Πλαστικό χρώμα

xristos twin

Music, Serials
Μηνύματα
413
Reaction score
500
Ζητώ συμβουλές στο θέμα για το ποιας εταιρείας τα χρώματα θεωρούνται ποιοτικότερα για το βάψιμο εσωτερικών χώρων κατοικίας.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
+ για τα Benjamin να ξέρεις γιατί τα χρησιμοποιώ 9 χρόνια κοντά...
έχω βάψει 3 μαγαζιά και δύσκολα χρώματα που ήθελα να ιριδίζουν ..μοβ,πράσινο,κόκκινο,κιτρινοπορτοκαλί,μπλε κλπ με δυο χέρια είχα τελειώσει ότι και αν είχε από κάτω(προσοχή στο αραίωμα...ένα δάχτυλο στο καπάκι!!!) αρκεί το πρώτο χέρι να το αφήσεις να στεγνώσει καλά...εγώ προσωπικά το άφηνα μία μέρα στα συγκεκριμένα χρώματα

θέλουν αρκετό δούλεμα και καλύπτουν μεγάλη περιοχή...
όσο το δουλεύεις απλώνει και μετά από κάποιες μέρες δένει και σκουραίνει ακόμα πιο πολύ(στα χρώματα)

εμπειρία τιμών από άλλες εταιρίες δεν έχω..αλλά μου έχουν πει ότι είναι θεωρούνται πιο ακριβά από άλλα...σίγουρα όμως την διαφορά αυτή την βγάζεις από την ποσότητα που καταναλώνεις;)

Υ.Γ. ++ Δεν μυρίζουν
 

xristos twin

Music, Serials
Μηνύματα
413
Reaction score
500
σας ευχαριστω.!! και αλλοι μου ειπαν οτι Benjamin moore ειναι οτι καλυτερο υπαρχει..
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
Για να υπαρξει αριστο αποτελεσμα, δεν παιζει ρολο μονο η ποιοτητα του χρωματος, αλλα και η ποιοτητα της εργασιας, καθως και της επιφανειας (τοιχοποιιας) η οποία πρεπει να ειναι καταλληλα προετοιμασμενη για να εχει το τελικο αποτελεσμα και την υφή που εχουμε επιλεξει. Παντως τα Benjamin Moore εχουν πολυ καλη καλυπτικοτητα, πολυ ωραιο αποτελεσμα και καλη συσταση, γενικα ανηκουν στην premium κατηγορια..
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
ο ελαιοχρωματισμος ειναι το επαγγελμα μου.. τα Benjamin Moore ειναι καλα χρωματα αλλα ειναι πολυ ακριβα, βεβαια η ιδια εταιρια εχει ποιοτητες πιο φτηνή και ακριβη. εξαρτατε τι θελεις να βαψεις. παντως αν δεν πας σε Benjamin Moore η επομενη επιλογη για μενα ειναι vitex η vivechrom
μια χαρα ειναι και αυτες οι εταιριες τα πιο πολυδουλεμενα χρωματα στην ελλαδα.. μην πας σε τιποτα αλλο. τα Benjamin Moore πριν πολλα χρονια ηταν καλυτερα τα εφερναν απο το εξωτερικο, τωρα υπαρχει εργοστασιο στην ελλαδα νομιζω στην κομοτηνη εκει τα βγαζουν.. αν θες να βαψεις εξωτερικο τοιχο που το πιανει πολυ ηλιος μην βαλεις Benjamin Moore, levis, η berling δεν αντεχουν στον πολυ ηλιο μετα απο χρωνια ξεθοριαζουν. ειναι φτιαγμενα χρωματα για αλλα κληματα.. αν θες για εξω vivecryl το καλυτερο!!!
 

