Ποια μάρκα ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως;

Μηνύματα
339
Reaction score
0
προσωπικά στο αυτοκίνητο επειδή ειναι παλιό και αργό (vw polo 1.0lt) δεν πολυ-ψαχνω
τί λαστιχα θα βαλω και κοιταζω απλά να ειναι καποια φθηνη και ελαφρως γνωστη μαρκα αφου δεν εχω ιδιαιτερες απαιτήσεις...

στην τελευταια αλλαγη έβαλα Vredestein (Ολλανδικα νομιζω) και ειδικα στην βροχη ειναι μια χαρα...

στην μοτοσυκλέτα τωρα (TDM 900) εβαλα τα Michelin Pilot Road 2
και με εχουν ικανοποιησει 100% (μολις ζεσταθουν, γιατί αλλιως γλυστρανε).

Μαλλον προς τα εκει θα κοιταξω παλι στην επομενη αντικατασταση...
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Bridgestone (προφέρεται μπρίτζστοουν) και Michelin. Και Continental επειδή έχω φίλο μηχανικό που δουλεύει για αυτούς στην Γερμανία και μαθαίνω.
 


Μηνύματα
629
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

Εχω δοκιμασει πολλα λαστιχα,και απλα και επιδωσεων...τα conti 3 ειναι πολυ καλα και ta brigestone 050 οπως και τα pilot...Πολυ καλα αλλα και πολυ ακριβα,καλο λαστιχο επιδωσεων για αμαξι ειναι τα Avon τα οποιο εχουνε και καλη τιμη...Εκει εχω μεινει..Και για καλα χειμερινα τα Nokian ειναι κορυφαια σε παγο και βροχη
 

Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
παραδοσιακά έβαζα bridgestone που τα θεωρώ κορυφαία ,ειδικά στο βρεγμένο δρόμο..! ενδεικτικά δε θα ξεχάσω τα απίθανα Β530 στο πρώτο μου αυτοκίνητο αλλά και τα S02,RE720,040,050..!!
..μέχρι που έβαλα στο s3 τα pirelli pzero rosso ..και τα είδα όλα..!!! από τότε τα έβαλα άλλη μια φορά και από Σεπτέμβρη που θα πάω για αλλαγή, απλά θα τα ξαναβάλω..:)
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Τα Pirelli PZero Rosso τα είχα και στο M Coupe. Βεντούζα λάστιχο αλλά αρκετά μαλακό. Θέλει συχνά αλλαγή.
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
To Ρεγκουνάμαξο "πατάει" σε Goodyear Eagle F1. Και στις 16" που ήμουν πριν και στις 17, τώρα, δεν το αλλάζω αυτό το λάστιχο. Ίσως μονο για το Conti SportContact2 αλλά όχι το 3!
 



Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

continental...

Τα τελευταία 5 χρόνια σε δύο αμάξια (ford mondeo και nissan almera) αποδείχθηκαν "παλικάρια". Το μόνο "παράπτωμα" είναι ότι αυτά του mondeo φαγλωθηκαν πολύ γρήγορα...
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

continental...

Τα τελευταία 5 χρόνια σε δύο αμάξια (ford mondeo και nissan almera) αποδείχθηκαν "παλικάρια". Το μόνο "παράπτωμα" είναι ότι αυτά του mondeo φαγλωθηκαν πολύ γρήγορα...
Μόνα τους φαγώθηκαν ή ο Κύριος Μπλάτσιος το πήγαινε το μονδέο ωσάν τον Μιχαλάκη τον Σουμάχερ; :142:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

Μόνα τους φαγώθηκαν ή ο Κύριος Μπλάτσιος το πήγαινε το μονδέο ωσάν τον Μιχαλάκη τον Σουμάχερ; :142:
Θα σε γελάσω. άντως σε πίστα δεν το έβαλα ακόμη, καρόδρομους τους αποφεύγω, αλλά αυτά τρώγονται. Οπότε λέω να δοκιμάσω κάτι με πιο σκληρή γόμα...
 


