Περί σκάφους

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Χθες είχαμε με συγγενή μια κουβέντα περί σκάφους αναψυχής. Προσπαθούσε να με πείσει (και ίσως τα κατάφερε) πως υπάρχουν πολλά πλεονεκτήματα για την αγορά ενός σκάφους, όχι υπερβολικού!! Γύρω στα 10 μέτρα. Κι εδώ που τα λέμε ίσως και να έχει δίκιο!! Ναυτική χώρα είμαστε, πρώτον!! Έπειτα, ειδικά για όσους έχουν σπίτι σε νησί, πληρώνουν τα μαλιοκέφαλά τους στα πλοία της γραμμής. Επιπλέον πας όπου γουστάρεις και δεν πληρώνεις ξενοδοχείο, αφού μπορείς να μένεις μέσα. Από μια σύντομη έρευνα που έκανα, βρίσκεις μεταχειρισμένα 11 μέτρα τετραετίας με 100.000 και 130.000 ευρώ. Φυσικά και δεν είναι λίγα τα λεφτά, αλλά άλλοι αγοράζουν αμάξια με το ίδιο ποσό . Το μόνο που δεν ξέρω είναι τι έξοδα έχει το χρόνο και τι παίζει με εφορίες κλπ. Γιατί η αγορά είναι το πιο εύκολο πράγμα. Το δύσκολο είναι η συντήρηση!!! Έχει μήπως κανείς εμπειρία???
 

Μηνύματα
401
Reaction score
0
Ενα σκαφος των 10 μετρων δεν ειναι για να πηγαινεις παντου και οποτε θες.

Η συντηρηση τους ειναι αρκετα δαπανηρη και απαιτει φροντιδα και παρακολουθηση και το χειμωνα.

Το καυσιμο φυσικα ειναι ενα θεμα που πρεπει να υπολογισεις (και ο λογος που πολλοι πουλανε αυτη την εποχη),σε ενα 10μετρο αν βαλεις μεσα κοσμο ισως βγαινει καπως καλα οικονομικα,αλλα γενικα τα σκαφη ειναι καθε τι αλλο παρα οικονομικα.

Δυσκολο ειναι να βρεις θεση σε μαρινες κτλ,μονο στο Λαυριο ειναι καπως πιο ευκολα τα πραγματα.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Το καυσιμο φυσικα ειναι ενα θεμα που πρεπει να υπολογισεις (και ο λογος που πολλοι πουλανε αυτη την εποχη)
Υβριδικό δεν υπάρχει??:143:

Χωρίς πλακα τώρα: Απ' ό,τι ξέρω, όσοι διαθέτουν σκάφος, πανε διακοπές με παρέα, επομένως μοιράζονται το καύσιμο. Τώρα για τη μαρίνα και τη συντήρηση, θα συμφωνήσω. Αλλά και πάλι, μήπως βγαίνει πιο φτηνά από το να τα σκάς σε πλοία της γραμμής, ξενοδοχεία, μετακινήσεις κλπ κλπ??
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Περί σκάφους

Ένα σκάφος στα 30 με 35 πόδια δεν είναι και ΤΟ σκάφος για διακοπές με παρέα.:136:
Τα πετρέλαια φίλε είναι πάρα πολλά και η μοναδική λύση είναι ένα ιστιοπλοϊκό, σε αυτά τα πόδια, με μια καλή μηχανή 10 με 15 ίππων, πετρέλαιο και βέβαια να βρεις ένα τρόπο που όταν εσύ δεν το χρησιμοποιείς να το νοικιάζεις, ούτως ώστε να βγάζεις τα λειτουργικά έξοδα και τα έξοδα πάρκινγκ και συντήρησης του χειμώνα. Επίσης μπορείς να το αγοράσεις μισό - μισό με κάποιον άλλον, αρκεί να τον εμπιστεύεσαι και πάει λέγοντας.
Πάντως, περί θεμάτων θάλασσας και ιδιοκτησίας σκάφους, υπάρχουν πάρα πολλές εναλλακτικές προσεγγίσεις και εάν τις γνωρίζεις ίσως να μπορέσεις να βγάζεις και κέρδος. Πρέπει όμως να αφιερώσεις πολύ προσωπικό χρόνο και να βρεις ανθρώπους με διάθεση να σου μάθουν και να σε βοηθήσουν. :614:
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Περί σκάφους

ή νοικιάζεις σκάφος κάθε χρόνο για το διάστημα που θες ...
Γιατί πρέπει απαραίτητα να το αγοράσεις; 1000 ευρώ την βδομάδα με καπετάνιο , 600 χωρίς ... και πάλι έρχεται πιο φτηνά από τα ξενοδοχεία σε γνωστά κοσμικά νησιά ...

