Περιπέτειες με Cosmote


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
ηρθε ο τεχνικος του οτε, συνδεσε εξοπλισμο,ενεργοποιησε ευρυζωνικο εκανε και μια αλλαγη στη καμπινα απεναντι κ εφυγε. (το μικρο ups μια που το συνδεσε για το τυπικο...και μια που το στειλα στο ***):sneaky:

Αυριο θα ξεκινησει η περιπετεια για τα 6 mbit μου! :p

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δεν έχει τέλος ο εφιάλτης της συνεχούς επικοινωνίας με το 13888 για να γίνει μια γ@μωδουλειά. >:(
Ξανά προβλήματα με τη σύνδεση, ξανά τηλέφωνα αλλά τουλάχιστον το B(p)ooster δουλεύει άψογα και έχω internet. Όταν καλύφθηκαν οι 100GB ντάτες έπεσε στα 10Mbit.

Την περασμένη εβδομάδα κάλεσα για mini UPS, και ενώ μου ανέφεραν οτι είναι δωρεάν, σήμερα που πήγα να παραλάβω μου ζήτησαν 27€ αντικαταβολή!
Φυσικά δεν παρέλαβα και ξανακάλεσα για να σταλεί την επόμενη εβδομάδα δωρεάν. Λειτουργούν σαν μαγαζάκι μικροαπατεώνων στον ΟΤΕ, όπου πιάσει... :rolleyes:
27€ το σκουπίδι όταν με 60 παίρνεις APC 500VA. :D
 



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μιά απο τα ίδια και εγώ, δυο μήνες χωρίς τηλέφωνο! ευτυχώς με ίντερνετ! φτιάξανε το τηλέφωνο, χάλασε το ίντερνετ, και πάλι απο την αρχή, μόλις προχτές έληξαν όλα αισίως, τους είπα βέβαια, ότι θα μου αφαιρέσουν το δίμηνο στον λογαριασμό, και το δέχθηκαν!
 



Μηνύματα
4
Reaction score
0
καλησπέρα και απο μένα. ας σας πω την ιστορία μου όσο πιο συντομα μπορώ και ελπίζω να με βοηθήσετε. μετακομιίζω σε άλλο σπίτι και αποφασίζω να βάλω wind σταθερό /ιντερνετ. κάνω αίτηση μέσω τηλεφώνου, συμβόλαιο,εξοπλισμός κομπλέ. μετα απο 1 εβδομάδα μ ενημερώνει τεχνικός οτι κ καλά υπάρχει ελειψη δικτύου και απλά...τα γνωστα δεν χρειάζεται να το αναλυσουμε το έχετε διαβάσει πολλές φορές. εκεί λοιπον που έχω αποφασίσει να περιμένω μήνες ολόκληρους, φωνάζω φίλο τεχνικό απο άλλη εταιρεία να έρθει κ να ρίξει κ αυτός μια ματιά κ να μου πει την άποψη του. φυσικά παρόλο που είναι απο την vodafone προσπαθεί να με εξυπηρετήσει. ανοιγει το κουτί που είναι στη αυλη μου και βρίσκει μια 10άρα ρεγκλέτα(αν το λέω σωστα) γεμάτη με 10 γραμμές και μια 5άρα ακόμη στην οποία έχει 4 θέσεις κενές. και μου λέει οτι αφού υπάρχουν κενές θέσεις δεν πρεπει να έχεις πρόβλημα.
πηρε τηλ οτετζή τεχνικό της περιοχής που είναι φίλος του και αυτός του λεει οτι κατα 90% θα μπορώ να έχω γραμμή,αλλά επειδη είναι σαββατο θα ξαναμιλη΄σουμε απο δευτέρα για να δει τι παίζει με την φάση. ε λοιπόν σήμερα δευτέρα και μ στέλνουν μνμ τα παιδια και λένε οτι κατι δεν παει καλα στο συστημα του οτε κ δεν εχουν καταχωρημενη τη μια ρεγκλετα με τις 5 γραμμες!!!
και ρωτάω εσάς, έχει συμβεί σε κανεναν αυτό? τι μπορεί να γίνει σαυτη την περίπτωση? πιστευετε θα βγάλω άκρη ή να αρχίσω να χάνω ελπίδα?
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Όλα γίνονται φίλε μου.....για προσπάθησε με το μαλακό στην αρχή μπας και φιλοτιμιθεί κάποιος μιας και έχεις και έναν γνωστό μέσα στα πράματα...
Είπαμε, με το μαλακό μπας και κάνεις την δουλειά σου.....

