Περιορισμοί near field / midfield monitor

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Εγώ όπως το βλέπω δεν χρειάζεται να πας σε κρεμασμένα ηχεία........ δυο επιφάνειες με μονωτικό υλικό (επιφανειες από mdf και πάνω το μονωτικό), που θα μπουν στις δυο πλευρές (μπροστά από το καλοριφέρ και στην άλλη πλευρά που είναι το τζάκι), ένα ζευγάρι ηχεία δαπέδου (διδρομα παθητικά και χωρίς μεγάλο γουφερ για στενό πλάτος) και ένα ή δυο μικρά ενεργά υπογούφερ. Και τον τελικό σου κρατάς και δεν κρεμάς τα ηχεία σα να έχεις καφετέρια. Αισθητικά δεν είναι μεγάλη παρέμβαση και όταν έρχεται κόσμος σπίτι για να αποφύγεις την γκρίνια, απλά τα μετακινείς κάπου που δεν θα φαίνονται. Μπορεί να χάνει λίγο σε απόδοση το καλοριφέρ (το τζάκι αν δεν είναι ενεργειακό, είναι άχρηστο έτσι και αλλιώς), αλλά μικρό το κακό.
Το μονωτικό το δοκίμασα στο καλοριφέρ και η σύζυγος το πέταξε. Εκείνες τις ημέρες πηγαίναμε για τα εμβόλια του κινέζικου ιού και είχαμε τα διαχωριστικά φρέσκα στη μνήμη μας. Δεν παίζουν τα πάνελ.

Εξάλλου, με τα δικά μου ηχεία δεν έχω έλλειψη μπάσου, το αντίθετο θα έλεγα.

Να τα δώσω στο 1/3 της αρχικής τους τιμής η και λιγότερα, και να χώσω άλλα δεν ξέρω εγώ πόσα χιλιάρικα για να έχω πάλι το ίδιο θέμα με καλοριφέρ και τζάκι, δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία. Είχα προσφορές για πολύ καλά ηχεία πύργους σε εξαιρετικές τιμές (Vienna Accoustics) αλλά δεν ενέδωσα.

Ευχαριστώ για τις ιδέες πάντως!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Προσωπικά βρίσκω καλή την ιδέα να τα κρεμάσεις από πάνω, εφόσον τρως παντόφλα και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα εκεί μέσα.

Στη θέση σου, θα κρεμούσα 2 μικρού μεγέθους genelec που σου έδειξα, με μηχανισμό αυτοματοποιημένο στους βραχίονες, ώστε με το πάτημα ενός κουμπιού να τα βγάζει προς τα μπρος, τόσο, ώστε η εμπρόσθια μπαφλα να προεξέχει της εμπρός γωνίας του τζακιού, και της αριστερής γωνίας του τοίχου, και όταν τα κλείνεις να μαζεύονται πίσω. Εύκολα θα σου κάνει κάτι τέτοιο ο μελιδης.

Από ψηλά και με κατεύθυνση προς τη θέση ακρόασης, θα γλυτώσεις πολλά προβλήματα από το χώρο.

Με τα μεγάλα the ones, τα 8361Α, σε λευκό, η σύζυγος θα σου είναι υπόχρεη που θα φύγουν οι "άχαρες κολώνες", πράγμα που θα το εκμεταλλευτείς εσύ, ξέρεις που.💋💋
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν είναι τόσο ότι μου επηρεάζει τα μπάσα, όσο το ότι δημιουργεί ασσυμετρία στη θέση των ηχείων δαπέδου σε σχέση με πλαϊνά όρια.

Στη φωτογραφία τα μηχανήματα είναι ατάκτως ερριμμένα λόγω εργασιών στο τζαμιλίκι και ασύνδετα.

Τα ηχεία μπαίνουν αντίστροφα με τα woofer προς τα έξω, οπότε τα woofer του αριστερού ηχείου απέχουν 40 πόντους από τοίχο (καλοριφέρ μάλλον) και του δεξιού ηχείου αντανακλούν στην απέναντι γωνία του τζακιού στους 160 πόντους.

Γι αυτό λέω μπας και βάλω δύο μικρά παθητικά ηχεία στις θέσεις που έχω σχεδιάσει στο περίπου κρεμασμένα από το πάνω δοκάρι και το sub κάπου εκεί που έχω ακουμπήσει το πικάπ.

