Παρουσίαση συστήματος... PMC

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
@leandros Tα πολλά λόγια είναι φτώχια, τρελό αγόρι!! Πότε θα πάμε να αγοράσουμε subs μπας και μας κάνουν καμιά καλή τιμή λόγω μαζικής παραγγελίας;; :p
για subs να πας μόνο σου!:tongue::tongue:

..Αλλά για roomtreatment αν θες να κάνουμε ομαδική παραγγελία να πετύχουμε καλύτερες τιμές μαζί σου!:wink::wink:

1591517118057.png


τεχνογνωσία υπάρχει στο avsite, εκέι να δεις μετά καμπύλες...:whistling::whistling:
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
για subs να πας μόνο σου!:tongue::tongue:

..Αλλά για roomtreatment αν θες να κάνουμε ομαδική παραγγελία να πετύχουμε καλύτερες τιμές μαζί σου!:wink::wink:

View attachment 168655

τεχνογνωσία υπάρχει στο avsite, εκέι να δεις μετά καμπύλες...:whistling::whistling:

Φτουυυυ, κύλησε πάλι!!! Jioooo, παρ'τον πάλι για ακρόαση!!!!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
1) Χώρος και μηχανήματα πάνε πάντα πακέτο.
2) Μαζί σου. Έστω λοιπόν 3 διαφορετικά συστήματα χωρίς καμία επεξεργασία στο σήμα τους. Έστω επίσης (προς τέρψη και ονείρωξη των χαϊεντάδων) ότι αποτελούνται από ακριβές συσκευές, καλώδια - σήματος και ρεύματος - και ηχεία. Το αξίωμα των θιασωτών του pure ορίζει πως και τα 3 είναι υπέροχα, σωστά? Ε λοιπόν it does not compute. 3 τόσο διαφορετικά μεταξύ τους αποτελέσματα στον ήχο αποκλείεται να παίζουν εξίσου σωστά. Αυτή η παραδοχή πως "μόνο το pure = ορθόν" εκτός από αβάσιμη είναι και αυτοαναιρούμενη.
Δεν είπα ότι δεν πάνε πακέτο, ούτε εγώ ακούω έτσι.

Προφανώς θα παίξουν διαφορετικά.

Το να υπάρχουν όμως μέλη που για να ακούσουν μουσική, έστω και αν έχουν κάνει ισοστάθμιση, πατάνε το κουμπί pure, υπάρχουν και είναι πολλά.

Τώρα τι αναιρεί τι δεν με ενδιαφέρει.

Εγώ αναφέρω μια κατάσταση.
 

C

chrispo

Guest
Οπότε Λέανδρε απ´ ό,τι κατάλαβα οι προτιμήσεις- αξιολογήσεις σου , ιεραρχικά είναι:

1) set up 2.0

2) set up 2.2

3) set up 5.2

...... :thumbsup:
 

T

Tadakis

Guest
Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή των σαμπ.
Αυτό που μας έλειπε τελικά ( το βαθύ χαμηλό με μεγάλο εσπιελ ) μας το έδωσαν και με το παραπάνω......
Συνοδεύουν μια χαρά τα συγκεκριμένα Ηχεια στις απαιτήσεις για δυνατό μπασο .
Κάποιο άλλο ισως να ήταν πιο γρηγορο αλλά να μην έπαιζε τόσο χαμηλές συχνοτητες.....
Δεν θέλαμε γρηγορο σαμπ για να ακολουθεί ψηλα το ηχείο .....η πρώτη οκτάβα σε υψηλή στάθμη ήταν το ζητούμενο......και εκεί τα πάει μια χαρά.
Δεν αντιλέγω. Η ένσταση - μάλλον ο ενδοιασμός μου - είναι στο ποσοστό παραμόρφωσης που έχουν τα SVS. Τα ηχεία/ενισχυτές σου σίγουρα έχουν πολύ χαμηλό. Τα SVS δυστυχώς στις πολύ χαμηλές συχνότητες (<40hz) έχουν υπερβολικά πολύ - και εκεί είναι οι συχνότητες που θέλεις να συμβάλλουν δραστικά. Το πόσο γρήγορα ή αργά δεν μπορώ να το αποδώσω απόλυτα στα σαμπ - συνήθως ευθύνεται στο μεγαλύτερο ποσοστό ο χώρος και διάφορα στάσιμα που εχει. Στάσιμα και SBIR σε <60-80hz δυστυχώς δεν παλεύονται εύκολα με τυπικές μπασοπαγίδες. Πολλαπλά σαμπ και μάλιστα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ σαμπ χρειάζονται. Τέτοια δυστυχώς δεν βρίσκεις έτοιμα στο εμπόριο. Ιδίως αν έχεις χώρο με πολλά κυβικά να διαχειριστείς τα custom sub (και συνήθως εντοιχισμένα arrays) είναι μονόδρομος. Αυτό θα πρότεινα στη περίπτωσή σου και θα κοιτούσα πως αισθητικά θα μπορούσα να το υλοποιήσω.

