Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

Αυτός ο φακός μερικές φορές μάλλον κάνει βόλτες...και μετά δεν κάθετε στην ίδια θέση:116::116::116:
Ακριβως, ο φακος δεν ειχε σταθερη βαση απλα τοποθετηθηκε
μπροστα απο τον προβολεα.
 



Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

Στα ουδέτερα στοιχεία του μηχανήματος θα έβαζα:

Το επίπεδο του μαύρου.
Το οποίο ήταν μεν πολύ καλό με το σύστημα δυναμικού κοντράστ που μιμείται την αυτόματη ίριδα (ConstantContrast) στη μέση θέση, αλλά δεν έφτανε την αντίστοιχη επίδοση των απόλυτα κορυφαίων LCoS ανταγωνιστών.
ελπιζω να τον δουμε συντομως,αλλα μεχρι τοτε θα βοηθουσε να καtαλαβω,δηλαδη με ποιο DLP προβολεα λαμπας περιπου αντιστοιχει το μαυρο?Η αν δεν σουρχεται καποιος στο μυαλο, εστω ποιας κατηγοριας τιμης περιπου θα τον εβαζες?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

Κρατώντας μια μικρή επιφύλαξη, γιατί οι συνθήκες δεν ήταν οι απόλυτα ιδανικές για να κρίνουμε τα επίπεδα του μαύρου, θα έλεγα ότι –με το ConstantContrast στη μέση θέση- αυτά ήταν τα καλύτερα δυνατά που μπορεί να περιμένει κανείς, από οποιοδήποτε σωστά ρυθμισμένο DLP μηχάνημα.
Κι όταν λέω σωστά ρυθμισμένο, αναφέρομαι στο ότι θεωρώ λάθος το να κλείνουμε τελείως τη μηχανική ίριδα για να πετύχουμε το καλύτερο δυνατό μαύρο, εάν κάτι τέτοιο εξασθενεί τη φωτεινότητα τόσο πολύ, που τα λευκά να δείχνουν υποτονικά. Το παν στην εικόνα είναι η ισορροπία: ούτε το υπερβολικό ούτε το υπερβολικά λίγο φως είναι καλό.
Το ευτύχημα είναι ότι η εικόνα που έδινε ο προβολέας στη διαμόρφωση αυτή, είχε και εξαιρετικά λαμπερά λευκά και πάρα πολύ ικανοποιητικά μαύρα. Κι αυτό χωρίς να γίνονται αντιληπτές σοβαρές παρενέργειες όπως αυξομοιώσεις φωτεινότητας ή προβλήματα στο γάμμα. Η αλήθεια είναι πως Van Helsing δε βάλαμε, αλλά και οι σκοτεινές σκηνές του Dark Knight ήταν ένα πολύ καλό τεστ.

Με το ConstantContrast ανενεργό, η εικόνα ήταν αυτή που θα περιμέναμε από οποιαδήποτε προβολέα αντίστοιχης φωτεινότητας, εξοπλισμένο με DarkChip4 και με τη μηχανική ίριδα τελείως ανοιχτή -με δυο λόγια ήταν κάτω του μετρίου για τα σημερινά δεδομένα. Ειλικρινά όμως, δε βρίσκω κανένα λόγο να χρησιμοποιεί κάποιος τον προβολέα με το ConstantContrast εκτός.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

ελπιζω να τον δουμε συντομως,αλλα μεχρι τοτε θα βοηθουσε να καtαλαβω,δηλαδη με ποιο DLP προβολεα λαμπας περιπου αντιστοιχει το μαυρο?Η αν δεν σουρχεται καποιος στο μυαλο, εστω ποιας κατηγοριας τιμης περιπου θα τον εβαζες?
MARANTZ...SHARP.....

Εκει κοντα.....

Εγω τον ειδα λιγο με ConstantContrast στο full...

Δυστυχως ειχε θεματακια αρκετα με αυτο το preset.....
Βεβαια δεν ηταν ρυθμισμενος....
Ομως καποια πραγματα δεν χρειαζονται ρυθμιση για να τα δεις....

