Ποια είναι τα καλυτέρα χιονολαστιχα;

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Επιλέγοντας χειμερινά ελαστικά ανεξαρτήτου, τιμής τι θα θέλατε για το αυτοκίνητο σας; Εγώ προσωπικά έχω βάλει αρκετές μάρκες αλλα ποιο ελαστικό είναι αυτό που στο χιόνι κάνει καλητερη δουλειά; Φίλος μου έβαλε 4τραδα με μεγάλο όνομα, αλλά τελικά το αποτέλεσμα είναι μέτριο με το αμάξι να σπινιαρει σχετικά εύκολα και να βάζει στο τέλος αλυσίδες για να ανέβει μια "απλη" ανηφόρα
 



Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
σήμερα δοκίμασα τα michelin cross climate suv με σήμανση 3pmsf
δεν θες αλυσίδες πουθενά σε δρόμο.
και δεν τα βγάζεις και καλοκαίρι
και δεν κάνουν και θόρυβο
πολύ καλός συμβιβασμός
Πριν δώσω το forester τα είχα τσεκάρει και εγώ τα συγκεκριμένα για μια all around λύση αλλά να σου πω την αλήθεια τα φοβόμουν πολύ για το Ελληνικό καλοκαίρι και ειδικά της Αττικής.
Εσύ τα φόρεσες πάνω και θα τα κρατήσεις ή απλά τώρα για μία δοκιμή?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.878
Reaction score
41.093
Φθείρονται λίγο πιο εύκολα το καλοκαίρι επειδή είναι πιο μαλακά, όχι όμως τρελές διαφορές.
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
Έχεις τετρακίνηση;
Το 3pmsf τι είναι;
έχω - αλλά δεν κάνει τίποτα με θερινά , πίκρα μεγάλη
3 peak mountain / snow flake είναι η σήμανση που παίρνει ένα ελαστικό που περνάει συγκεκριμένες δοκιμασίες εκκίνησης/πέδησης/ελιγμού σε χιονισμένο δρόμο και ουσιαστικά το πιστοποιεί για κίνηση σε χιόνι.

Πριν δώσω το forester τα είχα τσεκάρει και εγώ τα συγκεκριμένα για μια all around λύση αλλά να σου πω την αλήθεια τα φοβόμουν πολύ για το Ελληνικό καλοκαίρι και ειδικά της Αττικής.
Εσύ τα φόρεσες πάνω και θα τα κρατήσεις ή απλά τώρα για μία δοκιμή?
δοκίμασα στο χιόνι. αγορασμένα τα έχω .
καλοκαίρι λένε οτι αντέχουν, δεν είναι θερινά σε επιδόσεις αλλά αξιοπρεπέστατα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
έχω - αλλά δεν κάνει τίποτα με θερινά , πίκρα μεγάλη
3 peak mountain / snow flake είναι η σήμανση που παίρνει ένα ελαστικό που περνάει συγκεκριμένες δοκιμασίες εκκίνησης/πέδησης/ελιγμού σε χιονισμένο δρόμο και ουσιαστικά το πιστοποιεί για κίνηση σε χιόνι.



δοκίμασα στο χιόνι. αγορασμένα τα έχω .
καλοκαίρι λένε οτι αντέχουν, δεν είναι θερινά σε επιδόσεις αλλά αξιοπρεπέστατα.
Θα τα ξαναπούμε τότε να είμαστε καλά τέλος καλοκαιριού για εντυπώσεις ;)
Το στρίβεις καθόλου το εργαλείο για είναι και σωστό το τεστ?:D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.878
Reaction score
41.093
Κρατάνε πολύ ωραία το καλοκαίρι, ειδικά όσο πιο καινούργια είναι.
Για σύγκριση είχα αλλάξει τα contipremiumcontact 5 στις 43000 και τα crossclimate στις 40000.
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
το έστριβα το εργαλείο και είχα dunlop quattromax 2 τετράδες
βέβαια πλέον με τα παιδιά και στα 42 μου έχω κόψει τις (πολλές) μλκς οπότε θα δω αν με καλύπτει πλήρως.

