Ποιό λειτουργικό σύστημα για Raspberry Pi Music Streamer?

Μηνύματα
181
Reaction score
93
Θα χρειαστώ τη βοήθεια και την εμπειρία σας.

Θα έχω σύντομα στα χέρια μου ένα Raspberry pi4 8GB το οποίο σκοπεύω να χρησιμοποιήσω για music streamer. Το raspberry θα αντικαταστήσει ένα mac mini 2014 το οποίο εκτελεί σήμερα χρέη music server. Να αναφέρω ότι δεν έχω μουσική αποθηκευμένη σε σκληρούς, και το streemer θα χρησιμοποιηθεί για πρόσβαση και αναπαραγωγή υλικού από το Διαδίκτυο.

Οι πηγές που χρησιμοποιώ σήμερα είναι
  • ERT Webradio
  • BBC Sounds
  • Internet radio
  • Spotify
  • Qobuz (μελλοντικά)
Φυσικά όλη η διαχείριση θα γίνεται μέσω ipad ή iphone. Πιστεύω αντίστοιχα ισχύουν για τηλέφωνα με Android.

Οι επιλογές για λειτουργικό σύστημα που μπορώ να σκεφτώ είναι οι εξής
  • Raspberry Pi OS: πιθανών η πρώτη επιλογή καθώς παρέχει remote desktop services και web browser για πρόσβαση σε ERT Webradio και BBC Sounds. Για Spotify Connect υπάρχει το Raspotify. Για υποστήριξη Qobuz φοβάμαι πως δεν έχω τελειώσει ακόμη το διάβασμα, οπότε η εμπειρία σας δεκτή.
  • Volumio: εδώ μάλλον ξεκινάμε από μια έκδοση που δημιουργήθηκε για να υποστηρίξει υπάρχουσες ψηφιακές βιβλιοθήκες. Έχει πρόσφατα προσθέσει υποστήριξη για Spotify. Δεν είμαι σίγουρος αν έχει υποστήριξη για Spotify, web browser και remote desktop, πιθανών να προστεθούν στη συνέχεια αλλά δεν γνωρίζω αν θα υπάρχει υποστήριξη.
  • piCorePlayer: μάλλον η συμπάθεια μου αφου στο παρελθόν είχα ένα Logitech Sqeezebox Touch από το οποίο ήμουν πολύ ευχαριστημένος από τη λειτουργικότητά του. Στην ουσία είναι ένα εξαιρετικά μικρό linux kernel, μόλις 12 ΜΒ. Πιστεύω πως υποστηρίζει Spotify. Για τις υπόλοιπες ανάγκες θα πρέπει να το ψάξω περισσότερο.
  • RoPiee: σε περίπτωση που αποφασίσω για Roon
  • καμιά δεκαριά ακόμη λειτουργικά συστήματα

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δε νομίζω να βολεύει το Raspbian για χρήση χωρίς οθόνη. Θα πρέπει να δεις καλύτερα κάποιο από τα volumio, moode, picore κτλ που ουσιαστικά είναι ίδια. Spotify και internet radio υποστηρίζουν όλα για qobuz ξέρω σίγουρα μόνο για το volumio.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top