Ποιά LCD τηλεόραση 1920X1080 προτιμάτε για power-buy? Βenq 3750 ή Amoi Lc37af1e;

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Μετά το τεράστιο ενδιαφέρον που δείχνετε για όλες τις τηλεοράσεις 1920Χ1080 που παρουσιάζουμε και μετά και την απίστευτη επιτυχία που είχε το power-buy του Κiss 600 σκεφτόμαστε το επόμενο βήμα να αφορά LCD τηλεοράσεις.

Όπως σας είχαμε πει και σε άλλο θέμα έχουμε προχωρήσει σε συνενοήσεις με 2 εταιρείες με σκοπό να οργανώσουμε ένα power-buy για τηλεοράση 37'' ανάλυσης 1920Χ1080.

Οι υποψήφιες είναι 2:

1. Amoi Lc37af1e 1920Χ1080 Lcd Tv




Δείτε αναλυτικά εδώ:
http://www.avsite.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=8758&start=0

2. Benq 3750 lcd tv 1920X1080




Δείτε αναλυτικά εδώ:
http://www.avsite.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=7870&postdays=0&postorder=asc&start=0


Ποιές είναι οι διαφορές τους;

1. Η κυριότερη τεχνική τους διαφορά είναι ότι η Αmoi δέχεται και 1080p σήμα (από όλες τις πηγές) ενώ η Βenq δέχεται μέχρι 1080i (και από pc μέσω powerstrip). Πόσο σημαντικό είναι αυτό; Εσείς θα το κρίνετε... Η Βenq έχει τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με την Philips 9830 ενώ η Amoi έχει τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με την Westinghouse που κυκλοφορεί στην Αμερική.

2. Η Βenq σύντομα θα έχει και service στην Ελλάδα για τις τηλεοράσεις της. Η Αmoi δεν προβλέπεται να κάνει κάτι τέτοιο.

3. Η Αmoi θα είναι τουλάχιστον 10% ακριβότερη από την Benq.

Άλλες πληροφορίες για το power-buy:

1. Και οι 2 τηλεοράσεις καλύπτονται με εγγύηση 2 ετών. Αν κάτι πάθει (χτύπα ξύλο...) δεν θα ασχοληθείτε εσείς με την μεταφορά της κλπ και η δική σας επιβάρυνση (αν θα υπάρχει...) θα είναι ένα πολύ-πολύ μικρό ποσό για τα μεταφορικά.

2. Καμμία από αυτές τις τηλεοράσεις δεν τις έχουμε δει με τα μάτια μας. Μόνο από άλλα φόρα γνωρίζουμε την ποιότητα της εικόνας τους, ενώ για την Benq υπάρχουν παρουσιάσεις σε Γερμανικά κυρίως περιοδικά. Δείτε εδώ: http://www.benq-eu.com/products/LCDTV/?product=576&page=awards

3. Το να πετύχουμε το power-buy για την Benq είναι πιο δύσκολο από αυτό για την Αmoi.

4. Και οι 2 τηλεοράσεις κυκλοφορούν στην Ευρώπη εδώ και 2 μήνες τουλάχιστον και έχουμε σχόλια από τους αγοραστές τους. Επίσης και οι 2 έχουν οργανωμένο service στην Ευρώπη.

5. Και φυσικά άφησα το κυριότερο για το τέλος:

Όποια επιλέξουμε θα στοιχίσει ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 2000 Ευρώ τελική τιμή!!!

Εσείς λοιπόν ποιά θα αγοράζατε; Για ποιά από τις 2 θέλετε -αν θέλετε- να ξεκινήσουμε διαπραγματεύσεις;

Υ.Γ. Δεν είναι βέβαιο ότι θα τα καταφέρουμε τελικά αλλά μια προσπάθεια αξίζει να την κάνουμε...
 



ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Περιμενουμε τις απαντησεις σας για να κινηθουμε αναλογα.
Η απαντηση σας εδω δεν προυποθετει αγορα αλλα θελουμε να δουμε τις τασεις προτιμησεων. :wink:
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Χωρίς να θέλω να "γκρινιάξω", πιστεύω πως αν ΔΕΝ "δούμε" (άνθρωποι μέσα από το forum) τις τηλεοράσεις, είναι λίγο "άτοπο" να υπάρξει κάποια προτίμηση. Ούτως ή άλλως, πάντα "συμβουλεύαμε" αλλήλους να εκτιμούν "ιδίοις όμασι" τα, προς αγορά, "οπτικά" προϊόντα...

