Ποιον HDD προτείνετε;

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Θέλω να αγοράσω εξωτ. HDD 1TB.

Είμαι μεταξύ Toshiba Canvio και WD..

Seagate που πήρα παλιότερα μου έκανε κόλπα και δεν θέλω να ξαναπάρω,άσε που και στο διαδίκτυο είδα οτι οι περισσότεροι τον απορρίπτουν...

Ποιους έχετε σε εκτίμηση;

Άραγε όσο μεγαλύτερος σε χωρητικότητα τόσο πιο επίφοβο για βλάβη είναι,ή θέμα τύχης;


Επίσης σε στικάκια ποιες μάρκες προτείνετε;
Toshiba έχω και κελαιδάνε...
 

Μηνύματα
92
Reaction score
50
Απάντηση: Ποιον HDD προτείνετε;

Εγώ σου προτείνω τον wd, οπως και να έχει εχουν μεγάλη παραδοση στους δίσκους

βέβαια έχε στο νού σου οτι ειναι ιδια έταρια με τη seagate αλλα αυτό δεν είναι κακο, σκεψου ότι εχουν το 90% (λεω εγώ) της παγκοσμιας αγοράς δισκων, αμα δεν εμπιστευτείς αυτους τοτε ποιον??

όσον αφορά τα νερά που σου έκανε, τοτε προσωπική εκτιμιση είναι να μη σε νοιάζει τόσο η μάρκα όσο το μοντέλο. πχ οι wd έχουν διάφορες σειρές (red,black, green, blue) και εκεί ο,τι πληρώνεις παίρνεις, αμα παρεις καλή σειρά δεν θα έχεις και προβλημα, αμα παρεις φτηνή σειρά τότε πάλι μπορει να μην έχει προβλημα ποτέ, αλλα αυξάνεις τις πιθανότητες σου να βγάλει καποιο ελλατωμα.

τέλος απλα να τονίσω πως έχει να κάνει και με το πώς τους φερεσαι, δλδ αμα πχ ριχνεις shut down στο pc πατώντας το κουμπί αντί για τον φυσιολογικό τρόπο, τοτε καποια στιγμή θα σου βγάλει bad sector ότι μαρκα και να είναι!

το ίδιο ισχύει και για τα στικάκια, άμα κανεις σωστο remove device κτλ θα σου ζήσουν παραπάνω,

στα στικ η kingston έχει καλή φήμη.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ίδια εταιρεία η WD με την Seagate;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Καμία σχέση....η WD με την Seagate...
Οδυσσέα 2.5 ή 3.5 ιντσών θέλεις;

Για USB δες Corsair, Sandisk και Kingston οι ταχύτητες εγγραφής και ανάγνωσης παίζουν μεγάλο ρόλο, επίσης να είναι USB 3.0 και να έχουν λογικό χρόνο εγγύησης.
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Α ναι,το κυριότερο δεν είπα.Θέλω 3.5"

Για τον Toshiba που σας είπα τι άποψη έχετε;

Επίσης Γιώργο,αντε και να είναι USB3,αν δεν είναι ο υπολογιστής USB3 τι να το κάνω;
Για τους δε HDD βλέπω οτι οι περισσότεροι θες δε θες είναι usb3.

Κάτι άλλο,
πως συμβάλλω στην μακροζωία του HDD;
Πχ πολλές φορές με τη διακοπή ρευματος και την επαναφορά του,ενεργοποιείται ο HDD (ενώ το PC παραμένει κλειστό).
Ετσι ας πούμε φθείρεται;Το καθημερινό γράψε-σβήσε δεν τον χαλάει;Το ασταθές ρεύμα της ΔΕΗ;Ισχύει οτι στα windows 7 δεν χρειάζεται "ασφαλης αποσύνδεση" και μπορώ να τον βγάζω ανά πάσα στιγμή χύμα;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.411
Reaction score
94.025
Απάντηση: Re: Ποιον HDD προτείνετε;

...αν δεν είναι ο υπολογιστής USB3 τι να το κάνω;
Κι αν αύριο αλλάξεις υπολογιστή ή μητρική;

Αν πας σε κάποιον φίλο σου που έχει USB3 να σε ''φουλάρει'' ή να ''φουλάρεις'';
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Οδυσσέα είναι λάθος να επενδύσεις σε μια ξεπερασμένη τεχνολογία.
μέχρι πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις;
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
για τα στικάκια το εννοούσα,αν αυριο αλλάξω υπολογιστή παίρνω και ένα στικάκι.
Οι δε σκληροί όπως είπα θες δε θες διαθέτουν usb3.

Διαθέτω max 120€...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Απάντηση: Ποιον HDD προτείνετε;

Με 120€ στην τσέπη το πράγμα παίζει αλλιώς. Αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια των αρχείων, πάρε δύο εσωτερικούς του 1ΤΒ και στήσε μια συστοιχία raid-1 (mirroring) με χώρο 1TB. Αν ο ενσωματωμένος στο motherboard controller δεν υποστηρίζει raid, πάρε έναν πρόσθετο σε μορφή κάρτας (με πρόσθετο κόστος βέβαια). Αν σε ενδιαφέρει ο χώρος, πάρε έναν εξωτερικό 3TB. Αν δεν σου γεμίζει το μάτι η Seagate, πάρε τον WD με 10€ παραπάνω. Αν θες σώνει και καλά USB3.0, πάρε τον Toshiba. Τί σκας και στενοχωριέσαι ρε παιδάκι μ';
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Οδυσσέα δεν πρόσεξα ότι θέλεις 3.5'' άρα άκυρος ο 2.5'' που σου πρότεινα.
Οι Toshiba είναι καλή επιλογή, έχουν το πλεονέκτημα του διακόπτη λειτουργίας.
Καλό είναι όταν δεν χρησιμοποιείται ο δίσκος να παραμένει κλειστός, μεταβολές στην τάση και στο power state του Η/Υ προκαλούν ανεπιθύματα start/stop στον δίσκο που μειώνουν το χρόνο ζωής του.
 





Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Απάντηση: Ποιον HDD προτείνετε;

wd ειναι η πιο γνωστή εταιρεία και με τις περισσότερες πωλήσεις άρα.....πας εκεί. Για τους σκληρούς δίσκους ισχύει το εξής "πιο καλός είναι αυτός ο δίσκος που του κάνουμε σε έναν άλλο δίσκο backup συχνά". Ολα τα άλλα είναι μεταξωτές κορδέλες.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Ποιον HDD προτείνετε;

... "πιο καλός είναι αυτός ο δίσκος που του κάνουμε σε έναν άλλο δίσκο backup συχνά". Όλα τα άλλα είναι μεταξωτές κορδέλες.
:tongue:
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top