Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

Μηνύματα
103
Reaction score
0
καλησπερα
ψαχνω αυτο τον καιρο για 2 ηχεια pa για παρτυ σε εσωτερικους χωρους (για σπιτια και για σχολεια περισσοτερο) , σχετικα λιγα τ.μ. και οχι ιδιεταιρα πολλα ατομα , ας πουμε για παραδειγμα <100 τ.μ. , <= 100 ατομα.
σκεφτομαι να κινηθω σε 15" και μετα απο μια ερευνα που εκανα (να σημειωσω εδω πως διαθετω LOW budget), κατεληξα στα παραπανω behringer ηχεια ,
ειναι πολυ οικονομικα (230 ευρω το 1) και πιστευω πως εχουν καλα χαρακτηριστικα για τις αναγκες μου , (τα εχω ακουσει και ολας 1 φορα και ηταν οκ).

Σκεφτομαι να επενδυσω τα χρηματα μου για ηχεια τα συγκεκριμενα μιας και ειναι αρκετα οικονομικα θα ελεγα

Ποια η γνωμη σας;
Αξιζουν για μενα;

Εχω ακουσει πολλους που λενε πως τωρα πια ειναι καλυτερη η λυση του αυτοενισχυομενου ηχου (παντως σιγουρα βολευει στη μεταφορα), αλλα λεω να τα αποφυγω

Τελος με τα παραπανω ηχεια τα οποια τεχνικα χαρακτηριστικα τους μπορειτε να τα δειτε εδω

2 τελευταιες αποριες,
1)πιστευετε για τις αναγκες μου θα μπορουσα να καλυφθω και με τα 12" (δηλαδη τα 1220 και οχι τα 1520 της σειρας), μιας και σιγουρα οσο περισσοτερα watt τοσο περισσοτερο κοστος.

2)για τα συγκεκριμενα ηχεια (1520) ποιον ενισχυτη εχετε να μου προτεινετε;
(υπενθυμιζω πως το budget μου ειναι σχετικα χαμηλο, οσο γινετε),
με πολυ γρηγορο ψαξιμο ειδα τον ep2500 της ιδιας εταιριας , ειναι και οικονομικος , αλλα ποτε δεν ειχα εμπειρια με behringer amps και δεν ξερω κατα ποσο αξιζουν..
τι ενισχυτη λετε;

ας πω π.χ. πως το budget μου ειναι 750 ευρω (δηλαδη τα ηχεια πανε γυρω στα 450 και για ενισχυτη μεχρι 300 ευρω).
θα βρω κατι αξιολογο;
μπορω να κινηθω και προς μεταχειρισμενους ενισχυτες η δεν αξιζει τον κοπο;

Οποιος μπορει ας με βοηθησει
ευχαριστω για το χρονο σας
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Φίλε,χωρίς να ξέρω πάρα πολλά θες σίγουρα και ένα sub.Τα ηχεία δεν θα κατεβαίνουν πολύ χαμηλά,
θα τσιμπάς τα μπάσα,θα παραμορφώνει ο ενισχυτής και θα παίρνεις τα twitters στο χέρι.Από κει και
πέρα αυτοί που ξέρουν αρκετά εδώ μέσα προτείνουν ενεργά ηχεία και από πολλές απόψεις είναι
καλύτερα.Γλιτώνεις τα εξτρα καλώδια,τον εξτρα εξοπλισμό και σίγουρα ο ενισχυτής του κάθε ηχείου
είναι φτιαγμένος να οδηγεί το συγκεκριμένο ηχείο οπότε το οδηγεί καλύτερα.
 


Μηνύματα
103
Reaction score
0
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

το crossover ειναι οντως χρησιμο ΑΛΛΑ προς το παρων σκεφτομαι να μην το αγορασω , σιγουρα αργοτερα.
για αυτοενισχυομενα το εχω σκεφτει αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει ..
ξερει κανεις αν μπορεις να παρεις με 700 ευρω ζευγαρι αυτο ενυσχιομενα ηχεια;
απο watt δεν θελω και τα 'απειρα'..