Σε 10 μέτρα δεν χωράτε περισσότερο από 8 άτομα για ύπνο ... 20 άτομα όρθια είναι άλλη ιστορία
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
Re: Απάντηση: Περί σκάφους

Ένα σκάφος στα 30 με 35 πόδια δεν είναι και ΤΟ σκάφος για διακοπές με παρέα.:136:
Δυό ζευγάρια άνετα, τρία ζευγάρια με παραχωρήσεις, αλλά εντάξει. Εδώ ιστιοπλέουν και άνθρωποι άνω των 65. Το καλοκαίρι είναι πρόβλημα ακόμα και να δέσεις, όχι να αράξεις, ειδικά άμα σηκωθεί αέρας και μαζευτούν όλοι έξω...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.443
Απάντηση: Περί σκάφους

Τα πετρέλαια φίλε είναι πάρα πολλά και η μοναδική λύση είναι ένα ιστιοπλοϊκό,
:111:

Να λείπει το βύσσινο... :137:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.443
Απάντηση: Re: Απάντηση: Περί σκάφους

Μη μου πεις ότι σε πιάνει ναυτία??? :137:
Όχι, αλλά από χλιδή ξεκίνησε, σε ταλαιπωρία καταλήγει! :119:
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Περί σκάφους

Βρε είναι πολύ καλή φάση το πανάκι,
άσε που όταν πας με πανί μόνο έχει τέτοια ησυχία που μορείς να ακούς τη μουσική σου μαζί με το κυματάκι.
Μαγεία.
Είναι και το ασφαλέστερο πράγμα στη θάλασσα, θέλει όμως λίγη ναυτοσύνη και συμμετοχή από όλους (έστω και μικρή)
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Περί σκάφους

Βρε είναι πολύ καλή φάση το πανάκι,
άσε που όταν πας με πανί μόνο έχει τέτοια ησυχία που μορείς να ακούς τη μουσική σου μαζί με το κυματάκι.
Μαγεία.
Είναι και το ασφαλέστρο πράγμα στη θάλασσα, θέλει όμως λίγη ναυτοσύνη και συμμετοχή από όλους (εστω και μικρή)
Δεν έχεις κι άδικο!! Κι απ' ό,τι είδα, τα ιστιοπλοϊκά στοιχίζουν και λιγότερα από τα μηχανοκίνητα.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Περί σκάφους

Άσε που οι ιστιοπλόοι είναι και σαφώς καλύτερα παιδιά από τους μοτορ-σκαφάτους.
Λοιπόν, ΠΟΙΑΘ για πτυχίο και του χρόνου βόλτα με ιστιοπλοϊκό και άσε τον xfader στην παραλία :136:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.443
Απάντηση: Περί σκάφους

Βρε είναι πολύ καλή φάση το πανάκι,
άσε που όταν πας με πανί μόνο έχει τέτοια ησυχία που μορείς να ακούς τη μουσική σου μαζί με το κυματάκι.
Μαγεία.
Είναι και το ασφαλέστερο πράγμα στη θάλασσα, θέλει όμως λίγη ναυτοσύνη και συμμετοχή από όλους (έστω και μικρή)
Αυτά που λες είναι για ήρεμους ανθρώπους. :119:
Στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα είχα πηδήξει και θα κολυμπούσα προς τη πιο κοντινή στεριά (αν δε με έβρισκαν στην Αίγυπτο...) από τα νεύρα μου. :140:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.443
Απάντηση: Περί σκάφους

Άσε που οι ιστιοπλόοι είναι και σαφώς καλύτερα παιδιά από τους μοτορ-σκαφάτους.
Λοιπόν, ΠΟΙΑΘ για πτυχίο και του χρόνου βόλτα με ιστιοπλοϊκό και άσε τον xfader στην παραλία :136:
Λάθος! Στο air conditioner... :144:
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Περί σκάφους

Το κέρατό μου, Δημήτρη με κούρδησες.:135:
Άσε που ίσως να έχω και έναν παραπάνω λόγο να πάω να πάρω το πτυχίο από τον ΠΟΪΑΘ.:144:
Alex πάντα θα υπάρχει μια αιώρα και για εσένα :137:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Περί σκάφους

Φίλε μου στην Ελλάδα ζεις, υπάρχουν τρόποι να μην πληρώνεις τεκμήρια και εφορίες! δήλωσε το επαγγελματικό, όπως αρκετοί φίλοι, και εάν παρατήρησες και τον μακαρίτη Σεριανόπουλο και αυτός έτσι το είχε! γράφεις καναδύο ενοικιάσεις και τέλος! όσο για την συντήρηση, αυτή κοστίζει, για επαγγελματικό επειδή πρέπει να βγαίνει κάθε χρόνο για ξύσιμο μουράβια (φαρμάκωμα) θέλει περίπου 3000 ευρώ, (γερανοί κτλ.) για ιδιόχρηση όμως μπορείς να το βγάζεις κάθε 2 χρόνια! το λιμάνι θέλει (Η μαρίνα Αλίμου που ξέρω) για επαγγελματικά 100 ευρώ το μήνα, ενώ για ιδιωτικό 500! Εάν το έχεις επαγγελματικό θα πρέπει κάθε φορά που φεύγεις να το δηλώνεις στο Λιμεναρχείο, άτομα κτλ. με ένα καπετάνιο θα κάνεις υπεύθυνη δήλωση. Ο καπετάνιος (εάν εσύ δεν έχεις δίπλωμα) παίρνει περίπου 150 ευρώ την ημέρα, Τι άλλο να σου πω! σε όλα αυτά θα προσθέσεις τις αρκετές αβαρίες που πάντα θα παθαίνει το σκάφος!!! Είναι λίγο ακριβό χόμπι! Προσωπικά έχω ένα μικρό φουσκωτό 5 μέτρα, για ψαρεματάκι και κοντινές βολτίτσες (Τζιά, Κύθνο κτλ.)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.781
Απάντηση: Περί σκάφους

