Περί οθόνης

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Πριν 20 χρόνια οι βιντεοπροβολείς ήταν CRT χαμηλής φωτεινότητας. Χρειάζονταν οθόνες με ειδικές επιστρώσεις, προκειμένου να έχουν υψηλό κέρδος και να μην υπάρχουν απώλειες στη φωτεινότητα. Μερικές φορές ήταν κυρτές ,για μεγαλύτερη συγκέντρωση του φωτός, με αποτέλεσμα να βλέπεις καλά, μόνο αν στεκόσουν ακριβώς απέναντι. (Το καλά είναι σχετικό. Οι τηλεοπτικές γραμμές ήταν ορατές....και η ανάλυση για κλάμματα). Σήμερα ακόμα και με προβολικό των 300-400 ευρώ, παίρνεις απείρως καλύτερη εικόνα ακόμα και αν προβάλεις σε έναν λευκό τοίχο.
Το 1999 αγόρασα έναν φτηνό ,για την εποχή, βιντεοπροβοέα dlp , ανάλυσης 800Χ600 προς 4.000 ευρώ (μετατροπή από δραχμές). Σήμερα με αυτά τα λεφτά αγοράζεις έναν benq w6000 και έναν optoma hd82 ,ή 4-5 optoma hd20, με ανάλυση 1080p.
Ωστόσο οι τιμές των πανιών προβολής (οθόνες) παραμένουν στα ίδια υψηλά επίπεδα, πουλώντας άραγε τι; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι το καταπληκτικό έχει να προσφέρει μια οθόνη των 3.000 ευρώ, δηλαδή 1,5 φορές το κόστος ενός καλού projector;

Φοβάμαι ότι οι κατασκευαστές τους έχοντας με το μέρος τους, εκείνους τους φοβερούς reviewers (που υποτίθεται ότι ακούνε από υπόηχους, μέχρι υπέρηχους, βλέπουν παντού rainbow efffect κλπ), έχουν καλλιεργήσει πολύ έξυπνα το μύθο τους και υπερτιμολογούν υπέρογκα τα προϊόντα τους.
Ξέρουν πολύ καλά πόσο εύστοχα λειτουργούν οι μύθοι στο υποσυνείδητο όσων έχουμε το μικρόβιο της εικόνας, ή του ήχου. Αρκεί να σου πει κάποιος ότι ο προβολέας σου δεν έχει καλό μάυρο και θα χάσεις τον ύπνο σου, μέχρι που θα το πιστέψεις.
Εκεί μας πατάνε οι παραμυθάδες του marketing.

Άπειρα τα παραδείγματα, αλλά θα αναφέρω ένα από αυτά.
Όταν πρωτοκυκλοφόρησε ο scaler FAROUDJA κόστιζε 10.000.000 δραχμές (σχεδόν 30.000 ευρώ). Λίγα χρόνια μετά η ίδια τεχνολογία (faroudja dcdi) φορέθηκε σε dvd των 400 ευρώ, ενισχυτές κλπ. Τότε οι δάσκαλοι του marketing βάλθηκαν να μας κάνουν να πιστέψουμε ότι δεν είναι καλό το dcdi. Έπρεπε να έχεις HQV , και επειδή και αυτό το απέκτησαν πολλοί , να έχεις Anchor Bay κλπ. Και καλά, στην περίπτωση αυτή θα πει κανείς ότι η τεχνολογία εξελίσσεται , ότι ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο κλπ.
Στις οθόνες όμως; Ποιά η εξέλιξη;
Γιατί τέτοια υπερκοστολόγηση;
 

Μηνύματα
467
Reaction score
1
Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

ειμαι περιεργος να διαβασω τις απαντησεις που θα ερθουν......
 


Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

Δε νομίζω να δούμε απαντήσεις παιδιά, γιατί δεν υπάρχουν....Συμφέρει να περάσει απαρατήρητο το θέμα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

ρε παιδια πλακα με κανεις ?
τι ειναι αυτα που λετε ?
στην αρχη ηταν τα παντα ολα ακριβα, αν θυμαστε ο κορεατης ηταν υπευθυνος για την κατρακυλα των τιμων στα προβολακια.
Οι οθονες (επωνυμες) ηταν παντα ακριβες
και μαλλον παντα θα ειναι ,
δεν ειδα ποτε καποιον απο τους μικρους κατασκευαστες οθονων
να κοκορευεται οτι η οθονη του ειναι σχεδον ιδια με μια ακριβη επωνυμη.Τυχαιο ? δεν νομιζω
Στους προβολεις η τεχνολογια και η προελευση ερειξε τις τιμες
στις οθονες τα πραματα μαλλον θα μεινουν ως εχουν.
Οθονη ποιοτικη και φτηνη δεν νομιζω να δουμε
η κρεμ ντι κρεμ στις οθονες ηταν -ειναι - και θα ειναι πανακριβες
ειτε αυτο ειναι στιουαρτ ή σκριν ρισερτσ , ειτε καθε τι πανακριβο.
Θα χαρακτηριζα τις οθονες χαιενταδικες.
Για κατι το πολυ λιγο(καλυτερη αποδοση) πληρωνεις πολλα πολλα περισοτερα
.
Αν δεν θες αγοραζεις κατι πιο στα μετρα σου.
 


Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι. Μπάσσα έχει η χαϊεντάδικη;;;;;;
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Ας μου επιτρεψεις τη συσχετιση με κατι που μου ηρθε στο μυαλο και μπορει να προκαλεσει γελιο αλλα δεν ξεφευγει και πολυ....

Δες λοιπον μια τεντα για το σπιτι σου.
Θες χειροκινητη, ηλεκτρικη, κλασσικη με σιδερα και μανιβελα η ηλεκτρικη με βραχιονες, τηλεχειρισμο, κλισεις κλπ κλπ
Τι πανι θες ? αυτο το παλιο το πρασινο που τι βγαζει δε τι βγαζει ενα καλοκαιρι και δυο χειμωνες η το αλλο το αδιαβροχο, το ακαυτο, που δε περναει η ζεστη ειναι UV και αλλα να χουμε να λεμε.

Ποσο κανει η μια , ποσο κανει η αλλη ?

Περα ομως απο τα σιδερα και τα πανια οταν ερχομαστε στα δικα μας ειναι και η χημεια. Διαφορετικη στο τεντοπανο , διαφορετικη στην οθονη.
Οι κατασκευαστες λοιπον, αυτοι που δε βαφουν απλα με μια μπογια το PVC , αλλα παιζουν με τη χημεια, κανουν τεστ κλπ κλπ και τελικα αυτη η μπογια που βαφουν κανει αυτα που κανει......γιατι κανενας δεν εχει πει το αντιθετο, γιατι να μη πουλανε ακριβοτερα τη τεντα τους ??? :116:

Μα τοσο ακριβη αυτη η τεντα.....????
Δεν μπορω να σου απαντησω.....δικο τους το μαγαζι....δικο σου το μπαλκονι...εσυ αποφασιζεις....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

απο αρχαιοτατων χρονων , ποιο φτασμενο συστημα παιζει με οθονη του κιλου.Ειναι ενα μαστ η οθονη ,
αν δεν μας αρεσει η τιμη απλα δεν πσωνιζουμε,
οπως και με καθε ειδους οθονη.
(λεγε με καλωδια):143: ωεω ,
παλι φωτιες αναβω .Και εχει και ενα αγερα εκει ωξω μουρλια.:138:
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

στις ατελειωτες ωρες-σερι που παιζω το assassins creed 2,με τη stewart αναπτυγμενη,εχω διαπιστωσει το εξης:
ο Ezio,οταν τρεχει πανω στις σκεπες της Φλωρεντιας,τα κεραμιδια ειναι φτιαγμενα απο πραγματικη τερακοτα,ενω στις σκεπες τις Βενετιας απο αμμο θαλλασης.....
στις σκεπες της Τοσκανης,τα κεραμιδια μαλλον εχουν και λιγη κοπρια μεσα.....