πιστευω το sub για τωρα (για τις δικες μου αναγκες φυσικα) δεν ειναι και τοσο απαραιτητο) οταν τα ειχα ακουσει τα ηχεια Live οντως δεν ειχαν και το 'τρελο' το μπασσο, αλλα δεν με ενοχλησε και ολας , εδω θα μπορουσα να πω σαν δικαιολογια πως δεν ακουω 'rnb'.

οταν λες κονσολα , εχω μικτη και τον συνδεω με laptop και απο software traktor.


edit *
το μονο 'προβλημα' με τον μικτη μου ειναι πως δεν ειναι και τρελα ποιοτικος και δεν εχει πανω του xlr Inputs αλλα rca, ενταξει μικρο το κακο.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

επισης ,απο την συγκεκριμενη εταιρια (behringer) απο αυτοενισχυομενα ηχεια αυτα τα οποια ειχα τσεκαρει ηταν τα Behringer B215D (ποια η γνωμη σας;)

περα απο αυτα που εχω προτεινει , με το συγκεκριμενο budget μπορω να κινηθω καπου αλλου;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

μιας και βλεπω πως δεν υπαρχει ανταποκριση για την behringer
ΜΗΠΩΣ γνωριζει κανεις το παρακατω ηχειο;
MACKIE THUMP TH-15A
Ποια η γνωμη σας;
Αξιζει τα 285 ευρω που κοστολογειται;
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

Καλημερα φιλε μου...εγω εχω εδω και ενα χρονο και κατι ημνες τα behringer b215xl
τα παθητικα και τα οδηγω εδω και λιγες μερες με ενα τελικο 2χ200 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος....
Τα ειχα παρει τοτε 200ε το ενα τωρα εχουν κατεβει στα 150...
Θα σου τα προτεινα μιας και λες οτι τα θελεις για παρτυ γτ κι εγω για αυτον τον λογο τα πηρα και με εχουν βγαλει και αλλου και σε εκδηλωσεις(μικρες) και σε ομιλιες...

Αν θελεις πηγενε βρες ενα μαγαζι και ακου τα να δεις...

Απο που εισαι;;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

Αθηνα
ναι αυτο θα κανω
μαλλον θα καταληξω στα machie απο οτι φενεται , αλλα δεν ξερω ακομα
anyway

2 πραγματα με απασχολουν πολυ
αν ξερεις βοηθα
1)αν παρω τα ενεργα - αυτοενισχυομενα - behringer b215d και μελλοντικα ΠΕΣ οτι καει ενα woofer ή ενα tweeter, εκατσα και εψαξα στο ιντερνετ απο ελλαδα αλλα και για εξωτερικο και δεν καταφερα να βρω ανταλλακτικα τα συγκεκριμενα της εταιρειας, περιεργο..
φταιει που ειναι 'παλια' τα ηχεια;
ξερεις που θα στραφω να βρω ανταλλακτικα για τα behringer τα ηχεια σε περιπτωση που μου συμβει κατι τετοιο;
2)αν τα συνδεσω τα ηχεια με xlr balanced σημα σε μια κονσολα που να εχει balanced και επειτα απο εκει σε 1 μικτη (αυτους για dj's) που ΔΕΝ εχει balanced σημα , παρα μονο rca - unbalanced - , τοτε θα εχω μεγαλο μπλεξιμο στον ηχο; πως θα ειναι η αποδοση του;
το μονο που γνωριζω ειναι πως τελικα το σημα θα καταληγει unbalanced , ειναι σχετικα ικανοποιητικο το αποτελεσμα;

τελος , εχεις να μου δωσεις καποια (οποια δηποτε)συμβουλη για τα behringer τα ηχεια μιας και εχεις εμπειρια απο αυτα;

σε ευχαριστω
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

Λοιοπν φιλε μου...τα συγκεκριμενα ηχεια που λες...ειναι αρκετα καλα μιας και δεν εχουν πλαστικη αλλα ξυλινη καμπινα πραγμα που σημαινει οτι κερδιζεις σε μπασσο...
Ταδικα μου ειναι πλαστικη αλλα δεν εχω παραπονο....μια χαρα!!

