Πλενεις το αυτοκινητο ? 50 ευρω προστιμο

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Χτες γυριζοντας στο σπιτι, βρισκω στο κουτι ενα φυλλαδιο απο το Δημο Ηλιουπολης.
Χαρτι ιλουστρασιον, εκτυπωση πολυτελειας, βιβλιο κανονικο.
Με θεμα το κανονισμο καθαριοτητας του δημου....
Γραφει, διαφορα υποχρεωσεις του δημου, υποχρεωσεις του πολιτη κλπ
Και φτανουμε στο ζουμι. Οτι δε κανεις σωστα, τσιμπα κι ενα προστιμο, με εντονα γραμματα, να τα διαβαζει ο πολιτης.

Διαβαζω και παρακατω και πεφτω στο αστειο.
Οποιος λοιπον πλενει το αυτοκινητο του στο δρομο θα το πληρωνει ενα πενηνταρικο.
Δημοτικη αστυνομια δεν εχω δει παρα μονο μια φορα.
Αρα ξεκιναει νεα περιοδος ρουφιανιας.
Το γειτονα που δε χωνευω θα τον καρφωνω στο δημο. Και δυστυχως ο βρεγμενος δρομος απο το πλυσιμο του αυτοκινητου δε στεγνωνει γρηγορα.
Για τα πεζοδρομια που ενω μας τα πηραν με το ετσι θελω πριν πολλα χρονια, δεν τα εχουν καθαρισει ποτε. Εμεις τα καθαριζουμε και πληρωνουμε και τα τελη καθαριοτητας.
Τα φρεατια....ας γελασω...ευτυχως που ειναι μεγαλα.

Και στη τελευταια σελιδα εχει ολους τους ευρω-κανονισμους βαση των οποιων λαμβανουν αυτα τα μετρα.
Τα σαμαρακια που εχουν ακομα στους δρομους για να ελλατωνεις ταχυτητα που απαγορευτηκαν απο την ΕΟΚ ομως δεν τα εχουν βγαλει.
Κατα τα αλλα, καλα τα λενε περι καθαριοτητας και υποδειξεων, του πως και που κλπ
Μονο που ετσι που παρουσιαζεται ειναι απλα ενας πολυτελης καταλογος προστιμων.
Οσο για το πλυσιμο των αυτοκινητων κανενας κουμπαρος με πλυντηριο αυτοκινητων θα κανει χρυσες δουλειες.
Και οι δημαρχοι....εμφανιζονται στις εκλογες....και στα φυλλαδια.

Εσεις στους αλλους δημους λαβατε κανενα τετοιο φυλλαδιο ?
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Εγώ όχι (Βύρωνας).

Πάντως μου ακούγεται τουλάχιστον αστείο να μπαίνει πρόστιμο στο πλύσιμο με κουβά και να είναι απολύτως νόμιμο το πλύσιμο με αντλία!:139:

Τα σαμαράκια ακόμη δεν τα έχουν ξηλώσει; Είναι τελείως παράνομα όχι μόνο από την Ε.Ε. αλλά και από τον ίδιο τον ΚΟΚ!
Είναι πρακτικά αδύνατον (βάσει των προυποθέσεων που ορίζει) να μπει σαμαράκι στην Αθήνα.
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
0
Πάντως μου ακούγεται τουλάχιστον αστείο να μπαίνει πρόστιμο στο πλύσιμο με κουβά και να είναι απολύτως νόμιμο το πλύσιμο με αντλία!:139:
Εδω δεν σε επιασα... Στο πλυσιμο με κουβα και λαστιχο καταναλωνεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ μεγαλυτερο ποσο νερου, απο οτι με ενα πιεστικο/πλυστικο μηχανημα, για τα ιδια αποτελεσματα.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Απάντηση: Πλενεις το αυτοκινητο ? 50 ευρω προστιμο

Εγώ έχω πιεστικό στο σπίτι και το πλένω. Άρα δεν τρώω πρόστιμο!!!!
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Πλενεις το αυτοκινητο ? 50 ευρω προστιμο