Ίσως και να το σκέπαζα με ένα έπιπλο κατά παραγγελία σε μαραγκό η σιδερά και να μπει πάνω του η τηλεόραση και τα λοιπά που δε θα μπουν στο έπιπλο της Exelixis. PS4, κασετόφωνα, switch κλπ.

Καλημέρα, είσαι στις καλές σου να υποθέσω; :p
1669370220930.png


Αυτό δεν είναι εικόνα setup, αλλά στιγμιότυπο από ταινία... ΄΄ακροαματικού τρόμου΄΄.
Και το βινυλιοσύστημα δίπλα στα μεγάφωνα χαμηλών...Πόσα θες να μας τρελάνεις... :roflmao:
Αναλογίσου ότι θα ήταν απλούστερο σε βαθμό τραγικής ειρωνείας αντί να σκότωνες τα τωρινά ηχεία να τα έβγαζες πιο μπροστά κι ελεύθερα στο χώρο...Φτιάξε κυλιόμενες βάσεις με ροδάκια εν ανάγκη...Έχει λειτουργήσει τέτοια συμβουλή και σε γνωστούς που είχαν ανάλογο ζήτημα με αυταρχική παντόφλα...

Γνώμη μου είναι ότι και με τα Genelec The Ones εκεί πάνω , με ρομποτικούς βραχίονες και τα συναφή δεν πρόκειται να λάβεις την ικανοποίηση που οραματίζεσαι.Άμα είσαι κιόλας εξοικειωμένος με το ηχόχρωμα των McIntosh....Να ΄΄πολεμήσεις΄΄ πρώτα καλύτερη διευθέτηση στα ηχεία που διαθέτεις.
 

Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.598
Δεν είναι τόσο ότι μου επηρεάζει τα μπάσα, όσο το ότι δημιουργεί ασσυμετρία στη θέση των ηχείων δαπέδου σε σχέση με πλαϊνά όρια.

Στη φωτογραφία τα μηχανήματα είναι ατάκτως ερριμμένα λόγω εργασιών στο τζαμιλίκι και ασύνδετα.

Τα ηχεία μπαίνουν αντίστροφα με τα woofer προς τα έξω, οπότε τα woofer του αριστερού ηχείου απέχουν 40 πόντους από τοίχο (καλοριφέρ μάλλον) και του δεξιού ηχείου αντανακλούν στην απέναντι γωνία του τζακιού στους 160 πόντους.

Γι αυτό λέω μπας και βάλω δύο μικρά παθητικά ηχεία στις θέσεις που έχω σχεδιάσει στο περίπου κρεμασμένα από το πάνω δοκάρι και το sub κάπου εκεί που έχω ακουμπήσει το πικάπ.

Ίσως και να το σκέπαζα με ένα έπιπλο κατά παραγγελία σε μαραγκό η σιδερά και να μπει πάνω του η τηλεόραση και τα λοιπά που δε θα μπουν στο έπιπλο της Exelixis. PS4, κασετόφωνα, switch κλπ.

Καλημέρα, είσαι στις καλές σου να υποθέσω; :p
Αισθητικά τα ηχεία που ήδη έχεις ταιριάζουν πολύ στο χώρο και στο ξύλινο πάτωμα.

