Ποιος έφτιαξε τον άνθρωπο; Γιατί είσαι εδώ; Έχουμε μέλλον;

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.342
Reaction score
30.714
Πριν μερικα χρονια θα λεγαμε : Τι πρακτικη αξια εχει η αντιυλη που οταν ερθει σε επαφη με την υλη εξαυλωνεται ?
Τωρα κανουμε εξετασεις Pet Scan για να ανιχνευσουμε υποτροπη καρκινικων ογκων.
Το P απο το Pet ειναι το ποζιτρονιο που ειναι η αντιυλη του ηλεκτρονιου.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Το πώς δημιουργήθηκε ο άνθρωπος δεν έχει ίσως τόσο σημασία.
Στο γιατί είναι εδώ όμως και αν υπάρχει μελλον ο ιδιος οφείλει μία απάντηση.
Το τι κάνει επάνω στην γη σαν έλλογο ον με συνείδηση
και ..... προμετωπιαιο λοβό είναι μεγαλο θέμα.

Ζουμε υποχρεωτικά σε "ενδιαφέρουσα εποχή"
Τεχνοσφαιρα και πληροφορίες γιγαντώνονται δημιουργωντας νέες προκλήσεις.
Ή απληστία ασκείται με φοβερή επινοητικότητα και καταστροφικά αποτελέσματα.
Ενστικτωδεις, καταπιεσμενες δυναμεις απελευθερωνονται.
Ή σύγχυση και ο νεοσκοταδισμος αυξανονται γεωμετρικά.
Το ίδιο και ή κατάθλιψη και ή έλλειψη νοήματος εν μέσω αφθονίας.
Ή πολυτέλεια των μέσων συναγωνίζεται την ευτελεια των σκοπων.

Αναζητείται επειγόντως μία νέα ηθική - πως να είμαστε, τι να κάνουμε.
Αλλά μπορεί να αργήσει......
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Παράλληλα κάνουμε και λίγο χιούμορ το οποίο ίσως δεν γίνεται αντιληπτό πάντα.
Όντως. Και εγώ έχω εκτεθεί γιατί δεν το κατάλαβα κάνα δυο φορές. Και με σένα Μιχάλη ....παραλίγο να το πιστέψω αλλά το ξανασκέφτηκα και μπήκα στο νόημα. Θυμήθηκα τα προηγούμενα σου ποσταρίσματα και κατάλαβα το τεστάκι. Σιγά σιγά μαθαίνουμε ο ένας τον άλλο νομίζω....που θα πάει ....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Εγώ πάντως, μαύρη τρύπα δεν έχω δει.
Όπου κι αν πήγα.
Και μέχρι τη Χαλκιδική που πάω για μπάνιο, δε βλέπω καμιά μαυρη τρύπα στο δρόμο, παρά μόνο απλές τρύπες, με ένα suv δε μασάς.
Α, σα τη Χαλκιδική δεν έχει.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Όντως. Και εγώ έχω εκτεθεί γιατί δεν το κατάλαβα κάνα δυο φορές. Και με σένα Μιχάλη ....παραλίγο να το πιστέψω αλλά το ξανασκέφτηκα και μπήκα στο νόημα. Θυμήθηκα τα προηγούμενα σου ποσταρίσματα και κατάλαβα το τεστάκι. Σιγά σιγά μαθαίνουμε ο ένας τον άλλο νομίζω....που θα πάει ....
Σε όλα τα θέματα που συζητάμε, υπάρχει και η άλλη άποψη.
Μ΄αρέσει να ακούω και την άλλη άποψη και να την επεξεργάζομαι, να την αξιολογώ και να την κρίνω με τα δικά μου φίλτρα.
Αν σε κάτι ξέρω ότι έχω δίκιο επιμένω, αλλιώς θέλω να το συζητάω με όλη την κοινωνία.
Διότι εδώ μέσα είναι όλη η κοινωνία, έχουμε απ΄όλα τα είδη ανθρώπων, διάφορες ηλικίες, επαγγέλματα, ειδικότητες, χόμπυ, ενδιαφέροντα κ.λ.π.

Παράδειγμα από άλλη συζήτηση με κάτι φίλους:
Σχετικά με τους δύο στρατιωτικούς μας που είναι στις φυλακές της Ανδριανούπολης.
Η άλλη άποψη λέει ότι όταν απελευθερωθούν με το καλό, θα πρέπει να περάσουν από στρατοδικείο.
Διότι δεν είναι απλοί φαντάροι, είναι επαγγελματίες στρατιωτικοί, έχουν περάσει ειδική εκπαίδευση και έπρεπε να δράσουν αλλιώς και όχι να παραδώσουν τα όπλα τους μόλις είδαν ότι οι Τούρκοι υπερτερούσαν αριθμητικά και να κάτσουν να συλληφθούν έτσι απλά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Α, σα τη Χαλκιδική δεν έχει.
Η Χαλκιδική είναι χάλια, εκτός αν πας τέρμα κάτω, μακρυά από τους μάου μάου. Και η θάλασσα είναι χλιαρή, σαν να την έχουν κατουρήσει όλα τα Βαλκάνια.
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.051
Reaction score
4.340
Ενδιαφέρουσα συζητηση...
Χμμ...

