Ποια είναι Καλύτερα Ηχεία και τι Ενισχυτή Θέλουν

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Α).ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ"

Specifications

Speaker type: 2½-way, bass reflex
Tweeter: 1 x JET 5 Midrange: (150 mm)
Woofer: 2 x 150 mm AS -XR cone
Crossover frequency: 500 / 2,500 Hz
Frequency response: 30 to 50,000 Hz
Sensitivity: 88.5 dB at 2.83 v/1m
Recommended amplifier power: 30 to 250 wpc
Nominal/peak power handling: 120 / 160 wpc
Nominal impedance: 4 Ω; minimum 3.4 Ω @ 190 Hz
Binding posts: 5-way metal
Magnetic shielding: No
Cabinet finish: High gloss black or white
Accessories included: Magnetic fabric grille; M8 spiked/rubber feet; polishing cloth (black finish only)
Height: 40.2 in / 1,021 mm
Width: 9.4 in / 240 mm
Depth: 12.6 in / 320 mm
Net weight (each): 43.7 lb / 19.8 kg


Β).ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ"

upload_2018-11-28_15-39-39.jpeg


  1. 1
  2. 2
  3. 3
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.603
Κρατήστε τα Visonik, αν τα γούφερ τους είναι σε καλή κατάσταση. Αν πάρετε τα Elac, συνοδεύστε τα με δύο υπογούφερ. Αλλιώς, μην τα κοιτάτε καθόλου. Σκέτα θα ακούγονται σαν τρανζιστοράκια.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Κυριε Coyia θελω να τα ακουω αξιοπρεπως σε ολο το δωματιο,
το οποιο ειναι 55τμ.κουζινα σαλονι...
Μπορεί την έννοια "αξιοπρεπώς" να την αντιλαμβάνεστε διαφορετικά.
Σας διαβεβαιώ ότι και ένα bluetooth ηχείο των 100-150 ευρώ, "ακούγεται" σε χώρο 55 τμ...;)
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Θέλετε 8 και 8
8 ζευγάρια ηχεία και 8 σαμπ
4 ενισχυτές 2*200 τουλάχιστον και για να πλησιάσουμε την αξιοπρέπεια θα πρέπει να φροντίσουμε και λίγο τον χώρο
Πέρα από τα αστεία πιο πάνω θα πρέπει αν δώσετε μερικές λεπτομέρειες γιατί παραειναι λιτά αυτά που λέτε.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- συνοδέψτε τα ηχεία στα οποία θα καταλήξετε , με τον δυνατότερο ενισχυτή που μπορείτε να αποκτήσετε , καλύτερα να περισσεύουν τα watt παρά να λείπουν
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Κρατήστε τα Visonik, αν τα γούφερ τους είναι σε καλή κατάσταση. Αν πάρετε τα Elac, συνοδεύστε τα με δύο υπογούφερ. Αλλιώς, μην τα κοιτάτε καθόλου. Σκέτα θα ακούγονται σαν τρανζιστοράκια.
Κυριε Coyias ειστε ΗΡΩΑΣ ...
πιθανον βεβαια να ειστε και βουδιστης μοναχος και να ποσταρετε απο τα υψιπεδα του θιβετ ...
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Κρατήστε τα Visonik, αν τα γούφερ τους είναι σε καλή κατάσταση. Αν πάρετε τα Elac, συνοδεύστε τα με δύο υπογούφερ. Αλλιώς, μην τα κοιτάτε καθόλου. Σκέτα θα ακούγονται σαν τρανζιστοράκια.
Ευχαριστω Costa Coyia για την μεστή αξιολογη απαντηση σας.
 


