βιάζεσαι @Bhutia m..
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Λέανδρε έκανες λάθος που έγραψες εντυπώσεις απ την επίσκεψη στον Γιάννη. Στην θέση σου θα έμενα στα τελείως τυπικά περι φιλοξενίας, ευγένειας κλπ....
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
προσωπικα πιστευω οτι το να συναθροιζομαστε και να ακουμε την "αντιθετη "αποψη", μονο καλο μπορει να κανει στην αναζητηση της "ηχητικης νιρβανας" που επιδιωκουμε. Δεν πιστευω ουτε σε μετρησεις ουτε σε καλωδια, πιστευω μονο σε ανθρωπους που μοιραζονται το ιδιο παθος, και που αν καταφερουν να "συνεργαστουν", αδοκιμος ο ορος, το ξερω αλλα ειμαι πολυ κουρασμενος τωρα, θα καταφερουν θαυματα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.213
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top