Παρουσίαση συστήματος... PMC



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
part II

Ακρόαση πλέον με δικάναλο 2.2 πάλι με τον trinov και ένας μέρος του εντυπωσιασμού χάνεται αλλά...
τα ηχητικά δρώμενα γίνονται λίγο πιο φυσικά, το μπάσο εξακολουθεί να είναι σεισμικών διαστάσεων με την ίδια αίσθηση της ομαλής μετάβασης μεταξύ των subs και των ηχείων, όμως η σκηνή ανεβαίνει και απλώνει..
και περνάμε στο καθαρό δικάναλο πλέον και τον bryston bdp17 χωρίς subs και χωρίς καμιά ισοσστάθμιση.... κι εδώ τα πράματα πέρνουν ομολογουμένως μιας απρόσμενη τροπή!

Ο ήχος είναι πιο φυσικός, η σκηνή είναι πλέον εξωπραγματική, οι φωνές και τα κύμβαλα ακούγονται πιο καθαρές, λες και κάτι τα φρενάριζε νωρίτερα, το μπάσο δεν είναι το ίδιο εντυπωσιακό με πριν αλλά παραμένει υπεραρκετό και είναι πιο αληθοφανές... το φάντομ κεντρικό είναι τεράστιο και ξεκάθαρο και η σκηνή αποκτά μεγαλύτερο βάθος ύψος και πλάτος....λες και βρίσκεσαι στο halfnote κai βλέπεις live τον Erik Truffaz να παίζει τη τρομπέτα του μπροστά σου!! 😍
Απλά εκπληκτικό!! Σίγουρα ένα απ τα δύο -τρία καλύτερα σετάπ που έχω ακούσει!!

Από τα τρία ακούσματα λοιπόν, στα δικά μου γούστα σαφώς θα επέλεγα το κλασσικό δικάναλο ή αν γίνοταν ένα συνδιασμό της ευκρίνειας, της ανάλυσης και της 3d εικόνας του απλού δικάναλου με λίγο απ τον επιπλέον όγκο που παρείχαν τα 2 subs για το εντυπωσιακό του θέματος...
Λεανδρε αυτα τα εγραψες εσυ? Γιατι πανω ακριβως σ αυτο ανεφερθηκα στο δικο μου κειμενο.

Το επαναλαμβανω αλλη μια φορα. Οταν προσθετουμε σαμπ δεν εχουμε μονο πιο βαθυ μπασο αλλα και πληρεστερη εικονα στα μεσοπριμα επειδή το ηχειο παιζει πιο ξεκουραστα, απαλλασομενο απο το βαρος του χαμηλου. Αυτο οχι μονο στο δικο μου συστημα αλλα το εχουν γραψει κατ επαναληψη φιλοι που εχουν προσθεσει σαμπγουφερ χωρις να κανουν καποιο σφαλμα στις ρυθμισεις. Οπωσδηποτε για να πετυχεις το σαμπγουφερ ν αποδωσει τα αναμενομενα υπαρχουν προυποθεσεις.

Φυσικα εσενα σ αρεσει ν ακους χωρις σαμπ. Αλλωστε αναμενομενο για ολους μας. Κανενα προβλημα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λεανδρε αυτα τα εγραψες εσυ? Γιατι πανω ακριβως σ αυτο ανεφερθηκα στο δικο μου κειμενο.

Το επαναλαμβανω αλλη μια φορα. Οταν προσθετουμε σαμπ δεν εχουμε μονο πιο βαθυ μπασο αλλα και πληρεστερη εικονα στα μεσοπριμα επειδή το ηχειο παιζει πιο ξεκουραστα, απαλλασομενο απο το βαρος του χαμηλου. Αυτο οχι μονο στο δικο μου συστημα αλλα το εχουν γραψει κατ επαναληψη φιλοι που εχουν προσθεσει σαμπγουφερ χωρις να κανουν καποιο σφαλμα στις ρυθμισεις. Οπωσδηποτε για να πετυχεις το σαμπγουφερ ν αποδωσει τα αναμενομενα υπαρχουν προυποθεσεις.

