Περί καλωδίων ρεύματος

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
oχι μπουτχια....δεν τον παει η τζουλια....(επρεπε να το ξερεις ) (ειδικα εσυ)
'Αλλες του μπούτχια οι παραινέσεις και άλλες του άρτζι οι παρενθέσεις!;)


Υπό κανονικές συνθήκες και με την προϋπόθεση να είχα απέναντί μου έναν άνθρωπο ,του οποίου ο λόγος θα ήταν στοιχειωδώς συγκροτημένος ,θα σε ρώταγα γιατί θα έπρεπε να γνωρίζω ,ειδικά εγώ, πως η τζούλια δεν πάει τον μπούτχια.
Αλλά δε γ@μιετ@ι...λέγε ό,τι θες...τζάμπα είναι!:p
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δηλαδη το να τελειωνεις μια καλωδιακη παραγγελια ,
αυτο δεν ειναι ψωμι ?
τι εισαι βιγκαν ?
Εδω που τα λεμε τα βυσματα που βαζεις ειναι γλουτεν φρι....
Γιατι ο αυτιας δεν ανεχετε βυσματα με γλουτενη....τον πειραζουν .........
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Εφ' όσον δίνετε σημασία σε άνθρωπο που υποστηρίζει ανερυθρίαστα πως όσο μεγαλύτερο είναι το μήκος του καλωδίου, τόσο το καλύτερο, δεν είστε σε θέση να βγάλετε οιονδήποτε συμπέρασμα - πολλώ δε μάλλον ασφαλές τοιούτο. Κάντε κάτι στην τύχη. Είναι πολύ πιθανότερο πως έτσι θα το κάνετε σωστά.
Εδέχθην μήνυμα διαμαρτυρίας από τον @jiovani75 διότι εξεφράσθην απαξιωτικά προς αυτόν, μιας και -έχει δίκιο- δεν πρόσεξα τη λέξη "υποτίθεται" στο μήνυμά του. Ε δεν το πρόσεξα!

Του ζητώ συγγνώμη.

(Όσοι κάνατε like σ' αυτό το μήνυμά μου, νομίζω πως πρέπει να το αφαιρέσετε).
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
δηλαδη το να τελειωνεις μια καλωδιακη παραγγελια ,
αυτο δεν ειναι ψωμι ?
τι εισαι βιγκαν ?
Εδω που τα λεμε τα βυσματα που βαζεις ειναι γλουτεν φρι....
Γιατι ο αυτιας δεν ανεχετε βυσματα με γλουτενη....τον πειραζουν .........
Ειναι και ψωμι και τυρι βεβαια.
Oποιος δεν θελει 0.5 , 0.75μμ που τα βρισκει και ετοιμα , ας προσεχε :p
Τα αυτια του αυτια ειναι περηφανα.......εχουν αλλεργια στα platings.......τα θελουν ολα αχρωματιστα ........χαχαχα
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ουτε υπονοω ουτε........νοω :p
Εσυ δηλαδη εννοεις οτι το συστημα του ειναι....................μαυροασπρο ? :roflmao:
.
Μιας και μιλάμε περί χρωμάτων,μια αρτίως βαθμονομημένη οθόνη δεν θα παρουσιάζει αχταρμά,αλλά την ανώτερη δυνατή - γι αυτήν πάντα - ομοιογένεια και πιστότητα προς τη χρωματική παλέτα.Και θα απείχε παρασάγγας από οποιαδήποτε ασπρόμαυρη απόδοση.
Ας μη λησμονούμε ότι η έμφαση σε συστήματα όπως των Ear & DF δίδεται ακριβώς στη...βαθμονόμηση...;)
Εδέχθην μήνυμα διαμαρτυρίας από τον @jiovani75 διότι εξεφράσθην απαξιωτικά προς αυτόν, μιας και -έχει δίκιο- δεν πρόσεξα τη λέξη "υποτίθεται" στο μήνυμά του. Ε δεν το πρόσεξα!

Του ζητώ συγγνώμη.

