Παρουσίαση JVC RS4100/NZ9

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Κι επιτέλους έπειτα από 12 μήνες αναμονής, το θηρίο είναι εδώ!

Κανονικά σας χρωστάω και μια παρουσίαση του "μικρού" NZ7, ο οποίος με συντρόφευε ως δανεικός για ένα μεγάλο διάστημα , αλλά δυστυχώς τους τελευταίους μήνες ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.
Ιδού, λοιπόν, ο πιο βαρύς προβολέας που έχει καθίσει στο lift μου (και στην τσέπη μου :roflmao: ).

1671732902370.png


1671732805756.png


1671732853113.png


Για να τον χωρέσω στο lift, ξήλωσα την παλιά χειροκίνητη ράγα αναμορφικού, που μου έφτιαξε ο Σ. Καρατώλιος (Unitech) και έκανα μια δική μου πατέντα με motorized slider φωτογραφικής μηχανής.
Η νέα ράγα είναι επαναφορτιζόμενη (usb) και πλήρως ελεγχόμενη απ' το κινητό.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αφού τέθηκε σε λειτουργία ο προβολέας, η πρώτη δουλειά ήταν να κεντραριστεί στην οθόνη και να τοποθετηθεί ο αναμορφικός.

Είναι μια διαδικασία που απαιτεί αρκετό χρόνο, για να επιτευχθεί η καλύτερη δυνατή γεωμετρία.
Δυστυχώς το throw ratio μου είναι αρκετά μικρό ( περίπου 1,45:1), κοντά στο minimum που προτείνει η panamorph.
Γενικά, είμαι πολύ ικανοποιημένος απ' την εγκατάσταση. Υπάρχουν κάποια αμυδρά θεματάκια barel distortion στις άκρες. Θα τα χαρακτήριζα αμελητέα.

Η σύγκλιση του προβολέα είναι εξαιρετική, το focus αρκετά καλό, πραγματικά ο φακός του rs4100 (όπως και του rs3000 παλαιότερα) κορυφαίος!

Πριν συνδέσω οποιαδήποτε συσκευή, προχώρησα στην αναβάθμιση στο τελευταίο firmware της jvc (v.2.00).

Για όσους δε γνωρίζουν είναι άλλο ένα game changer, καθώς προσφέρει νέα (πιο φωτεινά) modes δυναμικού tone mapping, fimmaker mode (το προσπερνάω αυτό :roflmao: ) και κυρίως νέο laser dimming mode, το οποίο παρεμβαίνει σε πολύ σκοτεινές σκηνές και μόνο.

Το update κρατάει περίπου 57 λεπτά και έχει δημιουργήσει θέματα σε ουκ ολίγους χρήστες της νέας σειράς προβολέων της jvc.

Τα προβλήματα έχουν να κάνουν με τη συνδεσμολογία hdmi και συνήθως η λύση ήταν η αντικατάσταση καλωδίων.

Με lumagen δεν είχα κανένα θέμα, είχα όμως με pc και trinnov. Σας έχω κι ένα δωράκι εδώ. Δοκιμασμένα hdmi καλώδια της Fibbr που δουλεύουν άψογα και μου έλυσαν όλα τα προβλήματα. Μιλάω και για σήμα στα 48 gbps!


Είναι απίστευτο ότι ένα 10μετρο τέτοιο καλώδιο κοστίζει κάτω απ' τα 40€!
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Εντυπώσεις λοιπόν.
Ας ξεκινήσουμε απ' τα αρνητικά να τελειώνουμε. Ο προβολέας έχει 3 levels φωτεινότητας laser: low, medium, high.
Δεν είμαι περίεργος στα γούστα μου, έχω τεράστια εμπειρία απο προβολείς της jvc, θεωρώ ότι στη θέση high είναι θορυβώδης. Στις άλλες 2 θέσεις είναι αθόρυβος.
Απ' την άλλη το μηχανάκι είναι φάρος! Δεν μπορώ να φανταστώ να τον βάζω ποτέ σε θέση high.
ΕΥΚΟΛΑ γεμίζει τεράστιες οθόνες.
Το δεύτερο αρνητικό είναι ότι το φίλτρο dci κόβει κοντά στο 27% φωτεινότητας. Ευτυχώς που υπάρχει περίσσεμα για ξόδεμα.
Φωτεινές γωνίες δεν είδα ακόμα κι όποιος χρησιμοποιεί τα laser dimming modes 1 ή 2 δε θα δει ποτέ.

Αυτά με τα αρνητικά.

Σιγά σιγά θα δούμε και τα θετικά.

