Ποιο usb Α-Β καλωδιο?

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Χωροταξικες αλλαγες στο δευτερο συστημα ,επιβαλλουν τη χρηση καλωδιου usb A-B μηκους ενος μετρου,οποτε το υπαρχων Wireworld Chroma 0.3m δεν με καλυπτει. Ειμαι αναμεσα στα παρακατω τρια, το ιδιο της wireworld αλλα σε ενα μετρο,το supra (το πιο προσιτο) και το λιγο πιο φτηνο oyaide (class B,το πρασινο πλακε) .Τα δυο πρωτα παιζουν στα 40 ευρω περιπου και το τριτο στα 25,εχει καποιος φιλος συγκριτικη εμπειρια ή εστω εμπειρια απο το oyaide.Αξιζει η διαφορα των 15 ευρω ή οχι?
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Εγώ έχω εμπειρία από audioguest .. το καφέ κ το καρμπον..
Και έχω καταλάβει ότι ανάλογα τη διαφορά τιμής έχει κ στον ήχο..
Ρίξε μια ματιά κ εκεί διοτι έχει νομιζω προσφορές
 


Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Έχεις δοκιμάσει το γκρι του εκτυπωτή, να μας πεις αν ακούς διαφορές;
οπως ολοι ειναι το πρωτο πραγμα που εκανα πρν χρονια,οταν αγορασα το πρωτο usb dac. Εχει,ακομα και με usb dac της χαμηλης κατηγοριας ,αυτο το εχουμε εξανλτησει. Το ζητουμενο ειναι αν υπαρχει διαφορα απο τα 25 στα 45. Δεν συζητω απο 25 στα 150 για παραδειγμα,απλα εκει δεν εχει νοημα για usb dac της χαμηλης κατηγοριας,δεν εχει νοημα να αγορασει καποιος καλωδιο στο ιδιο κοστος με το dac,ας το ριξει σε αλλο καλυτερο usb dac.
 



Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Σε αυτή τη κατηγορία τιμής , ακόμα και καλωδια με το διπλασιο κοστος (25 με 50 δηλαδή) να μην εχουν κάποια διαφορά, ειδικά σε ένα μέσο σύστημα.Απλα ρώτησα μηπως καποιος ,σε ανάλογη θέση με εμένα,είχε δύο διαφορετικά καλώδια (από αυτά που ανέφερα) και είχε ακούσει διάφορες στον ηχο.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Σε αυτή τη κατηγορία τιμής , ακόμα και καλωδια με το διπλασιο κοστος (25 με 50 δηλαδή) να μην εχουν κάποια διαφορά, ειδικά σε ένα μέσο σύστημα.Απλα ρώτησα μηπως καποιος ,σε ανάλογη θέση με εμένα,είχε δύο διαφορετικά καλώδια (από αυτά που ανέφερα) και είχε ακούσει διάφορες στον ηχο.
Ναι έχω δύο διαφορετικά καλώδια (15 vs 60 ευρώ) και δεν μπορώ να πω ότι ακούω καμιά διαφορά. Βέβαια μπορεί να κατατάσσομαι στην κατηγορία των "κουφών", αλλά αυτή είναι η εμπειρία μου.
 

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Αν είσαι ευχαριστημένος με αυτό που έχεις,πάρε το ίδιο,μολονότι πιστεύω ότι δεν θα ακούσεις καμία διαφορά και με τα φθηνότερα,σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Εγώ χρησιμοποιώ το γκρί του εκτυπωτή HP και μια χαρά ακούω.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Θα ήθελα κάποτε να δοκίμαζα ακριβά και φθηνά καλώδια usb σε συγκριτικό τεστ. Βασικά θα ήθελα να είμαι παρόν σε διάφορα τέτοια τυφλά τεστ να έβλεπα αν διακρίνω διαφορές κι αν διακρίνουν και οι άλλοι (πχ ακριβά και φθηνά dac). Είμαι σχεδόν σίγουρος πως δε θα βρω διαφορές αλλά ποιος ξέρει μπορεί και να διαψευστώ.
 