Μηνύματα
629
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

Ποια η γνώμη σας για τα Avon;

Έχει φορέσει κανείς;

Πολυ καλο λαστιχο για τα χρηματα του..Βασικα απο το pilot που στοιχιζε σχεδον τα διπλα εχανε μονο λιγο σε βρεγμενο


Φυσιολογικο δεν ειναι το Mondeo στριβει οπως ερχεται..Ενω ττο αλμερα σκεφτεσαι:119:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

προσωπικά στο αυτοκίνητο επειδή ειναι παλιό και αργό (vw polo 1.0lt) δεν πολυ-ψαχνω
τί λαστιχα θα βαλω και κοιταζω απλά να ειναι καποια φθηνη και ελαφρως γνωστη μαρκα αφου δεν εχω ιδιαιτερες απαιτήσεις...

στην τελευταια αλλαγη έβαλα Vredestein (Ολλανδικα νομιζω) και ειδικα στην βροχη ειναι μια χαρα...

στην μοτοσυκλέτα τωρα (TDM 900) εβαλα τα Michelin Pilot Road 2
και με εχουν ικανοποιησει 100% (μολις ζεσταθουν, γιατί αλλιως γλυστρανε).

Μαλλον προς τα εκει θα κοιταξω παλι στην επομενη αντικατασταση...

Τόσο στο αυτοκίνητο όσο και στη μοτοσικλέτα επιλέγω (με κλειστά μάτια) Bridgestone.

Στο αυτοκίνητο γιατί έχουν την κατάλληλη δομή στο σκελετό τους για να αντέχουν τους βομβαρδισμένους δρόμους της Ελλάδας και την κατάλληλη σχεδίαση στο πέλμα για να έχουμε μειωμένη υδρολίσθηση (ιδιαίτερα χρήσιμο αφού στις βροχές εμφανίζονται πολλά σημεία με λιμνάζοντα νερά).
Αυτά ως προς το θέμα της χρηστικότητας και bonus τις πολύ λογικές τιμές της τετράδας σε σχέση με τους ανταγωνιστές τους.

Αν περάσω στο θέμα απόδοσης, τα περισσότερα (αν όχι όλα) έχουν τη νοοτροπία του πολύ προοδευτικού γλυστρήματος στο όριο (και πάνω από αυτό). Το λάστιχο δεν γλυστράει στο όριο μια και έξω, αλλά ξεκινά ένα γλυκό γλύστρημα ένα κλικ κάτω από το όριο αλλά με τέτοια χαρακτηριστικά που είναι και ασφαλές (υπάρχει αρκετός χρόνος αντίδρασης) αλλά ταυτόχρονα και διασκεδαστικό.
Μπορείς πχ με κατάλληλη τοποθέτηση του αυτοκινήτου να παίξεις με ελαφρά υπερστροφικό χαρακτήρα χωρίς να μπαίνει στα χωράφια της επικίνδυνης οδήγησης.


Στα ελαστικά μοτοσικλετών επιμένω στην Bridgestone για 3 λόγους:
#1: απίστευτη σταθερότητα και πληροφόρηση από το μπροστινό
#2: Διπλές και τριπλές (πλέον) γόμες (κράτημα και αντοχή)
#3: λογικές τιμές


Στο Polo τι διαστάσεις ελαστικών υπάρχουν??
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι 185/60R14 (αν έχεις την έκδοση με καπάκια στους τροχούς) ή 155/70R13 (στην απλή έκδοση)
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Απάντηση: Re: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

Goodyear Eagle F1.
Δεν εχω ξαναβαλει πιο καλο λαστιχο.Βεντουζα σε στεγνο,αλλα και σε βρεγμενο δρομο
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Ποιά Μάρκα Ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως?

Παιδάκιααααααα :107:
Goodyear F1, Potenza 050, Rosso κλπ δεν βγαίνουν στις διαστάσεις του Πάνου (themata) ούτε βεβαίως στους δείκτες ταχύτητας!!!
 



Μηνύματα
369
Reaction score
0
Μπρίτζεστον είναι το σωστό! Ρώτα και κανένα λαστιχά! :142:

Ναι, οι λαστιχάδες μόνο το λένε έτσι...Πόσα χρόνια το λέγανε στις μεταδόσεις του Alpha στη Formula1 δεν θυμάμαι:142:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.500
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top