Πλαίσιο...

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Κάνω την περασμένη εβδομάδα online παραγγελία έναν εσωτερικό σκληρό και ζητάω να τον παραλάβω απο το κατάστημα Κηφισιάς. Πηγαίνω την Παρασκευή, παίρνω τον σκληρό μέσα σε σκληρό σφραγισμένο πλαστικό κουτί με τον αριθμό παραγγελίας απ' έξω, πηγαίνω στο ταμείο, πληρώνω μετά απο ταλαιπωρία γιατί τα μηχανήματα κάρτας τους είναι σκουπίδια και φεύγω εκνευρισμένος.
Φτάνω σπίτι αργότερα, διαβάζω την απόδειξη και βλέπω τιμή λιανικής 8€ περισσότερα. Τυχαίο θα ήταν... :rolleyes: Στραβώνω. :p

Παίρνω τηλέφωνο τη Δευτέρα, προσπαθούν να με συνδέσουν με τις online πωλήσεις μα είναι απασχολημένοι. Μου λέει η τηλεφωνήτρια πως άφησε μήνυμα να με καλέσουν. Δεν με καλούν.
Σήμερα ξανακαλώ και μετά απο πεντάλεπτη αναμονή μιλάω με υπάλληλο online πωλήσεων. Με βάζει σε άλλη πεντάλεπτη αναμονή για να μιλήσει με το κατάστημα για 8€... :rolleyes::rolleyes: Επανέρχεται και μου προτείνει πιστωτικό (κανόνας στο Πλαίσιο), του λέω πως δεν θέλω, θέλω επιστροφή στην κάρτα. Αρχίζει τα "να πάτε απ' το κατάστημα να τα πάρετε". Φορτώνω. Του λέω πως όπως τα χρέωσαν απο δικό τους λάθος στην κάρτα, έτσι να τα επιστρέψουν. Μου λέει πως πρέπει να κοπεί πιστωτικό για την απόδειξη και νέα απόδειξη με τιμή internet.
Του λέω πως δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνουν, θέλω τα χρήματα. Επιτέλους ενδίδει, μου λέει πως σε τέσσερις ημέρες θα δω τα χρήματα στην κάρτα και κλείνουμε.
Προβλέπω σφαγές.




Ποτέ ξανά κι ας βολεύει.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Άντε ρε γιούφτο..πως κάνεις έτσι για 8 ευρώ:p:roflmao::roflmao::roflmao:
κάνε μωρέ κανένα ηχογραφημένο με μπιπ να γελάσουμε:D
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Το μόνο πράγμα που δεν αγοράζω απ' το Amazon είναι οι σκληροί, και διάφορα ψιλά που θέλω τώρααααα. :D
Συνήθως αγοράζω απ' το E-shop, αλλά βαρέθηκα να τρέχω στα Μενίδια και θα περνούσα απ' την Κηφισιά για να πάω Κίτσουλα.


Το Πλαίσιο επίσης, πριν έναν μήνα ήταν το μόνο μαγαζί στην Ευρώπη που είχε ετοιμοπαράδοτο και σε καλή τιμή το αγαπημένο μου σετ keyboard-mouse combo, αφού το παλιό το πλημμύρισα με υγρά ατμίσματος ο τσαπατσούλαρος.
Μετά απ' αυτό είπα να τους ξαναρχίσω. :rolleyes:
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Τα τελευταία χρόνια έχουν πάρει τον κατήφορο. Ειδικά αν σου χαλάσει κάτι εκεί να δεις ταλαιπώρια.... Και οι τιμές πολύ πάνω σε σχέση με άλλα μαγαζιά
 


Μηνύματα
516
Reaction score
277
Κάνω την περασμένη εβδομάδα online παραγγελία έναν εσωτερικό σκληρό και ζητάω να τον παραλάβω απο το κατάστημα Κηφισιάς. Πηγαίνω την Παρασκευή, παίρνω τον σκληρό μέσα σε σκληρό σφραγισμένο πλαστικό κουτί με τον αριθμό παραγγελίας απ' έξω, πηγαίνω στο ταμείο, πληρώνω μετά απο ταλαιπωρία γιατί τα μηχανήματα κάρτας τους είναι σκουπίδια και φεύγω εκνευρισμένος.
Φτάνω σπίτι αργότερα, διαβάζω την απόδειξη και βλέπω τιμή λιανικής 8€ περισσότερα. Τυχαίο θα ήταν... :rolleyes:Στραβώνω. :p

Παίρνω τηλέφωνο τη Δευτέρα, προσπαθούν να με συνδέσουν με τις online πωλήσεις μα είναι απασχολημένοι. Μου λέει η τηλεφωνήτρια πως άφησε μήνυμα να με καλέσουν. Δεν με καλούν.
Σήμερα ξανακαλώ και μετά απο πεντάλεπτη αναμονή μιλάω με υπάλληλο online πωλήσεων. Με βάζει σε άλλη πεντάλεπτη αναμονή για να μιλήσει με το κατάστημα για 8€... :rolleyes::rolleyes: Επανέρχεται και μου προτείνει πιστωτικό (κανόνας στο Πλαίσιο), του λέω πως δεν θέλω, θέλω επιστροφή στην κάρτα. Αρχίζει τα "να πάτε απ' το κατάστημα να τα πάρετε". Φορτώνω. Του λέω πως όπως τα χρέωσαν απο δικό τους λάθος στην κάρτα, έτσι να τα επιστρέψουν. Μου λέει πως πρέπει να κοπεί πιστωτικό για την απόδειξη και νέα απόδειξη με τιμή internet.
Του λέω πως δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνουν, θέλω τα χρήματα. Επιτέλους ενδίδει, μου λέει πως σε τέσσερις ημέρες θα δω τα χρήματα στην κάρτα και κλείνουμε.

