Περί Hypex

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Μαστορια εχω μερικες αποριες ερωτησεις...οι καιροι ειναι πολυ δυσκολοι για πειραματισμους και χαμενα λεφτα και γιαυτο θα ηθελα να ειμαι οσο δυνατον ποιοι ενημερωμενος πριν κανω καποιο βημα... το λοιπον..

Σκεφτομαι να δοκιμασω κατι απο Hypex... Watt δεν χρειαζομαι πολλα, και θελω το κοστος να μεινει χαμηλα...
Σκεφτομαι λοιπον δυο επιλογες....

2 τεμαχια - UcD180HG with HxR + 1 τεμαχιο SMPS400A180

η για να ριξω κιαλλο το κοστος, 2 τεμαχια UcD180HG with HxR (Ισως 2x UcD400HG with HxR
, εαν κανουν οι τοροειδεις που ηδη εχω) και και να φτιαξω ενα γραμμικο τροφοδοτικο... Και τοροειδεις εχω αρκετους αλλα και καλους πυκνωτες τροφοδοσιας. εχω και καθονται 4 τεμαχια mundorf 47.000/80v ...
1ον... εχει καποιος καποιο απο αυτο τε σεταπ?..
2ον, η λυση με γραμμικο τροφοδοτικο αξιζει?

Ο ογκος/βαρος του κουτιου δεν με νοιαζει... χωρο εχω...
καθε συμβουλη δεκτη...
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
1ον.... Είχα τα ncore. Πολύ δύναμη , τρομερά δυναμικά αλλά κατά την γνώμη μου δεν έπαιζε μουσική.... Όλα ακούγονται ίδια.

2ον... Αν πρόκειται να προχωρήσεις να βάλεις το Διακοπτικο
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
1ον.... Είχα τα ncore. Πολύ δύναμη , τρομερά δυναμικά αλλά κατά την γνώμη μου δεν έπαιζε μουσική.... Όλα ακούγονται ίδια.
Να τα μας.... ακριβως αυτο μου χει πει και μια ψυχη που την εμπιστευομαι παρα πολυ ως προς το ακουσμα...
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Ρίξε μια ματιά και εδώ: http://www.diyaudio.com/forums/class-d/291403-amp-sound.html
[DOUBLEPOST=1525979993][/DOUBLEPOST]
1ον.... Είχα τα ncore. Πολύ δύναμη , τρομερά δυναμικά αλλά κατά την γνώμη μου δεν έπαιζε μουσική.... Όλα ακούγονται ίδια.

2ον... Αν πρόκειται να προχωρήσεις να βάλεις το Διακοπτικο
Γιατί το διακοπτικό; (πέρα από τα στάνταρ πλεονεκτήματα βάρους και κόστους)
Με τι συνοδά έπαιξαν τα δικά σου ncore;
 


Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Ρίξε μια ματιά και εδώ: http://www.diyaudio.com/forums/class-d/291403-amp-sound.html
[DOUBLEPOST=1525979993][/DOUBLEPOST]

Γιατί το διακοπτικό; (πέρα από τα στάνταρ πλεονεκτήματα βάρους και κόστους)
Με τι συνοδά έπαιξαν τα δικά σου ncore;
Τα αφήνεις στο ρεύμα και φεύγεις κανένα μήνα από το σπίτι...
Καλύτερη κατανομή ρευμάτων όταν πρεπει εκεί που πρέπει.
Δε ζεσταίνονται ποτέ , καμια θερμική απώλεια και άλλα τεχνικά που δεν ξερω
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Αν εμπιστευεσαι ψυχες η τα αυτια σου μην παρεις ncore. Δεν εισαι ακομα ετοιμος.
Ε αμα δεν εμπιστευομαι τα αυτια μου ας παω καλυτερα για βρουβες.... αλλα ξερεις τι ενοω?..εχω ακουσει διαφορους να λενε οτι το ταδε η το δεινα μηχανημα παιζει ετσι, αλλιως, καταπληκτικα κτλ κτλ..οταν ακουσα λοιπον με τα αυτια μου η πραγματικοτητα ηταν εντελως κατι διαφορετικο... οποτε δυσκολευομαι αρκετα να δεχτω μια ακουστικη αποψη καποιου που δεν ξερω τι ακουει και πως ακουει... 2-3 ψυχες ξερω μοναχα που οτι μου μετεφεραν, ακριβως ετσι ηταν... ε αυτες τις ψυχες τις εμπιστευομαι.. γιατι ειναι απλα αδυνατον, ειδικα στην επαρχια να κανει κανεις τοσες πολλες ακουστικες δοκιμες...
[DOUBLEPOST=1525981134][/DOUBLEPOST]
Τα αφήνεις στο ρεύμα και φεύγεις κανένα μήνα από το σπίτι...
Καλύτερη κατανομή ρευμάτων όταν πρεπει εκεί που πρέπει.
Δε ζεσταίνονται ποτέ , καμια θερμική απώλεια και άλλα τεχνικά που δεν ξερω
αυτα δε με πολυ απασχολουν... το ερωτημα ειναι εαν παιζει καλυτερα το διακοπτικο και να αξιζει η αγορα του, απο την στιγμη που εχω πολυ ποιοτικα υλικα για ενα γραμμικο...
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Τι να σου...δεν ξέρω αν παίζει καλύτερα. Θεωρητικα μόνο μπορείς να το προσεγγισεις...