Στην μεσαια και μικρη θεση δεν γνωριζω...αλλα φανταζομαι οτι θα υπαρχει βελτιωση ειδικα στην low θεση.......ομως εκει μιλαμε για on/off στο 10ρικο ....δλδ τα γνωστα μας καλα dlp......
 


Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

Έεεε, κάθομαι και διαβάζω τσάμπα τόση ώρα... τίποτε δεν κάνατε; :116:
Τον Π.Β. δεν βλεπω να κανει review και ......:118::112:

Αντε να μετρηση να μας πει για το on/off-ansi-gamma και τις εντυπωσεις του.....

ο Π.Β. εχει και Van Helsing Μπαμπινο...:116:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.638
Reaction score
94.587
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

Οι κύριοι Βαγγέλης Λάμπρου και Ανδρέας Καφάτος ήταν οι οικοδεσπότες της εκδήλωσης που οργανώθηκε στην PSA, για να παρουσιαστεί η δυναμική ανάκαμψη της Runco στην Ελληνική αγορά.

Βασικός ομιλητής δεν ήταν κάποιο τυχαίο στέλεχος της εταιρείας, αλλά ο ίδιος ο Holger Graeff, Διευθυντής Πωλήσεων του τομέα των συσκευών απεικόνισης για home-cinema, ενδεικτικό της σημασίας που δίνει η εταιρεία στη συνεργασία της με την PSA.

Αφού ανέλυσε διεξοδικά τη γκάμα της Runco/Planar, το σημείο στο οποίο επικέντρωσε κυρίως την προσοχή, ήταν η φιλοσοφία της εταιρείας να προσφέρει -σε συνεργασία με τους τοπικούς αντιπρόσωπους και εγκαταστάτες- ολοκληρωμένες και εξατομικευμένες λύσεις, σε πελάτες με πολύ υψηλές απαιτήσεις και αντίστοιχες οικονομικές δυνατότητες.

Πέρα από την ανάλυση της γκάμας των προβολέων, ο Holger αναφέρθηκε διεξοδικά και στη γκάμα τηλεοράσεων της Runco.


Πηγή
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

Στα χερια μου επεσε περιοδικο(ελληνικο) του ειδικου τυπου,το
οποιο δεν εχει κυκλοφορησει ακομα, με αναλυτικη κριτικη του
βιντεοπροβολεα...
 

Μηνύματα
356
Reaction score
0
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

Τον είδα... λίγο, κλεφτά.
Η αλήθεια είναι οτι ήταν καλύτερος απ΄αυτό που περίμενα να δώ. Περίμενα οτι θα έχει χειρότερο μαύρο αλλά με εξέπληξε ευχάριστα, μια χαρά μαύρο είχε.
Το αδύνατο σημείο του ήταν το judder... Κλασσικός DLP.
Το δυνατό του σημείο το χρώμα. Καθαρό, χωρίς εξάρσεις, απόλυτα φυσιολογικό χωρίς ψευτοεντυπωσιασμούς.
Από φώς, χωρίς να ξέρω πόσο το επηρέαζε ο αναμορφικός, μου φάνηκε ικανοποιητικό.
Ελπίζω κάποια στιγμή να έχω περισσότερο χρόνο ώστε τον δώ με την ησυχία μου. Νομίζω οτι αξίζει τον κόπο.
 

Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.236
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

ΝΑΙ ρε μπαμπη μπορεί να άξιζε τον κόπο , τα ευρώ δεν ξέρω αν τα αξίζει?
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

η Runco ηταν παντα Χαιενταδικη εταιρια.Και ως γνωστον στο Χαιεντ δεν υπαρχει οικονομικη λογικη.
 

