Ποια τηλεόραση OLED στις 77 ίντσες?

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Ακομη δεν εχω αποφασισει τελικα αν η νεα μου TV θα ειναι 85 mini led σε χαμηλη τιμη ή 77 oled παρολαυτα ανοιγω το θεμα ωστε να κατατεθουν καποιες αποψεις και προτασεις για τις oled
Σε Premium επιπεδο εχουμε για το 2024 LG G4 , Samsung s95d ,Sony A95L
Ενα σκαλοπατι πιο κατω υπαρχουν οι LG C4 , Samsung s90d , Sony A80L
Αξιζουν τα παραπανω χρηματα οι premium OLED?
Σε πολλα συγκριτικα βλεπω οτι καλιμπραρισμενες εχουν ασημαντες διαφορες μεταξυ τους
Οι premium oled υπερεχουν σε φωτεινοτητα μεν αλλα επι το πλειστον στο 5- 10% window size του τοπιου Οταν οι απαιτησεις σε φωτεινοτητα πρεπει να καλυφθουν ανω του 25% σε μια εικονα ολες ειναι σχεδον στο ιδιο επιπεδο
Εχω ελεγχομενο φως στο σαλονι και η αποσταση ειναι 3-3,50 μετρα . Στα 3 μετρα ειμαι σε γωνια και αυτη τη στιγμη δεν μου αρεσει ιδιαιτερα γιατι χανει η εικονα λογω της led που εχω Με αγορα OLED δεν θα υπαρχει αυτο το θεμα .
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Ψάχνομαι και εγώ για τηλεόραση πάνω κάτω ίδια μεγέθη με ίδια απόσταση. Είδα πολλές ,έκανα συγκρίσεις. Αποφάσισα σε πρώτη φάση ότι στα 3μ και κάτι χρειάζομαι τουλάχιστον 85".
Σε δεύτερη φάση αποφάσισα ότι για full array led δεν αξίζει να δώσω πάνω από 2000€. Οι 83" oled στα 5000 που τρέχουν τώρα (c3) θεωρώ ότι είναι ψηλά. Πριν ένα μήνα έτρεχε προσφορά 50% , έπαιρνες G3 με 3Κ και C3 με 2700.
Εάν δεν υπάρξουν παρόμοιες προσφορές στο άμεσο μέλλον θα περιμένω υπομονετικά μέχρι να πέσουν οι 85 Sony mini led ,πχ X95K στα 2500 ευρω. Έρχεται euro και ολυμπιακοί αγώνες το καλοκαίρι , θα γίνουν καλές προσφορές.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Ωραιο νημα! Η επομενη μου Tv θα ειναι 77 oled μαλλον C4 :)
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
948
Reaction score
978
Αν η τηλεόραση δεν έχει Dolby Vision, Dolby Atmos, ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΗΝ ! Δε θα βλέπετε καν αυτά τα σύμβολα σε Netflix, Disney+, Amazon. Οπότε κόβεται Samsung! Καλό το μέγεθος, αλλά όταν δείτε συσκότιση σε OLED δεν υπάρχει επιστροφή! Απλά δείτε σκοτεινές σκηνές απο πχ Harry Potter και θα δείτε τη χαωδη διαφορά! Εκεί οι 77 ίντσες θα σας φανούν 100. Αν θα παίζετε τηλεόραση ή με φως, πάρτε ότι άλλο θέλετε, έτσι και αλλιώς δε θα απολαύσετε το contrast.
Γνώμη μου, οι Sony είναι καλύτερες σε όλα! Ιδίως αν θα βάλετε PS5 !!
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Ψάχνομαι και εγώ για τηλεόραση πάνω κάτω ίδια μεγέθη με ίδια απόσταση. Είδα πολλές ,έκανα συγκρίσεις. Αποφάσισα σε πρώτη φάση ότι στα 3μ και κάτι χρειάζομαι τουλάχιστον 85".
Σε δεύτερη φάση αποφάσισα ότι για full array led δεν αξίζει να δώσω πάνω από 2000€. Οι 83" oled στα 5000 που τρέχουν τώρα (c3) θεωρώ ότι είναι ψηλά. Πριν ένα μήνα έτρεχε προσφορά 50% , έπαιρνες G3 με 3Κ και C3 με 2700.
Εάν δεν υπάρξουν παρόμοιες προσφορές στο άμεσο μέλλον θα περιμένω υπομονετικά μέχρι να πέσουν οι 85 Sony mini led ,πχ X95K στα 2500 ευρω. Έρχεται euro και ολυμπιακοί αγώνες το καλοκαίρι , θα γίνουν καλές προσφορές.
Αυτη την στιγμη η Sony x95k στις 85 εχει μια απο τις χαμηλοτερες τιμες σε ευρωπαικο επιπεδο . Καποιος που ψαχνει κατι αναλογο νομιζω δεν θα σκεφτει τα 500€ που εχει μικρες πιθανοτητες να φτασει στα 2500€
Η φετινη Sony x95L ως η καλυτερη mini led της αγορας δεν μπορει να ανταγωνιστει μια καλη oled
Εινα πολυ κοντα ομως , στις 3000€ θα εινα πειρασμος .
Προσωπικα θα προτιμησω μια καλη ευκαιρια σε oled και ας ειναι πιο μικρη
Το ποια θα ειναι το ψαχνω
Ωραιο νημα! Η επομενη μου Tv θα ειναι 77 oled μαλλον C4 :)
Η Samsung s90c ειχε πιο ανταγωνιστικη τιμη απο την c3 λογικα και φετος το ιδιο θα παραμεινει ομως οι φετινες Samsung s90d θα ειναι panel lottary μεταξυ qd oled και wrgb Μπαχαλο !
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Ποια η γνωμη σας για την νεα Samsung s95d με την matte οθονη ?
Ειχα παλιοτερα μια samsung led και εκανε πολλη καλη δουλεια στην απορροφηση των ανακλασεων
Οταν την αλλαξα με τη Sony καταλαβα τη διαφορα . Παρολο που υπαρχει ελεγχομενος φωτισμος στο σαλονι μου ακομη και καποιο χαμηλο φως θα φανει σε σκοτεινες σκηνες ενω πιστευω στο ματ φινιρισμα δεν θα υπαρχει καθολου
Βεβαια δεν ξερω αν επηρεαζει τη ποιοτητα εκονας Οι you tubers λενε δεν υπαρχει διαφορα ..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top