Προβλέπω σφαγές.




Ποτέ ξανά κι ας βολεύει.
Ειναι κριμα,να χαλανε την εικονα τους,για πραγματα που λυνονται ευκολα κ να αποκαρδιονουν τον πελατη τους απο ενα λαθος η ενα κακο κ ανημερωτω πωλητη.Αποτελεσμα,ο πελατης να δυσανασχετει κ να καταφευγει στην επομενη αγορα του,να πηγαινει σε ξενες αλυσιδες καταστηματων,μια που ειναι απο τις τελευταιες Ελληνικες...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Τα τελευταία χρόνια έχουν πάρει τον κατήφορο. Ειδικά αν σου χαλάσει κάτι εκεί να δεις ταλαιπώρια.... Και οι τιμές πολύ πάνω σε σχέση με άλλα μαγαζιά
Να σου πω... Βλέπω μόδερβωρδ άπσογο, καινούργιο σε τιμή πολύ καλή (από κάτι σαραντατακατό πάνω που το είχαν άλλοι). Το παραγγέ, ρυθμίζοντας τη μπαραγγελί να πάει ζ'Λάρ'σα. Δε βαργιέσαι λέω, θα κάνω κιαι βόλτα. Πάω ζ'Λάρ'σα να το παραλά, μου λένε δεν το έχουνε. Προφανώς το είδε κάπχοιος άλλος και το τσίμπησε - του το έδωσαν οι μαλά - σου λέει, ας το πουλήσουμε τώρα που είν' αυτός ζεστός, κι ο άλλος πού κσέρουμε αν θάρθει και δε μπαναγά.

Τηλεφωνάω στην Αθή στα κεντρικά, και αναγκάστηκαν και μου έστειλαν άλλο από την
Αθή με τον κούρ, με δικά τους έξοδα. Μόδερβωρδ σόκετ 1156, πριν 7 χρόνια, που θα το βγά σε αγγελί όπου νά 'ναι. Ποια τελευταία χρόνια, τί λέμε τώρα!

Η άλλη φάση που είναι για κλωτσιές είναι το χαλαζμέ εντός εγγύησης. Βλέπω πάρα πολλούς να πουλάνε κάτι, του οποίου η εγγύηση δεν έχει λήξει, και το συνοδεύουν και με την απόδειξη αγοράς. Γιατί; Γιατί οι καραγκιόζηδες του ελληνικού η-κόμμερς-μηχέσω, σε περίπτωση επιστροφής ελαττωματικού εντός εγγύησης, απαιτούν και την απόδειξη. Λες και το έχεις κλέψει. Έχουμε φτάσει στο 2018, οι barcode scanners πωλούνται στα περίπτερα, κι αυτοί το χαβά τους. Με μια φωτεινή εξαίρεση. Το eshop.

H-σόπ ρε φίλε. Η-σόπ! Τελεία. Χάλασε. Μάλιστα. Το πας και τους λες, ρε σεις, για δείτε και πείτε μου κι εμένα πότε το αγόρασα γιατί δε θυμάμαι, κι αν είναι ακόμα στην εγγύηση. Χλατς με τον σκάνερ εντός δευτερολέπτου, κι αν είναι στην εγγύηση, το παίρνουν πίσω επί τόπου. Ποια απόδειξη και ποια συσκευασία και ποια χαρτιά!

Άσε που το site τους είναι ποίημα ευχρηστίας, που θα έπρεπε να διδάσκεται στο Πολυτεχνείο. Και βλέπεις τα η-σόπς των άλλων, με κάτι φόρμες με στήσιμο της πορδής, που πρέπει να σκρολλάααααααααααρεις πάνω κάτω για να πετύχεις τα φίλτρα, και λες, δεν είναι δυνατόν ρε μ@λ@κα. Δε μπορεί να συμβαίνει αυτό το πράγμα. Και το κερασάκι είναι το κόμπο μποξ της ταξινόμησης, που γράφει "Προεπιλογή". Πχοια είναι η προεπιλογή; Μυρίζω τα νύχια μου - βύσσινο - παύση - αεροπλάνο...

500 μνημόνια και 30 γενιές Σόιμπλε. Κι αν...
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Το μόνο πράγμα που δεν αγοράζω απ' το Amazon είναι οι σκληροί, και διάφορα ψιλά που θέλω τώρααααα. :D
Συνήθως αγοράζω απ' το EShop, αλλά βαρέθηκα να τρέχω στα Μενίδια και θα περνούσα απ' την Κηφισιά για να πάω Κίτσουλα.


