Ποιος έφτιαξε τον άνθρωπο; Γιατί είσαι εδώ; Έχουμε μέλλον;

A

AKARL

Guest


Money, so they say
Is the root of all evil today




Hey, you!
Don't help them to bury the light.
Don't give in without a fight.




Far away, across the field
The tolling of the iron bell
Calls the faithful to their knees
To hear the softly spoken magic spell




What God wants God gets
Don't look so surprised
It's only dogma




What God wants God gets God help us all
God wants peace
God wants war
God wants famine
God wants chain stores




What God wants God gets
God wants voodoo
God wants shrines
God wants law
God wants organised crime
God wants crusade
God wants jihad
God wants good
God wants bad
What God wants God gets



And when they found our shadows
Groups 'round the TV sets
They ran down every lead
They repeated every test
They checked out all the data in their lists
And then the alien anthropologists
Admitted they were still perplexed
But on eliminating every other reason
For our sad demise
They logged the only explanation left
This species has amused itself to death

No tears to cry
No feelings left
This species has amused itself to death
Amused itself to death















PS:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451


Money, so they say
Is the root of all evil today



Hey, you!
Don't help them to bury the light.
Don't give in without a fight.



Far away, across the field
The tolling of the iron bell
Calls the faithful to their knees
To hear the softly spoken magic spell



What God wants God gets
Don't look so surprised
It's only dogma



What God wants God gets God help us all
God wants peace
God wants war
God wants famine
God wants chain stores



What God wants God gets
God wants voodoo
God wants shrines
God wants law
God wants organised crime
God wants crusade
God wants jihad
God wants good
God wants bad
What God wants God gets



And when they found our shadows
Groups 'round the TV sets
They ran down every lead
They repeated every test
They checked out all the data in their lists
And then the alien anthropologists
Admitted they were still perplexed
But on eliminating every other reason
For our sad demise
They logged the only explanation left
This species has amused itself to death
No tears to cry
No feelings left
This species has amused itself to death
Amused itself to death















PS:
The Lord is my shepherd, I shall not want
He makes me down to lie
Through pastures green He leadeth me the silent waters by
With bright knives he releaseth my soul
He maketh me to hang on hooks in high places
He converteth me to lamb cutlets
For lo, He hath great power, and great hunger
When cometh the day we lowly ones


Από την εποχή που η δημιουργικότητα του Ρογήρου ήταν ακόμη σε ανεκτά επίπεδα και η κουραστική επανάληψη δεν ήταν αυτή
που τον χαρακτήριζε...;)
 
Last edited:


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έλα μωρέ άκαρλε...όταν ακούω Ρογήρο σόλο νομίζω πως ακούω το πχιο αδιάφορο αλμπουμ των Floyd σε repeat...

Μη με παρεξηγείς...τους έχω πχιο ψηλά και απ' τση τούρτες...απλά για μένα peakάρουν κάπου στο 73...και μετά αρχίζει η αναμενόμενη σταδιακή πτώση.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.739
Reaction score
83.514
Με κανέναν δεν πρέπει να συμφωνούμε ή διαφωνούμε γιατί πολύ απλά δεν είμαστε σε θέση να το κάνουμε από τη στιγμή που δεν έχουμε το απαραίτητο γνωστικό υπόβαθρο.
Με φαντάζεσαι εμένα να λέω με στόμφο πως διαφωνώ με τον τάδε βιολόγο ή αστροφυσικό όταν δεν ξέρω που παν' τα τέσσερα?
Η διαφωνία έρχεται ως άμυνα σε ήδη παγιωμένες θέσεις. Δεν φτάνει στο επίπεδο γνώσεων ή λογικής.

Είναι απίστευτη η τύφλωση και η αποχαύνωση που προκαλεί ο εγωισμός σε συνδυασμό με την ελπίδα ότι η ζωούλα μας είναι κάτι ανώτερο και παντοτινό.

Κι όσο πλησιάζουμε στα τρέχοντα γνωστικά όρια της εκάστοτε εποχής, το παραμύθι πάει σύννεφο. Το πιο εύκολο πράγμα για όποιον έχει όρεξη είναι να πλασάρει ψέμα σε όποιον τομέα θέλει, πλάθοντας σενάρια πέρα από το σημείο που σταματούν οι επιστημονικές γνώσεις.

