Περί καλωδίων ρεύματος

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ακόμα και αν αυτό που (νομίζεις) ακούς δεν τεκμηριώνεται επιστημονικά;
Αν αυτο που ακουω η νομιζω οτι ακουω το προτιμω σταθερα ναι.
Αν χρειαστει να χρησιμοποιησω ενα θωρακισμενο καλωδιο διοτι υπαρχει προβλημα που θα το λυσει,θα το κανω.
Για την περιπτωση του 19364 ειπα νομιζω οτι το χρησιμοποιω διοτι ειναι καλο και αξιοπιστο καλωδιο(πολλα χρονια πριν αναφερθει εδω το καλωδιο αυτο), και οχι διοτι ειναι θωρακισμενο, και οχι οπως ισως υπονοησε ο εαρ για τις μεσαιες χροιες κλπ η πως το ειπε.Εχω και αθωρακιστα καλωδια και μια χαρα ειναι.Δεν ασχολουμαι δηλαδη με το τι αναμενετΑΙ απο ενα καλωδιο.Τα συστηματα μου ΔΕΝ εξαρτωνται απο το καλωδιο ρευματος που εχουν αν αυτο θελεις να ακουσεις.Το οποιο προβλημα παρουσιαστει θα το δω οταν παρουσιαστει.
 
Last edited:


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Εγώ δε αμφισβητώ κανέναν στο ότι δεν ακούει σωστά ή ότι νομίζει ότι ακούει διάφορες, είμαι σίγουρος ότι ακούει όπως ακούω και εγώ.
Παρόλο που είμαι αντίθετος στη δαπάνη μεγαλων ποσων σε κάθε καλωδίωση ειδικά των 230v. *
Οπως λοιπόν υπάρχει αυθυποβολη του ακούω γιατί άλλαξα καλώδιο, έτσι υπάρχει και η αντίστοιχη αυθυποβολη άλλαξα αλλά δεν άκουσα γιατί επιστημονικά δεν μπορώ να το αποδείξω :D:fuckyou:
Είμαι επίσης σχεδόν σίγουρος ότι περισσότερο θα πιστέψω αυτόν που άκουσε διαφορες ακομη και από πολύ οικονομικότερα καλώδια έναντι ακριβοτερων, θεωρώντας ότι η αυθυποβολη «κοστολογειται» :sneaky:
από αυτόν που πάντα ακούει καλύτερα μονο από ακριβότερα ή από από αυτόν που ποτέ δεν ακούει διαφορές .
*Δε θα πρέπει να περιμένει από ένα καλώδιο να του λυσει ούτε τα βασικά προβλήματα του χώρου, ή της ελλειπους οδήγησης.
 



I

iason

Guest
Τς,τς,τς...δεν προσεχετε, δεν προσεχετε...
Παρατηρητικότης μηδέν.:D
Τελικά Rosinante κορίτσι είσαι?:)
[DOUBLEPOST=1547853213][/DOUBLEPOST]Εντελώς φιλικά σε όλους τούς φίλους που θέλουν να ασχοληθούν με καλώδια Neotech ειναι Εταιρεία με πολύ δυνατά προϊόντα .vfm
 



Μηνύματα
27.260
Reaction score
25.253
Πάντως αυτό που εγώ έχω βιώσει είναι το εξής.
Είχα πάρει τον SANSUI B2301 είχε κοντό καλώδιο διότι ο γερμανός το είχε κόψει το μανίσιο του και είχε βάλαι ένα σουκο βύσμα σε 20 πόντους καλώδιο μαμά. Το οποίο μαμά είναι εξαιρετικό KAWASAKI καλώδιο 2χ3,5καρρέ.
Ε όταν πήρα λοιπόν τον ενισχυτή , τον ξεφόρτωσε ο τύπος της DHL με το μαλακό του λέω, τον κοπάνησε κανονικά αυτός, πάω να σηκώσω το πακέτο , ασήκωτο, 38 κιλά μόνο ο ενισχυτής Ολο μαζί ήταν 44 νομίζω μπορεί και παραπάνω.
Τονε φέρνω πάνω στο σπίτι δευτέρα πρωί ήτανε ανοίγω το πακέτο πρώτο σοκ το κομμένο καλώδιο με το σουκο.. Τον ανοίγω τον ξεσκονίζω τον ψάχνω καλός φάνηκε.Του πετάω μια μπαλαντέζα 3χ1,5 και για μία εβδομάδα άκυγα κάτι σαν μουσική αλλά χωρίς μπάσσο χωρίς σώμα.. Κάποια στιγμή σκάει μύτη ο φίλος μου ο Χρήστος από το boston και μου λέει ρε μεγάλε αυτό το 3χ1,5 γιατί το έβαλες? για αμπαζούρ? Λέω σιγά μωρέ μαλάκα μην και δεν του φτάνει . Σημείωση το καλώδιο το δικό του είναι 3χ3,5 καρρέ.Του πετάμε λοιπόν μια μπαλαντέζα με 3χ4 και είδαμε το φως το αληθινό. Το μηχάνημα προδιαγράφεται στα 2χ300/8 και 2χ550/4 , έχει δε μετρηθεί στο εργαστήριο 2χ350/8 και 2χ650 / 4.
Λοιπόν αν δεν έβαζα την μπαλαντέζα την 3χ4 δεν θα ηξερα ποτέ τι μπορεί να κάνει το εν λόγω μηχάνημα. Και εγω θεωρούσα το καλωδιο 3χ0,75 αρκετό. ΑΜ ΔΕ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ.
Μιλάμε για μεγάλη διαφορά παιδιά.Φυσικά και δεν μιλάω για καλώδιο χιλιάδων. Αυτό έλλειψε. Α ΠΛΆ ΓΙΑ ΚΑΛΏΔΙΟ ΙΚΑΝΉς ΔΙΑΤΟΜΉς.
Με το 3χ4 έλαμψε ο τόπος. Πήρα γαμάτο μπάσσο.Γέμισε ο ηχος ρε παιδί μου. Αυτά σε έναν ΑΒ ενισχυτή που καταναλώνει έως και 2000 watts στα 230 από την πρίζα.
[DOUBLEPOST=1547857232][/DOUBLEPOST]Λάθος δεν kαίει 2000 watts αλλά έως 1500watts.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.027
Η σωστή ερώτηση είναι, για μηχάνημα με τάδε κατανάλωση, τί χαρακτηριστικά (διατομή κυρίως) πρέπει να έχει το καλώδιο? Και όχι, άμα το πληρώσω 4.500 το μέτρο θα παίζει καλύτερα? Ούτε αν το σύρμα το έχει στρίψει Ιάπων γέροντας, αφού προηγουμένως το έχει κατουρήσει 15χρονη γκέισα. Όποιος τώρα θέλει να το βάλει στην κατάψυξη, συνιστώ να το βάλει μες το παγωτό, θα γλυκάνουν κι άλλο οι μεσαίες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Και γω το έχω πάθει αυτό με το μπάσο σε μηχάνημα μεγάλης ισχύος.
Ενισχυτής 2,5 κιλοβάτ στα 4 ωμ.

