Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε;

Ποιο πρόγραμμα περιήγησης στο διαδίκτυο χρησιμοποιείτε?


  • Total voters
    215

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Με απλά Ελληνικά ποιον web browser χρησιμοποιείτε στον ηλεκτρονικό υπολογιστή σας και γιατί?


Προσωπικά με ενδιαφέρει το γιατί, απαντήσεις χωρίς αιτιολόγηση δεν θα τις λάβω υπόψη.
tablets και κινητά είναι εκτός ενδιαφέροντος.
όχι δεν είμαι ο μεγάλος αδελφός και δεν έχω κανένα συμφέρον, απλά είμαι περίεργος σαν τις γάτες...
έχετε πολλαπλές επιλογές...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

Chrome για τα extensions και την ταχύτητα.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

Chrome για ταχυτητα .
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

βρε σεις πότε προλάβατε :biggrin:...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
90% Firefox - 10% Chrome.

Αdd-ons και παραμετροποίηση. Καιρός!
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

@ chrome

Εχει και τα add-ons που χρειαζομαι , για τα οποια καποτε χρησιμοποιουσα τον mozilla.Φυσικα εχω και τους δυο εγκαταστημενους
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

Firefox. Μου άρεσε απ' την αρχή, τον συνήθισα, τέλος. You can't teach an old dog new tricks...
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Mozilla Firefox έκδοση 17.0
Τον συνήθισα και μου αρέσει. Στην αρχή τον χρησιμοποιούσα από αντίδραση στον ΙΕ, επίσης υποστήριζε tabs πριν από τον ΙΕ. Τώρα, με το που τον ανοίγω, ανοίγουν 11 tabs ταυτόχρονα. Επίσης μου αρέσουν κάποια add-ons, όπως ο ορθογραφικός έλεγχος, το image zoom και το EXIF viewer. Τον χρησιμοποιώ για όλα εκτός από facebook.

Επίσης χρησιμοποιώ και τον Opera 12.13 μόνο για facebook. Μου αρέσει που τον κλείνω όποτε θέλω, με καμιά 10αριά και βάλε tabs και όταν τον ξανανοίγω επανέρχονται αυτόματα όπως ήταν όταν τον έκλεισα.
Αντίθετα, στο Firefox, θέλω όταν τον ξανανοίγω, να ανοίγουν μόνο οι αρχικές σελίδες μου εκ νέου.

Σε κάλυψα;:geek:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

Firefox (επί του παρόντος 18.0.1) για τα add-ons (κυρίως το NoScript) και γιατί έχω συνηθίσει τις επιλογές και τη διάταξη. Μια-δυο φορές που χρησιμοποίησα ΙΕ για δοκιμές δεν είδα διαφορά στην ταχύτητα σε όσα sites επισκέφθηκα. Γενικά είμαι του if it ain;t broke don't fix it (ή change it) - στο παρελθόν ήμουν μάλλον από τους τελευταίους χρήστες που εγκατέλειψαν το Netscape.
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

Opera.

Το μόνο που του έλειπε ήταν τα extensions, πλέον έχει και αυτά.(ΑΝ βρεθείτε σε θέση να χρειαστείτε κάτι)

Διάφορες εργονομικές πατέντες που βλέπετε με extensions σε άλλους browsers (speed dial, mouse gestures κτλ) ήταν κανονικά features του opera πολύ καιρό τώρα. Imitation is the sincerest form of flattery και τα γνωστά.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.958
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

90% Αλεπού (Pale Moon 64)

Γιατί την έχω συνηθίσει!

Είναι πολύ γρήγορη(ίσως λιγότερο από τον Chrome)!

To υπόλοιπο 10% Chrome και Opera.

O Opera μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά δεν μπορώ να τον συνηθίσω ρε γαμώτο.
 

Μηνύματα
245
Reaction score
1
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

40% chrome λόγω ταχύτητας

30% firefox γιατί τον είχα συνηθίσει τόσα χρόνια

30% ΙΕ με μηχανή αναζήτησης το bing από αντίδραση στο φακέλωμα της google
 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

firefox από την έκδοση 0.9 και ως user και ως beta tester...πρωτοποριακός τότε, με ό,τι addon θέλεις, και πολύ καλύτερη διαχείριση των αγαπημένων από τον chrome, παραμένει ακόμα ο κύριος browser μου, λόγω ταχύτητας, ευκολίας, πρόσθετων και συνήθειας....
που και που δουλεύω και τον chrome , απλά για να δω την εξέλιξή του και να κρατάω επαφή..
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