Αγάπη θέλει και προδέρμ.....:D:D
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
καλησπέρα και απο μένα. ας σας πω την ιστορία μου όσο πιο συντομα μπορώ και ελπίζω να με βοηθήσετε. μετακομιίζω σε άλλο σπίτι και αποφασίζω να βάλω wind σταθερό /ιντερνετ. κάνω αίτηση μέσω τηλεφώνου, συμβόλαιο,εξοπλισμός κομπλέ. μετα απο 1 εβδομάδα μ ενημερώνει τεχνικός οτι κ καλά υπάρχει ελειψη δικτύου και απλά...τα γνωστα δεν χρειάζεται να το αναλυσουμε το έχετε διαβάσει πολλές φορές. εκεί λοιπον που έχω αποφασίσει να περιμένω μήνες ολόκληρους, φωνάζω φίλο τεχνικό απο άλλη εταιρεία να έρθει κ να ρίξει κ αυτός μια ματιά κ να μου πει την άποψη του. φυσικά παρόλο που είναι απο την vodafone προσπαθεί να με εξυπηρετήσει. ανοιγει το κουτί που είναι στη αυλη μου και βρίσκει μια 10άρα ρεγκλέτα(αν το λέω σωστα) γεμάτη με 10 γραμμές και μια 5άρα ακόμη στην οποία έχει 4 θέσεις κενές. και μου λέει οτι αφού υπάρχουν κενές θέσεις δεν πρεπει να έχεις πρόβλημα.
πηρε τηλ οτετζή τεχνικό της περιοχής που είναι φίλος του και αυτός του λεει οτι κατα 90% θα μπορώ να έχω γραμμή,αλλά επειδη είναι σαββατο θα ξαναμιλη΄σουμε απο δευτέρα για να δει τι παίζει με την φάση. ε λοιπόν σήμερα δευτέρα και μ στέλνουν μνμ τα παιδια και λένε οτι κατι δεν παει καλα στο συστημα του οτε κ δεν εχουν καταχωρημενη τη μια ρεγκλετα με τις 5 γραμμες!!!
και ρωτάω εσάς, έχει συμβεί σε κανεναν αυτό? τι μπορεί να γίνει σαυτη την περίπτωση? πιστευετε θα βγάλω άκρη ή να αρχίσω να χάνω ελπίδα?
Η διαθεσιμότητα δικτύου δεν εξαρτάται από το πόσες γραμμές έχουν τερματιστεί στο κτίριο παλαιότερα.
Το θέμα είναι εάν η καμπίνα έχει αρκετές θέσεις για να κουμπώσουν όλα αυτά τα καλώδια. Ακόμη κι αν χρησιμοποιούνταν όλες οι γραμμές στο παρελθόν, μπορεί κάποια να αποσυνδέθηκε, και την θύρα που ελευθερώθηκε να την πήρε γείτονας.
Πάντως έχε υπόψη σου ότι έλλειψη διαθεσιμότητας σε έναν πάροχο δεν σημαίνει πάντα έλλειψη και σε άλλον...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δεν έχει τέλος ο εφιάλτης της συνεχούς επικοινωνίας με το 13888 για να γίνει μια γ@μωδουλειά. >:(
Ξανά προβλήματα με τη σύνδεση, ξανά τηλέφωνα αλλά τουλάχιστον το B(p)ooster δουλεύει άψογα και έχω internet. Όταν καλύφθηκαν οι 100GB ντάτες έπεσε στα 10Mbit.
Και συνεχίζουμε. Μέσα στις γιορτές η ταχύτητα έπεσε στα 500Kbits, δήλωσα βλάβη μα δεν έκαναν τίποτα. Πριν 15 μέρες κόπηκε εντελώς και έμεινα χωρίς τηλέφωνο και DSL, μέχρι που πριν μια εβδομάδα μου ήρθε χαρούμενο μηνυματάκι οτι διορθώθηκε. Αλλά δεν διορθώθηκε, αν και άλλαξαν όλα τα καλώδια μέχρι 300 μέτρα απ' το σπίτι. :rolleyes:

