Πηγή αυτοκινήτου 1 Din μέχρι 200e

Μηνύματα
142
Reaction score
5
Καλησπέρα χρόνια πολλά!

Ψάχνω μια φτηνή σχετικά πηγή 1 din με όλα τα καινούργια χαρακτηριστικά εν έτει 2020 όπως, και με ενδιαφέρει πρωτίστως να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη χροιά στον ήχο. Με αυτό θα γίνει οδήγηση των ηχείων δε θέλω να μπω σε διαδικασία έξτρα ενισχυτές κλπ.

2 που μου άρεσαν με μια πολύ γρήγορη ματιά:



Ξεχωρίζει κάποιο σε ήχο? Πιο πολύ χροιά, οχι watt κλπ

Ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ανέβα
Σοβαρό μηχάνημα με δυνατότητες.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ανέβα
Σοβαρό μηχάνημα με δυνατότητες.
τι να την κάνει; αφού δεν θα βάλει ούτε ενισχυτές λέει τζάμπα θα πετάξει τα χρήματά του
Καλησπέρα χρόνια πολλά!

Ψάχνω μια φτηνή σχετικά πηγή 1 din με όλα τα καινούργια χαρακτηριστικά εν έτει 2020 όπως, και με ενδιαφέρει πρωτίστως να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη χροιά στον ήχο. Με αυτό θα γίνει οδήγηση των ηχείων δε θέλω να μπω σε διαδικασία έξτρα ενισχυτές κλπ.

2 που μου άρεσαν με μια πολύ γρήγορη ματιά:



Ξεχωρίζει κάποιο σε ήχο? Πιο πολύ χροιά, οχι watt κλπ

Ευχαριστώ πολύ!
είναι προσωπική υπόθεσή πρέπει να τις ακούσεις ο ίδιος με τα αφτιά σου ... σαν specs η jvc είναι καλύτερή
 
Last edited:

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
τι να την κάνει; αφού δεν θα βάλει ούτε ενισχυτές λέει τζάμπα θα πετάξει τα χρήματά του

είναι προσωπική υπόθεσή πρέπει να τις ακούσεις ο ίδιος με τα αφτιά σου ... σαν specs η jvc είναι καλύτερή
Επειδή λέει για χροιές κλπ.
Τι διαφορά να ακούσει σε αυτή την κατηγορία τιμής?
Το pioneer έχει τα σοβαρά του κροςς τα eq του και μπορεί να το ταιριάξει καλύτερα στα γούστα του.
Ασε που θα παίζει καλύτερα από τα υπόλοιπα απλά out of the box.
 

Μηνύματα
142
Reaction score
5
Το ξέρω ότι δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη κατηγορία τιμής.

Γι αυτό είπα από την στιγμή που βρίσκεις απλόχερα το 2020, Bluetooth για hands-free, mp3, flac, android auto κλπ
να εστιάσουμε σε 1 πράγμα μόνο τις χροιές, εννοώντας να μην ακούγεται άψυχο, σκληρό, με φυσικά όργανα και φωνές να ακούγονται εντελώς τεχνητές και ψεύτικες. Ακόμα και εάν δεν μπορείς να περιμένεις απίστευτα πράγματα σε αυτά τα χρήματα, αποκλείεται όλα να έχουν τον ίδιο ηχητικό χαρακτήρα.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Αρχικά θα ήταν καλό να καθοριστεί αν η πηγή θα πρέπει να έχει και μηχανισμό CD. Κατά τη δική μου άποψη σήμερα με τα USB δεν είναι χρήσιμο. Εγώ την δική μου πηγή (την αλλαξα το Δεκ. 2015) μέχρι σήμερα την δουλέυω μόνο με το USB (έχει και μηχανισμό CD τον οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει μεχρι τώρα).