Τωρα αν σου καει ενα γουφερ η μια κορνα θα παραγγειλεις ανταλλακτικα απο thomann εχει τα εξ αμαξης αυτο το εργοστασιο...


Οριστε και το ανταλλακτικο...
http://www.thomann.de/gr/behringer_15w250a8_ersatzlautsprecher.htm



Αλλα μην σε νοιαζει το αν θα καει...για να το καψεις πρεπει να το υπερ-οδηγησεις
να κλιπαρει δηλαδη ο ενισχυτης συνεχομενα....πραγμα που δεν φανταζομαι να κανεις...

Τωρα οσον αφορα το 2ο ζητημα που λες....
σε ποια κονσολα;;εχεις καποια αυτοενισχυομενη;;;γιατι τα ηχεια δεν ειναι ενεργα που λεμε ειναι παθητικα...θελουν ξεχωριστο ενισχυτη δλδ...
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι:

Τις εξοδους απο τα ηχεια στον ενισχυτη σου κανονικα
Απο τον ενισχυτη περνεις τις γραμμες που βγαζει και τις συνδεεις με τον μικτη σου
και εισαι κομπλε...
Οχι δεν θα εχεις καποια διαφορα αν η μια πλευρα ειναι xlr και η αλλη rca
αυτα ειναι για πολυ ψαγμενους και πολυ hi-end ηχο....μην σ απασχολει!!!!


Εγω στην θεση σου εκει που θα εδινα 250ε να παρω τα behringer
θα εβαζα αλλα 30 να παρω τα JBL JRX 115....ΣΚΥΛΙΑ ΣΚΕΤΑ
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

ρε συ περιμενε...
μιλαμε για τα ηχεια behringer b215d
ενεργα δεν ειναι τα παραπανω ηχεια;
δεν θα χρειαστω ενισχυτη ετσι;!

καταλαβα για το balanced σημα , και οντως με αυτα τα ηχεια δεν πιστευω πως θα εχει καποια τεραστια διαφορα στην ποιοτητα, θα παω σε xlr με rca ανταπτορες, τι λες;

οσον αφορα τα ηχεια τωρα
ΕΣΥ τι θα επελεγες;;;
behringer b215D Ή JBL JRX 115;
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;
(δεν με απασχολουν τα 40 ευρω παραπανω στο συνολο) και γνωριζω πως η jbl ειναι αλλο level αλλα τα jbl ειναι passive!
αρα ενισχυτης!
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

Ναι ενεργα ειναι..εγω σου απαντησα για αυτα που γραφεις στον τιτλο...αυτα ειναι παθητικα...
Τα ενεργα τα B215D που λες οχι δεν χρειαζεσαι ενισχυτη...σωστα!!
απλα τα βαζεις στις πριζες, συνδεεις τα καλωδια απο τα ηχεια με τον μικτη σου και εισαι ετοιμος....

Εγω θα σου προτεινα παθητικα!!δεν μου πολυαρεσουν τα ενεργα
Το μονο καλο ειναι οτι βγαζουν παραπανω watt απ οτι τα παθητικα αν θυμαμαι καλα...


Για τα καλωδια ναι XLR με ανταπτορες σε RCA...μονο προσεχε να κανουν καλη επαφη μεταξυ τους και να μην πεζουν και σου κανουν "χρατς χρουτς" γιατι θα το ψαχνεις το ηχειο οταν θα ειναι σε μεγαλες εντασεις...
Μου εχει τυχει και ξερω!!


Κοιτα η μονη διαφορα αναμεσσα σε JBL και BEHRINGER αν εξαιρεσουμε την ποιοτητα
ειναι τα παραπνω watt που βγαζει το behringer...
Eγω θα επελεγα τα JBL κι ας ειναι 250watt το ενα

τα πλεονεκτηματα ειναι οτι το JBL εχει ξυλινη καμπινα αρα στακατο μπασσο
αλλη ποιοτητα και φυσικα αμα τ ακουσεις θα μεινεις...
Εγω το ειχα ακουσει αλλα δεν εφτανε η τσεπη...Αλλος ηχος φιλε μου!!