ολα αυτα φαινονται καθαρα και ακουγονται οι διαφορες απο το κριτς-κρατς οταν τρεχει πανω τους.....



:135: :135: :135: :135:
 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

Είναι τόσο ανιαρό να παίζουν με τη νοημοσύνη σου!

Ξέρω ότι το θέμα ενοχλεί! Ας τελειώνει εδώ.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

στις ατελειωτες ωρες-σερι που παιζω το assassins creed 2,με τη stewart αναπτυγμενη,εχω διαπιστωσει το εξης:
ο Ezio,οταν τρεχει πανω στις σκεπες της Φλωρεντιας,τα κεραμιδια ειναι φτιαγμενα απο πραγματικη τερακοτα,ενω στις σκεπες τις Βενετιας απο αμμο θαλλασης.....
στις σκεπες της Τοσκανης,τα κεραμιδια μαλλον εχουν και λιγη κοπρια μεσα.....

ολα αυτα φαινονται καθαρα και ακουγονται οι διαφορες απο το κριτς-κρατς οταν τρεχει πανω τους.....
η πολυ υγρασια απο τα καναλια θα στην κανει κομποστα , και μετα να δεις που θα παιζεις παιχνιδια
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

Είναι τόσο ανιαρό να παίζουν με τη νοημοσύνη σου!

Ξέρω ότι το θέμα ενοχλεί! Ας τελειώνει εδώ.
Οχι φιλε μου Γιαννη δεν ενοχλει το θεμα....

Ομως το μυαλο μας καλοκαιριατικα ειναι στην παραλια και δεν υπαρχει τοσο κεφι για τετοιου ειδους αποριες..

Λοιπον.....

Εγω παρει μια ακριβη οθονη την οποια την εχω 7 χρονια...
Οπως καταλαβαινεις εχει ανεβει και κατεβει ουκ ολιγες φορες..

Σε πληροφορω οτι ειναι σαν να την εχω παρει εχτες.....

Παλαιοτερα ειχα screen line και dalite...καλες..!!!

Επισης την ιδια μερα φιλος(μιας και την παραγγειλαμε την ιδια μερα)πηρε την ιδια οθονη σε μεγαλυτερη διασταση 20" και την εχει ακομα σε αψογη κατασταση...

Οπως καταλαβαινεις η ακριβη αυτη οθονη το πρωτο που σου προσφερει ειναι μεγαλο χρονο ζωης σχετικα με το ποσο τεντωμενη σωστα ειναι....βασικο στην εικονα

Ολες οι οθονες κατα βαση δειχνουν εικονα,ειτε προκειται για χρωματος λευκου,ειτε για χρωματος γκρι,ειτε μαυρου...

Το ζητουμενο σε αυτο το χρωματολογιο οθονων ειναι κατα ποσο πιστα δειχνει η οθονη αυτο που βγαζει ο προβολεας...

Οι ακριβες και συναμα σοβαρες οθονες ειναι καλιμπραριζμενες κατα αυτον τον τροπο ετσι ωστε η επιστρωση της οθονης που υπαρχει επανω να εχει ουδετερο αποτελεσμα και ομοιμορφη επιστρωση για καλο αποτελεσμα εικονας....

Οποτε μια ακριβη οθονη το δευτερο που σου προσφερει ειναι η ουδετεροτητα χρωματος,εχωντας ποιο πιστη αναπαραγωγη εικονας..

Αυτη την στιγμη και απο αυτες που εχω δει εως τωρα η καλυτερη ειναι η stewart studiotek130(1.3gain)

Aυτη η οθονη σου προσφερει περιπου 20% περισοτερο φως χωρις αλιωση στην εικονα σου....δλδ ειναι σαν να παιρνεις μια οθονη κερδους 1gain(που ειναι το σωστο) και να εχεις τα ιδια αποτελεσματα αλλα με περισοτερο φως....