Εαν τα βγάλεις έστω και πολύ λίγο μπροστά (ξέρω ότι είναι οριοθετημένα λόγω WAF με την ευθεία γραμμή απο τον τοίχο αριστερά , όχι όμως με το τζάκι) και τους δώσεις μια μικρή κλίση toe in προς τη θέση ακρόασης και επειδή και τα γούφερ είναι στο πλάι side firing, το ηχείο θα ρίξει πολύ πιο πολύ ενέργεια στον ελεύθερο χώρο. Δεξιά το 1.60 που έχεις είναι υπεραρκετό για να μη σου δημιουργήσει προβλήματα, ούτε καν χαμηλά, ίδιως με τα ηχεία που έχεις πιστεύω ούτε η εικόνα θα επηρρεαστεί. Κρίμα για τόσο λίγη απόσταση που χρειάζεσαι. Και τα μεγάφωνα των μεσαίων και τουιτερ θα εκπέμπουν σε ελεύθερο πεδίο. (λόγω και του toe in).
Αυτό το "Π" που έχεις μου φάινεται για ένα βάθος 90 εκ - 1 μ. Είναι αρκετά μεγάλο και ικανό σίγουρα να κάνει πολύ κακό (σε διάφορα πράγματα, χαμηλό, σκηνή, περιθλάσεις κλπ). Μεγαλύτερο πρόβλημα απο αυτά που λές (τζάκι που λύνεται κιόλας κατα κάποιο τρόπο ή ανισορροπία στις αποστασεις). Το ηχείο πρέπει τουλάχιστον να βγεί λίγο πρός τα έξω να απελευθερωθεί. Πάλι θα παραμείνουν τα κακά του "Π" αυτού, αλλά τώρα χωμένα εκεί βαθιά μεσα σε αυτό τα ηχεία είναι πολύ χειρότερα.
Ότι ηχείο να βάλεις εκεί που λές στις γωνίες αυτου του "Π" είναι πρόβλημα. Και ιδίως για τα χρήματα που βλέπω μιλάτε. Μόνη λύση οι τηλεσκοπικοί βραχίονες που λέει ο Κώστας αλλά πάλι ... δεν ξέρω αισθητικά πως θα είναι και θα βαριέσαι να το κάνεις όταν θα το κάνεις, αλλά δε ξέρω και τι επαναληπτικότητα θα πετυχαίνεις στις θέσεις τους.

Βγάλτα έξω. Δεν επηρεάζεται το πέρασμα του κόσμου ιδιαίτερα (ακόμη και διάδρομος να είναι αριστερά, που δεν νομιζω να είναι. Εαν είναι τότε βγάλτα λίγο που λέγαμε, δεν θές πολύ).
View attachment 271427

Αυτό δεν είναι εικόνα setup, αλλά στιγμιότυπο από ταινία... ΄΄ακροαματικού τρόμου΄΄.
Και το βινυλιοσύστημα δίπλα στα μεγάφωνα χαμηλών...Πόσα θες να μας τρελάνεις... :roflmao:
Αναλογίσου ότι θα ήταν απλούστερο σε βαθμό τραγικής ειρωνείας αντί να σκότωνες τα τωρινά ηχεία να τα έβγαζες πιο μπροστά κι ελεύθερα στο χώρο...Φτιάξε κυλιόμενες βάσεις με ροδάκια εν ανάγκη...Έχει λειτουργήσει τέτοια συμβουλή και σε γνωστούς που είχαν ανάλογο ζήτημα με αυταρχική παντόφλα...

Γνώμη μου είναι ότι και με τα Genelec The Ones εκεί πάνω , με ρομποτικούς βραχίονες και τα συναφή δεν πρόκειται να λάβεις την ικανοποίηση που οραματίζεσαι.Άμα είσαι κιόλας εξοικειωμένος με το ηχόχρωμα των McIntosh....Να ΄΄πολεμήσεις΄΄ πρώτα καλύτερη διευθέτηση στα ηχεία που διαθέτεις.
Χα χα μαζί γράφαμε τα ίδια.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.394
Reaction score
14.598
με το ηχόχρωμα των McIntosh
Εαν η Μάκιντος έχει "ηχόχρωμα", εμείς δηλαδή τι πρέπει να πούμε ; :D :D
Και με την ευκαιρία της κουβέντας.......θέλεις πιο μεγάλη τηλεόραση.Αν η απόσταση που βλέπεις,είναι αυτή που φαίνεται στην φωτό.
Τα μαύρα έπιπλα πρέπει να ξεφορτωθεί. Ή λευκά, ή ξύλο παρόμοιο με των ηχείων και του πατώματος ή ακόμη καλύτερα συνδυασμό των δύο αυτών στο ίδιο έπιπλο. Εάν δεν βρίσκουμε τον ίδιο τόνο σε ξύλο..... διαλέγουμε πάντα 1 με 2 τόνους πιο ανοικτό απο το ήδη υπάρχον. Δίνουμε και interior design συμβουλές. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
View attachment 271427

Αυτό δεν είναι εικόνα setup, αλλά στιγμιότυπο από ταινία... ΄΄ακροαματικού τρόμου΄΄.
Και το βινυλιοσύστημα δίπλα στα μεγάφωνα χαμηλών...Πόσα θες να μας τρελάνεις... :roflmao:
Αναλογίσου ότι θα ήταν απλούστερο σε βαθμό τραγικής ειρωνείας αντί να σκότωνες τα τωρινά ηχεία να τα έβγαζες πιο μπροστά κι ελεύθερα στο χώρο...Φτιάξε κυλιόμενες βάσεις με ροδάκια εν ανάγκη...Έχει λειτουργήσει τέτοια συμβουλή και σε γνωστούς που είχαν ανάλογο ζήτημα με αυταρχική παντόφλα...