Όταν προχωρήσει η επιστήμη και τα όρια της γνώσης διευρυνθούν, οι παραμυθάδες αναγκάζονται να την αμφισβητήσουν για να προστατεύσουν το σαχλό οικοδόμημα που έχουν στήσει. Μαζί τους και οι οπαδοί της βλακείας τους.

Μέχρι να βγουν νέοι παραμυθάδες και να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ανόητοι να υπάρχουν και τα υπόλοιπα έρχονται.
 

A

AKARL

Guest
Έλα μωρέ άκαρλε...όταν ακούω Ρογήρο σόλο νομίζω πως ακούω το πχιο αδιάφορο αλμπουμ των Floyd σε repeat...

Μη με παρεξηγείς...τους έχω πχιο ψηλά και απ' τση τούρτες...απλά για μένα peakάρουν κάπου στο 73...και μετά αρχίζει η αναμενόμενη σταδιακή πτώση.
Οι Floyd είναι μια μοναδική περίπτωση συγκροτήματος υπό την έννοια ότι με το όνομα Pink Floyd έχουν υπάρξει τέσσερα (4) απολύτως διακριτά (μουσικά και στιχουργικά) συγκροτήματα:

1) Η αρχική σύνθεση με Barrett,

2) H κλασσική σύνθεση με Gilmour,

3) Η σύνθεση του Final Cut (γ@μώ τσι αλμπουμάρες) - ουσιαστικά σόλο Waters,

4) Η τελευταία σύνθεση - με χωρίς τον Waters.

Παράλληλα υπάρχουν οι σόλο δουλειές κάθε μέλους - όλα από ενδιαφέροντα άλμπουμ και πάνω (τα έχω όλα).

Είναι άτοπο να γίνεται σύγκριση της κάθε περιόδου των Floyd με προηγούμενη ή επόμενη γιατί, παρά το ίδγιο όνομα, μιλάμε για εντελώς δγιαφορετικά συγκροτήματα.

Unique case in muzik history my friend Expert Cake... ;)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Το γεγονος οτι σε ολοκληρη την ανθρωπινη ιστορια, απο αρχαιων χρονων μεχρι και σημερα,, ανεξαρτητως φυλης - κουλτουρας, εθνους κτλ,, ο ανθρωπος αναζητα καποια ανωτερη δυναμη, πως το εξηγειτε?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Το γεγονος οτι σε ολοκληρη την ανθρωπινη ιστορια, απο αρχαιων χρονων μεχρι και σημερα,, ανεξαρτητως φυλης - κουλτουρας, εθνους κτλ,, ο ανθρωπος αναζητα καποια ανωτερη δυναμη, πως το εξηγειτε?
Ανασφάλεια. Ανάγκη να παραμυθιάζονται οτι θα ξαναζήσουν.
Πάνω απ' όλα όμως, η ανάγκη να πιστεύουμε οτι για τις μ@λακίες μας δεν ευθυνόμαστε οι ίδιοι. :p
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.739
Reaction score
83.514
Το γεγονος οτι σε ολοκληρη την ανθρωπινη ιστορια, απο αρχαιων χρονων μεχρι και σημερα,, ανεξαρτητως φυλης - κουλτουρας, εθνους κτλ,, ο ανθρωπος αναζητα καποια ανωτερη δυναμη, πως το εξηγειτε?
Άρνηση παραδοχής ότι δεν υπάρχει συνέχεια της ζωής σε άλλο επίπεδο. Το τέλος φοβίζει.

Η φτώχεια και η «αδικία» συμβάλλουν στην πίστη της ανταμοιβής από «κάποιον» «κάπου άλλου».
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
[QUOTE="xfader, post: 2321350, member: 6720" Το τέλος φοβίζει.
.[/QUOTE]
Θα σταθω σε αυτο λιγο...
Δεν ειναι φοβερο οτι μονο ο " ανθρωπος" φοβαται για το τελος?