Καλό είναι το πρόστιμο για μερικούς που πλένουν με το λάστιχο το αμάξι τους ή τα αμάξια τους και μάλιστα με το κοινόχρηστο νερό της πολυκατοικίας.
Έχω έναν τέτοιο, κι αν επανειλημμένα τον έχουμε προειδοποιήσει, αυτός συνεχίζει το βιολί του και μάλιστα με τρόπο πονηρό, δηλ. πλυσίματα νωρίς το πρωί, μαζί με το λάστιχο που πλένει η καθαρίστρια το πεζοδρόμιο πλένει και τα 2 αμάξια του! και άλλα κολπάκια.
Για κάτι τέτοιους χρειάζεται 1.500€ πρόστιμο.
Τώρα για τον κουβά που είπατε, υπάρχει και καλύτερη λύση:
Πάρτε ένα από αυτά τα πλαστικά που ψεκάζουν οι νοικοκυρές όταν σιδερώνουν και κάντε το αμάξι σας μια φορά τη βδομάδα και όποτε άλλοτε χρειαστεί (π.χ. κουτσουλιές).
Και κάθε τόσο, πηγαίνετέ το στο βενζινάδικο.
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
Το ίδιο ισχύει εδώ και πολύ καιρό στο Ηράκλειο Κρήτης λόγω προβλήματος αποθεμάτων νερού καθότι νησί. Μαλιστα τα προστιμα ειναι πολυ υψηλότερα.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Όσον αφορά την οικονομία στο νερό, σεβαστή παράμετρος, αλλά κάπου, κάποτε και με κάποιο τρόπο πρέπει να μπορεί κι ο άλλος να πλύνει το αμάξι του... για κάθε απαγόρευση, πρέπει να υπάρχει και εναλλακτική λύση. Ο καθένας μπορεί να μη θέλει να πάει στο πλυντήριο, είτε για οικονομία, είτε για να φροντίσει την περιουσία του (ή και το μεράκι του) ο ίδιος.

Εγώ δεν πλένω ποτέ στο δρόμο γιατί είναι κατηφόρα και τα νερά πάνε στη διασταύρωση... Επίσης, μου τη δίνουν αυτοί που βάζουν στον κουβά και σαπουνάδα - δεν χρειάζεται -, με αποτέλεσμα να βαφτίζονται τα λάστιχα όλων των γύρω αυτοκινήτων με ουσίες που μόνο καλό δεν τους κάνουν (το τελευταίο, αν και εκτός θέματος, ισχύει και για τους ανεγκέφαλους που καθαρίζουν μαγαζιά ή οικοδομές και αδειάζουν στο δρόμο κουβάδες με χλωρίνη. Μια φορά αρπάχτηκα άσχημα στη Θεσσαλονίκη, μόλις είχα παρκάρει και μου τα κάνανε απολύμανση τα λάστιχα...)
 

Μηνύματα
91
Reaction score
0
Απάντηση: Πλενεις το αυτοκινητο ? 50 ευρω προστιμο

Το πλύσιμο του αυτοκινήτου σε δημόσιο δρόμο είναι παράβαση που διώκεται και από την Ελληνική αστυνομία ανεξαρτήτως αν υπάρχει πιεστικό ή λάστιχο.

Η λογική του έχει να κάνει με την ολισθηρότητα του δρόμου ή του πεζοδρομίου από την σαπουνάδα ως προς την ενδεχόμενη πρόκληση ατυχημάτων κυρίως στους πεζούς.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Εδω δεν σε επιασα... Στο πλυσιμο με κουβα και λαστιχο καταναλωνεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ μεγαλυτερο ποσο νερου, απο οτι με ενα πιεστικο/πλυστικο μηχανημα, για τα ιδια αποτελεσματα.
Εγώ είπα για κουβά σκέτο, χωρίς λάστιχο!
Και ξέπλυμα με κουβά. Αποκλείεται να καταναλώνεις περισσότερο.