Aντιλαμβάνομαι οτι το αποτέλεσμα με σαμπ είναι καλύτερο από το χωρίς σαμπ (λόγω SBIR/στάσιμων) αλλά σε ένα σύστημα αξιώσεων σαν το δικό σου θα έβαζα σαμπ ανάλογης ποιότητας και απόδοσης.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Οπότε Λέανδρε απ´ ό,τι κατάλαβα οι προτιμήσεις- αξιολογήσεις σου , ιεραρχικά είναι:

1) set up 2.0

2) set up 2.2

3) set up 5.2

...... :thumbsup:
μετα το 1 θα ειναι το 2.0 απο τρινοβ που δεν ακουσε ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.279
παραμόρφωσης που έχουν τα SVS. Τα ηχεία/ενισχυτές σου σίγουρα έχουν πολύ χαμηλό
Τα SVS δυστυχώς στις πολύ χαμηλές συχνότητες (<40hz) έχουν υπερβολικά πολύ -
Που τα είδες αυτά;

Πόση παραμόρφωση έχουν τα pmc κάτω από 40 χερτζ και πόσο τα svs;

Είδες μετρήσεις;

Κάτω από τους 40 κύκλους, σε τι ποσοστό μπορεί να γίνει ακουστή η ολική αρμονική παραμόρφωση;

Έχεις οποιαδήποτε αναφορά σε έρευνα & paper που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο;

. Στάσιμα και SBIR σε <60-80hz δυστυχώς δεν παλεύονται εύκολα με τυπικές μπασοπαγίδες. Πολλαπλά σαμπ και μάλιστα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ σαμπ χρειάζονται.
Συμφωνώ στη λογική, διαφωνώ στο εύρος. Όχι 60-80, αλλά 25-80. Στάσιμα και ακυρώσεις, βλέπεις στο φάσμα 25-80 που δε παλεύονται με κανένα άλλο τρόπο, παρά με πολλαπλά σαμπ.

Όσο πιο χαμηλά πας.σε.συχνοτητες, τόσο πιο αδύνατο είναι να το παλαιψεις με μπασοπαγιδες. Αν έχεις μια πιθανότητα κάπου, είναι στο 60-80, ενώ σχεδόν αδύνατο στο 40-60 ακόμα και με τερατωδους μεγέθους πράματα, και φυσικά ξέχασέ το κάτω από 40, δε μπορεί μεγάλε να φτιαχτεί τίποτα.

Οι συνέπειες του σμπιρ φτάνουν μέχρι το ύψος της ζώνης σρόεντερ, καθώς από κει και πάνω αλλάζει συμπεριφορά ο χώρος και απλώς θέλει διάχυση.

Πάνω από τα 80 χερτζ και μέχρι το άνω όριο της ζώνης σρόεντερ, μπορείς να κάνεις δουλειά εύκολα με μπασοπαγιδες, δηλαδή απορρόφηση, πίσω από την προηγούμενη εμφανή διάχυση.
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
Που τα είδες αυτά;

Πόση παραμόρφωση έχουν τα pmc κάτω από 40 χερτζ και πόσο τα svs;

Είδες μετρήσεις;

Κάτω από τους 40 κύκλους, σε τι ποσοστό μπορεί να γίνει ακουστή η ολική αρμονική παραμόρφωση;

Έχεις οποιαδήποτε αναφορά σε έρευνα & paper που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο;

Είπες δεν θα μου απαντήσεις ξανά στο παρελθόν αλλά μου απαντάς. Χαίρομαι.

Όλες οι μετρήσεις - επίσημες και ανεπίσημες είναι διαθέσιμες αν τις ψάξεις. Αν έχεις μετρήσεις που αιρουν τον ενδοιασμό μου θα ήταν πολύ καλό να τις βλέπαμε.