Τώρα, αυτό που μπορεί να υπάρξει είναι μία προτίμηση ως προς την εμφάνιση, τον εξοπλισμό και την (αναμενόμενη) διαφορά στην υποστήριξη...

Επαναλαμβάνω: ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΩ...

Υ.Γ....μα, γιατί δε με πιστεύετε...; :roll:
 

Μηνύματα
101
Reaction score
4
Εγω που κυτταζω κατα Acer μερια;
Παντως η ιδεα της Amoi απο αποψη εταιρειας, αντιπροσωπευσης κτλ δεν με ενθουσιαζει, δηλαδη μπορει να μεινεις μια μερα με το τηλεκοντρολ στο χερι και να μην ξερεις τι να την κανεις αν παθει τιποτα.
Σε αντιθεση Benq/Acer εχουν αντιπροσωπευση στην Ελλαδα και σαν εταιρειες δεν νομιζω οτι θα κλεισουν συντομα, η Amoi(rh) ομως ?
Η τιμη δεν ειναι παντα αυτοσκοπος ιδιως οταν το υπολοιπο "πακετο" δεν εμπνεει μια σχετικη ασφαλεια. Εχουμε δει πολλες φορες σε τεστς περιοδικων καποια συσκευη να βγαινει πρωτη λογω τεχνικων χαρακτηριστικων, μετα απο ενα χρονο ομως η εταιρεια κλεινει και δεν βρισκεις ανταλλακτικο/service με αποτελεσμα να χανεις αυτοστιγμη το κεφαλαιο σου και μιας και εδω μιλαμε για κεφαλαιο της ταξης των 2Κ πρεπει να το σκεφτουμε πολυ σοβαρα.
Παντως και εγω ψαχνω για μια αναλογη συσκευη και μαλιστα για αγορα 2 κομματιων, ομως πρεπει να βλεπεις και μπροστα.
 

V

VIDEOMIX

Guest
Εγώ γλυκοκυττάζω την AMOI, αλλα γενικά για να μπορέσω να κάνω τέτοια κίνηση, θα πρέπει να βρώ να πουλήσω την υπέροχη philips 30'' που έχω και που πριν 1 χρόνο έκανε 3700!!!
Εαν την δώσω γύρω στα 1700, θα τσοντάρω να πάρω την ΑΜΟΙ, με χαμηλώτερη βέβαια μελλοντική αξία μεταπώλησης.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Πάλι μπροστά το AV-site...
Επεσε ακριβώς μέσα στην φάση της έρευνας αγοράς για μια TV LCD 32'' - 37'' που ήθελα για 2η.

Εαν αποφασιστεί να γίνει power-buy για BenQ βάλτε με στη λίστα, εαν είναι για Amoi (το sonic τι έγινε? απαρνιόμαστε το παρελθόν ???) ειμαι εκτός.

Να εξηγήσω...

Σαφώς δεν μπορώ να πώ ότι υπερτερεί το 1080i απο το 1080p, αλλά εμένα με ενδιαφέρει, η ποιότητα απεικόνισης,η γωνία, το 8ms response time, το service, τα βραβεία που πήρε η συγκεκριμένη TV, αλλά πάνω απο όλα το όνομα με την παράδοση...

Η BenQ γνωστή και καταξιωμένη στο χώρο της εικόνας και δη της HD, είναι για μένα εγγύηση , ενώ η Amoi (!) κάνει DVD players απο παλιά που πολλά απο αυτά είχαν αρκετά προβλήματα. Απο εικόνα όμως? Απλή αντιγραφή της Westinghouse?
Ασε καλύτερα.

Η διαφορά δεν είναι μονο στο i ή στο p. Η διαφορά είναι σε αυτά που ανέφερα πιό πάνω.

βεβαια ειναι η άποψη μου...
 

Μηνύματα
1.494
Reaction score
0
Το 1080p είναι κάτι που είναι στα μεγάλα σύν...

Επίσης η Amoi φαίνεται πολύ πιο όμορφη...

Από την άλλη αν έχει η Benq support από Ελλάδα...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Την Βenq όλοι την ξέρουμε... όμως...

Accer=Benq μέχρι πριν λίγο καιρό...