Σου προτεινω αναμεσσα στα 2 JBL KAI MONO!!
Παιρνεις κι εναν ενισχυτη Behringer EP 2000 ο οποιος ειναι σκυλι μαυρο
για τα λεφτα του "δεν υπαρχει"...


http://www.thomann.de/gr/behringer_ep2000_europower.htm
http://www.thomann.de/gr/jbl_jrx_115.htm
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

ναι ρε συ
εχεις δικιο
απλα το θεμα ειναι οτι το budget μου δεν με καλυπτει για παθητικα ηχεια , ειδικα jbl (αν και αυτα που μου λες εχουν super τιμη για jbl),

θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα αν μπορεις να με βοηθησεις
αν εχω τα ενεργα τα behringer b215d και 1 μικτη (απο αυτους για dj) με rca εισοδο
τι μπορω να κανω για να μην εχω προβληματα στον ηχο;
(επισης να πω εδω οτι αυτος ο μικτης ειναι μαζι με καρτα ηχου και δεν εχει master και την ενδειξη των db για να μπορεις να ξερεις που κινεισαι και να μην peakαρει ο ηχος!!!),
μου προτεινεις να παρω εναν δευτερο οικονομικο μικτη (Με xlr ισως καλυτερα;) ή τελος παντων κονσολα ηχου και να τα συνδεω πρωτα εκει τα ηχεια και επειτα απο εκει στον μικτη μου;

μπορεις να μου πεις τι καλωδια να παρω απο thomann;
σκεφτομαι την λυση με τους ανταπτορες ετσι ωστε οταν αναβαθμισω τον εξοπλισμο μου να εχω τα καλωδια τα xlr και να μην αγοραζω καινουργια.

πες μου γενικοτερα καποια tips ετσι ωστε να μην εχω προβλημα και γινω 'ρομπα' :128:

σ'ακουω!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

Εκτός απ του Μπαρμα Θωμά υπάρχουν και ελληνικά μαγαζία ευθέως ανταγωνιστικά.
Πχ:
http://www.voltageonline.gr/?la=1
http://www.athensproaudio.gr/
(Όχι δεν έχω καμία εμπορική σχέση με κανέναν εκ τους 2)
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

Ενταξει εκ παραδρομης του δειχνω απο τον θωμα...Φυσικα και θα τα παρει απο ελληνικο μαγαζι για να εχει και το πανω χερι γτ αμα βγαλει προβλημα κατι τρεχα γυρευε με τους γερμανους...

Ποιος σου ειπε φιλε μου οτι θα εχεις προβληματα στον ηχο;;Γιατι σου εχει κολλησει αυτην η ιδεα;;
Αν δεν εχει ενδειξη (λαμπακια,βελονες vu,) κατι τελοςπαντων τι μικτης ειναι;;Ανεβασε 1-2 φωτο να σου πω ακριβως τι θα κανεις...γτ ετσι δεν βγαζουμε ακρη...

Ο μικτης σου απο πισω εχει εξοδους rca καπου λεει " Μaster,main" καπως ετσι τελοςπαντων εσυ θα
παρεις 1 τετοιο καλωδιο αν ακομα μιλαμε για τα ενεργα BEHRINGER :


http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=15602&LANG=GR

Τα XLR εκει που λεει (Link Output) και τα Rca στον μικτη σου εκει που σου ειπα...
Και δεν θα εχεις κανενα προβλημα....παντως και αυτο ειναι καλο ηχειο και θα σε υπερκαλυψει...
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

kokoblue

θελω να συνδεσω τα αυτοενισχυομενα ηχεια σε 1 μικτη/καρτα ηχου (Hercules dj console Mk2).
φωτογραφιες θα δεις εδω :
http://www.hercules.com/uk/DJ-Music/bdd/p/12/dj-console-mk2-virtualdj-djc-ed/
(δες φωτο 2 και φωτο 4).
ποιοτηκα δεν ειναι και ο καλυτερος μικτης, αλλα δεν εχω πολλες απαιτησεις.
θα καταληξω στο in 1/2 του μικτη που ειναι rca (εχει και Jack :D)
η απορια μου ειναι πως με 1 καλωδιο xlr απο τα ηχεια (π.χ. 9 μετρα) και 1 ανταπτορας απο xlr female σε rca (π.χ. 1 μετρο), θα εχω προβλημα με τον ηχο;;;
θελω να πω το γνωστο 'χρατς χρουτς' αλλα χωρις να κουναω !ΚΑΘΟΛΟΥ! τα καλωδια .