Επισεις, για εμενα, το να θεωρω οτι ειμαι απογονος ενος ζωου, κανει ακριβως αυτο που λεει ο zizik.. Δηλαδη δικαιολογει την ζωωδη συμπεριφορα καποιων.. η ευθυνη αλλου και οχι σε εμενα πχ.. το να πιστευεις σε ενα ανωτερο ων που "νομοθετει" και "οριζει" δεν νομιζω οτι βοηθα καποιον να αποποιειται τις ευθυνες του... το ακριβως αντιθετο θα ελεγα..
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Όταν κάποιος δεν έχει πλήρη πληροφόρηση για ένα θέμα πως έχει και άποψη?
Αυτό το ερώτημα πρέπει να απαντήσετε πρώτα.
Είναι σαν να έχουμε συζήτηση για αυτοκίνητα και εγώ να έχω οδηγήσει μέχρι ποδήλατο.
Και δυστυχώς το θέμα αυτό είναι από αυτά που όλοι έχουν άποψη ακόμα και αν είναι βαθιά νυχτωμένοι.

Οπότε πρέπει κάποιος να έχει πλήρη γνώση των σύγχρονων επιστημονικών ιδεών.
Η επιστήμη έχει δώσει ήδη πολλές απαντήσεις αλλά και υπόβαθρο για όμορφες φιλοσοφίες που στο μέλλον θα αλλάξουν τις κοινωνίες και κάποιοι ακόμα παιδεύονται να βρουν πόσο κάνει 1+1.

Το άλλο ερώτημα είναι πόσο μεγάλος είναι ο εγωισμός του καθένα και κατά πόσο έχει νόημα μετα από κάποια ηλικία να μπαίνει σε τέτοιες αναζητήσεις όταν ακόμα και αν του δώσεις την απάντηση στα χέρια του αυτός δεν θα την δεχθεί.
Πώς μπορείς να αποτινάξεις κάτι που πιστεύεις 40-50-60 χρόνια? όταν μάλιστα το καινούργιο είναι τόσο δυσνόητο και ριζοσπαστικό που πρέπει να "αναδομήσεις" όλα όσα ξέρεις?
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
[QUOTE="Agis Peterson, post: 2321357, member: 41301"
Το άλλο ερώτημα είναι πόσο μεγάλος είναι ο εγωισμός του καθένα και κατά πόσο έχει νόημα μετα από κάποια ηλικία να μπαίνει σε τέτοιες αναζητήσεις όταν ακόμα και αν του δώσεις την απάντηση στα χέρια του αυτός δεν θα την δεχθεί.
Πώς μπορείς να αποτινάξεις κάτι που πιστεύεις 40-50-60 χρόνια? όταν μάλιστα το καινούργιο είναι τόσο δυσνόητο και ριζοσπαστικό που πρέπει να "αναδομήσεις" όλα όσα ξέρεις?[/QUOTE]

Συμφωνω σε μεγαλο βαθμο..αλλα να ξερεις αυτο φιλε μου ισχυει αμφιδρομα....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.739
Reaction score
83.514
Όταν κάποιος δεν έχει πλήρη πληροφόρηση για ένα θέμα πως έχει και άποψη?
Αυτό το ερώτημα πρέπει να απαντήσετε πρώτα.
Είναι σαν να έχουμε συζήτηση για αυτοκίνητα και εγώ να έχω οδηγήσει μέχρι ποδήλατο.
Και δυστυχώς το θέμα αυτό είναι από αυτά που όλοι έχουν άποψη ακόμα και αν είναι βαθιά νυχτωμένοι.

Οπότε πρέπει κάποιος να έχει πλήρη γνώση των σύγχρονων επιστημονικών ιδεών.
Η επιστήμη έχει δώσει ήδη πολλές απαντήσεις αλλά και υπόβαθρο για όμορφες φιλοσοφίες που στο μέλλον θα αλλάξουν τις κοινωνίες και κάποιοι ακόμα παιδεύονται να βρουν πόσο κάνει 1+1.