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Re: Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

ΝΑΙ ρε μπαμπη μπορεί να άξιζε τον κόπο , τα ευρώ δεν ξέρω αν τα αξίζει?
Γιάννη καλημέρα. Τον είδα προχθές και το συμπέρασμα είναι ότι αν έχει κανείς τα χρήματα να τον αγοράσει, τότε αξίζει με το παραπάνω. Το κριτήριο δεν είναι μόνο η ποιότητα της εικόνας, αλλά και η ποιότητα κατασκευής, καθώς και η προβλεπόμενη διάρκεια ζωής του μηχανήματος. Πολύ απλά δεν θα χρειαστεί ποτέ να αλλάξεις λάμπα πλέον. Σε σχέση με τον Benq που έχεις η διαφορά είναι παραπάνω από μέρα με τη νύχτα. Επίσης, δεδομένης της πηγής που έχεις, είναι το ιδανικό προβολικό μέσο για να απολαύσεις τις ικανότητες του Denon.
Όσον αφορά το θέμα της φωτεινότητας, απλά δεν υφίσταται πρόβλημα. Είναι παραπάνω από επαρκής και τον είδα σε οθόνη πλάτους 2,85. Επίσης δεν πρόκειται να αντιλυφθείς ποτέ μία πτώση της φωτεινότητας της τάξεως του 5%.
Τα χρώματα ήταν εξαιρετικά και είναι το πρώτο που σε εντυπωσιάζει. Το μαύρο, επιτέλους μαύρο!
Δυστυχώς για εμένα, δεν αποτελεί ακόμη εναλλακτική πρόταση για την αντικατάσταση ενός CRT στο θέμα του μαύρου για 2 λόγους; 1) Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να τον αγοράσω και 2) όσο και αν σας φαίνεται απίστευτο, βλέπω και εδώ rainbow. Δυστυχώς η τεχνολογία DLP δεν μου ταιριάζει καθώς τα μικροκαρεπτάκια δεν φαίνεται να είναι αρκετά γρήγορα για να κοροϊδέψουν τα μάτια μου.
Για να μην ανησυχήσει κανείς, πιστεύω πως η ευαισθησία της ορασής μου με κατατάσει σε μία πολύ μικρή μειοψηφία και πιθανώς να είμαι και η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Πάντως Γιάννη, δεδομένου ότι έχεις DLP προβολέα, δεν θα σε ενοχλήσει καθόλου. Επίσης η εικόνα δεν έχει την "τραχύτητα" που έχουν πολλοί DLP. Έχει την εξαιρετική ευκρίνεια των DLP, αλλά όχι την "τραχύτητα" που δίνει μία ψηφιακή και επεξεργασμένη υφή στην εικόνα.

Πιστεύω ότι αξίζει να τον δεις από κοντά και αν δεν σε αποτρέπει το κόστος, τότε καλορίζικος!
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Re: Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

ΝΑΙ ρε μπαμπη μπορεί να άξιζε τον κόπο , τα ευρώ δεν ξέρω αν τα αξίζει?
αξιζει οσα εδωσες για τους denon που πηρες ?
εννοω την διαφορα που πληρωσες για την αναβαθμιση που εκανες...

για αλλους ναι , για αλλους οχι !

σε τρωει η τσεπη σου η οχι ?

τι γουσταρεις πιο τρελα , ηχο η εικονα ?

τι απαντηση την ξερεις μονο εσυ ...
 

Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.236
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

Παιδιά καλά ολα αυτά , αλλά είναι πολλά τα λεφτά αρη.Επι του παρόντος δεν μπορώ να δώσω λεφτά για προβολέα.Καλά οχι μόνο για προβολέα , για τίποτα δεν μπορώ.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

ο ωραιος και μεγαλος ηχος θελει και την ωραια και μεγαλη εικονα..

Αυτα πρεπει να συμβαδιζουν.....

Φανταστητε.....
...ενα νορμαλ ωραιο home cinema ηχητικα...
..... με μια 42"η 52"ιντσων τν..:116:

Αν δεν εχεις μια 100"αρα μινιμουμ οθονη.....δεν λεει....

αυτα......:112:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

Η 100'' είναι ξεπερασμένη υπόθεση ,τώρα προσπαθούμε για τις 150''!!! μόνο που δεν χωράνε οι άτιμες! βλέπεις θέλουμε και να είναι 4:3! :116:
 

Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.236
Απάντηση: Παρουσίαση του Runco Q-750i στον ειδικό τύπο.

Mπα εγω στις 120" μια χαρά είμαι.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.214
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top