Και φυσικα να πουμε πως οι οθονες και οι αποχρωσεις τους εχουν να κανουν ως προς το τελικο αποτελεσμα που θελουμε να δωσουμε,ειτε λογο χωρου,ειτε λογο αδυναμιας προβολεα..

Στην πραγματικοτητα και το απολυτος σωστο ειναι οθονη με κερδος 1 και αποχρωση λευκου φτανει να ειναι καλιμπραριζμενη ετσι ωστε και η επιστρωση της να ειναι ουδετερη αλλα και να ειναι ομοιομορφη στην οθονη......

Και φυσικα το οτι υπαρχουν ακριβες οθονες δεν σημαινει οτι εναι και ολες καλες η δεν θα τυχη να εχουν και προβληματα...
Απλα οσο καλυτερη ειναι μια οθονη εχεις λιγοτες πιθανοτητες σφαλματος σε υλικο-κατασκευη.

Τωρα μπορεις να παρεις οτι οθονη θελεις..
..... η να δεις στον τοιχο...:116:
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Re: Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

Οχι φιλε μου Γιαννη δεν ενοχλει το θεμα....

Ομως το μυαλο μας καλοκαιριατικα ειναι στην παραλια και δεν υπαρχει τοσο κεφι για τετοιου ειδους αποριες..

Λοιπον.....

Εγω παρει μια ακριβη οθονη την οποια την εχω 7 χρονια...
Οπως καταλαβαινεις εχει ανεβει και κατεβει ουκ ολιγες φορες..

Σε πληροφορω οτι ειναι σαν να την εχω παρει εχτες.....

Παλαιοτερα ειχα screen line και dalite...καλες..!!!

Επισης την ιδια μερα φιλος(μιας και την παραγγειλαμε την ιδια μερα)πηρε την ιδια οθονη σε μεγαλυτερη διασταση 20" και την εχει ακομα σε αψογη κατασταση...

Οπως καταλαβαινεις η ακριβη αυτη οθονη το πρωτο που σου προσφερει ειναι μεγαλο χρονο ζωης σχετικα με το ποσο τεντωμενη σωστα ειναι....βασικο στην εικονα

Ολες οι οθονες κατα βαση δειχνουν εικονα,ειτε προκειται για χρωματος λευκου,ειτε για χρωματος γκρι,ειτε μαυρου...

Το ζητουμενο σε αυτο το χρωματολογιο οθονων ειναι κατα ποσο πιστα δειχνει η οθονη αυτο που βγαζει ο προβολεας...

Οι ακριβες και συναμα σοβαρες οθονες ειναι καλιμπραριζμενες κατα αυτον τον τροπο ετσι ωστε η επιστρωση της οθονης που υπαρχει επανω να εχει ουδετερο αποτελεσμα και ομοιμορφη επιστρωση για καλο αποτελεσμα εικονας....

Οποτε μια ακριβη οθονη το δευτερο που σου προσφερει ειναι η ουδετεροτητα χρωματος,εχωντας ποιο πιστη αναπαραγωγη εικονας..

Αυτη την στιγμη και απο αυτες που εχω δει εως τωρα η καλυτερη ειναι η stewart studiotek130(1.3gain)

Aυτη η οθονη σου προσφερει περιπου 20% περισοτερο φως χωρις αλιωση στην εικονα σου....δλδ ειναι σαν να παιρνεις μια οθονη κερδους 1gain(που ειναι το σωστο) και να εχεις τα ιδια αποτελεσματα αλλα με περισοτερο φως....

Και φυσικα να πουμε πως οι οθονες και οι αποχρωσεις τους εχουν να κανουν ως προς το τελικο αποτελεσμα που θελουμε να δωσουμε,ειτε λογο χωρου,ειτε λογο αδυναμιας προβολεα..

Στην πραγματικοτητα και το απολυτος σωστο ειναι οθονη με κερδος 1 και αποχρωση λευκου φτανει να ειναι καλιμπραριζμενη ετσι ωστε και η επιστρωση της να ειναι ουδετερη αλλα και να ειναι ομοιομορφη στην οθονη......