Προφανώς δεν είμαι reviewer, δεν με ενδιαφέρει να μετρήσω κάθε mode σε διάφορες θέσεις zoom και να το παρουσιάσω.
Με ενδιαφέρει τι μπορεί να αποδώσει natively ο προβολέας στο χώρο μου με το throw range που έχω.
Η ρύθμιση γίνεται πάντα με λεπτομέρεια μέσω lumagen ή madvr, χωρίς παρεμβάσεις απ' το cms του JVC.
Βάσει αυτού μπορώ να κάνω σύγκριση με κάθε προβολέα που πέρασε απ' εδώ.
Υπενθυμίζω ότι χρησιμοποιώ κι αναμορφικό που εξοικονομεί κοντά στο 30% φωτεινότητας.
Με τα παραπάνω δεδομένα, ο συγκεκριμένος προβολέας είναι σοκαριστικά φωτεινός για JVC.
Η οθόνη μου είναι αναλογίας 2,37:1 με πλάτος 2,93 μ., η απόσταση προβολής στα 4,25 μ.
Natively, χωρίς calibration, σε medium laser (ίριδα ανοιχτή), με φίλτρο dci, μέτρησα περίπου 170 nits!
Φανταστείτε με high laser και χωρίς φίλτρο που φτάνουμε!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Κι αν η φωτεινότητα του rs4100 εντυπωσιάζει, δεν είναι το νούμερο 1 προτέρημα του.
Επιτέλους έχουμε ένα μηχανάκι που συνδυάζει κορυφαίο on/off contrast με εντυπωσιακό ansi!
Δεν έχω πάρει μετρήσεις adl ακόμα, αλλά η εικόνα μιλάει απο μόνη της.
Υποπτεύομαι ότι ο rs4100 έχει διπλασιάσει το ansi σε σχέση με την προηγούμενη ναυαρχίδα της σειράς.
Σαν παράδειγμα θα δώσω το πόσο φωτεινοί και λευκοί είναι οι υπότιτλοι (μετά το calibration), ακόμα και σε σκοτεινές σκηνές.
Αυτά τα στοιχεία, σε συνδυασμό με την οξύτητα της εικόνας δίνουν ένα σαγηνευτικό αποτέλεσμα.
Το eshiftx, με πολύ χαμηλές τιμές enhance μπορεί να εντυπωσιάσει.
Δεν παρατήρησα διαφορά στους αλγόριθμους κίνησης.
 


Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Πολύ ωραια αυτα Γιωργο αλλα πολύ θα ήθελα να δω πως παιζει ΜΟΝΟ after calibrationμε τα δικα του ρυθμιστικά δίχως ενός εξωτερικου επεξεργαστη με τιμή περιπου το 1/3 του προβολέα
 



Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Από αυτο που βλέπω ειναι οτι εχεις υψηλα το contrast και σου κλιπάρει το λευκό. Επίσης το FOF επεσε στο μισό περιπου με υψηλότερη φωτεινότητα. Αρα χαλαει αρκετα το μαυρο σου.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Πολύ ωραια αυτα Γιωργο αλλα πολύ θα ήθελα να δω πως παιζει ΜΟΝΟ after calibrationμε τα δικα του ρυθμιστικά δίχως ενός εξωτερικου επεξεργαστη με τιμή περιπου το 1/3 του προβολέα
Έχω ακούσει ότι το JVC autocal κάνει εντυπωσιακή δουλειά Μανώλη. Δεν πρόκειται να χαλάσω χρόνο όμως.
Τη ρύθμιση στο χέρι την αφήνω σε εσάς τους επαγγελματίες.

Υ.Γ.: Ένα PC δεν κοστίζει το 1/3 του προβολέα :roflmao:
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Έχω ακούσει ότι το JVC autocal κάνει εντυπωσιακή δουλειά Μανώλη. Δεν πρόκειται να χαλάσω χρόνο όμως.
Τη ρύθμιση στο χέρι την αφήνω σε εσάς τους επαγγελματίες.

Υ.Γ.: Ένα PC δεν κοστίζει το 1/3 του προβολέα :roflmao:

Πάντως η native απόδοση του απέχει κατα πολύ από το μικρότερο μοντέλο.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Από αυτο που βλέπω ειναι οτι εχεις υψηλα το contrast και σου κλιπάρει το λευκό. Επίσης το FOF επεσε στο μισό περιπου με υψηλότερη φωτεινότητα. Αρα χαλαει αρκετα το μαυρο σου.
Σοβαρά τώρα; :roflmao:
Το κόντραστ είναι στο 0.

1671741223367.png


Το EOTF είναι αυτό το διάγραμμα. Φυσικά και δεν υπάρχει κλιπάρισμα στο λευκό. Εννοείται πως έχω τρέξει και patterns white clipping σε sdr και hdr για να τσεκάρω.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Σοβαρά τώρα; :roflmao:
Το κόντραστ είναι στο 0.

