Πηγή shared σε 2 συστήματα

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω μπλέξει λίγο και χρειάζομαι την βοήθειά σας. Στον ίδιο χώρο, έχω 2 συστήματα, ένα stereo αναλογικό για μουσική και ένα home cinema:

Stereo:
Unison Research Unico SE
Audiophysic Yara
Kenwood KP-5022A <-Βινύλιο
Onlyo C-1VL <-CD
Sonos Connect (streamer/DAC) <-Spotify, Tidal

Home Cinema 5.1:
Marantz NR1403
Kef Eggs HTS2001
Apple TV <-Netflix
Bluray-player
Beamer

Το πρόβλημα είναι οτι στο PC (σε άλλο χώρο) έχω όλη μου τη μουσική (FLAC, Hi-RES) και ταινίες (Bluray rips).
Πρέπει κάπως απο μια πηγή (που θα πάρει π.χ. ένα σκληρό 3.5" 12ΤΒ), να στέλνω τις ταινίες στο Apple TV, και την μουσική στο Sonos ή σε ένα καινούργιο DAC/Streamer (το Sonos δεν παιζει πάνω απο 16bit/44.1kHz νομίζω οπότε θα πρεπει κάποια στιγμή να αντικατασταθεί).
Και αυτά θα πρεπει να τα χειρίζομαι εύκολα απο το κινητό/ipad. Δεν θέλω HTPC με ασυρματα πληκτρολόγια κλπ.

Σκέφτηκα να εγκαταστήσω το Plex server στο PC μου και clients σε apple TV, iPhone. Απο apple TV να βλέπω τις ταινίες και απο το κινητό να στέλνω μουσική στο Sonos (αν απο Plex client μπορω να κάνω stream στο Sonos over wifi). Δεν ξέρω αν ο Plex server μου τρώει αρκετά resources του pc με το οποίο δουλεύω όμως.

Το όλο streaming θα γίνεται απο local network (δεν με νοιαζει remote access).

Το ερώτημα είναι ποια είναι η καλύτερη λύση, τι component να αντικαταστήσω (weak link) και τι να αγοράσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.827
Σκέφτηκα να εγκαταστήσω το Plex server στο PC μου και clients σε apple TV, iPhone.
Το πιο απλό μάλλον είναι αυτό.

αν απο Plex client μπορω να κάνω stream στο Sonos over wifi
Θεωρητικά μπορείς:

Δεν ξέρω αν ο Plex server μου τρώει αρκετά resources του pc με το οποίο δουλεύω όμως.
Αν το PC δεν είναι εντελώς αρχαιολογία, δεν θα έχεις θέμα.

το Sonos δεν παιζει πάνω απο 16bit/44.1kHz νομίζω οπότε θα πρεπει κάποια στιγμή να αντικατασταθεί
Τι πρόβλημα έχει το 16/44;
 

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Ευχαριστώ Symos!
Όσον αφορά το Sonos έχω αρκετά αρχεία σε μεγαλύτερο bitrate που απλά δεν τα παίζει (πχ απο HDTracks).
Επίσης μου φαίνεται τίμιο σαν DAC, αλλά δεν ξέρω αν είναι το αδύνατο σημείο του stereo.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.819
Reaction score
2.234
Υπάρχουν πολλά και πολύ καλύτερα DACs από το Sonos.
Στην κατηγορία τιμής 200€ και πάνω θα έχεις πολύ καλύτερο ήχο.
Αν ανέβεις λίγο σε budget δες τα eversolo6 & EverSolo 8 ,

 
Last edited:

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Υπάρχουν πολλά και πολύ καλύτερα DACs από το Sonos.
Στην κατηγορία τιμής 200€ και πάνω θα έχεις πολύ καλύτερο ήχο.
Είμαι σίγουρος! Απλά δεν ξέρω αν στο συγκεκριμένο συστημα θα κάνει αντιληπτή διαφορά (δεν ειναι και κανένα super high end). Ta eversolo δεν τα είχα υποψην, thanks for the tip. Το Ζ6 φτάνεται αν και είχα αρχικο budget 250ε περίπου για ένα DAC upgrade. Ίσως το πετύχω κάπου second hand.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.798
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top