Πιατο και αποκωδικοποιητή νοβα

Μηνύματα
198
Reaction score
240
Μου έχουν μείνει και μετά την αλλαγή παρόχου δε ασχολήθηκα ξανά.
Η τηλεόραση μου έχει δορυφορική είσοδο αλλά υπάρχει και το μηχανάκι της Νόβα αλλά χωρίς σύνδεση πλέον.
Το ερώτημα είναι μπορώ να δω κάτι με αυτά η να μη ασχοληθώ καθόλου;
Αν ναι τι πρέπει να κάνω;
Όσο είχα τη συνδρομή Νόβα δε έψαξα για κάτι περισσότερο.
Κυρίως με ενδιαφέρει αν μπορώ να πιάσω eurosport για το σνουκερ κλπ.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Συνδεσε το πιάτο με την τηλεόραση χωρίς τον δέκτη της Νόβα και κάνε αναζήτηση
Τι πιο απλό ?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα @bandit
Και εμένα μου έμεινε λόγο αλλαγής σε cosmote και όταν πήγα να το συνδέσω μήπως δω free to air αλλά τίποτα !!!!
με τη κάρτα μέσα φυσικά δε λειτουργούσε θα πρέπει να τη βγάλεις, εκτός αν θέλει γύρισμα το πιάτο.
Για προσπάθησε εσύ, μπορεί να είσαι τυχερός.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Είναι τόσο μικρό το πιάτο της nova που πολύ δύσκολα θα πιάσει κάτι. Θα θέλει και άλλο LNB μάλλον.
Οχι απαραίτητα βέβαια .
Δεν νομίζω να βγάλει άκρη , αλλά δεν και τίποτα να το ψάξει.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Σωστά αυτό μου διέφυγε.
Εγώ θυμάμαι nova που είχα και τσάμπα την πλήρωνα το 2010, την είχα από το 2004
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Η διαφορά είναι ότι όλο το πακέτο με τα δορυφορικά της Nova τα κρατάς, ενώ της Cosmote τα πας πίσω αλλιώς σε χρεώνει.
 


Μηνύματα
198
Reaction score
240
Συνέδεσα το πιάτο στη τηλεόραση και έβαλα αναζήτηση. Έβαλα επιλογή να αγνοήσει τα κλειδωμένα κανάλια.
Είναι στο 40% και έχει βρει
Δορυφορική dtv 367 κανάλια
Δορυφορικό Ραδιόφωνο 208'κανάλια.
Θα χρειαστεί ένα απόγευμα για ζάπινγκ χαχαχα
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Μα και από τον αποκωδικοποιητη νόβα αν το ψάξεις στις ρυθμίσεις πιάνει πολλά ελεύθερα καναλια.
 

Μηνύματα
198
Reaction score
240
Με μια γρήγορη ματιά δε λέει κάτι.
Υπάρχει τρόπος να πιάσω eurosport?
Νομίζω ότι είναι ελεύθερο
 


Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ο δεκτης της Nova ειναι ακαταλληλος για ληψη ελευθερων καναλιων, καθως η λιστα των FTA καναλιων δεν μπορει να ενημερωθει και ο δεκτης δεν μπορει να κανει blind ή network scan. Επομενως με τον δεκτη της Nova μπορει καποιος να δει μονο τα ελευθερα καναλια που εχει περασει η εταιρια στον δεκτη, τα οποια ειναι ενα υποσυνολο των διαθεσιμων. Επισης δεν μπορει να "δει" αλλον δορυφορο εκτος απο τον Hotbird.

Η τηλεοραση με δεκτη DVB-T2 θα πιασει ολα τα διαθεσιμα ελευθερα καναλια στον δορυφορο που στοχευει το πιατο, αλλα υπαρχει πολυ σαβουρα. Απο τα περιπου 400 ελευθερα καναλια του Hotbird, ζητημα ειναι αν αξιζουν καμια εικοσαρια.

Αν μπορεις να γυρισεις το πιατο στον Astra 19.2 (που θεωρειται ευκολος δορυφορος για ληψη, ειδικα στη Βορεια Ελλαδα), υπαρχουν πολλα περισσοτερα αξιολογα ελευθερα καναλια. Αν καταλαβαινεις Γερμανικα, θα εχεις τεραστια ποικιλια καθως απο τον Astra εκπεμπουν ολα τα κρατικα και ιδιωτικα καναλια της χωρας.

Εδω θα βρεις τα ελευθερα καναλια του Hotbird:

Και εδω τα ελευθερα καναλια του Astra 19.2:
 

Μηνύματα
198
Reaction score
240
ειμαι αθηνα. πρεπει να εχω καποιο οργανο για να στρεψω το πιατο στον αστρα;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
ειμαι αθηνα. πρεπει να εχω καποιο οργανο για να στρεψω το πιατο στον αστρα;

Το έχω κάνει 2-3 φορές με το χέρι, πρέπει να βλέπει κάποιος την τιβί ή τον δέκτη και να κινείσαι αργά.
Δεν γνωρίζω αν μπορεί να δείξει ο δέκτης της Nova, πάντα είχα δικούς μου ή της τιβί.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εγώ παλιά με το χέρι γυριζα από hotbird σε hispasat και τούμπαλιν. Οθόνη υπολογιστή και δέκτης στη ταράτσα και έκανα παιχνίδι.
 


Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
Κι αν θέλεις να το κουνάς από τον ένα στον άλλο δορυφόρο... βάζεις καλύτερα ένα μοτεράκι USALS / Diseqc 1.2. Ή έστω ένα δεύτερο LNB για κοντινούς δορυφόρους (πχ Hotbird και Astra 19.2E).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top