πιστευεις θα ηταν καλυτερος να παω πρωτα απο τα ηχεια σε εναν ΄κανονικο΄μικτη και μετα απο εκει στον hercules τον controller ;
(μιας και ο hercules δεν εχει ουτε vu meter Και Μaster για να ελενχω την ενταση του ηχου...)
θα καταφερει προς το παρον να την βγαλω με τον hercules;
η θα γινω 'ρεζιλι' με τα ηχεια;

τι λες;
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

Καλημερα φιλε μου....
Ναι θα συνδεσεις κανονικα απο τα ηχεια στο 1/2 στο RCA παντα γιατι το αλλο το jack δεν μου φενετε και πολυ σοι....

Τωρα το μονο προβλημα που θα εχεις σε τοσα μετρα καλωδιο ειναι ενα φυσημα που θα εχεις οταν θα ανοιγεις την ενταση αλλα δεν θα εχεις τραγουδια...θα ακους ενα φυσηματακι....μολις ομως ξεκινησει το πανηγυρι δεν θα ακουγετε αυτο...
Ειναι πολυ αναπαισθητο....

Το μονο που σου λεω να προσεξεις πολυ καλα ειναι να κανουν καλη "σφιχτη" επαφη
οι ανταπτορες μεταξυ τους γτ με το 1ο - 2ο χρατς χρουτς κλαψε τα ηχεια οταν θα εχεις δωσει τα γκαζια...
Το φυσηματακι δεν θα σε ενοχλει γτ με τα τραγουδια δεν θα ακουγετε τιποτα...

Επειδη εχω και γω το ιδιο μικτακη αλλα το απλο χωρις την καρτα ηχου δεν θα το εμπιστευομουν μονο του...χωρις δηλαδη να βλεπω καπου την ενταση..θα εβαζα κι εναν κανονικο μικτη....
Αν θες πες μου τι εξοπλισμο εχεις να σου πω και την συνδεσμολογια
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

λοιπον
σημερα πηρα τα ηχεια και ολα τα σχετικα και απο το πρωι ειμαι στο τρεξιμο
μολις τωρα τα συνδεσα τα παντα εκανα δοκιμες κλπ.

εχουμε και λεμε.
τα ηχεια ειναι πολυ δυνατα και γενικοτερα ειμαι ΠΑΡΑ πολυ ευχαριστημενος απο τις αγορες που εκανα αυτες τις μερες , το ειχα ψαξει πολυ το θεμα
ΟΜΩΣ , εχω προβλημα
πηρα 2 καλωδια xlr 9 μετρα , και επειτα πηρα και 2 ανταπτορες απο xlr (female) σε rca (male) , ετσι ωστε να συνδεσω τα καλωδια απο τα ηχεια στο μικτη το hercules mk2.
δυστυχως οι ανταπτορες τους πηρα στα πολυ γρηγορα γιατι εκλεινε το μαγαζι
πηρα τους σωστους ΑΛΛΑ επειδη ειναι χοντροι δεν 'χωρανε' και οι 2 αν τους συνδεσω στα Inputs (1/2 τα βαζω εγω) και οι 2 μαζι.
ειναι οι κλασσικοι , σαν αυτους εδω.
http://images.marketplaceadvisor.channeladvisor.com/hi/68/68411/PJ0631.1.jpg
χωραει μονο ο ενας και οι 2 δεν χωρανε , στραβωνουν και δεν θελω να το πιεσω και πολυ
anyway , μικρη η ζημια , 1.5 ευρω ο καθε ενας εκανε .
δοκιμασα να τα ακουσω και τα 2 ηχεια (οχι μαζι και τα 2) και δεν ειχα προβλημα 'χρατς χρουτς' παρα μονο 1 φορα.
Γενικοτερα ομως δεν τα εβαλα σε μεγαλη ενταση , για να τα ζεστανω και 20 λεπτα στην αρχη και γενικοτερα δοκιμασα να το τεσταρω για προβληματα κουνωντας πολυ το μικτη και τα καλωδια και δεν υπηρχε προβλημα κανενα
ΜΗΠΩΣ επειδη δεν τα ειχα και σε μεγαλη ενταση;λες να εχω προβλημα με μεγαλες εντασεις;
ουτως η αλλως θα χρειαστω να παρω καποιον αλλον ανταπτορα για το 2ο ηχειο γιατι δεν χωρανε στα rca inputs του μικτη..
τι ανταπτορες μου προτεινεις να παρω και να μην εχω προβλημα;
για να καταλαβεις , στο ιντερνετ ειχα δει κατι αλλους που ειχαν και καλωδιο 1 μετρο και καταληγαν σε rca , μου φενοντουσαν πολυ καλυτερη σαν λυση.