Μηνύματα
136
Reaction score
37
- συνοδέψτε τα ηχεία στα οποία θα καταλήξετε , με τον δυνατότερο ενισχυτή που μπορείτε να αποκτήσετε , καλύτερα να περισσεύουν τα watt παρά να λείπουν
Mr Spock...τα Visonik δουλευουν με ενα ενισχυτη Sansui της σειρας AU-X301 και τα αλλα ειναι τα Elac FS267 που θελω να τα δουλεψω με τον ενισχυτη Roksan K3
[DOUBLEPOST=1543421953][/DOUBLEPOST]
Θέλετε 8 και 8
8 ζευγάρια ηχεία και 8 σαμπ
4 ενισχυτές 2*200 τουλάχιστον και για να πλησιάσουμε την αξιοπρέπεια θα πρέπει να φροντίσουμε και λίγο τον χώρο
Πέρα από τα αστεία πιο πάνω θα πρέπει αν δώσετε μερικές λεπτομέρειες γιατί παραειναι λιτά αυτά που λέτε.
ZOMBOY....ΜΗΝ ξεφευγουμε απο το θεμα μας για ξαναπροσπαθησε λιγο ακομη.
Ωραια λοιπον τα Visonik τα δουλευω με ενισχυτη Sansui AU-X301...2Χ65 watt...Και τα αλλα τα Elac FS267 θελω να τα δουλεψω με ενισχυτη Roksan K3...140watt στα 8ohm και 220 στα 4ohm πιστευεις οτι θα εχω καλυτερο αποτελεσμα?
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Κρατήστε τα Visonik, αν τα γούφερ τους είναι σε καλή κατάσταση. Αν πάρετε τα Elac, συνοδεύστε τα με δύο υπογούφερ. Αλλιώς, μην τα κοιτάτε καθόλου. Σκέτα θα ακούγονται σαν τρανζιστοράκια.
Ωραια λοιπον να τα αναλυσω λιγο τα Visonik τα δουλευω με ενισχυτη Sansui AU-X301...2Χ65 watt...Και τα αλλα τα Elac FS267 θελω να τα δουλεψω με ενισχυτη Roksan K3...140watt στα 8ohm και 220 στα 4ohm πιστευεις οτι θα εχω καλυτερο αποτελεσμα? η αυτο που λες πιο πανω θα ακουγονται σαν τρανζιστορακια και δεν θα εχω καλυτερο αποτελεσμα?....
[DOUBLEPOST=1543422808][/DOUBLEPOST]
- συνοδέψτε τα ηχεία στα οποία θα καταλήξετε , με τον δυνατότερο ενισχυτή που μπορείτε να αποκτήσετε , καλύτερα να περισσεύουν τα watt παρά να λείπουν
Μr Spock πολυ καλη η απαντηση σου σε ευχαριστω οι περισσοτεροι θελουμε πολυ μεγαλυτερα ηχεια ειναι λαθος ετσι?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.384
Reaction score
125.510
Όπως έγραψα και σε ένα φίλο που ρωτούσε:

Τα ηχεία, αναλόγως μεγέθους γούφερ, "ταιριάζουν" με απόσταση ακρόασης.

Για απόσταση ακρόασης 2μ, θες 8" και για 3μ θες 10", και αν πλησιάζεις τα 4μ θες 12".

Με το χώρο "ταιριάζουν" τα σαμπ, και συγκεκριμένα με τα κυβικά μέτρα του χώρου.

Εγώ το 8" ηχείο το χρησιμοποιώ μαξ 1,8-2,2μ και θεωρώ ιδανικό σενάριο το 1,7μ για 8"..

Φυσικά παρέα με σαμπ..

Γι'αυτό διαμαρτύρεται ο Κόγιας:

Για εκατομμυριοστή φορά...

Από πόση απόσταση θα τα ακούτε;
Νταξ;
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Κόγιας ο μεστός μοναχός βουδιστής από το Θιβέτ.

Ντιμιφουτ; Μπύρες...
costas EAR
Ωραια λοιπον τα Visonik τα δουλευω με ενισχυτη Sansui AU-X301...2Χ65 watt...Και τα αλλα τα Elac FS267 θελω να τα δουλεψω με ενισχυτη Roksan K3...140watt στα 8ohm και 220 στα 4ohm πιστευεις οτι θα εχω καλυτερο αποτελεσμα?
Πολυ θα ηθελα και απο εσας την απαντηση σας επανω στο θεμα μια τοποθετηση σας....
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Πέρα από τα αστεία πιο πάνω
ναι βεβαια,
εγω ο μεγαλυτερος ασχετος του αβουσαϊτ ημαθα πως "πρεπει" να ψαξω τα νηματα του φορουμ -τα sticky βρε αδερφε- ,
μου πηρε χρονο και παλι εζαλισα τ' @μελετητ@ πολλων ...
θαυμαζω την υπομονη τωνε
- τωρα ειμαι μεγαλυτερος ασχετος απ' οτι πριν -
τουλαχιστον ελπιζω να θετω "σωστες" ερωτησεις ...
:wink:


