Ποια η διαφορά στ' αυτιά μαs;

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.898
Reaction score
28.661
Καλησπέρα .
Μιά ερώτηση .

Ποιά είναι ή διαφορά ,
ή ,
που είναι ή διαφορά ,
στα αυτιά μαs και στην αίσθηση που μαs αφήνει ό ήχοs από τα ηχεία μαs ,
A - Ενόs λαμπάτου ενισχυτή 30 βατ σε τάξη Α ,
και
Β - Ενόs τραντζιστοράτου ενισχυτή 30 βατ σε τάξη Α .

- Υπάρχει διαφορά , στό άκουσμα γιά εσένα αυτών των δύο ενισχυτών ?
Και ποιόν θα διάλεγεs και γιατί ?

Ευχαριστώ .
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- προσωπικά εάν η οδήγηση ήταν επαρκής για τον χώρο - ηχεία . . . θα διάλεγα βάσει ακρόασης , εξ άλλου ακόμα και 2 ενισχυτές τρανζιστοράτοι τάξης Α μπορεί να ηχούν διαφορετικά , πχ nelson pass & accuphase
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.445
εάν η οδήγηση ήταν επαρκής
Είναι δυνατόν να είναι επαρκής η οδήγηση με 30 watt?
Ίσως με κάποιο υψηλής ευαισθησίας και "εύκολο" ηχείο.

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ομως όχι.
 
  • Like
Reactions: GKZ

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Είναι δυνατόν να είναι επαρκής η οδήγηση με 30 watt?
Ίσως με κάποιο υψηλής ευαισθησίας και "εύκολο" ηχείο.

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ομως όχι.
Όπως τα KLIPSCH.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Υπάρχουν τόσες πολλές εφαρμογές που είναι αδύνατο να απαντηθεί σωστά μια τέτοια ερώτηση..
Ποιο εύκολο θα ήταν αν βάζαμε απέναντι 2 ενισχυτικά από κάθε υλοποίηση..
Εγώ είμαι οπαδός των πολλών βατ αλλά όντως εχω ακούσει όμορφα κ απο 30αρηδες ..μεν κ δε..
Εξάλλου και οι δύο σχολές έχουν τα συν και τα πλην..
Αν επέλεγα? Τάξη α..
Γιατί? Γιατί στην κατηγορία τιμών των 30 βατ σε λάμπα είναι περισσότερα τα πλην..
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
1) H Τάξη Α από μόνη της, δηλαδή χωρίς αναφορά στην ποιότητα κατασκευής και υλικών δεν διασφαλίζει τίποτα.
2) υπάρχουν τρανζιστοράτοι που ακούγονται σαν λάμπες &
3) λάμπες που ακούγονται σαν τρανζιστοράτοι
και για να τα περιεπλέξω ακόμα (δηλαδή οχι εγώ αλλά η πραγματικότητα) υπαρχουν και τρανζιστορατοι γερμανιου που ακούγονται καλύτερα απο λάμπες
Δεν υπάρχουν συνταγές ούτε μαγικές λύσεις (ταξεις, λαμπες και τρανζιστορ). Υπάρχει το ταίριασμα ενισχυτή-ηχείων και πηγής και η αλληλεπιδραση με τον χώρο που βρίσκονται και τα αυτιά σου
&
για να τα περιεπλεξω ακόμα περισσότερο το πως ακούμε με τα αυτιά μας είναι υποκειμενικό:
αν παράδειγμα εχεις συνηθίσει σε ενα σύστημα με στρογγυλό ηχο χωρίς δυναμικά, και ακούσεις ενα "flat" ουδέτερο σύστημα θα σου φανεί ως και κουραστικό
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.898
Reaction score
28.661
TheoS
Όλα είναι θέμα ταιριάσματοs γιά σένα και συμφωνώ μαζί σου .
ο.κ. !
Καί δεν υπάρχουν συνταγές ούτε μαγικές λύσεις !
Ωραία . Αs πούμε ότι και οί δυό είναι με την καλύτερη ποιότητα κατασκευής και υλικών .
( τα ίδια ηχεία , ιδιο Dac , ιδιο cd , ιδια καλώδια , όλα ιδια )
Ξέρω πωs έχουν περάσει από τα χέρια σου 100 λαμπάτοι και 100 τραντζιστοράτοι . ( λεμε τώρα )
Τελικά τί θα κράταγεs ?
Τον λαμπάτο ή τον τραντζιστοράτο στα 30 καλά watt ?
Ποιά είναι ή διαφορά τουs ,
ή ,
που είναι ή διαφορά τουs στη ταξη Α ?


-
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
TheoS
Όλα είναι θέμα ταιριάσματοs γιά σένα και συμφωνώ μαζί σου .
ο.κ. !
Καί δεν υπάρχουν συνταγές ούτε μαγικές λύσεις !
Ωραία . Αs πούμε ότι και οί δυό είναι με την καλύτερη ποιότητα κατασκευής και υλικών .
( τα ίδια ηχεία , ιδιο Dac , ιδιο cd , ιδια καλώδια , όλα ιδια )
Ξέρω πωs έχουν περάσει από τα χέρια σου 100 λαμπάτοι και 100 τραντζιστοράτοι . ( λεμε τώρα )
Τελικά τί θα κράταγεs ?
Τον λαμπάτο ή τον τραντζιστοράτο στα 30 καλά watt ?
Ποιά είναι ή διαφορά τουs ,
ή ,
που είναι ή διαφορά τουs στη ταξη Α ?


