Ποιό sub από τα 3;

Μηνύματα
31
Reaction score
9
Καλησπέρα στο forum,
Είμαι σε αναζήτηση αγοράς sub και είμαι μεταξύ των παρακάτω :

1) Arendal 1723 Subwoofer 1S - το οποίο δεν είναι διαθέσιμο ακόμη καθώς καινούριο, αναμένεται τέλος Οκτώβρη.
2) SVS SB-2000 Pro και
3) Bowers & Wilkins ASW10CM S2 καθώς τα 2 μπροστινά ηχεία και το κεντρικό είναι της B&W CM10 S2.

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης 2ου sub στο χώρο οπότε θα πρέπει να ζήσουμε με 1.
Και τα 3 sub είναι πάνω-κάτω τις ίδιας κατηγορίας τιμής. Ποιό όμως προτείνετε ότι θα ταιριάξει καλύτερα; Θα χρησιμοποιείται περίπου για 70% μουσική 30% ταινείες.
Ο χώρος είναι περίπου στα 25 τ.μ.
Ενισχυτικά υπάρχει ο Yamaha Aventage rx-a 3080 και ένας τελικός της Nord Acoustics για τα CM10 S2.
 


Μηνύματα
31
Reaction score
9
θα ηταν ευκολο μια κατοψη του χωρου?
Ο χώρος είναι ορθογώνιος 4χ6. Τα ηχεία είναι στην πλευρά των 6μ, μεταξύ τους 2,5μ και η θέση ακρόασης απέναντι στα 3μ. Η θέση για το sub είναι αριστερά και λίγο πίσω από το αριστερό ηχείο. Ελπίζω να είναι κατανοητό.
 



Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα στη παρέα,
Το subwoofer δε χρειάζεται να είναι της ίδιας μάρκας με τα υπόλοιπα, έχει το δικό ήχο.
Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις ανάμεσα στο Arendal και SVS.
Το Arendal φοράει 13,5'' woofer από 18-200HZ στα 800RMS ενώ
το SVS φοράει 12'' woofer από 19-240HZ στα 550RMS είναι πιο μικρό σε διατάσεις και με βραβειο EISA φέτος.
Εσύ αποφασίζεις ........ και ποιο σου ταιριάζει στο χώρο σου.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
9
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, έχω την εντύπωση ότι παίρνεις περισσότερα από την Arendal με τα ίδια περίπου χρήματα και 10 χρόνια εγγύηση οπότε με βλέπω προς τα εκεί.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.686
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.512
Reaction score
5.692
Μην το κάνουμε ευαγγέλιο.
Ο χώρος παίζει τεράστιο ρόλο.

Αν θες να μετρήσεις σωστά διάφορα ηχεία ή sub θες anechoic chamber ή ο chamber του φτωχού, ήσυχη περιοχή, βράδυ, ανοιχτό πεδίο δίχως αντικείμενα πέραν του υπό δοκιμή subwoofer/ηχείου σε μια περίμετρο 4-5 μέτρων.
Ειδάλλως μετράς την συμπεριφορά του sub/ηχείου στον χώρο σου.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Προσεχε αυτό που σου λέει ο Αλέξανδρος το 2 ειναι άλλη κατηγορία, αν το σηκώνεις οικονομικά πηγαινε.

Σε διαφορετική περίπτωση, θα σου προτεινα να κοιτάξεις την προσφορά της ultimate audio για το svs sb2000 στα 700 ευρώ. Επίσης στα ίδια λεφτά παιζει και τo xtz 12.17 edge το οποίο αν και ported ειναι αξιολογο.

Απο τα 3 που λες πάντως εγώ θα αγόραζα με το 1 (χωρις το s) για 850 ευρώ!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.407
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top