Του βάζω καλώδιο 3*4,5mm, τίποτα, χάλια μπάσο.

Μόλις του έβαλα καλώδιο 3*0.75mm, έστρωσαν όλα, ήρθε το μπάσο, άνοιξα σαμπάνια.
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Η σωστή ερώτηση είναι, για μηχάνημα με τάδε κατανάλωση, τί χαρακτηριστικά (διατομή κυρίως) πρέπει να έχει το καλώδιο? Και όχι, άμα το πληρώσω 4.500 το μέτρο θα παίζει καλύτερα? Ούτε αν το σύρμα το έχει στρίψει Ιάπων γέροντας, αφού προηγουμένως το έχει κατουρήσει 15χρονη γκέισα. Όποιος τώρα θέλει να το βάλει στην κατάψυξη, συνιστώ να το βάλει μες το παγωτό, θα γλυκάνουν κι άλλο οι μεσαίες.
 



A

AKARL

Guest
Απλά και καθαρά. 0,75 μέγιστο για (σχεδόν) οποιονδήποτε ενισχυτή τή εξαιρέσει των e-ξωτικών Σανσουγίων του εξαιρέτου και συμπαθεστάτου Ιάπονος ακροαματικόφιλου Mar Koo Lee.
Φίξεντ! :D

Αυτό δηλαδή που σου λέει κάθε ηλεκτρολόγος που ξέρει την δουλειά του.
Αυτό μήπως αποτελεί πισώπλατον μπηχτή με αποδέκτη αυτής τον ... Ημίθεο;;; :o:o:o
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Υπάρχουν πολλοί πίνακες, ανάλογα την τοποθέτηση των καλωδίων (σε τοίχο, σε σωλήνα, ελεύθεροι...) και γενικά το θέμα είναι να μην πάρουν φωτιά τα καλώδια (η μόνωση) λόγω της θερμοκρασίας που θα αναπτύξει ο αγωγός (ωμική αντίσταση).
Οπου αν θέλουμε μεγαλύτερη προστασία παίρνουμε καλώδια με σιλικονάτα μόνωση και ένα 0,75 περνάει με ασφάλεια και 30Α (δεν θυμάμαι τώρα το νούμερο ενδεικτικά το γράφω). Το φαινόμενο της πτώσης τάσης νομίζω ότι είναι αστείο να μας απασχολήσει σε ένα καλώδιο μήκους 1-2 μέτρα στα 240V.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.027
Υπάρχουν πολλοί πίνακες, ανάλογα την τοποθέτηση των καλωδίων (σε τοίχο, σε σωλήνα, ελεύθεροι...) και γενικά το θέμα είναι να μην πάρουν φωτιά τα καλώδια (η μόνωση) λόγω της θερμοκρασίας που θα αναπτύξει ο αγωγός (ωμική αντίσταση).
Οπου αν θέλουμε μεγαλύτερη προστασία παίρνουμε καλώδια με σιλικονάτα μόνωση και ένα 0,75 περνάει με ασφάλεια και 30Α (δεν θυμάμαι τώρα το νούμερο ενδεικτικά το γράφω). Το φαινόμενο της πτώσης τάσης νομίζω ότι είναι αστείο να μας απασχολήσει σε ένα καλώδιο μήκους 1-2 μέτρα στα 240V.
Αρπάζω την ευκαιρία για να κάνω την (χαζή? ίσως) ερώτηση που με απασχολεί καιρό τώρα. Αυτή η αντιστοίχιση, ιδίως 2ης με 3η στήλη, υφίσταται ανεξάρτητα από την απόδοση του ενισχυτή? Ανεξάρτητα εντέλει από την κλάση του (Α, ΑΒ κ.λ.π.)?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.655
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top