Περι ακυρωσεων ο λογος

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Καλησπερα παιδες.

διαπιστωνω καποιες ακυρωσεις στον χωρο οπως βλεπετε στην εικονα. Η μετρηση ειναι με σαμπ.

Καποια παλικαρια μου ειπαν οτι οι ακυρωσεις δεν φτιαξουν ειναι καθρα θεμα χωρου.

ΤΙ γνωμη εχετε;
 

Attachments


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ένα sub στην ίδια θέση χωρίς να πειραχτεί κάτι σε ισοστάθμιση σε 8 διαφορετικές θέσεις γύρο από την θέση ακρόασης.
μόνο με φροντίδα χώρου ή με πολλλλλά sub φτιάχνει.

aaaaaaa.jpg
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
δλδ η φροντιδα χωρου βοηθαει στις ακυρωσεις;

οσο αφορα την τοποθετηση....εγω σκοπευω να παρω ενα ακομα να δοκιμασω....πρεπει να με βλεπει;να κοιταει ευθεια; πρεπει οπως ειναι το ενα να ναι και το αλλο;
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Πρεπει να το κανεις βολτες στο δωμάτιο μετρώντας μεχρι να βρεις την βελτιστη θεση με τις λιγοτερες ακυρωσεις. Το κάνεις αυτο δυο φορες, μια για καθε σαμπ κι εισαι οκ!

Δοκίμασε στις δυο μπροστινες γωνιές. Σε μενα που η μια γωνια εχει τζακι τοποθετήθηκαν μπροστα δεξια και πίσω αριστερά (γωνιές).

Αλλα επαναλαμβάνω, οι μετρήσεις θα σου πουν που να μπει!
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Επειδη μαλλον θα παω και για 2ο ...δεν παιζει να ειναι σε ενα τριγωνο ωστε να υπαρχει η αισθηση δεξι αριστερο;

Εμενα ειναι συνδεδεμενο στην variable εξοδο left right αλλα μολις παρω το 2ο το ενα θα μπει στην εξοδο left και το αλλο right.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καταρχάς πήγαινε στο REW στο graph -> 1/6 smoothing για να βλέπεις μια πιο "ανθρώπινη" καμπύλη.
Πριν πας σε 2ο sub δοκίμασε διάφορες θέσεις με το ένα που έχεις. Θα μάθεις πολλά χρήσιμα πραγματάκια που θα σε βοηθήσουν ακόμα και με το δεύτερο sub αν/όταν το πάρεις.
Πριν πάρεις δεύτερο (αλλά και αν πάρεις) δοκίμασε επίσης (αφού αποφασίσεις τη θέση του) να κάνεις ισοστάθμιση για να αντιμετωπίσεις τις κορυφώσεις.
Πιο πολύ να σε ανησυχούν οι κορυφώσεις παρά οι ακυρώσεις, είναι πιο ενοχλητικές...
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Οποτε στο βιντεο λεει για lfe...το ιδιο ισχυει και για μενα που ειμαι με left και right και που υστερα το καθε sub θα εχει δικο του καναλι;

Ωστοσο παιδες αυτο με την ισοσταθμιση δεν με βολευει. Ακουω πιο πολυ tidal οποτε δεν θα το χρησιμοποιω....εκτος εαν βαλω το hijack. Το εχω το dirac αλλα τρεις φορες που εκανα την ρυθμιση για τα κυρια ηχεια δεν με βοηθησε...μου εκοψε πολυ headroom.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.470
Στη δική σου περίπτωση πρέπει να συνδέσεις και τα δύο κανάλια left right Στην αντίστοιχη είσοδο του Sub. Το αναφέρει ξεκάθαρα και το manual του Sub. Το πρόβλημα που είχες με την ακύρωση δημιουργείται γιατί ο ενισχυτής σου δεν έχει φίλτρο High pass ,οπότε για να γίνει ένα σωστό crosspoint χρειαζόταν να κατέβει το Sub χαμηλά με το low pass του στο κάτω άκρο της απόκρισης των ηχείων σου, για αυτό και εξαφανίστηκε η τρύπα μόλις έκοψες το Sub στους 50.Με λίγο ψάξιμο στη θέση του sub δεν θα χρειαστεί απαραίτητα και δεύτερο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.595
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top