Το ποσοστό της παραμόρφωσης είναι ένας δείκτης για το τι μπορεί να είναι ακουστό, το τι προκαλεί τη παραμόρφωση είναι συνήθως κάτι πιο καθοριστικό (π.χ. ιδιοσυντονισμός της καμπίνας, τρίξιμο του μεγάφωνου πάνω στη καμπίνα λόγω των δυνάμεων που εφαρμόζονται, μηχανικός ήχος της μεμβράνης που είναι συνήθως ακουστός σε χαμηλης ποιότητας σαμπ στα 17-25hz) κλπ. Οπότε δεν μπορώ να σου δώσω ένα 5% ή 10% παραμόρφωση. Συνήθως σαμπ που κατεβαίνουν στα 20hz και έχουν παραμόρφωση μέχρι 7% άντε 8% είναι εξαιρετικά. Νομίζω τα SVS έχουν πολλαπλάσιο αυτού μέχρι και τα 50-60hz (και αντίστοιχα μεγάλο μετά τα 100-110hz).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.279
Από αυτά που διαβάζω φαινεται ότι οι ιδιοκτήτες των Trinnov χαίρονται διπλά
μια στην αγορά και μια στην πώληση
:)
Μπερδεύεις τις μάρκες. ;)

Αυτά που λες ισχύουν σε πολλές άλλες μάρκες, όχι όμως στην τρινοβ.

Τώρα αν θέλει να πάρει μεταχειρισμένο ο Κεφαλας, ψηστε τον τζιο να το δώσει, ελάτε, μπορείτε να τα καταφέρετε. :)
Όλες οι μετρήσεις - επίσημες και ανεπίσημες είναι διαθέσιμες αν τις ψάξεις. Αν έχεις μετρήσεις που αιρουν τον ενδοιασμό μου θα ήταν πολύ καλό να τις βλέπαμε.
Δηλαδή είπες 2 εξυπνάδες, χωρίς να έχεις αποδείξεις για αυτά που είπες.

Σόρρυ μεγάλε, εγώ δεν υποστήριξα τίποτα, εσύ υποστηρίζεις πως τα svs έχουν υψηλότερες παραμορφώσεις στην πρώτη οκταβα από τα pmc, κάτι που βεβαίως είναι εντελώς παράλογο, αλλά βαριέμαι να τα εξηγώ.

Αν το υποστήριξες χωρίς αποδείξεις, μάθε ότι λες μπούρδες. Σταμάτα τις μπούρδες.

Αν έχεις αποδείξεις για αυτά που λες, θα ανακαλέσω.

Το ποσοστό της παραμόρφωσης είναι ένας δείκτης για το τι μπορεί να είναι ακουστό, το τι προκαλεί τη παραμόρφωση είναι συνήθως κάτι πιο καθοριστικό (π.χ. ιδιοσυντονισμός της καμπίνας, τρίξιμο του μεγάφωνου πάνω στη καμπίνα λόγω των δυνάμεων που εφαρμόζονται, μηχανικός ήχος της μεμβράνης που είναι συνήθως ακουστός σε χαμηλης ποιότητας σαμπ στα 17-25hz) κλπ. Οπότε δεν μπορώ να σου δώσω ένα 5% ή 10% παραμόρφωση. Συνήθως σαμπ που κατεβαίνουν στα 20hz και έχουν παραμόρφωση μέχρι 7% άντε 8% είναι εξαιρετικά. Νομίζω τα SVS έχουν πολλαπλάσιο αυτού μέχρι και τα 50-60hz (και αντίστοιχα μεγάλο μετά τα 100-110hz).
Εδώ κι αν λες μπούρδες...

Δεν ανακαλώ εδώ. Ξέρω καλά τι είναι ολική αρμονική παραμόρφωση, και είναι προφανές πως δε ξέρεις.

Ωστόσο, δε ζήτησα αυτό.

Ζήτησα συγκεκριμένα πράγματα. Έχεις μελέτη ή paper ή έρευνα που να δείχνει τι ποσοστό THD στην πρώτη οκταβα είναι ακουστό;

Δε ζητάω τη "γνώμη σου".

Υπ'οψιν, πως προσωπικά έχω τέτοιες μελέτες, έρευνες και AES papers, και τα έχω διαβάσει, και λένε τα αντίθετα από όσα ισχυρίζεσαι. Αλλά εγώ δεν προτίθεμαι να μιλήσω για τις ολικές αρμονικές παραμορφώσεις.

Εγώ, δεν ισχυρίστηκα κάτι, εσύ ισχυρίστηκες. Απέδειξέ το. Ειδάλλως λες μπούρδες.