Προϊστορικά χρησιμοποιούσα ΙΕ και Netscape.
Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ ΙΕ8, 9 και 10, μόνο όμως τις 64bit εκδόσεις τους, χωρίς πρόσθετα, χωρίς Java και με full pop-up block.
Στον ΙΕ10 έχω ενεργοποιημένη την επιλογή do not track.
Δεν έχω κανένα παράπονο από τον ΙΕ ειδικά στα θέματα ασφαλείας, ο ΙΕ10 είναι ο ασφαλέστερος όλων.
https://www.nsslabs.com/reports/categories/endpoint-security/browser-security

Χρησιμοποιώ και chrome χωρίς java, με adBlock, site block list, Gostery, goo.gl και ενεργοποιημένη την επιλογή do not track(κατά πόσο λειτουργεί σωστά με την Google δεν ξέρω).
Τον chrome τον χρησιμοποιώ για την ταχύτητά του και την απλότητα χρήσης που παρέχει, έχει κάποια θέματα κυρίως με τα pop-ups.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

Opera κυρίως (από τον καιρό του Νώε), Firefox και Chrome δευτερευόντως. Την Opera από συνήθεια (είχε tabs την εποχή που οι υπόλοιποι ήταν ακόμα με την πιπίλα), τον Chrome και τον Firefox για να μην είμαι μονομανής. Περιστασιακά και Safari. Adblock παντού.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

Αν και με ενοχλεί η αυξανόμενη "εποπτεία" του γούγλη, ωστόσο χάρη στην ταχύτητά του με έχει κερδίσει ο chrome και απ'ότι φαίνεται, δεν προβλέπεται να αλλάξω σύντομα στρατόπεδο.

Τις λίγες φορές που αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω ΙΕ εξαιτίας των προβλημάτων που εμφανίζει το avsite με τους chrome και firefox, νιώθω πως ο χρόνος κυλάει πιο αργά...
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Waterfox (64bit έκδοση του Firefox) γιατί είναι ο μόνος που μου επιτρέπει να έχω ανοιχτά συγρόνως 150-200 tabs και να μην γονατίζει. Αυτή τη στιγμή έχω ανοιχτά 152 tabs σε 14 παράθυρα Waterfox. Εννοείται επίσης ότι άκόμα και να κρασάρει ξανανοίγει όπου ήταν. Από addons το X-marks που συγχρονίζει όλα μου τα Bookmarks σε όλα τα PCs μου (είναι 5,000+) ανά κατηγορία και λειτουργεί και ως backup τους. Επίσης adblocks κτλ.

Εννοείται πως έχω φορτωμένα πολλά tabs και σε Chrome και τον IE γιατί τυχαίνει να έχω άλλη θεματολογία φορτωμένη σε αυτούς και υπάρχουν φορές που λειτουργούν και οι 3 συγρόνως και ο αριθμός των tabs εκτοξεύεται.

Τα 8GB δεν πολυ φτάνουν πια γιατί τρέχουν και διάφορα Excels, Word κτλ και στην επόμενη αναβάθμιση πάω για 16 ή 32GB να τελειώνω μιας και η μνήμες είναι φθηνές πια.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
60% Firefox, 39% Chrome και....1% Internet Explorer αφενός όταν το avsite γίνεται...κακοβουλο (σαν σήμερα καλη ώρα), αφετέρου για μια άλλη συγκεκριμένη διαδικασία που δεν έχω ανακαλύψει πως γίνεται και αν γίνεται με τους άλλους φύλλο μετρητές...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Waterfox (64bit έκδοση του Firefox) γιατί είναι ο μόνος που μου επιτρέπει να έχω ανοιχτά συγρόνως 150-200 tabs και να μην γονατίζει. Αυτή τη στιγμή έχω ανοιχτά 152 tabs σε 14 παράθυρα Waterfox.
Μα.............:idk:
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Ποιο πρόγραμμα περιήγησης διαδικτύου χρησιμοποιείτε?????

50 αλεπού-50 χρώμιο, άντε και λίγο οπερέτα.
Ξεκίνησα από τον netscape που πάντα τον προτιμούσα από τον ΙΕ, πέρασα σε firefox με ενθουσιασμό και αντίδραση στην ΜS, εκτίμησα την ταχύτητα του χρωμίου και παλαιότερα με βόλευε αρκετά η όπερα.
Είναι όμως τα άτιμα τα addons....χωρίς adblock, flashblock, downthemall, flashgot και καιρό, δεν κάνω. Όλο και κάποιο άλλο δοκιμάζω.... (π.χ. fireftp, όταν χρειάστηκα κάτι τέτοιο, με βόλεψε αφάνταστα και άλλα που δεν θυμάμαι!)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top