Η Benq τώρα είναι κάτω από την AUO (AU Optronics Corporation) από ότι ξέρω η οποία φυσικά είναι μια τεράστια εταιρεία με κεφαλαιοποίηση 5 δις δολάρια αυτή την στιγμή η οποία έχει κατασκευάσει πολλές από τις συσκευές που έχετε αυτή την στιγμή σπίτι σας καθώς και εκατομύρια lcd pannel στον κόσμο...

Λίγο μικρότερη εταιρία λοιπόν από την ΑUO είναι η ΑΜΟΙ!

Η ΑΜΟΙ ήταν η πρώτη εταιρία στην Κίνα που ιδρύθηκε με ξένα (Ιαπωνέζικα αν δεν κάνω λάθος...) κεφάλαια το 1981 με το όνομα ΑΜΟΙSONIC! Είναι στο Χρηματιστήριο της Σαγκάης με accet 525.000.000 δολάρια κέρδη το 2003 74.150.000 δολάρια!!!

Αυτή την στιγμή διαθέτει την περίφημη ΑΜΟΙ ΕLECTONIC TOWN 400,000 τετραγωνικών μέτρων και η αλυσίδα παραγωγής της έχει την δυνατότητα να παράγει τον χρόνο:

Mobile phones: 10.000.000 sets,
PHS: 2.000.000 sets,
LCD TV: 300,000 sets,
DVD player: 2.000.000 sets,
Αmplifier: 5.000.000 sets,
Speaker: 1.500.000 sets,
computer and peripheral device: 1.000.000 sets.

Η συγκεκριμένη εταιρία δεν έχει ΟΕΜ προιόντα αλλά τα κατασκευάζει τα δικά της...

Το 2004 ο Αντιπρόεδρος της Κίνας σε ειδική σύσκεψη προέτρεψε την ΑΜΟΙ να γίνει International Βrand... κάτι που ήδη έχει ξεκινήσει να κάνει...

www.amoi.com
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Επίσης όπως είπαμε για την ώρα καμμία από τις 2 δεν έχει service στην Ελλάδα... Η Benq όμως προγραμματίζει να φέρει...

Από την άλλη και οι 2 έχουν service στην Ευρώπη...

Από την άλλη έχουν τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά (8 ms ίδιο contrast και φωτεινότητα) και η διαφορά τους είναι στο chip επεξεργασία του σήματος...

Η Benq έχει faroudja γι' αυτό και δεν μπορεί να προβάλει 1080p ενώ η ΑΜΟΙ έχει το ολοκαίνουργιο chip της Pixelworks γι' αυτό και δέχεται 1080p. Για όσους δεν ξέρουν η Pixelworks θεωρείται η καλύτερη εταιρία στον κόσμο αυτή την στιγμή στα chip αυτά και είναι η 4η πλέον αναπτυσόμμενη τεχνολογική εταιρία στον κόσμο κατά το περιοδικό forbes... www.pixelworks.com
 

Μηνύματα
1.494
Reaction score
0
Στις 37 ιντσες θα φαίνεται η διαφορά του 1080p από το 1080i?

Έχετε κάνει δοκιμή στο αντίστοιχο PAL σήμα μεταξύ i και p?
 

Μηνύματα
84
Reaction score
0
Πολύ πλαστικούρα μου βγάζει το design BENQ. Να δώσω 2000 Ευρώ και να τη βλέπω κάθε φορά και να στραβώνω, δε νομίζω όσο καλή εικόνα και να βγάζει. Άσε που όποιος τη βλέπει θα αρχίσει να ρωτάει από ποιό σουπερ μαρκετ την πήρα.
Ενώ η AMOI δείχνει πολύ πιο μουράτη κλειστή στο δρόμο που χάραξαν οι νέες philips - bravia και μάλλον θα είναι καλύτερη και ανοικτή, αν τα κυκλώματα της κάνουν αυτά που υπόσχονται. Όσο για την υποστήριξη μετά την πώληση και τα ενδεχόμενα προβλήματα ρωτήστε και αυτούς που έδωσαν και δίνουν 3-4-5-6.000 Ευρώ (ονόματα δε λέμε αλλά όλοι καταλαβαίνουν) πως τρέμει το φυλλοκάρδι τους κάθε φορά που ανοίγουν την τηλεόραση που ακριβοπλήρωσαν να μη δούν μπλέ κόκκινους ή πράσινους ...κόκκους και γραμμές...
Για όλα αυτά ψηφίζω ΑΜΟΙ κύριοι....
 