Γνώμη μου είναι ότι και με τα Genelec The Ones εκεί πάνω , με ρομποτικούς βραχίονες και τα συναφή δεν πρόκειται να λάβεις την ικανοποίηση που οραματίζεσαι.Άμα είσαι κιόλας εξοικειωμένος με το ηχόχρωμα των McIntosh....Να ΄΄πολεμήσεις΄΄ πρώτα καλύτερη διευθέτηση στα ηχεία που διαθέτεις.
Όπως έγραψα παραπάνω, τα μηχανήματα είναι ασύνδετα και πεταμένα όπως νάναι. Τα ηχεία μπαίνουν αντίστροφα, το πικάπ μπαίνει ένα μέτρο ψηλότερα, λείπει ο τελικός που τον έχω σε μια γωνία....Έχω σε εξέλιξη αντικατάσταση του ανοιγόμενου παραθύρου και δεν τα βάζω σε σειρά προτού φύγουν οι μάστορες , τις επόμενες ημέρες ελπίζω.

Δεν έχω κουράγιο ούτε μέση για συχνές συνδέσεις/αποσυνδέσεις.

Αριστερά από το αριστερό ηχείο, εκεί που γυρνάει το σοβατεπί 90 μοίρες, είναι το πέρασμα για την κουζίνα. Η απόσταση καλοριφέρ με πάσο κουζίνας είναι 85 εκατοστά και όταν βγάζω το ηχείο μπροστά , κλείνει η πρόσβαση στην κουζίνα για όλους. Οπότε γεμίζω παγουράκι με νερό, παγάκια σε μπολάκι και ακούω μουσική.

Στα πόδια των ηχείων έχω κάτι Νορβηγικά συστήματα με ανάστροφη βελόνα αλλά από κάτω έχουν τσοχάκια και γλυστράνε.

Σε κάθε περίπτωση μπρος πίσω ηχεία των 50 κιλών το ένα δεν είναι παιχνιδάκι.
Και με την ευκαιρία της κουβέντας.......θέλεις πιο μεγάλη τηλεόραση.Αν η απόσταση που βλέπεις,είναι αυτή που φαίνεται στην φωτό.
Θέλω 65άρα. Όταν χαλάσει αυτή που έχω , το βλέπουμε.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
30 cm από το τζάκι και 280 cm από το τζάκι το ίδιο ηχείο View attachment 271403 View attachment 271404
280cm, σχεδόν τρία μέτρα, είναι μεγάλη απόσταση.
Το ηχείο ήταν λοιπόν τραβηγμένο μέσα στο δωμάτιο; Σίγουρα πάντως σε μεγάλη απόσταση από την θέση των 30cm. Και που ήταν το μικρόφωνο;
Και πόσοι είναι οι όροφοι πάνω από το τζάκι;

Πως ξέρουμε δηλαδή οτι η κορυφή στους ~55 και το φούσκωμα πριν, ωφείλεται στο τζάκι, και όχι στην διαφορετική διέγερση εντελώς άλλων ιδιορυθμών/στασίμων του δωματίου, σε συνδυασμό και με την θέση ακρόασης ή μικροφώνου;
Ή και απλώς στην προσέγγιση του ηχείου στον τοίχο ή και τη γωνία (αφού είναι στα μόλις 30cm από το τζάκι), οπότε εκπέμπει την ενέργειά του σε μικρότερο εύρος π ή και μόνον π/2 ;

- - - - - - - - - - - - - -

Εν πάσει περιπτώσει, τα τζάκια διαθέτουν κλαπέτο προς την καμινάδα.
Οταν αυτό είναι κλειστό, τα μπάσα δεν "βλέπουν" καν το τζάκι, το μήκος κύματός τους είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό.

Ας δούμε τώρα το κλαπέτο ανοιχτό, και στην περίπτωση του παρόντος νήματος καμινάδα 2 ορόφων μετά από αυτό.
Δηλαδή περίπου 2μέτρα μέχρι το ταβάνι + 6μ. για τους δύο ορόφους + άλλα 3μ. στην ταράτσα μέχρι την έξοδο της καμινάδας, σύνολο 11 μέτρα περίπου (και βάλε)

Παρατήρηση:
Η ενέργεια που διεγείρει την καμινάδα είναι θεαματικά μικρότερη σε σχέση με την συνολική ενέργεια που εκλείεται στο δωμάτιο.