--------------
τελος να σου πω οτι εχω και προβλημα με 1 πρασινο laser αλλα αυτο το θεμα ειναι πιο περιεργο , αλλα αν ξερεις λιγα πραγματα απο laser πες μου να σου πω τι παιζει.. (εχει προβλημα με τα καλωδια και τα βυσματα dmx , και ισως και στο μικροφωνο , δεν μπορω να βρω τους συνδυασμους για να παιξει με το εσωτερικο μικροφωνο που εχει) , ειναι και παλιο laser , Kαι πολυ μεταχειρισμενο.


οποτε, μπορεις να με βοηθησεις να βρω καλους ανταπτορες για τις συνδεσεις;
τα καλωδια τα xlr ειναι πολυ καλα , 9 μετρα ειναι μαρκας bespeco.
παντως οι επαφες ειναι πολυ σφιχτες απο το ηχειο , με προβληματιζει περισσοτερο προς την εισοδο στο μικτη...

τελος , δηλαδη δεν το προτεινεις με τιποτα να παω κατευθειαν απο τον hercules στα ηχεια;
ειναι ριξοκινδυνο ακομα και αν το προσεξω;

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου ,



EDIT
η συνδεσμολια ειναι ως εξης :


laptop>hercules dj console mk2>ανταπτορες rca σε xlr>καλωδια xlr>ηχεια.
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

Αντε καλοριζικα και καλοακουστα...πως σου φανηκαν;;

Τους ανταπτορες αυτους που πηρες φιλε μου θα τους βαλεις στα ηχεια!!
Και απο πισω εκει που βγαινει το RCA θα βαλεις το καλωδιο ειτε αρσενικο ειτε θυληκο αναλογος τι εχει το XLR πανω και το καλωδιο θα καταληγει στην Hercules Κονσολα...

Πιεσε το να μπει μν φοβασαι καμια φορα ειναι σφιχτα δεν ειναι ανοιγμενα καλα και θελουν λιγο ζορι...Επ ουδενι δεν φανταζομαι να βαζεις το xlr στην κονσολα απο την πισω πλευρα που βγαινει το rca ε;;

Ειδες που ανησυχουσες για προβλημα..σου ειπα οτι δεν θα εχεις
Τα ηχεια οσο μπορεις τωρα που ειναι αρχη για τις πρωτες 100 ωρες να μην τα ανοιγεις τερματα να το εχεις στο 40% σε ενταση για να δουλεψει λιγο ο κωνος του γουφερ και να αποκτησει μια "Α" ελαστικοτητα που θα αποδιδει καλυτερο μπασσο

Αν δεν ειχες προβλημα με παρασιτα στις χαμηλες εντασεις δεν θα εχεις ουτε σε υψηλες μην ανησυχεις...