Σήμερα Σάββατο! ήρθε επιτέλους καλός κύριος που πέρασε όλες τις κολώνες των τελευταίων 300 μέτρων (κάθε 20 μέτρα κολώνα και ένωση, έλεος... :mad: ), παρακάμπτοντας τις ρε(γ)κλέτες μέχρι που το βρήκε 50 μέτρα απ' το σπίτι, στη δεύτερη κολώνα.

Until next time και ας είναι καλά το Home B(p)ooster... το οποίο μάλλον μου απελευθέρωσαν αυτές τις μέρες γιατί ήταν κλειδωμένο στα 50Mbps αν και κάλυψα σε ελάχιστο χρόνο το όριο των 100GB και πρέπει να πέρασα τα 700GB με το Φλιξ. :party:

Είμαι μετά απο πολλά χρόνια αισιόδοξος οτι τελείωσε ο εφιάλτης.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.632
Reaction score
83.117
Και συνεχίζουμε. Μέσα στις γιορτές η ταχύτητα έπεσε στα 500Kbits, δήλωσα βλάβη μα δεν έκαναν τίποτα. Πριν 15 μέρες κόπηκε εντελώς και έμεινα χωρίς τηλέφωνο και DSL, μέχρι που πριν μια εβδομάδα μου ήρθε χαρούμενο μηνυματάκι οτι διορθώθηκε. Αλλά δεν διορθώθηκε, αν και άλλαξαν όλα τα καλώδια μέχρι 300 μέτρα απ' το σπίτι. :rolleyes:

Σήμερα Σάββατο! ήρθε επιτέλους καλός κύριος που πέρασε όλες τις κολώνες των τελευταίων 300 μέτρων (κάθε 20 μέτρα κολώνα και ένωση, έλεος... :mad: ), παρακάμπτοντας τις ρε(γ)κλέτες μέχρι που το βρήκε 50 μέτρα απ' το σπίτι, στη δεύτερη κολώνα.

Until next time και ας είναι καλά το Home B(p)ooster... το οποίο μάλλον μου απελευθέρωσαν αυτές τις μέρες γιατί ήταν κλειδωμένο στα 50Mbps αν και κάλυψα σε ελάχιστο χρόνο το όριο των 100GB και πρέπει να πέρασα τα 700GB με το Φλιξ. :party:

Είμαι μετά απο πολλά χρόνια αισιόδοξος οτι τελείωσε ο εφιάλτης.
:thumbsup:

Τι ταχύτητα έχεις τώρα;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
5 απο το DSL και συνολικά:


Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test - Mozilla Firefox 02-Feb-19 50709 PM.bmp.jpg



Internet Speed Test  Fast.com - Mozilla Firefox 02-Feb-19 50057 PM.bmp.jpg




Δύο ώρες σχεδόν μαζί με τον κύριο Παναγιώτη, κάτω απ' όλες τις κολώνες μιλώντας συγχρόνως με το Ντολμαδάκι που καθόταν στο γραφείο ελέγχοντας ταχύτητες κλειδώματος.
Ήθελε να φύγει για ψώνια και γκρίνιαζε συνέχεια μέσ' στ' αυτί μου. :D
 
Last edited:





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Θα έφευγε και θα έπρεπε να πάω εγώ στο σπίτι αντί να ελέγχω. :p:p
δεν την έχεις ανάγκη...
θα έπαιρνες τηλ τον τσομπανάκο σου και θα πήγαινε εκείνος να σου λέει μαζί με τα ζα στο σαλόνι:cry::lol:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.408
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top