Φυσικα εσενα σ αρεσει ν ακους χωρις σαμπ. Αλλωστε αναμενομενο για ολους μας. Κανενα προβλημα.
όχι μόνο σε μένα, αλλά και στον @jiovani75;όπως ο ίδιος λέει ;

Βλέπετε πουθενά να μην διασκέδασε με τα σαμπ ο λεανδρος?
Ομως και από μόνα τους τα μεγάλα Ηχεια παίζουν ικανοποιητικά.......αλλά με σαμπ πάντα καλύτερα.

Αυτό που πιστεύει είναι πως ο καλύτερος ηχος είναι τα χαμηλά και μέσω χαμηλά του τριννοβ ( με σαμπ) μαζί με τα
Μεσαία και πρίμα του bryston....( να σημειώσω εδώ πως ότι ακούσαμε χωρίς τον τριννοβ περναγε από το dac του ayon) .
Αυτό σε μένα δείχνει ότι μάλλον έχουμε υπερβάλει στην ρύθμιση τελευταιου ταργκετ κερβ και ιδίως στην πτώση των μεσαίων και πριμων. Ισως το έχουμε παρακάνει στην πτώση.......ισως να είναι και κάτι άλλο που οφείλω παντως να ψάξω.

Να πω εδώ ξεκάθαρα πως αυτά που ακουσε ο λεανδρος με βρίσκουν σύμφωνο.
Υπήρξαν μουσικά θέματα που δεν είχαν ξεκάθαρη διαφορα αλλά και κάποια αλλα που μέσω τριννοβ χάναμε φυσικότητα λεπτομέρεια και ανάλυση. Στοιχεία που τα είχαμε με τον άλλο συνδυασμό.


Σκοπός δικός μου πλέον είναι να δω τι φταίει και δεν παίζει ο τριννοβ τουλάχιστον ίδια ( εννοώ χωρίς να μου λείπει κάτι .....) η και καλύτερα από το απλό δικαναλο σύστημα .....




Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ άκουσματος με σαμπ και χωρίς σαμπ......
Πάντα αυτό με τα σαμπ θα είναι πιο σωστό και πιο όμορφο.....( φτάνει να πληρούνται οι απαραίτητες προϋποθέσεις.)
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
όσον αφορά το φάντομ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχει σωστή στερεοφωνική εικόνα, οπότε ο ήχος νομίζεις ότι ακούγεται από το κέντρο συμμετρικά.
Η Σωστη αναπαραγωγη θελει τρια μικροφωνα που γραφουν, και τρια ηχεια που παιζνε
οχι κεντρικο, κανονικο ηχειο, ακομα καλυτερα τρια υποβαθυφωνα τρις δορυφοροι
χωρις βεβαιως συμπιεστες αποσυμπιεστες υπερσυμπιεστες
μικροφωνο καλωδιο μηχανημα εγγραφης εστω και ψηφιακο ;)
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Γιαυτό και υπάρχουν πολλά μέλη που προτιμάνε να ακούνε pure χωρίς καμία παρέμβαση.
Θα ήθελα να γράψω το εξής, προς απάντηση του άνωθεν σχολίου: αν με τον όρο παρέμβαση εννοείς ισοστάθμιση ή/και βοηθήματα χώρου, τότε δεν υπάρχει περίπτωση αυτά τα μέλη να ακούσουν ΤΟ ΙΔΙΟ σε 2 διαφορετικά συστήματα ή/και χώρους. Το να λέμε λοιπόν ότι προτιμούν να ακούν pure σημαίνει εξ ορισμού ότι δεν έχουν συγκεκριμένη προτίμηση ακούσματος, γιατί οι διαφορές μεταξύ των μη ισοσταθμισμένων συστημάτων/μη φροντισμένων χώρων είναι χαώδεις.