-
μα είναι πολύ απλή η απάντηση που ζητάς ! θα κράταγα αυτόν που ακούγεται καλύτερα στο σύστημα μου, τελεία
 



Μηνύματα
394
Reaction score
203
μα είναι πολύ απλή η απάντηση που ζητάς ! θα κράταγα αυτόν που ακούγεται καλύτερα στο σύστημα μου, τελεία
Τον τρανζιστορατο που μεταπηδα σε ΑΒ μετά τα 30 και φτάνει τελικά τα 130
Σωστοί κοι οι δύο. Γι΄αυτό και κατέληξα σε transistor Pass
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Επειδή πάντα υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί και ταιριάσματα η απάντηση είναι πάντα σχετική . Σε δεδομένα πάντως δύο συστήματα άποψη έχεις αν τα ακούσεις για να αποφασίσεις . Ούτως ή άλλως το κάθε μηχάνημα είναι ξεχωριστό ( κάνει τα δικά του …. Τα περί ουδετερότητας στον ήχο ….. αχρωμάτιστα …… κ.λ. στη πράξη άλλα δείχνουν ) . Το κυριότερο πάντως είναι τι μπορεί να ακούσεις ( ακριβέστερα τι νομίζεις ότι ακούς …. και λόγω κατάστασης αυτιών και λόγω άλλων παραγόντων …………. που μελετά η ψυχιατρική ) οπότε καταλήγεις στο άκουσμα για να είσαι ευτυχισμένος εσύ βασικά και όχι οι άλλοι . Εγώ για δικούς μου λόγους πάντως θα προτιμούσα σε σωστό σύστημα το λαμπάτο μηχάνημα ( και όχι με Klipsch – επειδή είναι ευαίσθητα δεν είναι και μονόδρομος ) . Σου θυμίζω ότι έχεις βάλει συγκεκριμένο όριο ισχύος ( 30w τάξη Α ) και επομένως αν σε τάξη ΑΒ πάει όπου πάει …… είναι αδιάφορο ( πάντως και τα λαμπάτα αλλάζουν τάξη δεν είναι και τίποτα συγκλονιστικό ….. μάλλον δεδομένο πλέον ) . Καλά ακούσματα !!!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- τελικά θα διάλεγα λαμπάτο ( κατόπιν ακρόασης φυσικά ) , για την εξής σημαντική ευελιξία : . . .

- και μόνον προενισχύτριες λάμπες να αλλάξεις ''τιουνάρεις'' τον ήχο βάσει εκάστοτε αναγκών , έτσι με τρία πχ ζευγάρια διαφορετικής ηχητικής σχολής ( για να έχει νόημα ) , όπως sylvania , mulard & telefunken , θα ''έπαιζα'' βάσει προγράμματος , διάθεσης κλπ . Αλλά θα έκανα και A to B tests για γνώση και διασκέδαση
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
και μόνον προενισχύτριες λάμπες να αλλάξεις ''τιουνάρεις'' τον ήχο βάσει εκάστοτε αναγκών , έτσι με τρία πχ ζευγάρια διαφορετικής ηχητικής σχολής ( για να έχει νόημα ) , όπως sylvania , mulard & telefunken , θα ''έπαιζα'' βάσει προγράμματος , διάθεσης κλπ . Αλλά θα έκανα και A to B tests για γνώση και διασκέδαση
Σας βγάζω το καπέλο !!!!! ( ένας από τους λόγους επιλογής και για μένα .... )
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
TheoS
Όλα είναι θέμα ταιριάσματοs γιά σένα και συμφωνώ μαζί σου .
ο.κ. !
Καί δεν υπάρχουν συνταγές ούτε μαγικές λύσεις !
Ωραία . Αs πούμε ότι και οί δυό είναι με την καλύτερη ποιότητα κατασκευής και υλικών .
( τα ίδια ηχεία , ιδιο Dac , ιδιο cd , ιδια καλώδια , όλα ιδια )
Ξέρω πωs έχουν περάσει από τα χέρια σου 100 λαμπάτοι και 100 τραντζιστοράτοι . ( λεμε τώρα )
Τελικά τί θα κράταγεs ?
Τον λαμπάτο ή τον τραντζιστοράτο στα 30 καλά watt ?
Ποιά είναι ή διαφορά τουs ,
ή ,
που είναι ή διαφορά τουs στη ταξη Α ?


-
-
Θα κραταγες αυτον που στα αυτια σου ακουγετε καλυτερα κατι που μπορει να αρεσει σε σενα δεν παει να πει οτι αρεσει και σε καποιον αλλον και το αντιστροφο!

Παιδευεσαι τσαμπα εμπιστευσου τα αυτια σου και αν κατι δεν σου αρεσει ξεκινα να πειραματιζεσαι με τον χωρο σου δυστηχως δεν φταινε παντα τα μηχανηματα για ενα οχι τοσο καλο ηχητικο αποτελεσμα!
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Αρα χωρις βιασυνες μαζευε χρημα και κανε το deal οταν θα ερθει η ωρα
μην ξεχνας οτι ενα καλο συστατικο του "αθληματος" ειναι η υπομονη!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.064
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top