xristos twin

Music, Serials
Μηνύματα
413
Reaction score
500
ο ελαιοχρωματισμος ειναι το επαγγελμα μου.. τα Benjamin Moore ειναι καλα χρωματα αλλα ειναι πολυ ακριβα, βεβαια η ιδια εταιρια εχει ποιοτητες πιο φτηνή και ακριβη. εξαρτατε τι θελεις να βαψεις. παντως αν δεν πας σε Benjamin Moore η επομενη επιλογη για μενα ειναι vitex η vivechrom
μια χαρα ειναι και αυτες οι εταιριες τα πιο πολυδουλεμενα χρωματα στην ελλαδα.. μην πας σε τιποτα αλλο. τα Benjamin Moore πριν πολλα χρονια ηταν καλυτερα τα εφερναν απο το εξωτερικο, τωρα υπαρχει εργοστασιο στην ελλαδα νομιζω στην κομοτηνη εκει τα βγαζουν.. αν θες να βαψεις εξωτερικο τοιχο που το πιανει πολυ ηλιος μην βαλεις Benjamin Moore, levis, η berling δεν αντεχουν στον πολυ ηλιο μετα απο χρωνια ξεθοριαζουν. ειναι φτιαγμενα χρωματα για αλλα κληματα.. αν θες για εξω vivecryl το καλυτερο!!!

σε ευχαριστω πολυ.. κατι που ξεχασα να σας πω ειναι οτι το χρωμα που θελω ειναι μια αποχρωση του γκρι της εταιρειας Benjamin Moore .. αυτα τα εχουν ετοιμα ή τα φτιαχνουν εκεινη τη στιγμη::
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
σε ευχαριστω πολυ.. κατι που ξεχασα να σας πω ειναι οτι το χρωμα που θελω ειναι μια αποχρωση του γκρι της εταιρειας Benjamin Moore .. αυτα τα εχουν ετοιμα ή τα φτιαχνουν εκεινη τη στιγμη::
τα φτιαχνουν εκεινη την στιγμη στο μηχανημα. βλεπω σου αρεσει η Benjamin Moore.. αγορασε αυτα καλα ειναι
 

xristos twin

Music, Serials
Μηνύματα
413
Reaction score
500
πω
τα φτιαχνουν εκεινη την στιγμη στο μηχανημα. βλεπω σου αρεσει η Benjamin Moore.. αγορασε αυτα καλα ειναι
πως θα υπολογισω την ποσοτητα που χρειαζομαι::
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Θα πεις στο μάστορη πόσα τετραγωνικά θέλεις να καλύψεις και τι έχει τώρα ο τοίχος και θα σου πει.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Θα πεις στο μάστορη πόσα τετραγωνικά θέλεις να καλύψεις και τι έχει τώρα ο τοίχος και θα σου πει.
Ok merci Zizik.
εμ έτσι είναι..χρόνια στο επάγγελμα ο Zizikos ..:p:D

Υ.Γ. + Αν πάλι θέλεις κάποιο συγκεκριμένο χρώμα από κάποια υπάρχουσα επιφάνεια...ξύσε από την επιφάνεια ένα κομμάτι και πήγαινε να σου το σκανάρουν για να σου το βγάλουν ακριβώς;)
 

xristos twin

Music, Serials
Μηνύματα
413
Reaction score
500
εμ έτσι είναι..χρόνια στο επάγγελμα ο Zizikos ..:p:D

Υ.Γ. + Αν πάλι θέλεις κάποιο συγκεκριμένο χρώμα από κάποια υπάρχουσα επιφάνεια...ξύσε από την επιφάνεια ένα κομμάτι και πήγαινε να σου το σκανάρουν για να σου το βγάλουν ακριβώς;)
μπα... εχει αυτο το αρρωστο εκρου του νεκρου...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
εμ έτσι είναι..χρόνια στο επάγγελμα ο Zizikos ..:p:D
Συχνά βάφω εξωτερικά μπαλώματα και φρεσκαρίσματα, κυρίως με μονωτικά και βερνίκια γιατί σιχαίνομαι το masking, τα κοψίματα και τις υπερβολικές προσοχές. :p Με ηρεμεί. :)
Το χθεσινό (και σημερινό) πέρασμα του ντεκ ήταν σούπερ. Τα κάθετα όμως θα τα κάνει άλλος/η (αν την καταφέρω).


Μόνο με Benjamin κι εγώ, στην αποθήκη έχω για επισκευές 4-5 αποχρώσεις Moorlastic που είναι το αγαπημένο μου εξωτερικό υλικό.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Συχνά βάφω εξωτερικά μπαλώματα και φρεσκαρίσματα, κυρίως με μονωτικά και βερνίκια γιατί σιχαίνομαι το masking, τα κοψίματα και τις υπερβολικές προσοχές. :p Με ηρεμεί. :)
Το χθεσινό (και σημερινό) πέρασμα του ντεκ ήταν σούπερ. Τα κάθετα όμως θα τα κάνει άλλος/η (αν την καταφέρω).


