Ποιον 1.0TB M.2 NVMe SSD;




MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Αν τα 200€ που ζητεί δεν είναι πολλά...

Ομολογουμένως τον γλυκοκοιτάω, αλλά για τη χρήση που θα του κάνω μάλλον είναι overkill.
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αν δεν είναι ο κύριος δίσκος βάλε kingston a2000

Διαφορετικά samsung 970 evo plus
980 μόνο αν μπορεί η mobo να πιάσει τις ταχύτητες (pcie4)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.549
Το πιο καλό αν είναι το... αν σε νοιάζουν τα δεδομένα που θα έχεις σε αυτόν ( ή αν βαριέσαι να κάνεις format + OS re-install :D )... αν τα αν είναι ΝΑΙ, τότε Samsung 970/980 Evo/Evo Plus/Pro για την αξιοπιστία τους πέραν της ταχύτητας.
 






Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Έχω samsung αρκετά χρόνια και κανένα πρόβλημα. Τον είχα βάλει σε ένα παλιό σύστημα που σερνόταν και το ανέστησε. Τον έβαλα και στο καινούριο συστημα και παει πολύ καλά.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Ο 970 Evo Plus μπήκε στο μηχάνημα. Η κλωνοποίηση του 500ρη 860 Evo έγινε απροβλημάτιστα με το Samsung Data Migration με ταχύτητα 363 ΜΒ/s. Τα bencmarks του Magician δίνουν άριστες ταχύτητες (3566 MB/s σειραϊκή ανάγνωση, 3309 εγγραφή).

Ακολουθεί ντόμινο: ο 500ρης θα μπει στο άλλο μηχάνημα που έχει έναν 128ρη SSD, ο οποίος με τη σειρά του θα μπει στο laptop της μητέρας μου, το οποίο είναι το παλιό μου Dell Vostro 3400 και του οποίου ο συμβατικός δίσκος κυριολεκτικά σέρνεται.
Δυο ερωτήματα που ανέκυψαν, είναι:

1) γιατί σέρνεται πολύ, ενώ το CrystalDiskInfo τον βγάζει Good κι ενώ έχει καθαριστεί από "σκουπίδια"; Υποπτεύομαι hardware πρόβλημα, γιατί η Ανασυγκρότηση δίσκου δεν προχωράει καθόλου.
2) το CrystaDiskInfo δίνει θερμοκρασία δίσκου 54C με το μηχάνημα να είναι απλά αναμμένο και... τρομάζω στη σκέψη πόσο μπορεί να φτάνει υπό φορτίο. Να βάλω τον SSD ή θα πάει άκλαυτος; Ποιες είναι οι ασφαλείς θερμοκρασίες για τους SSD, τελικά;

Το μηχάνημα βρίσκεται πάνω σε βάση, της οποίας τα ανεμιστηράκια δε συνδέει η μητέρα μου γιατί την ενοχλεί ο θόρυβος. Ίσως πρέπει να του κάνω την απαραίτητη εγχείρηση για ένα εις βάθος καθαρισμό, μετά από τόσα χρόνια.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Πάρε ένα καν με αέρα, χώσ' το ανάποδα (στις εξόδους) και φύσα σε δόσεις. Μετά κανονικά για το ανεμιστήρι μέχρι να σταματήσει η σκόνη, έτοιμος!
Χώσε μετά τον εσεσντί και μην ασχοληθείς άλλο. :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
και μετά στείλτο μου για σερβις...στο κερνάω με τα μεταφορικά του ζιζικ :laugh: :roflmao:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Πολλές δεκάδες φορές. Το Toshiba P20 μου με P4 Northwood!!! του 2004 έχει ακόμα άψογους ανεμιστήρες, όπως και τα 3-4 laptops του Ντολμαδακιού. :p :p :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Το Toshiba P20 μου με P4 Northwood!!! του 2004
μα πόσα σαπάκια έχει αυτό το νοικοκυριό!? :headbang::cry:


Υ.Γ.
αν έχει πιάσει όμως χνούδι η έξοδος της ψύκτρας...αυτό θα γίνει αμέσως μπαλίτσα με τον αέρα και θα κολλήσει ανάμεσα από καμιά φτερωτή...
και μετά αναγκαστικά εγχείρηση μέχρι να ξαναλειτουργήσει
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
1) γιατί σέρνεται πολύ, ενώ το CrystalDiskInfo τον βγάζει Good κι ενώ έχει καθαριστεί από "σκουπίδια"; Υποπτεύομαι hardware πρόβλημα, γιατί η Ανασυγκρότηση δίσκου δεν προχωράει καθόλου.
Με δυό λόγια, διότι είναι αργός για τις απαιτήσεις των συγχρόνων λειτουργικών συστημάτων. Η διαγραφή των περιττών αρχείων απλώς ελευθερώνει χώρο. Επίσης, διότι ο υπολογιστής έχει λίγη ram, αν κι αυτό το θεωρώ απίθανο, μιας και παλαιότερα τον χρησιμοποιούσες εσύ.
2) το CrystaDiskInfo δίνει θερμοκρασία δίσκου 54C με το μηχάνημα να είναι απλά αναμμένο και... τρομάζω στη σκέψη πόσο μπορεί να φτάνει υπό φορτίο. Να βάλω τον SSD ή θα πάει άκλαυτος;
Βάλε τον SSD χωρίς τον παραμικρό φόβο. Ούτως ή άλλως, ο δίσκος του vostro είναι παλιό μοντέλο και εκλύει μόνος του αρκετή θερμότητα, δεν έχει καμιά σχέση με τους συγχρόνους μηχανικούς δίσκους, (ειδικά αν είναι WD black της τότε εποχής)...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top