φιλια σε ολους (...ες)
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Μπορεί την έννοια "αξιοπρεπώς" να την αντιλαμβάνεστε διαφορετικά.
Σας διαβεβαιώ ότι και ένα bluetooth ηχείο των 100-150 ευρώ, "ακούγεται" σε χώρο 55 τμ...;)
marydaughter....αυτη τη στιγμη που μιλαμε εχω τετοια ηχεια και θα ηθελα και κατι αλλο οπως,
εχω τα Visonik τα δουλευω με ενισχυτη Sansui AU-X301...2Χ65 watt...Και τα αλλα που θελω να παρω τα Elac FS267 θελω να τα δουλεψω με ενισχυτη Roksan K3...140watt στα 8ohm και 220 στα 4ohm πιστευεις οτι θα εχω καλυτερο αποτελεσμα?
[DOUBLEPOST=1543424248][/DOUBLEPOST]
ναι βεβαια,
εγω ο μεγαλυτερος ασχετος του αβουσαϊτ ημαθα πως "πρεπει" να ψαξω τα νηματα του φορουμ -τα sticky βρε αδερφε- ,
μου πηρε χρονο και παλι εζαλισα τ' @μελετητ@ πολλων ...
θαυμαζω την υπομονη τωνε
- τωρα ειμαι μεγαλυτερος ασχετος απ' οτι πριν -
τουλαχιστον ελπιζω να θετω "σωστες" ερωτησεις ...
:wink:


φιλια σε ολους (...ες)
Κατσε που πααινεις?
[DOUBLEPOST=1543424334][/DOUBLEPOST]
marydaughter....αυτη τη στιγμη που μιλαμε εχω τετοια ηχεια και θα ηθελα και κατι αλλο οπως,
εχω τα Visonik τα δουλευω με ενισχυτη Sansui AU-X301...2Χ65 watt...Και τα αλλα που θελω να παρω τα Elac FS267 θελω να τα δουλεψω με ενισχυτη Roksan K3...140watt στα 8ohm και 220 στα 4ohm πιστευεις οτι θα εχω καλυτερο αποτελεσμα?
[DOUBLEPOST=1543424248][/DOUBLEPOST]
Κατσε που πααινεις?
Σαπάν η Σακάτ πααίνεις
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Κατσε που πααινεις?
επαε να καμω επαναληψη ...

εμενα ξερεις τι "μου τη δινει" ?
α. απου πανε οι ντοχτορες να πχιουνε μπυρες σε ποτηρια με χερουλια :gotcha:
β. απου πουλει ο νταλιμπαν ντο κραουνακη κι εγω ειμαι αφραγκος
γ. απου δεν ημαθα να διαβαζω.

:drinks:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Πολυ θα ηθελα και απο εσας την απαντηση σας επανω στο θεμα μια τοποθετηση σας....
Με συγχωρείτε, αν κατάλαβα καλά τώρα έχετε τα ηχεία Visonik τα οποία δουλεύετε με ενισχυτη Sansui AU-X301 2Χ65 watt. Όμως θέλετε να πάρετε τα Elac FS267, τα οποία θέλετε να τα δουλέψετε με ενισχυτη Roksan K3 140watt στα 8ohm και 220 στα 4ohm. Κατάλαβα καλά; Και ρωτάτε ποιό πιστεύουμε ότι θα είναι το καλύτερο αποτέλεσμα;
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Με συγχωρείτε, αν κατάλαβα καλά τώρα έχετε τα ηχεία Visonik τα οποία δουλεύετε με ενισχυτη Sansui AU-X301 2Χ65 watt. Όμως θέλετε να πάρετε τα Elac FS267, τα οποία θέλετε να τα δουλέψετε με ενισχυτη Roksan K3 140watt στα 8ohm και 220 στα 4ohm. Κατάλαβα καλά; Και ρωτάτε ποιό πιστεύουμε ότι θα είναι το καλύτερο αποτέλεσμα;
Ναι φιλε καλα καταλαβες
 

A

AKARL

Guest
Με συγχωρείτε, αν κατάλαβα καλά τώρα έχετε τα ηχεία Visonik τα οποία δουλεύετε με ενισχυτη Sansui AU-X301 2Χ65 watt. Όμως θέλετε να πάρετε τα Elac FS267, τα οποία θέλετε να τα δουλέψετε με ενισχυτη Roksan K3 140watt στα 8ohm και 220 στα 4ohm. Κατάλαβα καλά; Και ρωτάτε ποιό πιστεύουμε ότι θα είναι το καλύτερο αποτέλεσμα;
Μάλλον δεν κατάλαβες πλήρως: αυτη τη στιγμη που μιλαμε εχει τετοια ηχεια και θα ηθελε και κατι αλλο οπως, εχει τα Visonik τα δουλευει με ενισχυτη Sansui AU-X301...2Χ65 watt...Και τα αλλα που θελει να παρει τα Elac FS267 θελει να τα δουλεψει με ενισχυτη Roksan K3...140watt στα 8ohm και 220 στα 4ohm πιστευεις οτι θα εχει καλυτερο αποτελεσμα?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.428
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top