Περί φάλτσου ο λόγος

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Ακούστε το συνημμένο (όσο αντέξετε).
Γιατί όμως μας τρελλαίνει το φάλτσο;;;
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Πολυ οφφ για μενα, δεν ακουγεται, δεν ειναι αυτα τα «λαθη» του γουστου μου, θα το χα αλλαξει οπως προσφατα με τον εθνικο υμνο
 

Μηνύματα
7.362
Reaction score
2.554
Πολυ οφφ για μενα, δεν ακουγεται, δεν ειναι αυτα τα «λαθη» του γουστου μου, θα το χα αλλαξει οπως προσφατα με τον εθνικο υμνο
Τι έγινε με τον ύμνο?
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081


https://parallaximag.gr/life/texnes...gia-tin-epilogi-tis-aoidou-tou-ethnikou-ymnou




Βασικα ψαξτε το λιγο εχει παρα πολλες αντιδρασεις το ολο θεμα, δικαιως θα ελεγα και ξεκαθαρα, βρηκα στα γρηγορα καποια λινκς
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Το πρωτο βιντεο δεν ειναι φαλτσο, απλως ο τραγουδιστης ειναι σχεδον 2 ημιτονια κατω. Αν το ακουγατε 1η φορα δε θα σας εκανε τοση εντυπωση αφου η ακοη ειναι εμπειρικη οπως ολες οι αισθησεις.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Είναι και θέμα γούστου. Προτιμώ να ακούσω κάποιον φάλτσο που "το 'χει" στα υπόλοιπα, σε είδος που μου αρέσει, παρά τη σωστή ξύλινη απόδοση σε ένα τραγούδι που βρίσκεται εκτός των ορίων μου.

Το πρώτο τραγούδι το άκουσα πρώτη φορά στη ζωή μου (ήξερα την ύπαρξή του από τη φήμη του μόνο) και με χάλασε πριν φτάσω να κριτικάρω τον καλλιτέχνη.

Είναι το ίδιο που λέω για τις ταινίες: Τι με νοιάζει ο καλός ηθοποιός αν παίζει σε ταινίες που δεν πρόκειται να δω;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εγώ έχω να πω ότι ο καλλιτέχνης είναι μεγάλος!
Δεν τον νοιάζει τίποτε,δεν καταλαβαίνει το λάθος και δεν τον νοιάζει κιόλας να το καταλάβει.
Άσε που δεν ξέρει για να καταλάβει!
Έχουν μαζευτεί μια παρέα,είναι δαυλί και τραγουδούν.

Youtube rules :drinks:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Το πρωτο βιντεο δεν ειναι φαλτσο, απλως ο τραγουδιστης ειναι σχεδον 2 ημιτονια κατω.
Δεν ισχύει. Κατά περίπτωση ίσως, αλλά μόνο κατά τύχη.

Εννοώ ότι, αν απομόνωνες τη φωνή από την ενορχήστρωση, ώστε να ακούγεται a cappella, και πάλι φάλτσο θα το έλεγες - γιατί είναι.
Και επίσης, 2 ημιτόνια = 1 τόνος. :p
 

Μηνύματα
1.705
Reaction score
982
Δεν ισχύει. Κατά περίπτωση ίσως, αλλά μόνο κατά τύχη.

Εννοώ ότι, αν απομόνωνες τη φωνή από την ενορχήστρωση, ώστε να ακούγεται a cappella, και πάλι φάλτσο θα το έλεγες - γιατί είναι.
Και επίσης, 2 ημιτόνια = 1 τόνος. :p
Εαν ηταν σωστα τονικα πιθανον να μην μας πειραζε τοσο το ...φαλτσο ! Αναλογως των περιπτωσεων μπορει και να μας αρεσε θαρρω .
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.134
Reaction score
30.075
Δεν ισχύει. Κατά περίπτωση ίσως, αλλά μόνο κατά τύχη.