έχουν και σήμανση S1 , 69dB θόρυβο στην τυποποιημένη δοκίμη , η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το quattromax

επειδή 4-5 μέρες στο χρόνο βρίσκομαι σε χιόνι , προτίμησα μια τέτοια λύση ώστε να μην κουβαλάω αλυσίδες/κουβέρτες κλπ ενώ η 2η τετράδα χειμερινών δεν είχε νόημα στην αττική.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Συμφωνώ , ειδικά για εμάς στην Αττική είναι η καλύτερη λύση.
Στην πρώτη αλλαγή μάλλον θα τα βάλω στο πούμα γιατί στο άλλο δεν τα εμπιστεύομαι.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Κάποιος που θέλει για χιονισμένο έδαφος όπως πχ Φλώρινα που έχει αρκετό διάστημα χιόνι και δεν έχει 4κινηση,τι καλό μπορεί να βάλει για να μη σπινιαρει;
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
ένα λάστιχο με σήμανση 3pmsf
αν θα είναι καθαρά χειμερινό την άνοιξη θα το βγάλει γιατί δεν θα κρατάει και θα φθείρεται γρήγορα.
αν θα είναι all season δε θα το βγάζει.

έχω περάσει 3 χειμώνες στην Πολωνία , τους 2 είχα ένα ελεεινό punto 60αρι. Με χειμερινά πήγαινε παντού (σε δρόμο) και δεν γλύστραγε ούτε με χειρόφρενο
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.513
Reaction score
30.884
Εγω με audi quattro εχω τα crossclimate και μεχρι 20 περιπου ποντους χιονι εχω περασει ανετα (εχω και αλυσιδες που δεν τις εχω βαλει ποτε ) Τα λαστιχα τα εχω 4-5 χρονια ( κανω < 4000 κμ το χρονο) και οταν τα αλλαξω σιγουρα τα ιδια θα βαλω !
 
  • Like
Reactions: vet

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.513
Reaction score
30.884
Κάποιος που θέλει για χιονισμένο έδαφος όπως πχ Φλώρινα που έχει αρκετό διάστημα χιόνι και δεν έχει 4κινηση,τι καλό μπορεί να βάλει για να μη σπινιαρει;
Καθαροαιμο χιονολαστιχο οπως τα Michelin alpine
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Έχω στάνταρ δεύτερη τετράδα ζάντες με περασμένα χιονολαστιχα για όλα μου τα αυτοκίνητα από πάντα, κι αλλάζω κάθε χειμώνα.

Πάω στάνταρ (προ πανδημίας) σε χιονοδρομικά (για μάσα και καφέ και φωτογραφίες) χωρίς ποτέ αλυσίδες, και κάθε χρόνο ρίχνει ένα χιόνι και δω που μένω, οπότε δε κολλάω ποτέ.

Οι διαστάσεις ζάντας και ελαστικού είναι πάντα ένα κλικ μικρότερες για τα χιονολαστιχα, πάντα πιο μικρή ζάντα και πιο στενό ελαστικό, σε σχέση με τα καλοκαιρινά.

Τα γνωστά χειμερινά ελαστικά δε νομίζω πως έχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους, όλα καλά πιάνουν στα χιόνια, συνήθως επιλέγω όποιο έχει χαμηλότερο δείκτη θορύβου ανάμεσα σε αυτά που μου προτείνουν στο γνωστό μαγαζί βουλκανιζατέρ που πάω χρόνια, ξέρουν αυτοί τι προτείνουν... Τώρα νομίζω πως φοράει Γιοκοχάμα το ένα και γκουντγίαρ το άλλο, αλλά αλήθεια, δε θυμάμαι.

