Πικαπ για 45αρια

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Ερώτηση προς τους πιο ενημερωμένους συνφορουμιτες. Υπάρχει στην (παγκοσμια) αγορά πικάπ αποκλειστικά για 45σρια? Παλαιότερα είχε βγει ένα μικρό Simon Yorke, αλλά ήταν φυσικά περιορισμένου αριθμού και υπερβολικά πολύ ακριβό. Έχω μαζέψει πολλά 7ιντσα και ψάχνω ένα αξιοπρεπές προσιτό πικαπάκι. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Απ' ό,τι ξέρω η πλειοψηφία των πικάπ έχουν 33 & 45 στροφές. Αρκετά διαθέτουν επίσης και 78 στροφές π.χ. Technics SL-1200 κ.ά. Δεν ξέρω κανένα να έχει μόνο 45 στροφές.
Btw έχω στην κατοχή μου και 7ιντσο δισκάκι που παίζει στις 33 στροφές.
Ποιό το νόημα να έχει μόνο 45 στροφές? Με ένα μεταχειρισμένο ΜΚΙΙ ή κάποιo entry level καινούργιο θα είσαι ΟΚ.
Φόρεσέ του και μια καλή ΜΜ και θα το ευχαριστηθείς.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632

Είδα και αυτό του Simon Yorke. Δε με ενθουσίασε. Απορώ γιατί το έβγαλε.
 

TGD

Μηνύματα
7.203
Reaction score
7.228
Στο link του Analog Planet έχει το εναλλακτικό: Technics SL-700.
Γιατί το έβγαλε ο York; Για την πλάκα του. Φυσικά είναι άχρηστο, αλλά είναι πολύ cool! Ειδικά γιατί είναι πολύ μικρό σε μέγεθος.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Το Technics SL-700 δεν μπορώ να το εντοπίσω πουθενά προς πώληση. Φυσικά και επιθυμώ να έχει και 33 και 45 στροφές, απλά θέλω μικρό πλατώ για τα 7ιντσα.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ερώτηση: Δε σε εξυπηρετεί το κανονικό πλατό? Τι θα κερδίσεις με το 7ιντσο πλατό? Μια ΜΜ κεφαλή σε ξεχωριστό headshell μόνο για τα 7ιντσα και είσαι ΟΚ.
Την ακριβή MC κεφαλή για τα 12ιντσα 33 και 45 rpm.

Το Technics SL-700 δεν το έβγαλαν σε παραγωγή απ' ό,τι κατάλαβα διαβαζοντας τα σχετικά άρθρα.
 
Last edited:


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Γιατί όλο και κάποιο θύμα θα βρεθεί να το αγοράσει για να μην κουράζει το άλλο, το καλό, το ακριβό το πικαπ με 3-4 δισκάκια 45 prm.

Αν το ακριβό και καλό? πικαπ "κουράζεται" με μερικά 45άρια (12'' ή 7") που θα παίξει τότε είναι ανεπαρκές κατασκευαστικά και αποτυχημένη κίνηση η αγορά του.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.618
- δεν ξέρω να υπάρχει,,, το αντίθετο ναι, πχ κάποια παλιά linn lp 12
Post automatically merged:

Btw έχω στην κατοχή μου και 7ιντσο δισκάκι που παίζει στις 33 στροφές.
- παρομοίως, έχω κάποια των Byrds και μερικά άλλα της εποχής
 
Last edited:

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Από την εμπειρία μου οι εκάστοτε χομπίστες ακούνε πάντα με τον καλύτερο δυνατό συνδυασμό μηχανημάτων που έχουν, με αυτόν δηλαδή που τους αρέσει περισσότερο.

Άρα αν ένα υποδεέστερο πλατό-κεφαλή όπως π.χ. εδώ, τοποθετηθεί στον ίδιο χώρο με το κύριο και σαφώς ανώτερο σύστημα, ελλοχεύει ο κίνδυνος μετά από μερικές ακροάσεις να αρχίσει να μαζεύει σκόνη, γιατί θα υστερεί σε σχέση με το κύριο σύστημα.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Υπάρχει και η άλλη περίπτωση.
Να έχει στη συλλογή του κάποια παλιά 45αρια πολύ φθαρμένα τα οποία σίγουρα θα χαλάσουν την "καλή" βελόνα".
Αυτά τα παίζεις σε ένα δεύτερο παλιό πλατό.

Εκτός αν το πικάπ σου φοράει ortofon που οι βελόνες είναι βάλε- βγάλε..
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Το πιο πιθανό είναι ότι όταν έπαιξε 7ιντσο στο κανονικό πλατό του επεσε η βελόνα πάνω στο πλατό στο τσόχινο ματ και έπαθε ζημιά και γι' αυτό το θέλει το μικρό πλατό για να μην το ξαναπάθει.
 


Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Αν το ακριβό και καλό? πικαπ "κουράζεται" με μερικά 45άρια (12'' ή 7") που θα παίξει τότε είναι ανεπαρκές κατασκευαστικά και αποτυχημένη κίνηση η αγορά του.
Σωστά. Το δικό μου παίζει 15+ χρόνια ακούραστα ότι του έχω βάλει. Τα δύο πικάπ το καταλαβαίνω, πάντα ήθελα κι εγώ αλλά όχι περιορισμένων δυνατοτήτων. Αλλιώς υπάρχει και η δυνατότητα που αναφέρθηκε, δύο βραχίονες σε ένα πικάπ με διαφορετικές κεφαλές για διαφορετικές δουλειές.

Το πιο πιθανό είναι ότι όταν έπαιξε 7ιντσο στο κανονικό πλατό του επεσε η βελόνα πάνω στο πλατό στο τσόχινο ματ και έπαθε ζημιά και γι' αυτό το θέλει το μικρό πλατό για να μην το ξαναπάθει.
Υπάρχουν αυτόματα πικάπ, ειδικά Γιαπωνέζικα περασμένων δεκαετιών που τα δίνουν για ψίχουλα στο ebay. Kαι με κεφαλή και refurbished, έρχονται έτοιμα για χρήση μερικών δεκαετιών ακόμα. Ελαχιστοποιείς τη πιθανότητα ατυχήματος όταν ο βραχίονας κινείται μόνος του.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Η αλήθεια είναι ότι με τον καιρό έχω αποκτήσει πολλά (περι τα 3000) 7ιντσα κυρίως 45 στροφών και δεν θέλω να τα παίζω στο κανονικό πικάπ μου, για τους λόγους που εχετε ηδη αναφερει. Από ότι φαίνεται δεν υπάρχει κάτι σαν και αυτό που θέλω στην αγορά. Όποτε σε πρώτη ζήτηση θα τεθεί η αγορά ενός μεταχειρισμενου αυτοματου ιαπωνικού πικαπ άμεσης οδήγησης. Σας ευχαριστώ πολύ ολους
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.930
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top