Μηνύματα
4.884
Reaction score
25.891
εγώ χρησιμοποιώ το supra γενικά λίγο συγκρατημένο-ισορροπημένο ,αλλά δοκίμασα και το Wireworld Chroma θα έλεγα μιά ιδέα πιο καθαρό στον ήχο του αλλά και το atlas στα 45 ευρο που έδωσε χαρακτήρα με περισσότερη λεπτομέρεια και λίγο πιο πλούσια μπάσα.
 



Μηνύματα
62
Reaction score
78
οπως ολοι ειναι το πρωτο πραγμα που εκανα πρν χρονια,οταν αγορασα το πρωτο usb dac. Εχει,ακομα και με usb dac της χαμηλης κατηγοριας ,αυτο το εχουμε εξανλτησει. Το ζητουμενο ειναι αν υπαρχει διαφορα απο τα 25 στα 45. Δεν συζητω απο 25 στα 150 για παραδειγμα,απλα εκει δεν εχει νοημα για usb dac της χαμηλης κατηγοριας,δεν εχει νοημα να αγορασει καποιος καλωδιο στο ιδιο κοστος με το dac,ας το ριξει σε αλλο καλυτερο usb dac.
Η δικη μου εμπειρία σε USB καλώδια σε σύστημα με iFi iDAC2 ---> iFi iCAN SE --> Sennheiser HD650 ή Meze 99 Classics έχει ώς εξής:

Αρχικά πήρα το Oyaide d+ USB Class A (το μαύρο) σε 1 m, το οποίο σε σύγκριση με το στανταρ καλωδιο που δίνει η iFi (μπλε USB 3.0) δεν έχει καμμία διαφορά.

Ύστερα δοκίμασα το SUPRA USB το οποίο κατα την δική μου εμπειρία είναι πολύ καλύτερο από το Oyaide d+ USB Class A (πιο καθαρός ήχος, λεπτομέριες κλπ.).

Επίσης έχω και χρησιμοποιώ και τα εξης:

Atlas Element sc USB (λίγο καλύτερο από το SUPRA) και το Chord C-USB (το οποίο κατα την εμεπιρία μου είναι λίγο καλύτερο από το Atlas).

Καταλήγωντας, αν δεν θέλει κανεις να παει σε Atlas (55 Euro 1m) ή Chord (65 Euro 0.75m) το SUPRA είναι πολύ καλή λύση (σε σχέση με Oyaide).
 

Μηνύματα
172
Reaction score
74
Εγω θελω να πιστευω και δεν αλαζω αυτη την αποψη οτι για τετοιοιυ ειδους λαλωδια δεν εχει κανενα νοημα να πιστευει καποιος σε ακριβα.Αρκει και τα δυο να ειναι εντος προδιαγραφων.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Καλημερα σε ολους
Απο την δικη μου εμπειρια με αρκετα καλωδια usb-εντος η εκτος προδιαγραφων-κατεληξα στα κατωθι (απο φτηνοτερα προς ακριβοτερα
Ξεκινησα με το καταπληκτικο Βelkin gold,to soupra kai to furutech gt2
Tελικα κατεληξα στο Curius
http://www.curiouscables.com για usb 2.0( εως 400 ε)

1. Belkin Gold http://www.belkin.com/us/p/P-F3U133-GLD/

2. Supra USB cable http://www.supracables.co.uk/digitalaud ... gital.html

3. Furutech GT2 http://www.furutech.com/2013/02/02/1718/

4. Furutech GT2 Pro http://www.furutech.com/2014/03/25/8759/
Για αρκετό καιρο χρησιμοποιούσα το Belkin Gold και ακομα δεν ειμαι σίγουρος οτι χρειάζεσαι κατι παραπάνω.. Ειναι εξαιρετικά φτιαγμένο και fully compliant με το πρωτόκολλο USB. Το βρισκεις σε ebay ή amazon με λιγότερο απο 20 ευρω. Το πρότεινε και το Absolute Sound στα Editor's
Ελπιζω να βοηθησα καπως
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.811
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top