P.S. Εγώ βαριέμαι ακόμα και στο βενζινάδικο να πάω. Σιγά μην το έπλενα και μόνος μου από πάνω.:143:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Απάντηση: Πλενεις το αυτοκινητο ? 50 ευρω προστιμο

Το πλύσιμο του αυτοκινήτου σε δημόσιο δρόμο είναι παράβαση που διώκεται και από την Ελληνική αστυνομία ανεξαρτήτως αν υπάρχει πιεστικό ή λάστιχο.

Η λογική του έχει να κάνει με την ολισθηρότητα του δρόμου ή του πεζοδρομίου από την σαπουνάδα ως προς την ενδεχόμενη πρόκληση ατυχημάτων κυρίως στους πεζούς.
+1
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Απάντηση: Πλενεις το αυτοκινητο ? 50 ευρω προστιμο

Εγώ που το πλένω ΜΕΣΑ στο γκαράζ και μάλιστα υπάρχει σχάρα αποχέτευσης μπροστά από την γκαραζόπορτα???
 


Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Απάντηση: Πλενεις το αυτοκινητο ? 50 ευρω προστιμο

Βουρτσες στο Careffour, 5 ευρω και τελειωσαμε σε 1 λεπτο. Το πλυσιμο στο δρομο ειναι το λιγότερο αντιαισθητικό.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Re: Απάντηση: Πλενεις το αυτοκινητο ? 50 ευρω προστιμο

Βουρτσες στο Careffour, 5 ευρω και τελειωσαμε σε 1 λεπτο. Το πλυσιμο στο δρομο ειναι το λιγότερο αντιαισθητικό.
Όντως οικονομικό και γρήγορο, αλλά δεν θέλουν όλοι να πλένουν το αυτοκίνητό τους στις βούρτσες... ειδικά όταν είναι καινούργιο! Αν ήταν έτσι, δεν θα υπήρχαν ταμπέλες "πλύσιμο στο χέρι" σε βενζινάδικα που έχουν και τούνελ!
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Πλενεις το αυτοκινητο ? 50 ευρω προστιμο

Nοικιαζω ενα κτηματακι με γεωτρηση αν ενδιαφερεστε ...10 Ε το πλυσιμο, +τα μεταφορικα..αντε πιο φθηνα θα σας ερθει απο το 50αρι..:410:
 



Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Πσσσστ...μαγκες νυχτωσε...να κοιμηθει ο διπλανος να παω να πλυνω τ αμαξι....:138:

Αλλα ξεχασα...ντεν εχω αυτοκινητο καρντια μου....

Η μηχανη ειναι dirty girl....sorry bike....και το τουτου της κυριας ας μεινει απλητο....:137:
 

Μηνύματα
3.506
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Πλενεις το αυτοκινητο ? 50 ευρω προστιμο

Nοικιαζω ενα κτηματακι με γεωτρηση αν ενδιαφερεστε ...10 Ε το πλυσιμο, +τα μεταφορικα..αντε πιο φθηνα θα σας ερθει απο το 50αρι..:410:
Με ενδιαφέρει.

Δηλαδή για να καταλάβω, 10 ευρώ το πλύσιμο, στο χέρι φαντάζομαι και με βελούδινο ύφασμα (γιατί το λιμουζινάκι μου είναι πολύ ευαίσθητο) και τα μεταφορικά έξτρα, δηλαδή να έρθουν να το πάρουν βρωμιάρικο και να μου το γυρίσουν του κουτιού?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.408
Απάντηση: Πλενεις το αυτοκινητο ? 50 ευρω προστιμο

Nοικιαζω ενα κτηματακι με γεωτρηση αν ενδιαφερεστε ...10 Ε το πλυσιμο, +τα μεταφορικα..αντε πιο φθηνα θα σας ερθει απο το 50αρι..:410:
Άμα κάνεις τέτοιο πλύσιμο έρχομαι... :137:



Κερνάω και Λαΐς μετά! :126:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.034
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top