Και φυσικα το οτι υπαρχουν ακριβες οθονες δεν σημαινει οτι εναι και ολες καλες η δεν θα τυχη να εχουν και προβληματα...
Απλα οσο καλυτερη ειναι μια οθονη εχεις λιγοτες πιθανοτητες σφαλματος σε υλικο-κατασκευη.

Τωρα μπορεις να παρεις οτι οθονη θελεις..
..... η να δεις στον τοιχο...:116:
συμφωνω απολυτα !
η μονη αγορα που δεν μετανιωσα μεχρι τωρα ειναι η οθονη μου ...
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

Επειδή από την -ευλογημένη, στιγμή που ο VW85 βρέθηκε στα χέρια μου προσπαθώ να δω τι θα κάνω με οθόνη...

-και ΤΟ ΞΕΡΩ πως όλοι λένε πως με την φτηνή χειροκίνητη 8ετίας που τον έχω είναι σαν να βάζω λάστιχα 135/55 σε Ferrari 430....:116:

αλλά ΔΕΝ θέλω να δώσω πάνω από 1000 ευρώ για οθόνη 200 ή 220...

με ενδιαφέρει πραγματικά να μάθω γιατί πρέπει να έχει μια κορυφαία επίδοση κόστος 3000 ευρώ....

ΜΗΠΩΣ έχει βρει κανείς κάποιο τεστ για οθόνες να αποφασίσω επιτέλους...; ΔΕΝ με ενδιαφέρει επίδοση 9.9/10,

μια χαρά θα δεχτώ 9.0/10 με κόστος που αναφέρω...:139:
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

Επειδή από την -ευλογημένη, στιγμή που ο VW85 βρέθηκε στα χέρια μου προσπαθώ να δω τι θα κάνω με οθόνη...

-και ΤΟ ΞΕΡΩ πως όλοι λένε πως με την φτηνή χειροκίνητη 8ετίας που τον έχω είναι σαν να βάζω λάστιχα 135/55 σε Ferrari 430....:116:

αλλά ΔΕΝ θέλω να δώσω πάνω από 1000 ευρώ για οθόνη 200 ή 220...

με ενδιαφέρει πραγματικά να μάθω γιατί πρέπει να έχει μια κορυφαία επίδοση κόστος 3000 ευρώ....

ΜΗΠΩΣ έχει βρει κανείς κάποιο τεστ για οθόνες να αποφασίσω επιτέλους...; ΔΕΝ με ενδιαφέρει επίδοση 9.9/10,

μια χαρά θα δεχτώ 9.0/10 με κόστος που αναφέρω...:139:
τσεκαρε της Os screen, για ηλεκτρικη δεν γνωριζω τιμη αλλα μια σταθερη 120'' ειναι μεσα στο budget σου.

παντως νομιζω οτι ειναι προτιμοτερο να αλλαζεις καθε 3 χρονια μια οθονη των 1000ε, παρα να παρεις μια των 3000ε. πως θα ειναι αραγε μετα απο 9 χρονια...παντως σιγουρα οχι σαν μια καινουργια των 1000ε.

αμα ομως οι stewart των 3000ε σου δινουν εγγυηση εφ ορου ζωης τοτε ειναι οτι καλυτερο μπορεις να αγορασεις και σαν ποιοτητα αλλα και σαν value for money.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Απάντηση: ΠΕΡΙ ΟΘΟΝΗΣ

τσεκαρε της Os screen, για ηλεκτρικη δεν γνωριζω τιμη αλλα μια σταθερη 120'' ειναι μεσα στο budget σου.

παντως νομιζω οτι ειναι προτιμοτερο να αλλαζεις καθε 3 χρονια μια οθονη των 1000ε, παρα να παρεις μια των 3000ε.
θα ελεγα...οτι σωστο ειναι αυτο που λες για τους προβολεις ομως....:126:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top