Αν το πάμε λίιιγο παραπέρα, ακόμη και φροντισμένοι χώροι με τα ίδια μηχανήματα ορθά ισοσταθμισμένα θα παίξουν διαφορετικά. Πόσο δε μάλλον άσχετα μεταξύ τους σε άλλους χώρους. Συνεπώς το pure είναι απλά μια ετικέτα που κολλάμε σε ό,τι δε θέλουμε να αγγίξουμε. Ουτοπία. Όνειρο θερινής νυκτός. Με πυρετό.

Αυτά τα ολίγα, συνεχίστε την ξιφασκία ελεύθερα.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
όχι μόνο σε μένα, αλλά και στον @jiovani75;όπως ο ίδιος λέει ;
Δυστυχως καταλαβαίνω ότι εχουν γραφτει τελειως διαφορετικα πραγματα μεταξυ σας. ΄Αλλα γραφει ο Jiovani και άλλα εσυ. Ωστόσο ο Jiovani καπου γραφει οτι λετε το ιδιο πραγμα.
Απλα Λέανδρε πρεπει να δεις το ποσο διαφορετικα γραφετε.

Αναφερει πολύ ξεκάθαρα ο Jiovani ότι με τα σαμπ το συστημα παιζει καλυτερα. Εσυ γραφεις το αντιθετο. Εχω βαλει το κομματι που το γραφεις μπας και διαβασεις αυτά που γραφεις. Το κομματι που γραφει ο Jiovani το αντιθετο φαινεται λιγο πιο πανω. Ποσο πιο Ελληνικα να το γραψει καποιος.

Δεν πειραζει. Όλα καλα. Δεν τραβαμε και κανενα ζορι μεγαλο με το τι σου αρεσει περισσοτερο και τι λιγοτερο. Αλλωστε εχουν χιλιογραφτει, καμμια εκπληξη.
 

C

chrispo

Guest
Λάβετε υπ´οψη όλοι σας , ότι οι παρατηρήσεις του Λέανδρου ρέπουν προς την αλήθεια και δικαιώνουν με αξιοπιστία τα γραφόμενά του...για τον απλούστατο λόγο ότι επιβεβαιώνονται και δεν αμφισβητούνται από τον ιδιοκτήτη...:cool:
Τα εύσημα λοιπόν και στους δυό σας, για την ειλικρίνεια σας. :thumbsup:

( ..με απλά λόγια, ό,τι περιέγραψε ο Λέανδρος δεν χρήζουν αμφισβήτησης και οι παρατηρήσεις του είναι αξιόπιστες)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Θα ήθελα να γράψω το εξής, προς απάντηση του άνωθεν σχολίου: αν με τον όρο παρέμβαση εννοείς ισοστάθμιση ή/και βοηθήματα χώρου, τότε δεν υπάρχει περίπτωση αυτά τα μέλη να ακούσουν ΤΟ ΙΔΙΟ σε 2 διαφορετικά συστήματα ή/και χώρους. Το να λέμε λοιπόν ότι προτιμούν να ακούν pure σημαίνει εξ ορισμού ότι δεν έχουν συγκεκριμένη προτίμηση ακούσματος, γιατί οι διαφορές μεταξύ των μη ισοσταθμισμένων συστημάτων/μη φροντισμένων χώρων είναι χαώδεις.

Αν το πάμε λίιιγο παραπέρα, ακόμη και φροντισμένοι χώροι με τα ίδια μηχανήματα ορθά ισοσταθμισμένα θα παίξουν διαφορετικά. Πόσο δε μάλλον άσχετα μεταξύ τους σε άλλους χώρους. Συνεπώς το pure είναι απλά μια ετικέτα που κολλάμε σε ό,τι δε θέλουμε να αγγίξουμε. Ουτοπία. Όνειρο θερινής νυκτός. Με πυρετό.