(Όσοι κάνατε like σ' αυτό το μήνυμά μου, νομίζω πως πρέπει να το αφαιρέσετε).
Τελικώς ακόμα και ο...ημίθεος μπορεί να υποπέσει σε λάθος διαψεύδοντας μέχρι και τον...Ear.
(δεν θα αφαιρεθεί όμως το like στο σχετικό μήνυμα του Ear) :D
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
(Όσοι κάνατε like σ' αυτό το μήνυμά μου, νομίζω πως πρέπει να το αφαιρέσετε).
Επειδή όντως υπάρχουν άνθρωποι που υποστηριζουν κάτι τέτοιο , το like μου παραμένει και μετά τη διευκρίνιση του ημίθεου πως το μήνυμα δεν αφορά τον τζιοβάνι.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.465
Ενα σας λεω. Ηρθε.

Να τι βυσματα ρευματος χρησιμοποιει στους ενισχυτες του...


Λυσσαξτε.



View attachment 115956
κλάιν...
εγώ τέτοιο έχω βάλει στο τροφοδοτικό για τις λεντοταινίες του μαγαζιού :laugh:
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Δώσε πόνο dahari.
[DOUBLEPOST=1547909814][/DOUBLEPOST]
Και γω το έχω πάθει αυτό με το μπάσο σε μηχάνημα μεγάλης ισχύος.
Ενισχυτής 2,5 κιλοβάτ στα 4 ωμ.

Του βάζω καλώδιο 3*4,5mm, τίποτα, χάλια μπάσο.

Μόλις του έβαλα καλώδιο 3*0.75mm, έστρωσαν όλα, ήρθε το μπάσο, άνοιξα σαμπάνια.

Μην το γελάς η SANSUI έλεγε μην αλλάζετε το καλώδιο ρεύματος στον 2301 , έχουμε βάλει το καλύτερο δυνατό. Δεν θα δείτε ποτέ καμία διαφορά με άλλο καλώδιο ρεύματος παρά μόνο προς το χειρότερο.
Θα το ψάξω να το βρώ να σας το δείξω κωλόπαιδα. Όταν έρθω Ελλάδα.
Πήρα προ καιρού ένα ίδιο για τον 2301 με το δικό του το KAWASAKI από Ιαπωνία , για το κομμένο που είχε ο δικός μου. Οι αθεόφοβοι το πουλούσαν 35 $ 2,5 μέτρα καλώδιο.
Ηρθε μαζί με τον στυπιοθλήπτη του με τα όλα του. Α και με επίχρυσα βύζματα να κουμπώσει απ ευθείας στο τροφοδοτικό. Και με βύζμα 100βολτο στην άκρη επίχρυσο και αυτό. Χλίδα μιλάμε.
Ακούς αυτχιά?
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εγω παλια ειχα καλωδια ντουκατι.....μετα πηρα κατι μπουλτακο.....
πιο μετα πουλησα τα καλωδια και τα εκανα σουβλακια............
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Έστω ότι η αλλαγή καλωδίου είναι ακούσιμη, δεν το αμφισβητώ, μπορεί και να είναι. Ευτυχώς δεν έχω μπλέξει με τέτοια, αλλά έχω βρεθεί σε συζητηση ομάδας όπου καυχιόνταν ο καθένας για τα φοβερά δικά του αποτελέσματα. Έστω λοιπόν ότι βάζεις το ασημένιο καλώδιο και επιτέλους ακούς μουσική. Τί ειναι αυτό που σου δίνει ένα καλώδιο που δεν μπορει να σου το δώσει ένα καλό EQ πειράζοντας τις συχνοτητες. Έχει μαγικές ιδιτητες το καλώδιο και πάντα βελτιώνει τον ήχο; Δηλαδή τι βελτιώνει που δεν μπορείς να πειράξεις με μια καμπυλη στο EQ?