Προσωπικά σε ενημερώσω πως λες μπούρδες. Γι'αυτό και δε σου απαντώ, έχω βαρεθεί.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.957
ήμουν προϊδεασμένος ότι θα άκουγα πολύ πιο εντυπωσιακά
Λάβε όμως υπ' όψιν αυτό που όλοι οι σοβαροί ρηβιούερς και ακροατές γράφουν.
Αυτό που σε εντυπωσιάζει στην πρώτη εντύπωση, κατά κανόνα απομυθοποιείται στη συνέχεια, αποδεικνύεται σε μακροχρόνια ακρόαση συχνά κουραστικό και σχεδόν πάντα κατώτερο αυτού που σου είχε φανεί αρχικά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.341
F533DFF5-F9EE-48D8-8BE9-C154B18A1DFF.jpeg

Also, as is the norm with SVS, the harmonic distortion is extremely low. This is remarkably clean bass even though the subwoofer is being pushed to its maximum limits. Only a handful of these measurements are capped by the CEA-2010 distortion thresholds. It is a rare subwoofer that can churn out low frequencies this loud at such low levels of distortion.


Ολα αυτά σε τεράστιες στάθμες, σε ανοικτό χώρο, και στα δυο μέτρα.
Σε κλειστό χώρο, με δυο σαμπς και στο 1,5m o @jiovani75 δεν εχει κανένα προβλημα παραμόρφωσης απο τα pb16.

Παρόλα αυτά, εγω θα τα έκοβα στα 40-60Hz στο συγκεκριμένο σετάπ, και όχι λόγω THD.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...μελέτη ή paper ή έρευνα που να δείχνει τι ποσοστό THD στην πρώτη οκταβα είναι ακουστό;
Ευκολάκι,δεν χρειάζεται καν pdf το συγκεκριμένο,αφού έχω αναλύσει ο ίδιος συνθήκες αντιληπτότητας σε σχέση με dB αρμονικής παραμόρφωσης στο νήμα για το ADAM sub T10S.... ;)
 



Μηνύματα
307
Reaction score
409
Δεν ξέρω τι λέει και πως τα λέει ο ongaku, ξέρω όμως τι λέει και πως τα λέει ο SANSUI AU-X1.
Γι' αυτό μένεις πάντα στην ...ίδια τάξη.
Άμα διάβαζαν "μπουτχια" οι συμμετέχοντες εδώ, θα συμμετείχα πολύ λιγότερο. ;)
Άμα ...άκουγαν δεν θα συμμετείχες καθόλου...
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Κι εγώ μια άλλη. :)
Σε αυτό το νήμα νομίζω άλλα διαβάζετε άλλα καταλαβαίνετε και άλλα απαντάτε.

Δεν αναφέρω πουθενά πώς παίζουν τα ηχεία η τα μηχανήματα ή πώς πρέπει να στηθούν.

Αναφέρω την προτίμηση να ακούν χωρίς ψηφιακή παρέμβαση- διόρθωση στο σήμα.

Pure και ας βαράνε στο γάμο του καραγκιόζη. :idk: ;)
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Αυτο που αποκομιζω με τα υπαρχοντα δεδομενα ως παρατηρητης ειναι οτι απο συστημα 2.0 σε 2.2 μπορεις να εχεις τρελη βελτιωση λογω των σαμπς. Τωρα η μετατροπη σε 5.2 μπορει να απαιτησει ενα σκασμο αδιανοητα λεφτα (φωτο τρινοβ) με σχετικα μικρη βελτιωση (περιοχη diminishing returns).
Αρα καλο και το δικαναλο με προτεραιοτητα σε καλους δορυφορους και σαμπς.
Ευχαριστουμε!
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.898
Reaction score
12.516
Δεν μπορώ να πάρω θέση για τους υπόλοιπους, αλλά θεωρώ πως καταλαβαίνω αυτά που διαβάζω, και επ'αυτών απαντώ.

Επί τούτου λοιπόν, και εφόσον μπήκε η έννοια "προτίμηση", πάω πάσο, "γούστα είναι αυτά" είπε ο @Decembered κι έφαγε το σαπούνι.

Ωστόσο, παραδέχονται αυτά τα υποτιθέμενα (ή/και υπαρκτά) μέλη πως το pure βαρά στο γάμο του καραγκιόζη ή ορκίζονται πως προσκυνούν το μεγαλείο της υψηλής πιστότητας και αψέγου αναπαραγωγής, μα τον Ντάγκντα, το Λουγκ και τον Κρομ Κρούοχ?

(Συγγνώμη, παρασύρθηκα ολίγον τι).
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.149
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top