Το Πλαίσιο επίσης, πριν έναν μήνα ήταν το μόνο μαγαζί στην Ευρώπη που είχε ετοιμοπαράδοτο και σε καλή τιμή το αγαπημένο μου σετ keyboard-mouse combo, αφού το παλιό το πλημμύρισα με υγρά ατμίσματος ο τσαπατσούλαρος.
Μετά απ' αυτό είπα να τους ξαναρχίσω. :rolleyes:
το ιδιο εχουμε! ;)
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Για μένα μνημείο ταξινόμησης είναι το new egg. Τα φίλτρα τους εύχρηστα και καλύπτουν πρακτικά τα πάντα. Όταν θέλω να διαλέξω - συγκρίνω χαρακτηριστικά σε συνδυασμό με γενική εικόνα τιμής, ξεκινώ από κει, καταλήγω σε 2-3 υποψήφια κομμάτια και ψάχνω ποιός τα χει φθηνοτερα και σε διαθεσιμότητα στην Ελλάδα από το Σκρουτζ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Εντάξει, η αγορά από Amazon με τιμολόγιο χωρίς να πληρώνεις ΦΠΑ είναι πάντα αβανταδόρικη αλλά δεν είναι μόνο αυτό.

Πριν κανα μήνα χτύπησε ο ένας σκληρός του NAS. Στη φούρια μου παω πλαίσιο παίρνω έναν, 106 ευρώ (2GB).
Στο καπάκι βάζω παραγγελία στο αμαζον για τον ίδιο δίσκο συν μια θήκη usb 3.0 συν τα μεταφορικά και πληρώνω 111 ευρώ και μου έρχεται σπίτι σε 3 μέρες. Αν βάλω και τα 6 ευρώ πάρκινγκ στο mall μου βγήκε το ίδιο και μια θήκη δώρο.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Για μένα μνημείο ταξινόμησης είναι το new egg.
Τα ίδια χάλια είναι και το newegg. Έχουν τα φίλτρα σε κατακόρυφο πλευρικό πλαίσιο, αναγκάζοντας τον επισκέπτη να ανεβοκατεβάζει τη σελίδα για να κουμπώσει αυτά που θέλει. Η ορθή θέση είναι ΕΠΑΝΩ, σε οριζόντια διάταξη. Κουμπώνεις αυτά που θες και στη συνέχεια πας προς τα κάτω να δεις τί έχει η λίστα.

geizhals.jpg
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Δεν είναι μόνο το πλαί, ήθελα να δω πότε λήγει η εγγύηση του DENON, και μου είπαν ότι χωρίς την απόδειξη, δεν μπορούν να μου πούν!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Για μένα μνημείο ταξινόμησης είναι το new egg. Τα φίλτρα τους εύχρηστα και καλύπτουν πρακτικά τα πάντα. Όταν θέλω να διαλέξω - συγκρίνω χαρακτηριστικά σε συνδυασμό με γενική εικόνα τιμής, ξεκινώ από κει, καταλήγω σε 2-3 υποψήφια κομμάτια και ψάχνω ποιός τα χει φθηνοτερα και σε διαθεσιμότητα στην Ελλάδα από το Σκρουτζ.
Μνημείο ταξιμόμησης;;;;;; Έψαχνα στο τμήμα εσωτερικών SSD και δεν έχει καν φίλτρο για την χωρητικότητα του δίσκου!!!!!! Άσε που τα φίλτρα τα έχει αριστερά κάθετα και πρέπει να σκρολάρεις συνέχεια!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Δεν είναι μόνο το πλαί, ήθελα να δω πότε λήγει η εγγύηση του DENON, και μου είπαν ότι χωρίς την απόδειξη, δεν μπορούν να μου πούν!!!!!!!!!!
Έπος! :D
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Η άλλη φάση που είναι για κλωτσιές είναι το χαλαζμέ εντός εγγύησης. Βλέπω πάρα πολλούς να πουλάνε κάτι, του οποίου η εγγύηση δεν έχει λήξει, και το συνοδεύουν και με την απόδειξη αγοράς. Γιατί; Γιατί οι καραγκιόζηδες του ελληνικού η-κόμμερς-μηχέσω, σε περίπτωση επιστροφής ελαττωματικού εντός εγγύησης, απαιτούν και την απόδειξη. Λες και το έχεις κλέψει. Έχουμε φτάσει στο 2018, οι barcode scanners πωλούνται στα περίπτερα, κι αυτοί το χαβά τους. Με μια φωτεινή εξαίρεση. Το eshop.
Μου έχει τύχει στο e-shop με εξωτερικό σκληρό.
Τον πάω πίσω χωρίς απόδειξη προκατειλημμένος ότι θα μαλώσω.
- Ο σκληρός έχει πρόβλημα από εδώ τον πήρα αλλά δεν έχω την απόδειξη
- Ναι, φυσικά, όνομα και πότε περίπου τον πήρατε;

Με αιφνιδίασε ο μπαγάσας :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top