Ειλικρινής ερώτηση, δεν εμπαιζω κανεναν.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Έστω ότι η αλλαγή καλωδίου είναι ακούσιμη, δεν το αμφισβητώ, μπορεί και να είναι. Ευτυχώς δεν έχω μπλέξει με τέτοια, αλλά έχω βρεθεί σε συζητηση ομάδας όπου καυχιόνταν ο καθένας για τα φοβερά δικά του αποτελέσματα. Έστω λοιπόν ότι βάζεις το ασημένιο καλώδιο και επιτέλους ακούς μουσική. Τί ειναι αυτό που σου δίνει ένα καλώδιο που δεν μπορει να σου το δώσει ένα καλό EQ πειράζοντας τις συχνοτητες. Έχει μαγικές ιδιτητες το καλώδιο και πάντα βελτιώνει τον ήχο; Δηλαδή τι βελτιώνει που δεν μπορείς να πειράξεις με μια καμπυλη στο EQ?

Ειλικρινής ερώτηση, δεν εμπαιζω κανεναν.
Πρωτον μην φανταζεσαι οτι οι διαφορες που ακουγονται (τουλαχιστον οσον αφορα εμενα) ειναι τεραστιες.
Μετα, δεν σημαινει οτι οι διαφορες αυτες ακουγονται και ως βελτιωσεις.
Προσωπικα τα οσα λενε οι φιλοι για τα χαρακτηριστικα των καλωδιων και το τι ειναι σημαντικο να κανουν/τηρουν , τα γνωριζω πολυ καλα και συμφωνω απολυτα. Περαν τουτου, διαφορες ακουω πολυ ευκολα και πιστευω ολοι η τουλαχιστον οι πλειστοι θα τις ακουσουν. Το γιατι υπαρχουν αυτες οι διαφορες, εγω δεν εχω απαντηση . Γι αυτο,αν ακουσω μια διαφορα που οντως προτιμω και σε λογικο κοστος δεν εχω προβλημαα να παρω ενα δυο καλωδια, οπως και εκανα.Δεν προτιθεμαι ομως να αλλαζω καλωδια ρευματος καθε τρεις και λιγο ουτε ηχειων ουτε interconnects.Tερμα με αυτα και για να μην διερωταται κανεις, με εξαιρεση 1-2 ακριβα που ετυχε να παρω,τα υπολοιπα ειναι χαμηλων τιμων η DIY (κυριως).
Δεν ειναι ουτε θεμα equalization για μενα.Αν ηταν τοσο ευκολο,τοτε νομιζω κανενας δεν θα ειχε προβλημα να παρει ενα και να λυνει προβληματα συστηματος,χωρου κλπ...!!!
Προσωπικα οτι δηποτε αλλο υπερ η κατα καλωδιων το θεωρω απλα υπερβολη ασχετα απο το ποιος το λεει.
Και, δεν ειναι αναγκη να ειναι ασημενιο,χρυσο κλπ.Υπαρχουν και τετοια χειροτερα απο απλα χαλκινα...........Μεγαλυτερη αναγκη ειναι τα βισματα να ειναι οντως καλα κυριως για λογους ασφαλειας, αντοχης , αξιοπιστιας και σταθεροτητας στον χρονο και χρηση, και οχι απλα να εχουν τρεις βιδες για να κρατανε/καταστρεφουν το καλωδιο.Το ιδιο ισχυει και για τα πολυμπριζα.
[DOUBLEPOST=1547926423][/DOUBLEPOST]
εγω παλια ειχα καλωδια ντουκατι.....μετα πηρα κατι μπουλτακο.....
πιο μετα πουλησα τα καλωδια και τα εκανα σουβλακια............
Τωρα τι καλωδια εχεις
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
τωρα δεν εχω.......
η παραγκα εκλεισε τελος 2015
https://www.avsite.gr/forum/threads/Το-home-cinema-του-argi.75898/page-134#post-2335571
Toτε ειχα δικα μου , + synergistic xlo belden mogani purist......με αυτα εκλεισα....
Ξεκινησα με καμποσα αλλα απο το 1996 που εφτιαξα το πρωτο μου hc.....
πιο πριν επαιζα 2καναλο με οτι ειχε η εποχη middle 80s
[DOUBLEPOST=1547930889][/DOUBLEPOST]
Έστω ότι η αλλαγή καλωδίου είναι ακούσιμη, δεν το αμφισβητώ, μπορεί και να είναι.
εξαρταται ποιος εισαι ........
Ευτυχώς δεν έχω μπλέξει με τέτοια, αλλά έχω βρεθεί σε συζητηση ομάδας όπου καυχιόνταν ο καθένας για τα φοβερά δικά του αποτελέσματα. Έστω λοιπόν ότι βάζεις το ασημένιο καλώδιο και επιτέλους ακούς μουσική.
γιατι πριν τι ακουγε ? θορυβο ?
Τί ειναι αυτό που σου δίνει ένα καλώδιο που δεν μπορει να σου το δώσει ένα καλό EQ πειράζοντας τις συχνοτητες.
δυσκολη ερωτηση.....ακομα πιο δυσκολη θα γινει τι γινεται αν βαλεις ενα καλωδιο στο eq.......
Έχει μαγικές ιδιτητες το καλώδιο και πάντα βελτιώνει τον ήχο;
καπως ετσι....αλλιως δεν θα πληρωνε ο καθε ενας που νομιζει οτι ακουει...το οποιο οβολο...
Δηλαδή τι βελτιώνει που δεν μπορείς να πειράξεις με μια καμπυλη στο EQ?
αερα στα οργανα ας πουμε...ΤΡΕΛΛΟ ..να σου σηκωσει την σκηνη ενα μετρο.....και να σου κρεμασει το σαγωνι αλλο ενα.......να νιωσεις οτι τα γουφερ σου μεγαλωσαν 1 ιντσα.......και τοσα αλλα.......

