Ποια set up τα τελευταια 15 χρονια σας καθηλωσαν στην ελληνικη εκθεση?

Z

Zdimis

Guest
Κ εκει που περπατας στους στενους διαδρομους μετα απο καποιες ακροασεις απο συστηματα που δεν σου κανουν κλικ και σκεφτεσαι οτι με οτι εχεις φτιαξει ακους καλυτερα μπαινεις και σε καποια δωματια κ Λε΄ς "πω τι παιζεται εδω ,τι ηχος ειναι αυτος -πως γ@μει ετσι κλπ πεσοσαγονιες.

Δωστε 3 top που σας εχουν μεινει περισσότερο και θα θελατε να εχετε,ετσι για ...κουβεντα απωθημενων συνταρακτικών ακουσματων σετ απ.

1.acapella----eistein -------KR
2.lamn ---horning
3.ATC 40 με ελληνικο σετ προ τελ ενισχυτη ταξη Α ονομα δεν ....συγκρατησα αλλα atc ετσι δεν ξανακουσα(atc οπου ακουσα καλα ταισμενο σαγονι επεσε απλα τελευταια με αυτο το ακουσμα ...εφυγα)
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
1. Grimm (όποτε τα άκουσα με συγκλόνιζαν και σε παντός είδους πρόγραμμα)
2. PMC τα μεγάλα μόνιτορ με Bryston
3. Sonus Faber με YBA (αλλά τότε είχα λιγότερη πείρα, αμφιβάλλω αν θα ένιωθα το ίδιο τώρα)

Και bonus τα ενεργά ATC 50άρια που είχε φέρει ο κύριος Θέμης πέρσυ... Αλλά έχω συνηθίσει το χρώμα των ATC, οπότε όχι τόσο έντονο συναίσθημα.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Έχω ακούσει πολλά σετ σε εκθέσεις.

Μόνο 2 μπορώ ν ανασύρω απ την μνήμη μου ως breathtaking.

1.ΑvantGuarde Trio ηχεία .Δεν θυμάμαι ενισχυτικά.Νομίζω 2005 στο Ιntercontinental.

2.Genesis 350 με Mark Levinson 33h, στο Hilton to 98.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
TAD Reference One (με κατι AMR) το 2010.
Adam Tensor Beta το 2008(?)
 



Μηνύματα
683
Reaction score
296
3.ATC 40 με ελληνικο σετ προ τελ ενισχυτη ταξη Α ονομα δεν ....συγκρατησα αλλα atc ετσι δεν ξανακουσα(atc οπου ακουσα καλα ταισμενο σαγονι επεσε απλα τελευταια με αυτο το ακουσμα ...εφυγα)
Λογικά θα είναι δύσκολο να ταιριάξει κάποιος ATC με τάξη Α λόγω της χαμηλής ευαισθησίας των ηχείων.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- όταν αντιπροσωπεύονταν ( concert hall Ασκληπιού ) τα ενισχυτικά octave ζευγαρωμένα με τα ηχεία της marten

- κάθε φορά που ακούω κάποιο set-up με vandersteen

- πέρσι με τα μικρά magnepan + rega

- αλλά την μεγάλη ''σφαλιάρα'' την έφαγα κάπου αρχές του 2.000 , όταν μετά από διάφορα αστρονομικού βεληνεκούς ( κοστολογικά ) συστήματα , προσγειώθηκα σ΄ένα full creek + epos εισαγωγικό ( κοστολογικά πάντα ) σύστημα της τάξης του 600-700eu/τεμάχιο . . . και άκουσα μουσική