Λοιπόν υπάρχει ένα γνωμικό που λέει ότι το σκάφος το χαίρεσαι 2 φορές.
Μία όταν το αγοράζεις και μία όταν το πουλάς.
Εγώ έχω ένα φουσκωτό 5μετρο το οποίο μόλις πούλησα με σκοπό να πάρω κάτι άλλο.
Μάλλον θα πάω σε πολυεστερικό. Το καθένα έχει τα καλά του.

Το μεγάλο σκάφος (10μετρο) αν μπορείς να το συντηρήσεις είναι πολύ ωραίο πράγμα. Πας όπου θέλεις, όταν θέλεις, έχεις χώρους να φας, να πιεις, να κοιμηθείς.
Όμως δεν μπορείς να πας παντού λόγω βυθίσματος, καίει πολύ καύσιμο σε βαθμό στενοχώριας, πρέπει να το έχεις σε μαρίνα οπότε αυτό σε περιορίζει στο που θα πηγαίνεις.
Το δικό μου επάνω στο τρέϊλερ τραβώντας το με το αμάξι, το έπαιρνα όπου ήθελα, το έριχνα όπου έβρισκα και μπορούσα να το βγάλω σε όποια αμμουδιά ή παραλία μου άρεσε.
Το ωραίο του σκάφους είναι ότι μπορείς να βρεις παραλίες απρόσιτες στο πλατύ κοινό και να πας σε μέρος ήσυχο.
Εγώ στην Βουρβουρού και στα νησάκια έβρισκα μέρος που είμαστε μόνοι μας χωρίς να μας ενοχλεί κανείς και χωρίς να ενοχλούμε κανέναν.
Κάποτε έψαχνα για μέρος με κόσμο. Τώρα πια θέλω ησυχία. Μόνο εγώ και η παρέα μου.
Το μεγάλο σκάφος κοστίζει πολλά στη συντήρηση του.
Βάζω παρακάτω και μερικές φωτό από το σκάφος και τα μέρη που πηγαίναμε και από ένα σκάφος που θα ήθελα να αποκτήσω αν κερδίσω κανένα λαχείο.
Δεν θα κερδίσω όμως το ξέρω. Δεν αγοράζω ποτέ λαχεία.
 

Attachments


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Περί σκάφους

δήλωσε το επαγγελματικό,
Οι γιατι μπλεκεις με αλλες ιστοριες.
Ναυταθλητικο, παιρνεις μερος σε 5=6 αγωνες το χρονο τα Σαββατοκυριακα και γλυτωνεις εφοριες κ.λπ.
Ξερεις ποσο κοστιζει συντηρηση και ενλιμενισμος; 3 φορες περισσοτερο αποτι να το νοικιαζεις.
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Σκαφος 10 μετρων δεν λεγεται μεγαλο,ειναι απλως μεγαλυτερο απο βαρκα και αλιμονο αν το βυθισμα ενος τετοιου σκαφους θεωρειται εμποδιο.Επισης το να μενεις εκει για να γλυτωσεις ξενοδοχειο,σημαινει οτι θα εχεις καμπινες για κουκετες για πχ 6 ατομα(θα ελεγα 4 για 10μετρο) και οχι ενα απλο και πολυ πιο οικονομικο φουσκωτο.

Αυτο που πρεπει να καταλαβει ο καθε ενδιαφερομενος ειναι οτι οικονομικο δεν ειναι σε καμια περιπτωση,προκειται για ακριβο και μπελαλίδικο σπορ που σου τρωει πολλες ωρες ακομα και τον χειμωνα.Αν το ενοικιαζεις κτλ ισως καταφερεις να βγαζεις τα εξοδα του,αλλα αυτο σημαινει οτι το εχεις διαθεσιμο πρωτα για τους πελατες και μετα για σενα.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Κατόπιν κουβέντας που είχα με φιλαράκι μου, που ασχολείται με αυτό το "χομπυ", κατέληξα ότι είναι πολύ πιο συμφέρον να αγοράσεις ιστιοπλοϊκό, παρά ταχύπλοο. Και από άποψη κόστους αγοράς και από άποψη συντήρησης!! Απλά μου είπε ότι με το μεν ταχύπλοο βάζεις μπρός τη μηχανή και έφυγες, ενω με το δε ιστιοπλοϊκό, θέλει προεργασία και υπομονή το ταξίδι... Μου κατέληξε πάντως ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων ασχολούνται με τη θάλασσα και θέλουν κάτι μεγαλύτερο, τελικά επιλέγουν ιστιοπλοϊκό..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.645
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top