Εννοώ ότι, αν απομόνωνες τη φωνή από την ενορχήστρωση, ώστε να ακούγεται a cappella, και πάλι φάλτσο θα το έλεγες - γιατί είναι.
Και επίσης, 2 ημιτόνια = 1 τόνος. :p

Εαν ειναι φάλτσο το να μην πέφτει η φωνή ακριβώς στη νοτα, δεν μιλω να μην εχει ακριβως τα χερτζ αλλα να πεφτει στο ενδιαμεσο απο δυο νοτες, τοτε κατα μειζονα λογο δεν εχουμε φαλτσο οταν ο τραγουδιστης ειναι σε εντελως αλλο τονο απο τα οργανα;
Τωρα για σκετη τη φωνη, δεν θα το ελεγα φάλτσο, δλδ παρατονο, αλλα απλα λαθος, γιατι δεν υπαρχει αλλος ηχος για να δημιουργηθει η αισθηση δυσαρμονιας.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Αν πέφτει στο ενδιάμεσο από δυο νότες, όπως λες, είναι καραφάλτσο, όχι απλά φάλτσο.

Πλέον τούτων, ούτε η τελευταία πρότασή σου ισχύει. Εσύ σκέφτεσαι το να τραγουδά κάποιος σωστά αλλά ένα, δύο ή όσα ημιτόνια πάνω ή κάτω - σε αυτό όντως δεν υπάρχει σημείο αναφοράς (για a cappella λέμε) οπότε συγχωρείται (εξάλλου ελάχιστοι είναι οι τυχεροί που μπορούν να τραγουδήσουν σε απόλυτη τονικότητα).

Ωστόσο εδώ όχι μόνο δεν ακολουθεί την τονικότητα στην οποία παίζουν οι μουσικοί, αλλά ούτε καν την παρτιτούρα. Τραγουδά ό,τι να'ναι.
 
Last edited by a moderator:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.134
Reaction score
30.075
Πλέον τούτων, ούτε η τελευταία πρότασή σου ισχύει. Εσύ σκέφτεσαι το να τραγουδά κάποιος σωστά αλλά ένα, δύο ή όσα ημιτόνια πάνω ή κάτω

Οχι, εννοω το να τραγουδαει κανεις μια μελωδία "λάθος", οχι να μεταθετει ολη τη μελωδια ενα ή περισσοτερα ημιτονια επανω ή κατω, αλλα λαθος στη διαδοχη των επιμερους φθογγων. Εαν δεν υπάρχει δευτερη φωνή να τον συνοδεύει, δεν μας δημιουργείται τουλαχιστον η αισθηση της παραφωνίας.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
...εκτός κι αν
α) έχεις ακούσει ξανά το τραγούδι στη σωστή του μορφή
β) έχεις την παραμικρή υποψία έμφυτης ορθοφωνίας
γ) δεν είσαι κουφός.

:biggrin:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451


https://parallaximag.gr/life/texnes...gia-tin-epilogi-tis-aoidou-tou-ethnikou-ymnou




Βασικα ψαξτε το λιγο εχει παρα πολλες αντιδρασεις το ολο θεμα, δικαιως θα ελεγα και ξεκαθαρα, βρηκα στα γρηγορα καποια λινκς
Μια χαρά ήταν η σοπρανα βρε.. Και υπερκομψη!
Δγιαβασα πως φορούσε ρούχα του οίκου Γραμπόβσκι!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
2 ημιτόνια λέει κι αυτό δεν είναι φάλτσο. Σα να λέμε εγώ παίζω φα κι ο μπασίστας δίπλα μου παίζει σολ. Κι αυτό δεν ενοχλεί. Το συνηθίζει ο εγκέφαλος.

Φάλτσο λέμε όταν δεν πατάμε στον τόνο αν έχεις φτάσει να φεύγεις μισό ημιτόνιο κάνε κάτι άλλο. Άμα δεν μπορείς γίνε κομμωτής.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top