Περί πολυενισχυσης

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Καλημέρα,

Θα ήθελα τα φώτα σας, μια και απέχω κάποιο χρονικό διάστημα από τα δρώμενα.

Με δεδομένο την ύπαρξη ηχείων που διαθέτουν κύκλωμα που επιτρέπει την οριζόντια ή κάθετη τριενισχυση, ποιες οι προτάσεις σας για ενισχυτές οποιουδήποτε τύπου στα χαμηλά γύρω στα 500watt@4ohm, στα μεσαία γύρω στα 150-250watt, στα υψηλά 100-150watt;

Δεδομένης της απουσίας προενισχυτη, ποιες οι προτάσεις σας για έλεγχο των παραπάνω ;

Πηγή θα είναι streamer, internet radio, αρχεία.

Επιθυμητή η δυνατότητα ενσωμάτωσης sub(s) σε μεταγενέστερο στάδιο.

Δικαναλικο σύστημα.

Ευχαριστώ πολύ, καλή χρονιά.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.600
Προ θα ειναι το streamer δηλαδή? Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, ειναι τελικούς ενισχυτές με δυνατότητα εξόδου σήματος και την δημιουργία αλυσίδας ενισχυτικών.Δεν ξέρω για ποιά ηχεία μιλάμε και για τι επίπεδο συσκευών,αλλά στα γρήγορα που έρχονται.....ΧΤΖ EDGE A2-400,ΝAD C268/298 . Θα χρειστεί όμως αρκετό ψάξιμο μετρήσεις για το ματσάρισμα των διαφορετικών ενισχυτών (σε ισχύ ή και εταιρεία) και την ρύθμιση της έντασης για τον κάθε δρόμο του ηχείου.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Ναι γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος στο τι ηχεία έχεις ακριβώς , και αν ζητάς μόνο τελικούς ή κάτι άλλο.
 


Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.160
Μην μπλέξεις με τριενίσχυση .
Δεν την χρειάζεσαι .
Εναν σοβαρό ενισχυτή θέλεις , να σπρώξει αρκετά καθαρά watts.
Βρες κάποιον σοβαρό τελικό , 2χ200 2χ300 wrms και θα είσαι μία χαρά.
Με τον ανάλογο προενισχυτή φυσικά.
 

TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.168
Μπορείς να πας σε διενισχυση (ένας στο γούφερ, ο άλλος για μιντ και τουίτερ) . Δεν χρειάζεται και πολύ ο χωριστός ενισχυτής για το τουίτερ, σιγά την επιβάρυνση που έχει για τον ενισχυτή. Έτσι κι αλλιώς το μεγάλο κέρδος θα ήταν από το ενεργό κροσόβερ, αφού δεν το έχεις δεν χρειάζεται τριενίσχυση.

Για ενισχυτές σε κλασική τάξη ΑΒ που οδηγούν τα πάντα, εγώ ψηφίζω Parasound (αν και η τιμολογιακή πολίτική τους στην Ευρώπη είναι απαράδεκτη). Σε τάξη Δ μπορεί να βρεις πληθώρα προσφορών, συχνά με τις ίδιες μοντούλες και διαφορές στις λεπτομέρειες (και στην τιμή).

Για την ενσωμάτωση πολλαπλών sub σωστά θα χρειαστείς προενισχυτή με DSP. Εκεί δεν ξέρω να βοηθήσω.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.819
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top