Πρόσωπικα μόνο σε home cinema θα τα έβαζα...ένα σε κάθε κανάλι... Δύναμη και fire it up!!! ...μόνο.
Στη μουσική τα θεωρώ βαρετά.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Τι να σου...δεν ξέρω αν παίζει καλύτερα. Θεωρητικα μόνο μπορείς να το προσεγγισεις...


Πρόσωπικα μόνο σε home cinema θα τα έβαζα...ένα σε κάθε κανάλι... Δύναμη και fire it up!!! ...μόνο.
Στη μουσική τα θεωρώ βαρετά.
φιλε εαν θες πες μου, με τι ακους μουσικη? ενοω συστημα, και ακουσματα,,,
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Μαλον δε καταλαβες τι εννουσα. Δεν εκανα σχολιο για το αν μου αρεσει ο ηχος τους ουτε για το πως παιζουν. Τα ncore παιζουν σωστα. Το θεμα ειναι αν σου αρεσει αυτο.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Μαλον δε καταλαβες τι εννουσα. Δεν εκανα σχολιο για το αν μου αρεσει ο ηχος τους ουτε για το πως παιζουν. Τα ncore παιζουν σωστα. Το θεμα ειναι αν σου αρεσει αυτο.
Σωστό...
Τα ncore είναι το απολυτο εκουσλαζιερ. Μετράει τέλεια...δεν ξεφεύγει τίποτα...όλα τέλεια...
Αλλά αυτό είναι μουσική;; Οι μετρήσεις;;

Βέβαια αυτή η κουβέντα δεν τελειώνει ποτέ... Και εχω να δω και eurovision...χαχαχα
 
Last edited:

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Μαλον δε καταλαβες τι εννουσα. Δεν εκανα σχολιο για το αν μου αρεσει ο ηχος τους ουτε για το πως παιζουν. Τα ncore παιζουν σωστα. Το θεμα ειναι αν σου αρεσει αυτο.
υποψιν δεν κοιταω για ncore...
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Σωστό...
Τα ncore είναι το απολυτο εκουσλαζιερ. Μετράει τέλεια...δεν ξεφεύγει τίποτα...όλα τέλεια...
Αλλά αυτό είναι μουσική;; Οι μετρήσεις;;
Αλλο η μουσικη και αλλο η πιστη αναπαραγωγη. Ποσο μαλλον οταν το ιδιο συστημα που ακουω δικαναλο ειναι και κοματι του home cinema. Το πρωτο που με ενδιαφερει ειναι να μετραει καλα το συστημα. Αν αυτο συμβαινει μπορω να βρω τι φταιει αν δε μου αρεσει. Αν δε μετραει καλα καληνυχτα. Επισης αν θες απαντα και αυτο που σε ρωτησε ο Σηφης. Με τι ακους εσυ;
[DOUBLEPOST=1525982958][/DOUBLEPOST]
υποψιν δεν κοιταω για ncore...
Πολυ κοντα ειναι και τα ucd. Δεν αλλαζει κατι σε αυτα που λεω.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Αλλο η μουσικη και αλλο η πιστη αναπαραγωγη. Ποσο μαλλον οταν το ιδιο συστημα που ακουω δικαναλο ειναι και κοματι του home cinema. Το πρωτο που με ενδιαφερει ειναι να μετραει καλα το συστημα. Αν αυτο συμβαινει μπορω να βρω τι φταιει αν δε μου αρεσει. ..
το κυριο προβλημα σε τετοιες "απολυτες" υλοποιησεις ειναι οι σχετικα κακες ηχογραφησεις νομιζω.... γιατι οκ θα ακουσω κατι καλογραμμενο..αλλα θα ακουσω και τους scorpions μου και τα "μεταλακια¨" μου, θα παιξει και apple music, θα παιξει και youtube κτλ.... εκει το θες το θολωμα...

Ας εστιασουμε λιγακι παρακαλω στο αν ειναι απαραιτητο το smps psu...
Αυτα τι τροφοδοσια θελουν ακριβως? ακουν απο βαρβατη-ποιοτικη χωρητικοτητα η θα πανε τσαμπα oi Mundorf?
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
το κυριο προβλημα σε τετοιες "απολυτες" υλοποιησεις ειναι οι σχετικα κακες ηχογραφησεις νομιζω.... γιατι οκ θα ακουσω κατι καλογραμμενο..αλλα θα ακουσω και τους scorpions μου και τα "μεταλακια¨" μου, θα παιξει και apple music, θα παιξει και youtube κτλ.... εκει το θες το θολωμα...

Ας εστιασουμε λιγακι παρακαλω στο αν ειναι απαραιτητο το smps psu...
Αυτα τι τροφοδοσια θελουν ακριβως? ακουν απο βαρβατη-ποιοτικη χωρητικοτητα η θα πανε τσαμπα oi Mundorf?
Εγω τα ncore με smps τα εφτιαξα. Δε μπορω να σου πω ομως οτι δε γινεται και με linear psu αν και δε το εχω δει πουθενα. Απο youtube μετριες και κακες ηχογραφησεις δεν ακουγονται στο δικο μου συστημα τουλαχιστον. Νομιζεις οτι εχουν παθει κατι τα ηχεια σου.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Κατι αλλο...τα ucd ειναι μονο balanced? Οχι ε? Γιατι ο προ μου δεν ειναι balanced...
 






Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top