Ειλικρινής ερώτηση, δεν εμπαιζω κανεναν.
μην μπλεξεις με καλωδια......θα μπεις στην διαδικασια αιμοδοσιας.....οπως πολλοι εδω μεσα....εκει εξω.....
ευτυχως ή δυστυχως καποιοι ακουνε διαφορες .....και ακομα πιο δυστυχως πλερωνουν για αυτες.......
Και οπως εχω πει πολλες φορες...καθε προιον αν δεν δικαιολογει αυτα που υποτιθεται οτι πρεπει να κανει , ειναι θεμα χρονου να το φαει η μαρμαγκα....
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
Στον πίνακα έχει ασφάλεια 16 αμπέρ. Που ισοδυναμεί με 3,6 κιλοβάτ κατανάλωση.
Είχα προφανώς μπερδέψει την κατανάλωση ρεύματος του ενισχυτή με την ενίσχυση που δίνει στην έξοδό του...
Θέλω εδώ να ευχαριστήσω τους φίλους που απάντησαν στις (όντως χαζές) ερωτήσεις μου. Είναι αλήθεια μεν ότι φυσική διάβαζα για τελευταία φορά πριν 40 χρόνια ακριβώς, Γενική Φυσική 1ου έτους. Απαράδεκτο όμως που είχα ξεχάσει τη στοιχειώδη εξίσωση. Τελικά, αν έχω καταλάβει σωστά, παροχή 16 αμπέρ είναι επαρκής για κάθε ενισχυτικό, για σπίτι, αλλά και για στούντιο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.577
Ενα σας λεω. Ηρθε.

Να τι βυσματα ρευματος χρησιμοποιει στους ενισχυτες του...


Λυσσαξτε.



View attachment 115956
Αυτά τα βύσματα ρεύματος της νιούτρικ έχουν πολύ σοβαρά χαρακτηριστικά, αντέχουν πολλά αμπέρ και είναι τα μόνα ικανά για τροφοδοσία ΠΟΛΥ μεγάλης ισχύος ενισχυτικών βαθμίδων (δεκάδες κιλοβάτ).

Υπάρχει πραγματικό Hi-End, είναι στον επαγγελματικό ήχο. ;)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.912
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top