Μόνο με Benjamin κι εγώ, στην αποθήκη έχω για επισκευές 4-5 αποχρώσεις Moorlastic που είναι το αγαπημένο μου εξωτερικό υλικό.

και εγώ γι'αυτό βάφω μόνος μου...μια φορά που πήρα ''μάστορες'', στο πρώτο μου μαγαζί, είδα ένα απίστευτο τσαπατσουλιό που μας άκουσε όλο το τετράγωνο>:(

Υ.Γ.σου εύχομαι και με ένα καλό συνεργείο να παίρνεις και εργολαβίες:roflmao:
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Δεν είμαι κανένας γνώστης και δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά στην ποιότητα της μπογιάς, αν το βάψιμο το κάνει κάποιος άλλος.
Από προσωπική εμπειρία που χρειάστηκε να βάψω ένα δωμάτιο, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το dulux.
Είχα πάρει vitex και έψαχνα μία συγκεκριμένη χρωματική απόχρωση για ένα τοίχο, την οποία την βρήκα μόνο σε χρώμα dulux.
Όταν ήρθε η ώρα να βάψω εκείνον τον τοίχο, λες και μεταμορφώθηκε το πινέλο μου.
Ακούραστα, με βελουδινη υφή, γλυστρούσε το χρώμα στον τοίχο και απλωνόταν τόσο απαλά που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, τόση ώστε να γράψω αυτό το post ;)
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
πως θα υπολογισω την ποσοτητα που χρειαζομαι::[/QUOTE]

1 λιτρο χρωμα, βγαζει περιπου 10 τ.μ τοιχοποιια ανα στρωση (χερι), φυσικα σημαντικος παραγοντας για την αποδοση ειναι σε τι κατασταση βρισκεται ο τοιχος π.χ καπνα, μουτζουρες, πορωδες επιφανεια μη ασταρωμενη κ.α
Μετρατε τις επιφανειες σας χωρις να υπολογισετε πορτες, κουφωματα, ντουλαπες και voila ...!

Υ.Γ Αν θελετε την συμβουλη μου ως επαγγελματιας, ασταρωστε τις επιφανειες πριν την βαφη και χρησιμοποιηστε καλο ρολο για να εχετε αψογη τελικη στρωση και φινιρισμα.
Φιλικα, Μιχαλης.
 

xristos twin

Music, Serials
Μηνύματα
413
Reaction score
500
πως θα υπολογισω την ποσοτητα που χρειαζομαι::
1 λιτρο χρωμα, βγαζει περιπου 10 τ.μ τοιχοποιια ανα στρωση (χερι), φυσικα σημαντικος παραγοντας για την αποδοση ειναι σε τι κατασταση βρισκεται ο τοιχος π.χ καπνα, μουτζουρες, πορωδες επιφανεια μη ασταρωμενη κ.α
Μετρατε τις επιφανειες σας χωρις να υπολογισετε πορτες, κουφωματα, ντουλαπες και voila ...!

Υ.Γ Αν θελετε την συμβουλη μου ως επαγγελματιας, ασταρωστε τις επιφανειες πριν την βαφη και χρησιμοποιηστε καλο ρολο για να εχετε αψογη τελικη στρωση και φινιρισμα.
Φιλικα, Μιχαλης.[/QUOTE]


σε ευχαριστω μιχαλη για την συμβουλη σου.. το σπιτι ειναι καινουργιο του 2008 και οι επιφανειες ειναι γυαλι. απλα σε καποια μερη οπως πισω απο το κλιματιστικο - κουρτινες- ρολογια- κορνιζες - τηλεοραση το χρωμα ειναι πιο ανοιχτο απο την υπολοιπη επιφανεια.. και σε μερικα αλλα σημεια εχει μουτζουριτσες
 


D

Deleted member 23222

Guest
Και αστάρι δυνατό,δηλαδή διαλύτη ,για εξωτερικούς χώρους,ότι κι αν βάψεις!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top