Μηνύματα
101
Reaction score
4
Όσο για την υποστήριξη μετά την πώληση και τα ενδεχόμενα προβλήματα ρωτήστε και αυτούς που έδωσαν και δίνουν 3-4-5-6.000 Ευρώ (ονόματα δε λέμε αλλά όλοι καταλαβαίνουν) πως τρέμει το φυλλοκάρδι τους κάθε φορά που ανοίγουν την τηλεόραση που ακριβοπλήρωσαν να μη δούν μπλέ κόκκινους ή πράσινους ...κόκκους και γραμμές...
Για όλα αυτά ψηφίζω ΑΜΟΙ κύριοι....
Ναι αλλα οταν εμφανιστουν οι μπλε και πρασινοι κοκκοι μπορουν να το λυσουν το προβλημα με μια κληση στο τοπικο service. Ασε δε που αν εξακολουθουν να εχουν προβλημα, ενα τηλ στο υπουργειο εμποριου και η εκτελεστικη εξουσια αναλαμβανει τα υπολοιπα, μεχρι και την επιστροφη χρηματων. (ΜΙλαω απο προσωπικη εμπειρια με ενα κινητο τηλ και απο την απροσμενη αλλα ταχυτατη ανταποκριση και συνεχες followup της υποθεσης απο το υπουργειο)
Στην Amoi τι θα κανουμε; θα τη στειλουμε Βελγιο; Εδω παιρνουμε προϊοντα απο ιντερνετικα μαγαζια με πανευρωπαικη εγγυηση και παλι αν χαλασουν παιζεται στο τι θα γινει, 2000 σε καποιον εισαγωγεα στο Βελγιο, χωρις καμια εξασφαλιση ουτε εξυπηρετηση στην Ελλαδα νομιζω οτι ειναι πολλαααα λεφτα.
Εξαλλου νομιζω οτι ο Α.Κ. ηταν ο πρωτος που ηταν υπερμαχος στο να παιρνουμε απο ελληνικες εισαγωγες συσκευες ωστε μετα να εχουμε και καπου να πουμε τον πονο μας, τωρα αλλαζει κατι;
Φυσικα ενταξει, την αποψη μας λεμε, εξαλλου γουρουνι στο σακι δεν αγοραζεται, οποτε αν δεν δω πρωτα καποια απο τις υποψηφιες δεν προκειται να κανω κινηση, παρολα τα τεστ, τα τεχνικα στοιχεια και παρολες τις αναφορες απο "φορα" του εξωτερικου..
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
Μερικές σκέψεις.....

1.Θα προτιμούσα την Amoi , καθώς είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το Amoisonic 8000 DVD player , που έχω εδω και πολλά χρόνια!

2. Οι 37" μου φαίνονται πολύ λίγες.....έχω θέσει τις 42" ως κατώτατο όριο , για την μελλοντική αγορά PLASMA ή LCD. Το "πρόβλημα" μου αυτή την στιγμή είναι στην θέαση από DVD καθως ο προβολέας μου δείχνει καθαρά την τεχνολογική του ηλικία.... Δεν θα πάρω TV για να βλέπω τηλεοπτικά προγράμματα , αντικαθιστώντας την 4:3 33" Philips μου , που μου παρέχει κορυφαία τηλεοπτική εικόνα.
Αν και αυτή την στιγμή η γυναίκα μου ΜΕ ΠΙΕΖΕΙ για άμεση αγορά μιας 42" Plasma , η οποία θα λύσει ένα χωροταξικό πρόβλημα , πιστευω πώς ακόμα δεν έχει έρθει ο καιρός....

3. Ενα Power-Buy που θα αποφέρει κέρδη στη κάθε εταιρεία ( Amoi , Benq) ίσως είναι μια καλή δικαιολογία για να απαιτήσει κανείς να σταλεί ένα δείγμα για την απαραίτητη δοκιμή.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Βέβαια εδω που τα λέμε θα προτιμούσα την AMOI ώς εξωτερικό design απο την Benq...

H Benq θυμίζει εντονα τις πρώτες Plasma που βγήκαν και μοιάζει φτηνοκατασκευή.....

Ειναι τελικά δύσκολη επιλογή.

Πιστεύω παντως ότι ενα οπτικό τεστ θα ηταν ότι επρεπε.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Να διευκρινήσω 2-3 πράγματα...

1. Όταν λέω ότι η Benq είναι σαν την Philips εννοώ ότι έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά (και μάλλον και το ίδιο πάνελ, αυτό της sharp) αλλά δεν έχουν την ίδια επεξεργασία του σήματος...

