Ποια είναι τα καλυτέρα χιονολαστιχα;

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Να έλεγε και στα ελληνικά ο παλιοκερατας!!!!!
Να έλεγε και στα ελληνικά ο παλιοκερατας!!!!!
Υπάρχει κάπου να δούμε τεστ με χειμερινά ελαστικά και τη βαθμολογία του καθενός σε φρενάρισμα στο χιόνι, σε βρεγμένο, χλμ στις στροφές κτλ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Τελικά το γιαρις φοράει νεξεν, μάλλον μ+ς ή κάτι τέτοιο:

IMG_20210217_135809.jpg


Εξαιρετικό, τουλάχιστον σε αυτό το όχημα, είναι τέλειο.

Θα το ξανάβαζα στάνταρ.

Είναι ο 3ος χειμώνας που περνάει με αυτό το λάστιχο το χειμώνα, και η γόμα είναι άριστη.

Πιθανώς είναι αυτό:


Που βλέπω καλές κριτικές από τον κόσμο.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Τελικά το γιαρις φοράει νεξεν, μάλλον μ+ς ή κάτι τέτοιο:

View attachment 201048

Εξαιρετικό, τουλάχιστον σε αυτό το όχημα, είναι τέλειο.

Θα το ξανάβαζα στάνταρ.

Είναι ο 3ος χειμώνας που περνάει με αυτό το λάστιχο το χειμώνα, και η γόμα είναι άριστη.

Πιθανώς είναι αυτό:


Που βλέπω καλές κριτικές από τον κόσμο.
1613564077308.png


3pmsf σήμανση που λέγαμε..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
View attachment 201050

3pmsf σήμανση που λέγαμε..
Αλήθεια, δε ξέρω τι σημαίνει αυτό το 3πμσφ.

Ξέρω όμως πως αυτά τα λάστιχα σε αυτό το όχημα (υβριδικό γιαρις) κάθονται τέλεια. Φανταστικά σε όλα, δεν έχω κανένα παράπονο, ούτε στο θόρυβο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Κάποιος που θέλει λάστιχα μόνο για χιονι και όχι για διαδρομές σε μήνα Μάρτιο και μετά τι είναι καλητέρο; δηλ να έχουμε μια τετράδα καθαρά για περίπτωση χιονιού(δεν λέω για λάστιχα με καρφιά) και μετά να βαλουμε την τετράδα με τα θερινά; εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει να μην εχω θέμα σε ανηφόρες όταν πάω για δουλειά γιατί το αμάξι σπινιαρει στο χιόνι και είναι με εμπρός κίνηση.
Υπάρχει κάπου να δούμε τεστ με χειμερινά ελαστικά και τη βαθμολογία του καθενός σε φρενάρισμα στο χιόνι, σε βρεγμένο, χλμ στις στροφές κτλ;
Προσωπικά θα πήγαινα σε all weather, όχι σε χιονιού.
Τα Ελαστικά:
Giti All Season AS1
Michelin CrossClimate Plus
Vredestein Quatrac Pro
Bridgestone Weather Control A005
Continental AllSeasonContact
Goodyear Vector 4Seasons Gen3
Hankook Kinetgy 4S2
Continental AllSeason Contact
Cooper Discoverer All Season



Με βάση το τεστ, οι επιδόσεις των all weather σε διαφορετικές συνθήκες:

1. Χειρισμός στο χιόνι (μιλάμε για ΠΟΛΥ χιόνι...)
Tyres1.png


2. Φρενάρισμα στο χιόνι
Tyres2.png


3. Χειρισμός στο βρεγμένο
Tyres3.png


4. Ταχύτητα υδρολίσθησης
Tyres7.png
 
Last edited:


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Αλήθεια, δε ξέρω τι σημαίνει αυτό το 3πμσφ.

Ξέρω όμως πως αυτά τα λάστιχα σε αυτό το όχημα (υβριδικό γιαρις) κάθονται τέλεια. Φανταστικά σε όλα, δεν έχω κανένα παράπονο, ούτε στο θόρυβο.
τα πδφ μου μέσα

 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
0κ αλλά για τα χειμερινά ρωταω. 4 εποχών δεν ενδιαφέρομαι γιατί θέλω να βάλω τόσο εγώ όσο και 2 φιλαράκια χειμερινά σε πρόσθιοκινητό ΙΧ που θα πρέπει να κάνει αρκετά χλμ σε χιονισμένο ασφαλτινο δρόμο και ψάχνω το λάστιχο που έχει το λιγότερο σπινιαρισμα στο χιονι για να μην βάλουμε ποτέ αλυσίδες με 15-20 εκατοστά χιονι
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
υπ οψιν οτι , αντε με χιονι δεν εχεις εως ενα σημειο θεμα με χιονολαστιχα, αλλα μετα, στον παγο, η παγωνια, ολα αλλαζουν, δεν κρατανε τοσο καλα τα χιονολαστιχα, ειδικα σε ανηφορο-κατηφορες.
Πρεπει να δεις πιο βαρυ χιονολαστιχο με διαφορων ειδων καρφακια.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
υπ οψιν οτι , αντε με χιονι δεν εχεις εως ενα σημειο θεμα με χιονολαστιχα, αλλα μετα, στον παγο, η παγωνια, ολα αλλαζουν, δεν κρατανε τοσο καλα τα χιονολαστιχα, ειδικα σε ανηφορο-κατηφορες.
Πρεπει να δεις πιο βαρυ χιονολαστιχο με διαφορων ειδων καρφακια.
Αν πιάσει πάγος δεν το κουνάμε από το σπιτι
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
υπ οψιν οτι , αντε με χιονι δεν εχεις εως ενα σημειο θεμα με χιονολαστιχα, αλλα μετα, στον παγο, η παγωνια, ολα αλλαζουν, δεν κρατανε τοσο καλα τα χιονολαστιχα, ειδικα σε ανηφορο-κατηφορες.
Πρεπει να δεις πιο βαρυ χιονολαστιχο με διαφορων ειδων καρφακια.
αν είναι λεπτό το στρώμα πάγου (πχ 3-4 πόντους) έχεις θέμα. στα πιο παχία επειδή είναι απόρια συχνής χιονόπτωσης όλο και κάποια τραχύτητα μένει στον πάγο και κάνεις δουλειά.
η πουδρίτσα γενικά (=φρέσκο χιόνι) πάνω στον πάγο είναι θαυματουργή.

το δυστύχημα είναι να έχει πολλές μέρες να χιονίσει και ταυτόχρονα να έχει -5 και κατω , εκεί θες καρφιά (που κανονικά απαγορεύονται) αλυσίδες ή να μείνεις σπίτι.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Άκουσα αλλά και διάβασα καλά λόγια για τα Bridgestone blizzak lm005 αλλά βγάζει και τα lm001. Όπως έχω πει ψάχνω για το λιγότερο σπινιαρισμα σε χιόνι. Η γνώμη σας;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Τα Dunlop winter sport 5 φοράει το Α3 τελικά, και αυτή είναι η εικόνα από τη γόμα στο τέλος του 3ου χειμώνα που βγάζουν, προφανώς αντέχει πολύ η γόμα.

Είναι εκπληκτικό λάστιχο, είμαι τρομερά ευχαριστημένος.

IMG_20210219_132631.jpg
IMG_20210219_132556.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top