Για καλό ήχο (κατά την γνώμη μου) θα ήταν χρήσιμο να κοιτάξεις και την Alpine. Βέβαια είναι λίγο πιό ακριβές οι συσκευές της σε σχέση με άλλες. Θα κοίταγα π.χ. τις παρακάτω συσκευές 1 din Alpine (προσεγγιστικές τιμές από Skroutz):

UTE-200BT 107 Ευρώ http://www.alpine-electronics.gr/p/Products/head-units/ute-200bt
UTE-92BT 148 Ευρώ http://www.alpine-electronics.gr/p/Products/head-units/ute-92bt
UTE-202DAB 150 Ευρώ (έχει και δέκτη DAB+, δεν έχει Bluetooth)
UTE-204DAB 180 Ευρώ (έχει και δέκτη DAB+, έχει Bluetooth)

Κατα την άποψή μου οι παρακάτω δυνατότητες της πηγής είναι σημαντικές (κατα σειρά προτεραιότητας):

- Να παίζει αρχεία μουσικής FLAC από το USB
- Να έχει Bluetooth
- Να έχει Parametric Equalizer με αρκετες ζώνες συχνοτήτων (bands). Π.χ. από τις παραπάνω συσκευές οι δύο πρώτες έχουν ισοσταθμιστή με 9 ζώνες, οι άλλες δύο με 3 ζώνες.
- Να προσφέρει time correction/alignment (αυτή τη δυνατότητα την έχουν πιό ακριβές πηγές της Alpine, δηλ. πάνω από 230 Ευρώ)
- Να έχει δέκτη DAB+

Επίσης άλλη εταιρία που θα κοίταγα για καλό ήχο είναι η Kenwood.

Επίσης και η Pioneer έχει πολύ αξιόλογες συσκευές.

Για παράδειγμα αυτή Pioneer MVH-S420DAB δείχνει πολύ καλή (από 107 Ευρώ), μόνο πού τα κουμπιά της είναι σε κόκκινο χρώμα (δεν αλλάζει).
Επίσης αυτή Pioneer MVH-S510BT (από 100 Ευρώ) και αυτή Pioneer MVH-S520BT (έχουν και οι δύο αυτές συσκευές Time Alignment). Στα 114 Ευρώ η Pioneer MVH-S520DAB έχει και δέκτη DAB+.

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά.
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.651
Ανέβα
Σοβαρό μηχάνημα με δυνατότητες.
Ας μου επιτραπεί μια ερωτησούλα: βλέπω πως διαβάζει CD-R αλλά όχι και DVD-R, παρότι είναι ανώτερου επιπέδου μονάδα. Αυτό είναι κανόνας, ή υπάρχουν μοντέλα που διαβάζουν και DVD-R;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
έχω το alpine ute92bt.πολυ ευχαριστημένος ενώ από το jvc που είχα πριν είχα παράπονα δυσκολίας να διάβαση το στικακι ποτε ποτε.απο ήχο ήταν λίγο καλύτερο το alpine.
βεβαια και τα δυο έπαιζαν με ενισχυτές από την πρωτη μερα.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.571
Ας μου επιτραπεί μια ερωτησούλα: βλέπω πως διαβάζει CD-R αλλά όχι και DVD-R, παρότι είναι ανώτερου επιπέδου μονάδα. Αυτό είναι κανόνας, ή υπάρχουν μοντέλα που διαβάζουν και DVD-R;
Οι μονάδες που διαβάζουν dvd είναι σχεδιασμένες για multimedia, κοινώς έχουν οθόνη. Υπάρχουν μετρημένες στα δάχτυλα μαραγκού κάποιες χωρίς μεγάλη οθόνη (πχ Alpine DVA-9861Ri) αλλά είναι παλιότερα μοντέλα.
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.651
Οι μονάδες που διαβάζουν dvd είναι σχεδιασμένες για multimedia, κοινώς έχουν οθόνη. Υπάρχουν μετρημένες στα δάχτυλα μαραγκού κάποιες χωρίς μεγάλη οθόνη (πχ Alpine DVA-9861Ri) αλλά είναι παλιότερα μοντέλα.
Μάλλον έπρεπε να διευκρινίσω πως με ενδιαφέρει να διαβάζουν MP3 από DVD.... όχι βίντεο....
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.571
Το ίδιο κάνει, γιατί σημασία έχει το drive να διαβάζει DVD. Μα και το μοντέλο που ανέφερα παραπάνω διαβάζει DVD αλλά μόνο αν συνδέσεις εξωτερική οθόνη βλέπεις video. Κατά τ'άλλα είναι 1DIN νορμάλ πηγή.
 






n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.571
Νικ δε ρώτησε ο άνθρωπος για DVD πηγή, αυτή την ερώτηση την έκανε εμβόλιμα ο gid.