. . . αλλά ας μήν ξεχνάμε και την διαφοροποίηση των εκάστοτε χώρων όπου αυτά παρουσιάζονται ( μεσαία - γωνιακά - μικρά - μεγάλα - λιγότερο ή περισσότερο ακουστικώς φροντισμένα δωμάτια . . . κλπ ) αλλά και το πλήθος των ατόμων
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Προσωπικά, δεν θα ξεχάσω την εμπειρία στην έκθεση Ήχου το 2013 σε αυτό το περίπτερο!
Οτιδήποτε άλλο, υποφέρεται, και ίσως να μην με κάνει να το αποζητώ!
Θυμάμαι , ότι υπήρχε στο πλατό ένας δίσκος με βασικό όργανο το πιάνο. Τέτοια εμπειρία ως προς την αληθοφάνεια δεν την έχω ξανά ζήσει ποτέ, και γνωρίζω αυτό το όργανο σε βάθος, από το 1983 μέχρι σήμερα, τουλάχιστον 3, 4 φορές την εβδομάδα το αυτί εξασκείται αρκούντως.

https://parttimeaudiophile.com/2013/10/14/athens-2013-brodmann-absoluta-hanss-ikeda/
 
Last edited:


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Focal Grande Utopia....δεν θυμάμαι με τι ενισχυτή και τα Adam Tensor Delta active. Πάντως από τις μέχρι τωρα απαντήσεις παρατηρώ ότι ο καθένας καθηλώνεται και από κάτι διαφορετικό! Που σημαίνει ότι δεν κατέχει κανένας κατασκευαστής την πρωτοκαθεδρία του ήχου!!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
Καλά, θυμάστε τι ακούσατε τα τελευταία 15 χρόνια!
- ηχητικά ίσως όχι , αλλά θυμόμαστε την εντύπωση που μας έκαναν έτσι ώστε να τα ξεχωρίσουμε από τ΄άλλα
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.260
αν κ εχω ακουσει πολλα, σε διαφορες εκθεσεις, και επειδη η μνημη μας παντα μας απατα , λειτουργει περισσοτερο βαση εντυπωσιασμου παρα εμπειριων, αλλα θα γραψω κι εγω οτι θυμαμαι, οσο θυμαμαι...

Tα Klipschorn με Accuphase μ αρεζαν πολυ παλιοτερα
Τα Tune Audio τα μεγαλα, παντα οποτε κι αν τ ακουγα
Horning με Lamm
Sonus Faber , κατι μικροτερα βασης , μ εναν προσιτο ενισχυτη μ ειχαν κανει τρομερη εντυπωση.
Αcapella
Avantgarde Uno-Duo
Tα "δικα μου" Αudio Solutions και το μεγαλυτερο μοντελο Vantage
YG Acoustics , πολυ μεγαλος ηχος απο μικρο σχετικα σε μεγεθος ηχειο.
Καποιοι μικροι Jolida λαμπατοι
 
Last edited:

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Last edited:




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Δυστυχώς, αν το ψάξουμε, για να έχομε ένα πραγματικά αληθοφανές και αξιόπιστο σύστημα, πρέπει να πληρώσουμε αδρά.
Και εδώ ισχύει το ...... ότι πληρώνεις, παίρνεις!

Ναι μου αρέσουν όλα αυτά που αναφέρουμε, όμως τα δεκαχίλιαρα είναι απαραίτητα, για την προμήθειά τους. Έτσι τα απολαμβάνουμε μόνο στις εκθέσεις. Δεν πειράζει, μία φορά τον χρόνο, απολαμβάνουμε και εμείς. Κάτι είναι και αυτό! Κατά τα άλλα.... συμβιβαζόμαστε!

(Αναφέρομαι στον γενικό κανόνα και όχι φυσικά σε κάποιους φίλους που έχουν την δυνατότητα να αποκτήσουν μηχανήματα τέτοιου κόστους).
 
Last edited:

Z

Zdimis

Guest
για οσους δεν εχουν τα δεκαχιλιαρα (εχω να δω 10000 στην κατοχη μου ισα με δέκα χχρόνια)μεταχειρισμένα.....απο κοντα ,για να γλυωσουμε κοστη πολυδρομων κ ακριβων καλων βαττ και ....απο νιρβανες εως αυταπάτες. :)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top