Να μια αποψη...
Μέχρι να φτάσουμε να συζητάμε για ...thinking particles...;);)

A Universe from Nothing
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η Χαλκιδική είναι χάλια, εκτός αν πας τέρμα κάτω, μακρυά από τους μάου μάου. Και η θάλασσα είναι χλιαρή, σαν να την έχουν κατουρήσει όλα τα Βαλκάνια.
Άντε ν' αγιάσει το στόμα σου!
Μας τα' χουν κάνει τούμπανα με τη Χαλκιδική...
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Η Χαλκιδική είναι χάλια, εκτός αν πας τέρμα κάτω, μακρυά από τους μάου μάου. Και η θάλασσα είναι χλιαρή, σαν να την έχουν κατουρήσει όλα τα Βαλκάνια.
Μα την εχουν κατουρήσει όλα τα βαλκανια...
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
α ...... και μια «οικογενειακή» φωτογραφία με εκπροσώπους απο τις 2 οικογένειες (Hylobatidae και Hominidae) της υπεροικογένειας των ανθρωποειδών πιθήκων , της τάξης των πρωτεύοντων (primates)
upload_2018-7-21_0-12-7.png
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Παράδειγμα από άλλη συζήτηση με κάτι φίλους:
Σχετικά με τους δύο στρατιωτικούς μας που είναι στις φυλακές της Ανδριανούπολης.
Η άλλη άποψη λέει ότι όταν απελευθερωθούν με το καλό, θα πρέπει να περάσουν από στρατοδικείο.
Διότι δεν είναι απλοί φαντάροι, είναι επαγγελματίες στρατιωτικοί, έχουν περάσει ειδική εκπαίδευση και έπρεπε να δράσουν αλλιώς και όχι να παραδώσουν τα όπλα τους μόλις είδαν ότι οι Τούρκοι υπερτερούσαν αριθμητικά και να κάτσουν να συλληφθούν έτσι απλά.
Eπι του παραδείγματος απαντώντας κι εγώ αυτής της άποψης είμαι κι όχι αυτής που λέει ότι είναι ήρωες. Ποιός δηλαδή είναι ο ηρωισμός τους; Επειδή πιάστηκαν αιχμάλωτοι και χωρίς καμία αντίδραση παρέδωσαν τα όπλα τους; Τι είναι το όπλο για έναν επαγγελματία στρατιωτικό; Διακοσμητικό της εμφάνισής τους; Τι σημασία έχει αν υπερτερούσαν οι Τούρκοι; Αυτό μας δίδαξαν οι πρόγονοί μας; Δηλαδή αν ερχόταν σε αντιπαράθεση και σε αυτήν τραυματιζόταν ή σκοτωνόταν ή αν αυτοί αιχμαλώτιζαν τους Τούρκους, πως θα τους λέγαμε;
 

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
upload_2018-7-21_16-42-54.png


Γιατρέ έκανες λαικ σε αυτήν την φωτό ;; Μα το μήνυμα που απορρέει απο αυτήν δεν είναι πολίτικαλ κορέκτ . Υπονοεί , ότι ο άνθρωπος διαθέτει κοινούς προγόνους με τους πιθήκους και τις μαιμούδες (έλεος) .Το κάνει μάλιστα και με πολύ «άκομψο» τρόπο ,καθώς έχουν επιλεγεί , ως εκπρόσωποι , οι σημαντικότεροι του είδους μας . Ο πλανητάρχης και ο Υπέρπλανητάρχης( 600 δις ,Απολλώνια τεχνολογία ,διαστημόπλοια χωρίς καύσιμα...κάτσε καλά )
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
Ο @Emmanouil 1964 είναι μεγάλο troll.

Υ.Γ.: :D
-
O.K .
Ό Emmanouil είναι μεγάλο troll .
Γιά πεs μαs και την άποψη σου επί του θέματοs ?

- Διαθέτουμε κοινούς προγόνους με τους πιθήκους και τις μαιμούδες ?
- Μαs έφτιαξε ό Θεόs ?
Ωραία , ........μαs έφτιαξε ό Θεόs .
- Για ποιό λόγο επέλεξε ο Θεός να φτιάξει τον κόσμο ?
Φτιάχνειs εσύ κάτι χωρίs λόγο στην ζωή σου ?
- Γιατί να φτιάξει τόσα μοντελάκια ανθρώπων ό θεόs ?
Ένα μοντέλο ....δέν αρκούσε ?
Ξανθά , Μελαχρινά , Κοντά , ψηλά , Κίτρινα , Ασπρα , Μαύρα , κλπ. ......από την στιγμή που μαs έπλασε κατ' εικόνα αυτού και καθ' ομοίωσιν , του ?
Είναι " παιχνιδιάρηs " ό θεόs μαs ?
Τά κίτρινα ( μονδέλα ) ...στην άκρη ....στην Κίνα
Τά λευκά ......στην Ευρώπη
Τά μαύρα .....στην Αφρική
Τί είναι .....ρατσιστήs ό Δημιουργόs μαs ?
Άλλοs εδώ ..... άλλοs εκεί μέχρι να συναντηθούμε ?
Ή ......μήπωs , ή εξέλιξη κάποιουs τουs έκανε Μαύρουs καί κάποιουs Κίτρινουs ?

Γιά πεs και εσύ , ( Εσείs ) κάτι ?



-
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Ολα ξεκινησαν απο την ενσωματωση των κυανοβακτηριων σε ζωντανους οργανισμους σε υδροβια και χερσαια περιβαλλοντα.

Και ο Δαρβινος τα ιδια ελεγε...''όλα τα είδη μοιράζονται εξελικτικά έναν κοινό πρόγονο.''

Αυτα! Παμε για τσιπουρακι τωρα. :)


φοβερη επιστημονικη προσέγγιση εεε...
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top