Η αρχική ερώτηση ήταν για πηγή με όλα τα καλούδια του 2020 (όπου φυσικά η 9861Ri τρώει άκυρο).

Αλήθεια, βρίσκεται ακόμα καινούριο το 9861Ri? (Το είχα στην Xsara παλιότερα, με PXA-H700).
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Νικ δε ρώτησε ο άνθρωπος για DVD πηγή, αυτή την ερώτηση την έκανε εμβόλιμα ο gid.

Η αρχική ερώτηση ήταν για πηγή με όλα τα καλούδια του 2020 (όπου φυσικά η 9861Ri τρώει άκυρο).

Αλήθεια, βρίσκεται ακόμα καινούριο το 9861Ri? (Το είχα στην Xsara παλιότερα, με PXA-H700).
Γεια σου Νικόλα!
Ήταν καλή πηγή η ρουφιάνα.

Οκ, πάμε πάλι, προτιμώ την pioneer, έχει περισσότερες επιλογές ρύθμισης ήχου.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Επειδή λέει για χροιές κλπ.
Τι διαφορά να ακούσει σε αυτή την κατηγορία τιμής?
Το pioneer έχει τα σοβαρά του κροςς τα eq του και μπορεί να το ταιριάξει καλύτερα στα γούστα του.
Ασε που θα παίζει καλύτερα από τα υπόλοιπα απλά out of the box.
τι να τα κάνει τα κροςς με διαιρούμενα ή ομοξοικα ηχεία στις πόρτες? ... επίσης μπορεί να τα χει όλα το 80άρι δε λεω είναι σχεδόν κορυφή άλλα δεν φημίζεται για την ποιότητά του ήχου του όπως τα παλιά καλά pioneer, alpine. δεν ξέρω πέρασαν πολλές πήγες απ τα χέρια μου πάντα άκουγα διαφορα και μπορώ να πω ότι ακριβότερη δεν σημαίνει ότι έχει και καλύτερο ήχο
Ας μου επιτραπεί μια ερωτησούλα: βλέπω πως διαβάζει CD-R αλλά όχι και DVD-R, παρότι είναι ανώτερου επιπέδου μονάδα. Αυτό είναι κανόνας, ή υπάρχουν μοντέλα που διαβάζουν και DVD-R;
κάτι αντίστοιχο του 80rps δεν υπάρχει να διαβάζει mp3 από dvd ( :pαυτό είναι περασμένος αιώνας εδώ σε λίγο δεν θα υπάρχουν πήγες με usb ) ούτε σε 2din φυσικά
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
τι να τα κάνει τα κροςς με διαιρούμενα ή ομοξοικα ηχεία στις πόρτες? ... επίσης μπορεί να τα χει όλα το 80άρι δε λεω είναι σχεδόν κορυφή άλλα δεν φημίζεται για την ποιότητά του ήχου του όπως τα παλιά καλά pioneer, alpine. δεν ξέρω πέρασαν πολλές πήγες απ τα χέρια μου πάντα άκουγα διαφορα και μπορώ να πω ότι ακριβότερη δεν σημαίνει ότι έχει και καλύτερο ήχο

κάτι αντίστοιχο του 80rps δεν υπάρχει να διαβάζει mp3 από dvd ( :pαυτό είναι περασμένος αιώνας εδώ σε λίγο δεν θα υπάρχουν πήγες με usb ) ούτε σε 2din φυσικά
μια και το ανέφερες αλήθεια ρε παιδιά πως συγκρίνονται οι σύγχρονες πηγες σε σχέση με αυτές τις δεκαετίας του 90;
είχα το alpine 7903 τότε και ήταν μαγικο.
τώρα σε τι κατηγορια πρέπει να πάει κανεις για κάτι αντίστοιχο;
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.655
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top