Ποιο ls3/5 ειναι το καλυτερο;

Μηνύματα
676
Reaction score
395
Πολλα κυκλοφορησαν και κυκλοφορουν. Εχω ακουσει για kef, sterling, rodgers, graham audio, falcon, spendor κα. Δεν εχω ακουσει κανενα. Περα του οτι ειναι στουντιο ποιες ειναι πραγματικα οι αρετες τους. Αξιζει να επενδυσει κανεις σε αυτα σε μικρο χωρο; Ως επι το πλειστον οταν εχουν recommendation 50 watt, επιτρεπεται να τα οδηγησει ενας ενισχυτης 2Χ100;
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αξιζει να επενδυσει κανεις σε αυτα σε μικρο χωρο;
Πιστεύω πως αξίζει.
Δεν είναι τυχαίο που παράγονται απ το 1975 μέχρι σήμερα.

Δώσε 100 w και παραπάνω αν μπορείς.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Είχα ακούσει σε κατάστημα το 1981. Πρέπει να ήταν πρώτης γενιάς, νομίζω τα συγκεκριμένα ήταν rodgers.
Απολαυστικός ήχος για κείνα τα χρόνια.
 

Μηνύματα
676
Reaction score
395
Αξίζουν τα Kef ls3/5 signature για 1800 ευρώ; Πολλά δεν είναι; Ta signature είναι διαφορετική έκδοση από τα απλά ή δεν ξέρω τι λέω.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πολλα κυκλοφορησαν και κυκλοφορουν. Εχω ακουσει για kef, sterling, rodgers, graham audio, falcon, spendor κα. Δεν εχω ακουσει κανενα. Περα του οτι ειναι στουντιο ποιες ειναι πραγματικα οι αρετες τους. Αξιζει να επενδυσει κανεις σε αυτα σε μικρο χωρο; Ως επι το πλειστον οταν εχουν recommendation 50 watt, επιτρεπεται να τα οδηγησει ενας ενισχυτης 2Χ100;
Δεν ξέρω πόσο μικρός είναι ο χώρος που θέλεις να τα τοποθετήσεις αλλά επειδή είχες πολλά στο παρελθόν και έχεις ακόμα ηχεία ίδιας φιλοσοφίας... από συγκρίσεις κατόχων που έχω διαβάσει κατά καιρούς στο διαδίκτυο θεωρούν ότι τα λίγο μεγαλύτερα μοντέλα από την κάθε εταιρία είναι καλύτερα - πληρέστερα ηχεία με τον ''ίδιο'' ήχο... Αν σε περιορίζει τόσο ο χώρος, οκ. Σημείωσε ότι δεν έχω κάνει συγκριση εγώ, αυτό έχω καταλάβει διαβάζοντας.
 




Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
Πολλα κυκλοφορησαν και κυκλοφορουν. Εχω ακουσει για kef, sterling, rodgers, graham audio, falcon, spendor κα. Δεν εχω ακουσει κανενα. Περα του οτι ειναι στουντιο ποιες ειναι πραγματικα οι αρετες τους. Αξιζει να επενδυσει κανεις σε αυτα σε μικρο χωρο; Ως επι το πλειστον οταν εχουν recommendation 50 watt, επιτρεπεται να τα οδηγησει ενας ενισχυτης 2Χ100;
-
Έχω ακούσει επί πολλές ώρες δύο από αυτά και με λάμπες και με τρανζίστορ .
Άλογο πράμα και τα δύο , γιά χώρο 12-18 τμ. .Τά ηχεία εξαφανίζονται στον χώρο και είναι σαν να ακούς ηχεία 4 πλάσια σε όγκο .
Μιά γεύση από αυτά πήρα στον χώρο μου πάλι , με τα kef corelli . Πολύ καλά .
Άν είχα σήμερα να διαθέσω γιά ηχεία 500e , θά έπαιρνα αυτά εδώ τα 8Ω α ......
και για να " ακούσω καλύτερα " κάποια στιγμή θα άλλαζα τα τweeter του με αυτά εδώ ,

Άκουσα ,
chartwell ls3/5a 15 ohms .
Rogers BBC LS3/5A 15 Ohm .
Θά κρατούσα τα chartwell .

1800 - 2000 , sorry my friend δεν τα δίνω πιά για αυτό το ηχείο , Θά έπαιρνα με αυτά τα χρήματα τά harbeth shl5 που αρέσουν και στον Κώστα τον ear .

- Θά έπαιρνα spendor sp1 ξανά , Bc1 ,Bc2 , Bc3

- :drinks:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.659
1800 - 2000 , sorry my friend δεν τα δίνω πιά για αυτό το ηχείο , Θά έπαιρνα με αυτά τα χρήματα τά harbeth shl5 που αρέσουν και στον Κώστα τον ear .
Απ' την Σκύλλα στην Χάρυβδη. :lol:
Φοβερές επιλογές μιλάμε, πχιότητα.:gotcha:
Τύφλα να'χει το Νιούμαν το 80-αρι!:lol:
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
Απ' την Σκύλλα στην Χάρυβδη. :lol:
Φοβερές επιλογές μιλάμε, πχιότητα.:gotcha:
Τύφλα να'χει το Νιούμαν το 80-αρι!:lol:
-
:boast:
Κώστα μου ......άΝ το ηχείο δεν είναι 50 κιλά και ό ενισχυτής άλλα 30 κιλά δεν ακούω μουσική με τίποτα !
Αντέχω ακόμα .
mn42.jpg


-
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.659
Αντέχεις; Ωραιότατα. ;)
Σάμπ να πάρεις. Πολλά, να το φχαριστηθείς.

Εκεί να δεις κιλά.
Αυτό ας πούμε, 1,4μ πλάτος και 145 κιλά. Φορ γιορ πλεζουρ ονλι.


ΥΓ. 70 κιλά το μονό. Βάρος ενήλικα...
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
Αντέχεις; Ωραιότατα. ;)
Σάμπ να πάρεις. Πολλά, να το φχαριστηθείς.
-
kώστα μιά που το κατέχεις το έργο .
Από τον ενισχυτή στό sab και μετά στο ηχείο .
Θά έβαζες sab στους Ερμήδες ;
Θά κερδιζες τίποτα στην πιότητα ;
Αν ναι ποιό θά πρότεινες .


:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.659
Οι ερμηδες που λες, είναι ωραιότατοι δορυφόροι και βεβαίως χρειάζονται σαμπ, όπως όλοι οι δορυφόροι.

Ποια σαμπ θα έβαζα; Εξαρτάται από τον όγκο του χώρου, τις απαιτούμενες στάθμες και το μπάτζετ, και δεν εξαρτάται από το ποιους δορυφόρους έχεις. Δηλαδή, σε περίπτωση αλλαγής δορυφόρων, τα σαμπ μένουν ως έχουν. Σα το τζάκι και το κλιματιστικό. Είναι άσχετα με τους δορυφόρους...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top