Ποια soundbar προτεινετε?

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Το budget ειναι περι τα 1000 ευρω.... με ενα μικρο περιθωριο προς τα πανω εαν αξιζει κατι. Εχω δει σαν προτασεις την Sonos arc, την JBL Bar 9.1 , την Samsung Q90R κλπ κλπ. Τι παιρνω ωστε να εχω καλο ηχο σε ενταση μιας και ο χωρος ειναι μεγαλος (>45τμ) και να εχει καλη επιδοση και στη μουσικη? Η να ξεχασω το atmos μεσω μπαρας και να παρω ενα ζευγαρι δυνατα ενεργα για την τηλεοραση (πχ KRK 10 3G4 η ακομα καλυτερα το Adam A77X που εχω βαλει στο ματι...)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν θες να ρίξεις το βάρος σε ταινίες, χρειάζεσαι surrounds οποτε JBL.

Ta KRK/Adam είναι επισης καλές επιλογές, ολιγοκάναλες :biggrin:, αλλά μπορεις στο μέλλον να παρεις και άλλα κομμάτια να φτιάξεις πεντακάναλο ή και παραπάνω.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Το budget ειναι περι τα 1000 ευρω.... με ενα μικρο περιθωριο προς τα πανω εαν αξιζει κατι. Εχω δει σαν προτασεις την Sonos arc, την JBL Bar 9.1 , την Samsung Q90R κλπ κλπ. Τι παιρνω ωστε να εχω καλο ηχο σε ενταση μιας και ο χωρος ειναι μεγαλος (>45τμ) και να εχει καλη επιδοση και στη μουσικη? Η να ξεχασω το atmos μεσω μπαρας και να παρω ενα ζευγαρι δυνατα ενεργα για την τηλεοραση (πχ KRK 10 3G4 η ακομα καλυτερα το Adam A77X που εχω βαλει στο ματι...)
Εχω εδώ και 7 περίπου μήνες την ηχομπάρα JBL Bar 3.1 συνδεδεμένη σε τηλεόραση LG 49in 4K. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση και τον ήχο της, όσον αφορά το τηλεοπτικό πρόγραμμα και τις ταινίες.

Την δοκίμασα και με αρχεία μουσικής, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχει την ίδια καλή απόδοση και στην μουσική (πιστεύω ότι αυτός δεν ειναι ο κύριος τροπος χρήσης μιας ηχομπάρας).
Αυτό που παρατήρησα είναι μία έλλειψη ("τρύπα") στην περιοχή άνω μπάσα προς κάτω μεσαία. Η εξήγηση που δίνω είναι ότι υπάρχει διαφορά μεγέθους των ηχείων, από το 10" sub στα μικρά μεγάφωνα (2.25") της ηχομπάρας.
 


Μηνύματα
62
Reaction score
78
Μήπως θέλει ισοστάθμιση?
Η ηχομπάρα JBL Bar 3.1 δεν διαθέτει ισοσταθμιστή. Στις ρυθμισεις έχει το SOUND MODE το οποίο έχει τις εξης ρυθμίσεις: STANDARD, MOVIE, MUSIC, VOICE & SPORT.

Για το τηλεοπτικό πρόγραμμα και τις ταινίες το ρυθμίζω μεταξύ STANDARD ή MOVIE.

Για μουσική βάζοντας το στο MUSIC και παιζοντας με την ρυθμιση BASS (+ / -) η απόδοση κάπως είναι καλή (εξαρτάται και από το συγκεκριμένο αρχείο μουσικής), και η έλλειψη ("τρύπα") στην περιοχή άνω μπάσα προς κάτω μεσαία κάπως καλύπτεται. Εννοείται ότι δεν αντέχει σε καμμια σύγκριση με κάποιο έστω μετριο στερεο συστημα.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
JBL = Samsung οπότε όποια είναι φθηνότερη στο ίδιο μοντέλο.
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Και εδώ η απόκριση για την klipsch cinema 600

Klipsch cinema 600.jpg




Και μεις ψάχνουμε να κάνουμε διορθώσεις για να ισιώσει η καμπύλη.
Εδώ παίρνεις έτοιμο τιουναρισμένο προϊόν από εταιρεία ηχείων με τέτοια απόκριση.
Τι να λέμε τώρα!
 

Μηνύματα
388
Reaction score
107
ποια η γνωμη σας παιδια για την
Sony HT-ZF9, γυρω στα 500 ευρώ,
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
ποια η γνωμη σας παιδια για την
Sony HT-ZF9, γυρω στα 500 ευρώ,
Καλή. Την έχω και παίζει άψογα. Αν δε, έχεις και tv sony ακόμα καλύτερα. Μάλιστα ανακοινώθηκαν και να νέα πίσω ηχεία που μπορούν να συνδεθούν με την κυρίως ηχόμπαρα τα οποία βέβαια θα είναι από Σεπτέμβριο διαθέσιμα . Με το verical engine ο ήχος atmos απογειώνεται. Ένας χώρος περίπου στα 25 τετραγωνικά γεμίζει άψογα.
 


Μηνύματα
892
Reaction score
81
Η jbl είχε καλύτερο μπάσο λόγο μεγαλυτέρου sub αλλά δεν μου φάνηκε η διαφορά και πολύ στον χώρο μου. Με την sony λόγω του vertical engine έχεις την αίσθηση του ύψους (atmos) . Επίσης έχει καλύτερη και καθαρότερη απόδοση στους διαλόγους. Επίσης μπορεί άνετα να παίξει και χωρίς τα πίσω ηχεία (τα οποία στην sony είναι προεραιτικά και extra) διότι με το vertical engine σου δίνει και την αίσθηση του βάθους. Βέβαια παίρνοντας και τα πίσω ηχεία μεταμορφώνεται σε πλήρες σύστημα home cinema. Επίσης αν βάλεις επάνω στην hdmi 1 & hdmi 2, bluray & media player περνάει και το HDR & DOLBY VISION. Τελευταίο άφησα το ΘΈΜΑ των συνδέσεων μέσω earc & bravia syncro για τους κατόχους με tv SONY. Συνδέεται απροβλημάτιστα, δεν αποσυνδέεται καθόλου και παίρνει τις ρυθμίσεις της tv στον ήχο.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top