View attachment 274704

Το EOTF είναι αυτό το διάγραμμα. Φυσικά και δεν υπάρχει κλιπάρισμα στο λευκό. Εννοείται πως έχω τρέξει και patterns white clipping σε sdr και hdr για να τσεκάρω.

Το σχεδιαγραμμα που ανέβασες είναι το λεγόμενο gamma αλλα δειχνει λίγα σημεία.

Το διάγραμμα που πρεπει να κοιταξεις ειναι το κατωθι (αριστερο σχεδιάραμμα ) το οποιο δειχνει την διαφορα του ιδανικού (λευκή γραμμή) από αυτη που μετρησε σε καθε χρωμα.
Εαν δεις προς τα υψηλα IRE είναι πιο φωτεινός από ότι θα έπρεπε.

393486_85f860e0058f92bf1ac4ef594db92b3c.png
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Το διάγραμμα που έδειξα γράφει ξεκάθαρα ότι είναι το EOTF.
EOTF=Gamma όταν μιλάμε για power gamma κι όχι για 2084.
Προφανώς και δεν υπάρχει κλιπάρισμα, όπως φαίνεται στο rgb separation, αλλά και στα patterns που δούλεψα.
Αλήθεια στο διάγραμμα που λες πρόσεξες ότι έχει τιμές από 10 ως 90 κι όχι απο 0-100;


Συνεχίζοντας, προφανώς η επιλογή να θυσιαστεί κοντράστ για τη ρύθμιση hdr είναι συνειδητή. Αναζητείται η χρυσή τομή.
Πάντα ρύθμιζα hdr γύρω στα 100-110 nits. Ήταν μια καλή περιοχή αποδεκτού headroom για highlights και black floor.
Εδώ πλέον υπάρχουν περιθώρια για περισσότερο φως με καλό κοντράστ.
Είναι ξεκάθαρο δια γυμνού οφθαλμού ότι το color volume έχει αυξηθεί σημαντικά.
Το χρώματα διατηρούν περισσότερο τον κορεσμό τους χωρίς να χάνουν τη φωτεινότητα τους.
Απ' την άλλη φαίνεται ότι το black floor είναι ανεβασμένο σε σχέση με το sdr.
Κι εδώ ανοίγει η κουβέντα για το laser dimming, στα διάφορα modes του.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Το διάγραμμα που έδειξα γράφει ξεκάθαρα ότι είναι το EOTF.
EOTF=Gamma όταν μιλάμε για power gamma κι όχι για 2084.
Προφανώς και δεν υπάρχει κλιπάρισμα, όπως φαίνεται στο rgb separation, αλλά και στα patterns που δούλεψα.
Αλήθεια στο διάγραμμα που λες πρόσεξες ότι έχει τιμές από 10 ως 90 κι όχι απο 0-100;
Οι τιμές ειναι από 0.0 εως και 1.0

Επίσης, το γράφημα RGB Separation είναι μια καλή ένδειξη της γραμμικότητας ή όχι ενός προβολικού μέσου, καθώς το RGB Seperation συγκρίνει κάθε πρωτεύον χρώμα R, G και B της ίδιας τιμής (patch patterns αναφοράς), ταιριάζοντας τις μεμονωμένες τιμές μέτρησης του κώδικα RGB με τον αναμενόμενο χρωματικό matrix όσο και με το ισοδύναμο στο grayscale.

Οποιοδήποτε σφάλμα στο γράφημα δείχνει ότι το προβολικό μέσο αντιμετωπίζει προβλήματα αποσύνδεσης χρώματος με τα ξεχωριστά κανάλια χρώματος RGB της οθόνης.

Αυτό σημαίνει ότι μια αλλαγή χρώματος εισόδου που θα πρέπει να επηρεάζει μόνο ένα κανάλι χρώματος προκαλεί επίσης αλλαγές στα άλλα κανάλια χρώματος - αυτό που είναι γνωστό ως cross-coupling μεταξύ των καναλιών χρώματος.