Αυτά τα ολίγα, συνεχίστε την ξιφασκία ελεύθερα.
Με τον όρο pure αναφέρονται σε σήμα που δεν δέχεται κάποιου είδους επεξεργασία. Δεν μιλάμε για χώρο.
 

T

Tadakis

Guest
Δεν το ξέρω το σύστημα αλλά σίγουρα δείχνει φανταστικό. Προφανώς θα παίζει εξαιρετικα καλά. Βλέποντας το εδω έχω καποιους ενδιασμούς αλλά ποτε δεν υπήρξα εκεί και για να τους επιβεβαιώση να αρθούν (π.χ. τα σαμπ που φαίνονται ιδιαίτερα πιο υποδεεστερα από τα main/center ηχεία. Προσωπικά θα αναζητούσα αντίστοιχης ποιότητας σαμπ με τους δορυφόρους.).


Πολλά γράφονται από αυτούς που το άκουσαν και αυτούς που δεν το άκουσαν.
Σχόλια έκανε ο Λέανδρος που έπεσαν πολλοί να τον φάνε. Σχόλια έκανε και ο TERMATOGAZI μερικές σελίδες πίσω που δείχνουν εύστοχα και αντίστοιχα εποικοδομητικά. Ο TERMATOGAZI που έχει - από ότι βλέπω - αντίστοιχη εμπειρία με πολλά και μεγάλα σαμπ, bass management κλπ. Ας πούμε 'θιασώτης' της αντίστοιχης σχολής με αυτό το σύστημα. Αυτά πέρασαν στα 'ψιλά γράμματα'. Μήπως τελικά χάνεται η ουσία? Ωραίο το οφθαλμόλουτρο, ωραίο και το τρολλινγ/πλάκα αλλά δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνονται μερικά κλισε. Δεν αποφέρουν κάτι σε κανένα.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
κατ' αρχας ενα μεγαλο μπραβο στον Τζιοβανη που ανοιγει το σπιτι του, και εχουν την ευκαιρια καποιοι εξ υμων να απολαυσουν ενα απο τα καλυτερα συστηματα στο home audio-video.
Καπετανιε να εισαι παντα καλα να χαιρεσαι την συστηματαρα σου!
 


Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Απο ότι κατάλαβα ο Λέανδρος γούσταρε το ηχοσύστημα του jiovani και με τον προενισχυτή και με trinov και με sub και χωρίς sub και δικάναλο και πολυκάναλο.
Απλά είδε-άκουσε κάποιες μικροδιαφορές μεταξύ τους.
3 πράγματα παίζει να είναι. Ή προσωπικό γούστο ή χρειάζεται κάποια ρύθμιση έξτρα ο trinov ή και τα δύο.
Ο jiovani συμφώνησε με τον Λέανδρο σε αρκετά και είπε ότι χρειάζεται περαιτέρω ρύθμιση ο trinov.
Αυτό σημαίνει ότι ακούει,παρατηρεί,εμβαθύνει και δεν εχει κανένα κόμπλεξ να ακούσει τις παρατηρήσεις άλλου ακροατή και να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει.
Ή άποψή μου ( χωρίς να έχω ακούσει το σύστημα αυτο) είναι ότι το σύστημα αυτο,ένα προς ένα "συστατικό" του είναι σε πολύ υψηλό level που λίγοι σε οικιακούς χώρους μπορούν να έχουν.
Τα ηχεία του θεωρώ ότι είναι τόσο καλά που και sub να μην είχανε θα άκουγες τέλειο αποτέλεσμα. Απο την άλλη όμως και τα sub βοήθησαν στην τελειοποίηση του Ήχου τους.
Μάλλον θέλει κάποια ρύθμιση παραπάνω ο trinov που και αυτό είναι προσωπικό θέμα,εξαρτάται τι ακούσματα θες.
Μπράβο σε jiovani και Λέανδρο,με κατατόπισαν.
Και χαίρομαι που ο jiovani ακούει όλες τις απόψεις και τις φιλτράρει και γι'αυτό εξελίσσεται.
 