Το άλλο ερώτημα είναι πόσο μεγάλος είναι ο εγωισμός του καθένα και κατά πόσο έχει νόημα μετα από κάποια ηλικία να μπαίνει σε τέτοιες αναζητήσεις όταν ακόμα και αν του δώσεις την απάντηση στα χέρια του αυτός δεν θα την δεχθεί.
Πώς μπορείς να αποτινάξεις κάτι που πιστεύεις 40-50-60 χρόνια? όταν μάλιστα το καινούργιο είναι τόσο δυσνόητο και ριζοσπαστικό που πρέπει να "αναδομήσεις" όλα όσα ξέρεις?
Όταν η επιστήμη σκάει τη φούσκα που πιστεύει κάποιος, η πιο εύκολη αντίδραση είναι η αμφισβήτηση της επιστήμης. Ο πιστός δεν καταλαβαίνει ότι η αμφισβήτηση αυτή δηλώνει ανοησία. Σκέφτεται με τη μεθοδολογία της πίστης του και αντιμετωπίζει κάθε αντίπαλο επιχείρημα ως «σατανικό».
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Συμφωνω σε μεγαλο βαθμο..αλλα να ξερεις αυτο φιλε μου ισχυει αμφιδρομα....
Συνήθως όμως δεν πάει προς την άλλη φορά. Δεν ξέρω πολλούς που πρώτα να έμαθαν φυσική και κοσμολογία και μετά να έπιασαν στα χέρια τους θρησκευτικά κείμενα ή να ήρθαν σε επαφή με την γενικότερη αντίληψη της κοινωνίας.
Δυστυχώς εισάγεσαι στην θρησκεία/κοινωνία από πολύ μικρός και το 99% των ανθρώπων δεν μαθαίνει ποτέ φυσική.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.739
Reaction score
83.514
Συνήθως όμως δεν πάει προς την άλλη φορά. Δεν ξέρω πολλούς που πρώτα να έμαθαν φυσική και κοσμολογία και μετά να έπιασαν στα χέρια τους θρησκευτικά κείμενα.
Δυστυχώς εισάγεσαι στην θρησκεία από πολύ μικρός και το 99% των ανθρώπων δεν μαθαίνει ποτέ φυσική.
Ένας θρήσκος φυσικός να βρεθεί, είναι αρκετός για να σου πουν ότι ακόμα και η επιστήμη στρέφεται στη θρησκεία όταν έχει αναπάντητα ερωτήματα. :D
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Το γεγονος οτι σε ολοκληρη την ανθρωπινη ιστορια, απο αρχαιων χρονων μεχρι και σημερα,, ανεξαρτητως φυλης - κουλτουρας, εθνους κτλ,, ο ανθρωπος αναζητα καποια ανωτερη δυναμη, πως το εξηγειτε?
Μελετώντας αυτό το βιβλίο θα λάβετε τις εξηγήσεις που ζητάτε .Εάν δεν σας επαρκούν αναζητήστε συμπληρωματικές εξηγήσεις σε όλα τα βιβλία των: Sam Harris ,Richard Dawking ,κ.α.
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Πάντως εγώ θεωρώ πολύ σημαντικό να έχει ο καθένας αυτά τα ερωτήματα ακόμα και αν δεν έχει τις σωστές απαντήσεις.
Σε βάζουν στην διαδικασία να αναρωτηθείς, να σκεφτείς, να φιλοσοφήσεις.
Το να ζεις την καθημερινότητα σου χωρίς να ξέρεις και χωρίς να αναρωτιέσαι τι είναι αυτό που κοιτάς όταν στρέφεις το κεφάλι σου προς τα πάνω το βρίσκω εφιαλτικό.
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Ποιός έφτιαξε τον άνθρωπο ; Γιατί είσαι εδώ ?

Επιτρέπετε την σημερινή εποχή που η πρόσβαση στην επιστημονική γνώση είναι σχεδόν ελεύθερη , να γίνονται τέτοια ερωτήματα σε ένα φόρουμ τεχνολογίας ;;;

https://repository.kallipos.gr/pdfviewer/web/viewer.html?file=/bitstream/11419/1646/2/00_master_document .pdf
https://repository.kallipos.gr/pdfv...419/1909/1/15182_Kostopoulos_Koufos_FINAL.pdf
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top