Η επιφάνεια του κλαπέτου να είναι 40x10=400cm²;; (όχι δεν θα χωθώ στο τζάκι να μετράω το δικό μου ;)
Στην πιό ευνοϊκή για την καμινάδα περίπτωση, το μεγάφωνο βρίσκεται περίπου στο ένα μέτρο από την είσοδό της και είναι χωμένο σε γωνία.
Αρα η συνολική ενέργεια που εκπέμπει, διαχέεται στο 1/8 μόνον (γιατί είναι χωμένο στην γωνία) επιφάνειας της σφαίρας μέ ακτίνα όση η απόστασή του από την είσοδο της καμινάδας.
Δηλαδή σε επιφάνεια 4πρ²/8 = 4 x 3.14 x 100² / 8 = 15700 cm²

Ουδεμία σχέση δηλαδή με τα 400cm² του κλαπέτου, ενώ λίγο να τραβηχτεί πιο έξω το μεγάφωνο, η σφαίρα μεγαλώνει, ο παρονομαστής 8 μικραίνει και η σύγκριση εξασθενεί περεταίρω και εντονότατα.

Θα μπορούσαμε να σταματήσουμε εδώ, αλλά ας δούμε και...
την καμινάδα σαν σωλήνα 11 μέτρων:

Δεύτερη Παρατήρηση
Η ενέργεια του μεγαφώνου, εκλείεται στο δωμάτιο, ανακλάται στους τοίχους και βομβαρδίζει τα αυτιά μας συνεχώς και πυκνά-πυκνά μέχρι να σβήσει σύμφωνα με το RT του δωματίου.
Το κρατάμε αυτό για αργότερα.

Ενώ:
Κάθε παλμός που διεγείρει την είσοδο της καμινάδας, ταξιδεύει 11 μέτρα μέχρι την έξοδο και μετά ανακλάται ανεστραμμένος (αν ήταν υπερπίεση, γίνεται υποπίεση) και επιστρέφει εξασθενημένος μετά από άλλα 11 μέτρα στην είσοδο της καμινάδας. Εκεί διαχέεται προς το δωμάτιο, ξανα-αλάζει πρόσιμο και ξανα-ταξιδεύει προς την έξοδο της καμινάδας, επιστρέφει "ανάποδος" κοκ.

Αποτέλεσμα:
Χτενωτό φίλτρο με ενισχύσεις περίπου στα 16-32-48-62- κλπ Hz,
και εξασθενήσεις ανάμεσα, και από τα 8Hz-24-40-56-70- κλπ
Όμως αυτό το φίλτρο εκτός του οτι είναι πυκνό, παράγεται όπως είδαμε παραπάνω από μία πηγή επιφανείας 400/15700 σε σχέση με την επιφάνεια του μεγαφώνου.
Δηλαδή αν το μεγάφωνό μας ήταν περίπου 10ιντσο, η καμινάδα θα ισοδυναμούσε με τουίτερ της 1,25 ίντσας !!! (αφήνω τις πράξεις για εσάς)

Και η επίδρασή της στο RT;
Η επιστροφή ήχου από την καμινάδα και εν συνεχεία διάχυση στο δωμάτιο, γίνεται μετά από διαδρομή 22 μέτρων, δηλαδή ~70msec που είναι κάτι, αλλά:
1) ισχύουν τα παραπάνω bold και . . .
2) η επιστροφή γίνεται μόνο ανά διαστήματα των 70msec (ενω πχ ανακλάσεις aνάμεσα σε δύο τοίχους απόστασης 4μ φτάνουν στα aυτιά μας ανά 11msec - και υπάρχουν και άλλοι δύο τοίχοι συν πάτωμα συν ταβάνι) . . .
3) όλο και πιο εξασθενημένη, . . .
4) διαχέεται και εξασθενεί κι'άλλο προς τους τοίχους του δωματίου, και
5) δεν έχουμε υπολογίσει την εξασθένηση κατά τα περα-δώθε μέσα στην ίδια την καμινάδα των 11 μέτρων
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όπως έγραψα παραπάνω, τα μηχανήματα είναι ασύνδετα και πεταμένα όπως νάναι. Τα ηχεία μπαίνουν αντίστροφα, το πικάπ μπαίνει ένα μέτρο ψηλότερα, λείπει ο τελικός που τον έχω σε μια γωνία....Έχω σε εξέλιξη αντικατάσταση του ανοιγόμενου παραθύρου και δεν τα βάζω σε σειρά προτού φύγουν οι μάστορες , τις επόμενες ημέρες ελπίζω.