P

PMC

Guest
Σχετικά με τα σαμπ....
Όταν έχεις Ηχεια δορυφόρους με γουφερ 6 η 5 ιντζων αυτό που σου λείπει και θες να συμπληρώσεις είναι διαφορετικό από το να έχεις δορυφόρους με γουφερ 8 η 10 ιντζων και διαφορετικό αν έχεις δορυφόρους 12 η 15 ιντζων.....
Σε κάθε περίπτωση ένα σωστό σαμπ θα σου προσφέρει μεγαλύτερη πιστότητα , απόλαυση και ευχαρίστηση .
Πάντα μα πάντα θα έχεις καλύτερο ήχο αν επιλέξεις σαμπ με σωστό τρόπο....

Στην δίκη μου την περίπτωση ....
Είχαμε Ηχεια με 10 και 12 ιντζες γουφερ που μπορούσαν να αναπαράγουν με ακρίβεια οποιοδήποτε προγράμμα .
Θεωρητικά αυτό ήταν σωστό βάση προδιαγραφών των πολύ σοβαρών χαρακτηριστικών της εταιρίας των ηχείων.
Όταν όμως βάλαμε σαμπ νιώσαμε ότι συμπληρώθηκε το παζλ.
Αυτή την στιγμή μπορούμε να αναπαράγουμε 17 χερτζ σε ότι στάθμη θελουμε ....
αυτό μας έλειπε ....το βαθύ χαμηλό .
Τα svs 16 ultra δεν τα βάζουμε να παίξουν πάνω από 80 χερτζ.
Στο βαθύ χαμηλό είναι ασυναγώνιστα .....κατεβαίνουν βαθειά με ένταση και άνεση .....

Όταν ακούς 20 κύκλους ουσιαστικά δεν τους ακούς. Νιώθεις τον αέρα να τρέμει γύρω σου και μαζί με αυτόν και όλο το σπίτι και το κορμί σου.

Ο λεανδρος εχθές ένιωσε ακριβως αυτό . Κάποια στιγμή μου λέει .....- ρε συ , τρέμει το παντελόνι μου!!!
Κάποια στιγμή σε ένα σημείο με πραγματικά πολύ βαθύ ήχο μου είπε .....- μπορείς και μετράς ( νιώθεις ) τους κύκλους!!!
Και πραγματικά έβλεπες και ένιωθες την χαρά στο χαμόγελο του ανθρώπου που σου λέει κάτι τέτοιο.





κατ' αρχας ενα μεγαλο μπραβο στον Τζιοβανη που ανοιγει το σπιτι του, και εχουν την ευκαιρια καποιοι εξ υμων να απολαυσουν ενα απο τα καλυτερα συστηματα στο home audio-video.
Καπετανιε να εισαι παντα καλα να χαιρεσαι την συστηματαρα σου!
Σε ευχαριστώ παρά παρά πολύ.:drinks:
 

P

PMC

Guest
τα σαμπ που φαίνονται ιδιαίτερα πιο υποδεεστερα από τα main/center ηχεία. Προσωπικά θα αναζητούσα αντίστοιχης ποιότητας σαμπ με τους δορυφόρους

