Ποιότητα καλωδίου κεραίας

Μηνύματα
27
Reaction score
3
Καλησπέρα.
Παίζει ρόλο η ποιότητα του καλωδίου από την πρίζα κεραίας μέχρι την τηλεόραση; Μιλάμε για digea HD κυρίως.
Διαβάζω αλλού ότι αρκεί να είναι 75 Ohm και αλλού ότι πρέπει να έχει Α++ θωράκιση (τετραπλή) και να είναι κατηγορίας RG11 και αλλού RG6.
Ρωτάω διότι παρατηρώ ότι με το δικό μου παλιό 75 Ohm όταν πλησιάσω και το ακουμπήσω ή κουνήσω λίγο τα καλώδια του ενισχυτή που είναι δίπλα, χάνει την εικόνα και κάνει σπασίματα στην τηλεόραση.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.960
το δικό μου παλιό 75 Ohm όταν πλησιάσω και το ακουμπήσω ή κουνήσω λίγο τα καλώδια του ενισχυτή που είναι δίπλα, χάνει την εικόνα και κάνει σπασίματα στην τηλεόραση.
Μπορεί γι' αυτό να φταίνε οι ενώσεις του καλωδίου με τα βύσματα, τα βύσματα ή και η πρίζα.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
3
Μπορεί γι' αυτό να φταίνε οι ενώσεις του καλωδίου με τα βύσματα ή και τα βύσματα.
Ευχαριστώ!
Για 3 μέτρα που με ενδιαφέρει αξίζει τον κόπο να το αλλάξω (αφού θα το βγάλω να το διορθώσω έτσι κι αλλιώς) και αν ναι με τι;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.960
Εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο.

Να είναι ένα μέτριο καλώδιο και με καλές συνδέσεις στους ακροδέκτες.
 


Μηνύματα
27
Reaction score
3
Πήρα αυτό https://www.skroutz.gr/s/29730971/HAMA-Καλώδιο-Κεραίας-Coax-male-Coax-female-Λευκό-3m-205057.html χτες και τα σπασίματα στη λήψη έλαβαν τέλος.
Πήρα και ένα κομμάτι ομοαξονικό Α++ που χρησιμοποιείται κυρίως σε εξωτερικό χώρο, για καβάτζα, αλλά δεν χρειάστηκε. (Βαρέθηκα να φτιάχνω και τους ακροδέκτες... :) )
Ευχαριστώ όλους!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top