Ποιό SUB για συντροφιά στα Q Akoustic 3020 ;

Μηνύματα
117
Reaction score
61
Ποιό SUB χαμηλής κατηγορίας τιμής θα προτείνατε για να βελτιώσει τα συμπαθητικά Q Akoustic 3020 ; Από μιά μικρή έρευνα αγοράς καταλήγω είτε στα Presonus Eris Sub8 8''50W στα 200 ευρώ είτε αν ανέβω λίγο στα 300 ευρώ στα KRKS8.4 8'' ή KRKS8G4 8''καθώς και στα Presonus Teblor T-8 8'', όλα στα 100W ; Θα το ''ακούσω'' το κατοστάρικο άραγε ;

Λάβετε υπόψιν

_Το δωμάτιο είναι 18τ.μ
_Επειδή θα τοποθετηθεί στο κάτω μέρος επίπλου με μία διάσταση -την πιό μικρή- στα 30 εκ. υποχρεωτικά το sub πρέπει να έχει μιά διάσταση έως 30 εκ. έστω και εαν μπεί πλάγια,πειράζει ;
_ Αν υποθέσουμε ότι θα πρέπει να πάω σε 10'' δεν βρήκα κάποιο κατάλληλο λόγω διαστάσεων όπως αναφέρω πιό πάνω.
_Το γούφερ των ηχείων είναι στις 4''
_ Δεν ακούω σε μεγάλες εντάσεις !
 

Attachments


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καταρχάς (αν και δεν κάνεις τέτοια ερώτηση), ναι, να βάλεις sub!
Έχω σχεδόν τα ιδια ηχεία σε δεύτερο σύστημα (Q-Acoustics 3020i) και η προσθήκη ενός sub (που ήδη υπήρχε) τα μεταμόρφωσε.
Το sub που έβαλα είναι το KRK 10s

1663743855935.png

Πριν αποφασίσεις ποιο sub θα πάρεις θα πρέπει να βεβαιωθείς πως θα το συνδέσεις...
Έχει έξοδο γισ sub ο ενισχυτής σου;
Έχει pre out / main in ;
Δεν έχει τίποτα από αυτά;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
_Επειδή θα τοποθετηθεί στο κάτω μέρος επίπλου με μία διάσταση -την πιό μικρή- στα 30 εκ. υποχρεωτικά το sub πρέπει να έχει μιά διάσταση έως 30 εκ. έστω και εαν μπεί πλάγια,πειράζει ;
Μην το χώσεις μέσα στο έπιπλο . Με την καμία.
Θα μπουμάρει , θα μπουμπουνάει , θα κάνει διάφορα που δεν θα σου αρέσουν , και θα είναι δύσκολο να ελεχθεί μετά.
Και ότι σου είπε ο αποπάνω βέβαια.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
61
Καταρχάς (αν και δεν κάνεις τέτοια ερώτηση), ναι, να βάλεις sub!
Έχω σχεδόν τα ιδια ηχεία σε δεύτερο σύστημα (Q-Acoustics 3020i) και η προσθήκη ενός sub (που ήδη υπήρχε) τα μεταμόρφωσε.
Το sub που έβαλα είναι το KRK 10s


Πριν αποφασίσεις ποιο sub θα πάρεις θα πρέπει να βεβαιωθείς πως θα το συνδέσεις...
Έχει έξοδο γισ sub ο ενισχυτής σου;
Έχει pre out / main in ;
Δεν έχει τίποτα από αυτά;
Εχει ένα μονό για sub , δίπλα ένα ζευγάρι με την ένδειξη (out) και από κάτω ζευγάρι με την ένδειξη (pre out) απ΄'όπου φεύγουν δύο καλώδια για το (in) του τελικου , (main in) δεν είδα !
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εχει ένα μονό για sub , δίπλα ένα ζευγάρι με την ένδειξη (out) και από κάτω ζευγάρι με την ένδειξη (pre out) απ΄'όπου φεύγουν δύο καλώδια για το (in) του τελικου , (main in) δεν είδα !
Εφόσον έχεις τελικό και οδηγείς αυτόν, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα σύνδεσης με οποιοδήποτε από τα sub που ανέφερες πάρεις.
Οπότε από εδώ είσαι οκ.
Αν το αντέχεις προτείνω ανεπιφύλακτα να το δώσεις το κατοστάρικο... η ισχύς στο sub δεν έβλαψε ποτέ... δεδομένου δε ότι έχεις τελικό, άρα το πιο πιθανό αρκετή ισχύ, ας συμβαδίσει και το sub...
Αν πάλι δεν το αντέχεις και θα πρέπει να το δώσεις "με αίμα".... δεν ξέρω.... πάλι θα κάνεις δουλίτσα με το μικρότερο αλλά σε πιο χαμηλές εντάσεις.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
61
Εφόσον έχεις τελικό και οδηγείς αυτόν, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα σύνδεσης με οποιοδήποτε από τα sub που ανέφερες πάρεις.
Οπότε από εδώ είσαι οκ.
Αν το αντέχεις προτείνω ανεπιφύλακτα να το δώσεις το κατοστάρικο... η ισχύς στο sub δεν έβλαψε ποτέ... δεδομένου δε ότι έχεις τελικό, άρα το πιο πιθανό αρκετή ισχύ, ας συμβαδίσει και το sub...
Αν πάλι δεν το αντέχεις και θα πρέπει να το δώσεις "με αίμα".... δεν ξέρω.... πάλι θα κάνεις δουλίτσα με το μικρότερο αλλά σε πιο χαμηλές εντάσεις.
Να δώσω από την έξοδο sub με καρφί ή να πάω απο pre out με δύο καλώδια στο in του sub και από κει μέσω του out που έχει, με άλλα δύο στον τελικό αφού θα έχει ''βαστήξει'' μέσω φίλτρων τις χαμηλές -δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται αυτό-
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
να πάω απο pre out με δύο καλώδια στο in του sub και από κει μέσω του out που έχει, με άλλα δύο στον τελικό αφού θα έχει ''βαστήξει'' μέσω φίλτρων τις χαμηλές
:thumbsup:
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
να πάω απο pre out με δύο καλώδια στο in του sub και από κει μέσω του out που έχει, με άλλα δύο στον τελικό αφού θα έχει ''βαστήξει'' μέσω φίλτρων τις χαμηλές -δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται αυτό-
Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης sub για την περίπτωσή σου.
Καλύτερος από αυτόν είναι αν είχες προενισχυτή με πλήρες bass management.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top