3-4 μήνες το χρόνο βάζω τα ζαντολαστιχα του χειμώνα. 4-5 χρόνια κρατάνε ανέτως τα λάστιχα με τέτοια χρήση, μετά αλλάζω ... αυτοκίνητο. :lol:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
κι εγω οπως κι ο Κωστας, εχω 2 4αδες ζαντολαστιχα, μια καλοκαιρινα μια χειμερινα, χιονολαστιχα.
Στα χειμερινα εβαλα για 2η φορα σε 2ο αμαξι Michelin Alpin 5.
Citroen C4 Grand Picasso 2014

Eιναι φανταστικα λαστιχα, αν μπορουσα να τα χω ολο το χρονο δε θα τα βγαζα. Μαλακα, αθορυβα, κυλανε πολυ ωραια, απαλα και πηγα και σε πολυ χιονι, σιγουρα και 20-40 ποντους για πλακα, ανηφοροκατηφορες κι ημουν πολυ ανετα. πηγα μεχρι και μεσα στο Νυμφαιο που χε κλειστο δροο κανονικα, για πλακα , λες και πηγαινε, σχεδον σε ασφαλτο, ουτε σπινιαριζε σχετικα, σταματουσε σχετικα καλα. ακομα και σε στενα και σε ανηφορα.
Μονο σε παγο και ανηφορα τα βρηκα λιγο σκουρα, ηθελε λιγο φορα, δεν ξεκινουσε ανετα στον παγο.
Και να φανταστειτε δεν ειναι κ τιποτα αγρια χιονολαστιχα.

Αν προλαβω θα βαλω φωτο.
Κι ειναι το θεμα τωρα που θα ξαναβαλω τα καλοκαιρινα, να βαλω κι εγω 4 εποχων η να βαλω καλοκαιρινα παλι?
Φιλος με Goodyear 4 seasons λεει παει ανετα στα χιονια.
Θελω μαλακο λαστιχο, οσο πιο μαλακο γινεται, αθορυβο κι ας φθειρεται.
Αντε να αποφασισεις τωρα, πφφ
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
τα 4 εποχών όσο παιρνάει ο καιρός βελτιώνονται.
ακόμα πχ και το scorpion verde cross που στην πρώτη έκδοση ήταν χάλι μαύρο (σύμφωνα με τα review χρηστών) , στην έκδοση ΙΙ+ είναι θεϊκό (αλλά δεν έρχεται Ελλάδα ακόμα)
 


Μηνύματα
11
Reaction score
10
Καποιος που κανει πολλα χλμ τον χρονο (55-60.000) θα ηταν καλο να εχει χιονολαστιχα για Δεκ-Ιαν-Φεβ?
Ποσο κοστιζουν περιπου (4 σετ λαστιχο-ζαντα)? Θα βγαλουν 3 χρονια (15.000/ετος)?
Αν τα εχω μονιμα με κινηση 95% στην εθνικη οδο θα φθαρουν γρηγορα?
Ειναι για XC60 και ταχυτητες περιπου στα 150 χλμ/ωρα
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
η περιοχή έχει σημασία
αν είσαι κοζάνη/φλώρινα πχ το σκέφτεσαι για χιονολάστιχο χειμερινό ή χιονολάστιχο 4 εποχών.
αν είσαι αττική δεν έχει νόημα το χειμερινό χιονολάστιχο εκτός αν θέλεις το άριστο κράτημα του θερινού για την υπόλοιπη περίοδο.
από την άλλη στα 60Κ χλμ (που πολλά είναι εθνική) φαντάζομαι αλλάζεις πριν τον χρόνο λάστιχα.
αν η περιοχή σου θέλει χιονολάστιχο για πάνω απο μήνα μάλλον συμφέρει να έχεις θερινά μάρτιο με δεκέμβρη και μια 4αδα χειμερινά για 2 χρονιές.
 
  • Like
Reactions: vet


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.178
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top