Η Philips έχει το PP2HD(δεν ξέρω ποιό chip είναι...) και η Benq έχει το faroudja chip...

Όσον αφορά στην εγγύηση γι' αυτό κάνουμε power-buy και δεν αγοράζουμε απλά από ένα internetικό μαγαζί...

Όπως είπα αν η τηλεόραση πάθει κάτι στα 2 χρόνια τότε απλά επικοινωνούμε με τον Ανδρέα π.χ. και αυτός κανονίζει η τηλεόραση να πάει στο service... η μόνη υποχρέωση ίσως να είναι ένα πολύ-πολύ μικρό ποσό για τα μεταφορικά...

Γιατί σκεφτήκαμε να οργανώσουμε αυτό το power-buy?

Γιατί η μόνη τηλεόραση 1920Χ1080 που θα κυκλοφορεί στην Ελλάδα μέχρι το Πάσχα (να μην πω φθινόπωρο...) θα είναι η Philips...

Καμμία άλλη από τις εταιρίες που έχουν αντιπροσωπεία στην Ελλάδα δεν έχει κυκλοφορήσει τέτοια τηλεόραση ούτε καν στην Αμερική ακόμα... και προσωπικά (όπως και αρκετοί ακόμα από ότι έχω δει...) θέλω να δω το Μουντιάλ σε πραγματική ανάλυση 1920Χ1080 από το δορυφορικό κανάλι euro1080...

Ότι άλλες απορίες έχετε μην διστάσετε να τις γράψετε... έχω ασχοληθεί τόσο πολύ με το θέμα αυτό τον τελευταίο 1 μήνα, έχω μιλήσει με ανθρώπους από 5 διαφορετικές χώρες, μόνο στα εργοστάσια παραγωγής δεν βρέθηκα! :lol: :lol: :lol:

Αν βάλω και με πόσους μίλησα στα διάφορα φόρα... :roll: :roll: :roll:

Πάντως οι Κινέζοι/ες είναι και πολύ εξυπηρετικοί και πολύ ευγενικοί και αν δεν ξέρουν κάτι σου λένε απλά "θα σου πω όταν και αν μάθω..." Γι'α υτό ίσως να έχετε παρατηρήσει καθυστερήσεις στο να αποσαφινήσουμε κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες για τις τηλεοράσεις αυτές στα αντίστοιχα θέματα...

Τώρα είναι σίγουρο ότι αν είχαμε ένα μοντέλο από την κάθε μία να το "ξεψαχνίζαμε" θα ήταν πολύ καλύτερα...
 

V

VIDEOMIX

Guest
Εχω καλά νέα για την πώληση της 30άρας μου. Κάποιος φίλος που έχει το ίδιο οικογενειακό πρόβλημα με αυτό του Διονύση, (πρόβλημα χώρου δηλαδή, αυτός έχει μια 44άρα νομίζω με έπιπλο δικό της) θέλει την PHILIPS μου σε τιμή 1600-1800. θα παιχθεί η τιμή.(παζάρι)
Ετσι ανοίγει ο δρόμος και για μένα σε μια τέτοια αγορά.
Το θέμα ιντερνικών αγορών δεν ειναι και τόσο μπαμπούλας. 2-3 φίλοι μου που ψωνίζουν έτσι, δεν έχουν ποτέ προβλήματα. Προσφάτως ενας φίλος μου αγόρασε εναν βιντεοπροβολές Benq. Του παρουσίασε πρόβλημα στις πρώτες 50 ώρες λειτουργίας του. τον αντικατέστησαν χωρίς δεύτερη κουβέντα και γρήγορα μάλιστα. Νομίζω πως είχε αγοράσει απο το Βέλγιο.
Η ΑΜΟΙ ειναι πολύ πιο όμορφη και το θέμα ειναι κυρίως το ποιά απο τις 2 έχει καλύτερη εικόνα.
Οσο για την τιμή, αυτή που έχεις γράψει γενικέ ειναι η τιμή που κανονικά πωλείται,έτσι; Διοτι εαν καταλήξουμε και ξέρουμε τι θέλουμε και πόσοι είμαστε προς αγορά της, τότε θα κάνετε την πρότασή σας στην μια απο τις 2 εταιρίες, ετσι δεν ειναι; Διοτι τότε θα "δελεαστεί" η εταιρία, η οχι.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.308
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top