Ποιον AV Receiver ? (ερωτησεις - αποριες)

Μηνύματα
48
Reaction score
38
1. Δεδομενα: Αναβαθμιση του παλαιου και πιστου Yamaha RX-V3000 rds με συγχρονο (hdmi, νεα formats, κλπ).
Υπαρχουν: TV 2Κ (προς αναβαθμιση κι αυτη σε 4Κ στο κοντινο μελλον), προβολεας 2κ (θα παραμεινει), δικαναλος τελικος που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει αν χρειασθει. Ανεξαρτητα σετ για μουσικη και σινεμα.
2.Ζητουμενα: ΑV εντος ποσου 500-600 Ευρω, 7.2 καναλιων, με τουλαχιστον μια εξοδο pre-out, trigger out
και 2 hdmi-out.
3. Εντοπισα και μου αρεσουν (για διαφορετικους λογους) τους YAMAHA RX-V685 και ...MARANTZ nr1609, που ειναι στην κατηγορια χρηματων που θελω, πλην όμως εχω ερωτηματα που θα παρακαλουσα αν μπορει καποιος να απαντησει.

YAMAHA: Συγκεντρωνει ολα τα ζητούμενα, ομως δεν ξερω, αν συνδεσω και τα δυο hdmi, αν θα εχω, εξοδο εικονας και στα δυο μεσα απεικονισης, αν θα εχω θεμα με πρωτοκολα προστασιας πνευματικων δικαιωματων (HDCP???) στις τωρινες η και μελλοντικες συσκευες μου.

MARANTZ: Μου αρεσει πολυ το μικροτερο κουτι του και ναι ξερω, δεν εχει 2 hdmi-out. Εχει ομως component out που επαρκει νομιζω για 2κ στον προβολεα. Ομοίως και εδω, παραμενει το ερωτημα θα έχω ταυτοχρονη εξοδο εικονας απο hdmi και component?

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων, για τις όποιες γνωσεις, σκέψεις ή/και προτασεις σας.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.195
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top