Αρα το grayscale μπορεί να ειναι λάθος.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Μετά το τελευταίο firmware update το laser dimming έχει 3 modes πλέον:

  1. Mode 1: Χαμηλώνει αισθητά το επίπεδο μαύρου, αλλά και το κοντράστ -σε σχέση με το native- σε σκηνές που δεν πρέπει. Οι παρεμβάσεις στο gamma πολλές φορές έχουν αποτέλεσμα το κλιπάτισμα πληροφορίας (χάνονται highlights), αλλά και τον χρωματισμό του λευκού.
  2. Mode 2: Πιο επιθετικό mode μπορεί να δώσει αίσθηση απόλυτου μαύρου, αλλά και πάλι παρατηρούνται τα μειονεκτήματα του mode 1
  3. Mode 3: Η καινούργια προσθήκη ήρθε μετά απο απαίτηση των καταναλωτών για πιο διακριτική παρέμβαση του laser dimming. Το συγκεκριμένο mode δουλεύει κάτω απ' το 1% λευκού και είναι κάπως αργό στις μεταβάσεις του. Δεν είναι τόσο εντυπωσιακό όσο τα άλλα 2 σε σκοτεινές σκηνές, αλλά δεν παρεμβαίνει. Δεν χαλάει το κοντραστ, τα highlights, το calibration.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Μετά το τελευταίο firmware update το laser dimming έχει 3 modes πλέον:

  1. Mode 1: Χαμηλώνει αισθητά το επίπεδο μαύρου, αλλά και το κοντράστ -σε σχέση με το native- σε σκηνές που δεν πρέπει. Οι παρεμβάσεις στο gamma πολλές φορές έχουν αποτέλεσμα το κλιπάτισμα πληροφορίας (χάνονται highlights), αλλά και τον χρωματισμό του λευκού.
  2. Mode 2: Πιο επιθετικό mode μπορεί να δώσει αίσθηση απόλυτου μαύρου, αλλά και πάλι παρατηρούνται τα μειονεκτήματα του mode 1
  3. Mode 3: Η καινούργια προσθήκη ήρθε μετά απο απαίτηση των καταναλωτών για πιο διακριτική παρέμβαση του laser dimming. Το συγκεκριμένο mode δουλεύει κάτω απ' το 1% λευκού και είναι κάπως αργό στις μεταβάσεις του. Δεν είναι τόσο εντυπωσιακό όσο τα άλλα 2 σε σκοτεινές σκηνές, αλλά δεν παρεμβαίνει. Δεν χαλάει το κοντραστ, τα highlights, το calibration.
Το mode 3 είναοι πολύ καλό σε συνδιασμό με το gamma στο 0.
Θα πρέπει ο Γιωργος να αναφερθει στην μοιομορφία του panel και την οξυτητα της εικονας.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Οι τιμές ειναι από 0.0 εως και 1.0

Επίσης, το γράφημα RGB Separation είναι μια καλή ένδειξη της γραμμικότητας ή όχι ενός προβολικού μέσου, καθώς το RGB Seperation συγκρίνει κάθε πρωτεύον χρώμα R, G και B της ίδιας τιμής (patch patterns αναφοράς), ταιριάζοντας τις μεμονωμένες τιμές μέτρησης του κώδικα RGB με τον αναμενόμενο χρωματικό matrix όσο και με το ισοδύναμο στο grayscale.

Οποιοδήποτε σφάλμα στο γράφημα δείχνει ότι το προβολικό μέσο αντιμετωπίζει προβλήματα αποσύνδεσης χρώματος με τα ξεχωριστά κανάλια χρώματος RGB της οθόνης.

Αυτό σημαίνει ότι μια αλλαγή χρώματος εισόδου που θα πρέπει να επηρεάζει μόνο ένα κανάλι χρώματος προκαλεί επίσης αλλαγές στα άλλα κανάλια χρώματος - αυτό που είναι γνωστό ως cross-coupling μεταξύ των καναλιών χρώματος.

Αρα το grayscale μπορεί να ειναι λάθος.
Οι μετρημένες τιμές είναι 10-90 ή αν θες 0.1-0.9.
Προφανώς και το RGB separation δείχνει την γραμμικότητα του προβολικού.
Και γι' αυτό έχει γίνει χρήση του profile off στον JVC.
Για να καταλάβει ο κόσμος, αν μετρηθούν ένα ένα τα profiles του προβολέα θα διαπιστωθεί σχετικά κακή γραμμικότητα (rgb seperation).
Βασικός λόγος είναι η παρέμβαση των ρυθμιστικών του προβολέα.
Το τρικ εδώ (για όσους έχουν lut box) είναι να κλείσει εντελώς το cms του προβολέα. Όσο χάλια κι αν φαίνεται η εικόνα θα παρέχει μια βάση για γραμμικό calibration.
Με κάποια τρικ μπορούμε να φέρουμε το gamma, ενώ παρέχεται ρύθμιση για το λευκό.
Περισσότερα στο post μου εδώ.
Για την ιστορία δύναται να μετρήσουμε εξαιρετικό grayscale και η γραμμικότητα του προβολέα να είναι αλλού γι' αλλού.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top