Δεν έχω κουράγιο ούτε μέση για συχνές συνδέσεις/αποσυνδέσεις.

Αριστερά από το αριστερό ηχείο, εκεί που γυρνάει το σοβατεπί 90 μοίρες, είναι το πέρασμα για την κουζίνα. Η απόσταση καλοριφέρ με πάσο κουζίνας είναι 85 εκατοστά και όταν βγάζω το ηχείο μπροστά , κλείνει η πρόσβαση στην κουζίνα για όλους. Οπότε γεμίζω παγουράκι με νερό, παγάκια σε μπολάκι και ακούω μουσική.

Στα πόδια των ηχείων έχω κάτι Νορβηγικά συστήματα με ανάστροφη βελόνα αλλά από κάτω έχουν τσοχάκια και γλυστράνε.

Σε κάθε περίπτωση μπρος πίσω ηχεία των 50 κιλών το ένα δεν είναι παιχνιδάκι.

Θέλω 65άρα. Όταν χαλάσει αυτή που έχω , το βλέπουμε.
Οι κυλιόμενες βάσεις θα συνοδεύονταν από καλώδια ηχείων με λίγο μεγαλύτερο μήκος, ala...Nordost. Φέρε τα ακόμα πιο μπροστά απ'όσο φαντάζεσαι ώστε να μην μπλοκάρουν τη δίοδο στο χώρο της κουζίνας...Δεν ξεφορτώνεσαι κάτι που σε συγκινεί έτσι εύκολα για να μετέβαινες σε ΄΄άγνωστους ακροαματικούς τόπους΄΄...

Περνάμε τώρα σε παράλληλο Σύμπαν όπου θα έχουν σουταριστεί τα τωρινά ηχεία, θα έχουν εγκατασταθεί στην εσοχή κάποια ενεργά monitor - τα οποία με την αναμενόμενη απόσταση ακρόασης θα έπρεπε να είναι μεγάλα farfield - με τηλεκατευθυνόμενους βραχίονες και ο παράλληλος εαυτός σου θα καθόταν ν'απολαύσει χωρίς παγουράκια και ξενοδοχειακούς δίσκους πρωινού αλλά υπό τις τότε συνθήκες θα ένιωθε αφημένος στα ΄΄κρύα του λουτρού΄΄... Να σκεφτείς καλά τί θα πρότεινες τότε στον παράλληλο εαυτό σου ... :wink:
΄΄blugosi , χάσαμε ΄΄ - κατά το παλαιότερο πολιτικό ανέκδοτο ...:>

Εαν η Μάκιντος έχει "ηχόχρωμα", εμείς δηλαδή τι πρέπει να πούμε ; :D :D
...
Ντουκόχρωμα και αστάρι... :roflmao:
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Ουφ! Ολόκληρο σύγγραμμα κάθισα και έγραψα, πάει η μέρα >:(

ΑΠΑΙΤΩ σαν αποζημίωση:

1) Να γίνει στίκυ με τίτλο "Τζάκια-Καμινάδες-Μονόλιθοι και ΣουΒουΣου", συνοδευόμενο από βιντεάκι με τον χωρό των μουτζούρηδων ανάμεσα στις καπνοδόχους από την Μέρυ-Πόπινς
2) Το αβουσάιτ να κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες για άσπρο-χαρτί στην AES
3) Ακαταδίωκτο εφ΄όρου ζωής για την αφεντιά μου από τους κανονισμούς, ώστε να στολίζω α-λα Ζαπ όποιον μου χαλάει την ζαχαρένια
4) Τα ηχεία του Blugosi, μαζί με τα παλιά εξαρτήματα του κροςς γιατί ίσως ο μάστορας να αντιστάθμιζε διαφορές των μονάδων έτσι
5) Όποιος ξέρει τι του γίνεται να αρχίσει να βαράει ελεύθερα (εμπεριστατωμένα, έ) , μπας και γράφω μπούρδες τόσην ώρα
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.568
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top