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή των σαμπ.
Αυτό που μας έλειπε τελικά ( το βαθύ χαμηλό με μεγάλο εσπιελ ) μας το έδωσαν και με το παραπάνω......
Συνοδεύουν μια χαρά τα συγκεκριμένα Ηχεια στις απαιτήσεις για δυνατό μπασο .
Κάποιο άλλο ισως να ήταν πιο γρηγορο αλλά να μην έπαιζε τόσο χαμηλές συχνοτητες.....
Δεν θέλαμε γρηγορο σαμπ για να ακολουθεί ψηλα το ηχείο .....η πρώτη οκτάβα σε υψηλή στάθμη ήταν το ζητούμενο......και εκεί τα πάει μια χαρά.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Σε ευχαριστώ παρά παρά πολύ.
Τι λες τωρα καπετανιε, εμεις σε ευχαριστουμε που δινεις τη δυνατοτητα σε φιλους χαιφιντελιστες να ακουσουν πως παιζει ενα πραγματικα κορυφαιο συστημα.
Η πλακα ειναι οτι ενω ηξερα για την παραγγελια σου, δεν ετυχε να ειμαι στο μαγαζι οταν ηρθε , και τις μερες που ηταν εκει.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή των σαμπ.
Αυτό που μας έλειπε τελικά ( το βαθύ χαμηλό με μεγάλο εσπιελ ) μας το έδωσαν και με το παραπάνω......
Συνοδεύουν μια χαρά τα συγκεκριμένα Ηχεια στις απαιτήσεις για δυνατό μπασο .
Κάποιο άλλο ισως να ήταν πιο γρηγορο αλλά να μην έπαιζε τόσο χαμηλές συχνοτητες.....
Δεν θέλαμε γρηγορο σαμπ για να ακολουθεί ψηλα το ηχείο .....η πρώτη οκτάβα σε υψηλή στάθμη ήταν το ζητούμενο......και εκεί τα πάει μια χαρά.

Jio, κάποτε σε είχα ρωτήσει για την απόσταση των surround από τη θέση ακρόασης και μου είχες πει, αν θες να έλεγες και την απόσταση των δύο μεγάλων PMC μεταξύ τους καθώς και πόσο απέχουν από τον καναπέ...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή των σαμπ.
Αυτό που μας έλειπε τελικά ( το βαθύ χαμηλό με μεγάλο εσπιελ ) μας το έδωσαν και με το παραπάνω......
Συνοδεύουν μια χαρά τα συγκεκριμένα Ηχεια στις απαιτήσεις για δυνατό μπασο .
Κάποιο άλλο ισως να ήταν πιο γρηγορο αλλά να μην έπαιζε τόσο χαμηλές συχνοτητες.....
Δεν θέλαμε γρηγορο σαμπ για να ακολουθεί ψηλα το ηχείο .....η πρώτη οκτάβα σε υψηλή στάθμη ήταν το ζητούμενο......και εκεί τα πάει μια χαρά.
να ακουσεις τα μεγαλα ηχεια χωρις sub και με target curve της αρεσκειας σου
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Τι λες τωρα καπετανιε, εμεις σε ευχαριστουμε που δινεις τη δυνατοτητα σε φιλους χαιφιντελιστες να ακουσουν πως παιζει ενα πραγματικα κορυφαιο συστημα.
Η πλακα ειναι οτι ενω ηξερα για την παραγγελια σου, δεν ετυχε να ειμαι στο μαγαζι οταν ηρθε , και τις μερες που ηταν εκει.
Κατσε τωρα καπετανιε να ριξω μια φυτιλια να γελασουμε,
Ενω, δυστυχως δεν ημουν στην αντιπροσωπεια οσο ηταν εκει οι μηχανηματαρες σου, ειχα την τυχη να ειμαι στο σπιτι του Στελιου οταν εφερε τον Ongaku στην Ελλαδα,
Ο Ongaku για τους ελαχιστους που μπορει να μη γνωριζουν, ειναι ο ενισχυτης που καθιερωσε την kondo παγκοσμιως.
27 τριοδικα βατ σε ταξη αλφα, ολο ασημι, παντου!
Δεν εχω ξανακουσει ποτε εναν τοσο "αφυσικα", φυσικο ηχο!
Θυμαμαι οταν μου ειπε ο Στελιος οτι σκεφτοταν να τον φερει, ειχα διαβασει ενα ριβιου που κατεληγε με την φραση "Best amplifier mankind ever made!"


.....Καιιιιιιιι,.....παμε κοριτσια!!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top