Εγω λοιπον σου προτεινω να παρεις ενα ετοιμο σετακι να ξενοιασεις
και να μην κανεις και ζημια την κονσολα σου...Πηγενε σε ενα οποιοδηποτε μουσικο καταστημα στην αθηνα και πες τους οτι:

"Θελω ενα καλωδιο στην μια πλευρα να βγαζει 2 XLR αρσενικα και στην αλλη 2 κοινα RCA κι αυτα αρσενικα"

Θα παρεις δηλαδη ενα τετοιο:
http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=15589&LANG=GR


(τωρα 9 μετρα δεν προκειται να βρεις μονο με πατενετες)

Τωρα οσο για το να πας απ ευθειας απο την hercules στα ηχεια εχεις κατι να παρακολουθεις το σημα...μονο τα ηχεια εχουν ενα κοκκινο λαμπακι πανω clip λεγετε που αν εισαι μακρυτερα απο τα 2 μετρα δεν το βλεπεις....
Τι να σου πω μην σε βαλω σε εξοδα να αγορασεις μικτη...κανε οτι νομιζεις...
Εγω ας πουμε αφου εδωσα ενα σωρο χρηματα θα εδινα και αλλα 80-100 να παρω μια κονσολιτσα - μικτη

(Να ακομη 1 λογος που δεν μ αρεσουν τα ενεργα ηχεια)

ΒΑΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!
 

Μηνύματα
103
Reaction score
0
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

ρε συ!!!
κατσε μπερδευτηκα τωρα

ας τα παρουμε αλλη 1 παλι, οκ ;;;

εχω 2 ηχεια , το πισω μερος τους ειναι αυτο εδω
http://www.pssl.com/images/ProdImage02/500/B215A.jpg

εχω 2 καλωδια xlr , αυτα εδω
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=3571

εχω 2 ανταπτορες xlr female σε rca male , σαν αυτους εδω
http://images.marketplaceadvisor.channeladvisor.com/hi/68/68411/PJ0631.1.jpg

και θελω γενικοτερα να παω απο το μικτη hercules dj console mk2 (rca , input 1/2), στα output των ηχειων (το οποιο ειναι xlr male).

σκεφτηκα να βαλω τους ανταπτορες που ειναι rca , στον hercules , και απο εκει να συνδεσω τα xlr καλωδια μου , αλλα το προβλημα μου ειναι πως οι ανταπτορες δεν χωρανε και οι 2 στα rca του μικτη επειδη ειναι χοντροι.

ειδα κατι καλωδια που πανε απο rca σε xlr σε φαση 1 μετρο καλωδιο , θα με εξυπηρετουσε πολυ πιστευω , και απο εκει το καλωδιο το xlr το 9μετρο στα ηχεια.

μπερδευτηκα λιγο με τις συνδεσεις ,
αυτο εδω το καλωδιο ειναι οκ;
http://www.djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=15602&LANG=GR
θα το βαλω στο μικτη το rca και μετα το xlr στο 9μετρο xlr και επειτα στα ηχεια,
για πες!

το απογευμα θα εχω φωτογραφιες!
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Ποια η γνωμη σας για το ηχειο behringer b1520 pro και ποιον ενισχυτη

Eλα καλημερα...τα καλωδια που εχεις ειναι μια χαρα...μονο που για να πας απο την κονσολα στο ηχειο θα βγαλεις κανονικα οπως ειπες....

"θα το βαλω στο μικτη το rca και μετα το xlr στο 9μετρο xlr και επειτα στα ηχεια"

Μονο που στο ηχειο θα βαλεις Xlr αρσενικο...
θα το βαλεις οχι εκει που λεει Link output απο πανω ακριβως καταλαβες;;

Ολη την συνδεσμολογια κανονικα οπως την ειπες μονο που οταν θα φτανουν τα καλωδια στα ηχεια θα ειναι Xlr αρσενικο...

Καλο ειναι και το σετακι που μου εδειξες μονο που θελεις τα XLR αρσενικα οχι θυληκα...εκει που λεει link output ειναι για να τραβηξεις γραμη να συνδεσεις κι αλλο ηχειο....

Εσυ στο Input θα το βαλεις...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.957
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top