Πολυκάναλος με όριο τα 1300 ευρώ

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Αγαπητοί φίλοι,

Έβαλα στην άκρη το παραπάνω ποσό.

Μέχρι σήμερα οι επιλογές μου ήταν ως επί το πλείστον Yamaha: av rx v 1500, rx v 1600, rx v 767,
Ένας marantz sr 5400 αν θυμάμαι καλά και ένας Onkyo πολύ παλιός (μόνο prologic).

Γενικά από την Marantz δεν έμεινα ευχαριστημένος, ούτε από το ήχο της (αδύναμος), ούτε από τις δυνατότητες, σε αντίθεση με τους yamaha οι οποίοι ήταν όλοι παλικάρια! Ειδικά ο 1600, ο οποίος υπάρχει ακόμη στην αποθήκη σε αρίστη κατάσταση.
http://www.crutchfield.com/S-OTlBX5qRdIW/p_022RXV1600/Yamaha-RX-V1600.html
Όπως αρκετοί γνωρίζετε, το μηχάνημα θα χρησιμοποιηθεί σαν pro μόνο για τα 2 κύρια κανάλια, έτσι υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον σχετικά με την ισχύ (για τα υπόλοιπα).

Εκτός λοιπόν από την yamaha που είμαι θετικά προκατειλημμένος, από ότι έχω διαβάσει η pioneer διαθέτει πολύ αξιόλογες επιλογές σε κάθε κατηγορία και μάλιστα σε αρκετές από αυτές υπερκαλύπτει την yamaha.

Έρχομαι τώρα στις επιλογές, που ευρίσκονται στην κατηγορία τιμής που αναφέρω παραπάνω. (αν κάνω κάπου λάθος, παρακαλώ διορθώστε με - πχ νεότερα μοντέλα, προσφορές κλπ)

Έχομε λοιπόν:
Yamaha RX A 1050, Pioneer SCLX 58, Marantz SR 6010 & Denon AVR x 4200W.

Παρακαλώ τα φώτα σας!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Κανείς ???

Τουλάχιστον να εκφέρει γνώμη, κάποιος κάτοχος pioneer? Πχ διαθέτουν pure direct οι pioneer ή δεν είναι απαραίτητη αυτή η δυνατότητα. Με δεύτερο χώρο πως τα πάνε?

Πχ οι yamaha στη επιλογή party έχεις αυτήν την δυνατότητα πολύ εύκολα από οποιαδήποτε πηγή είναι συνδεδεμένη σε αυτόν. Και μάλιστα να ακούγεται μόνο ο δεύτερος χώρος!
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Denon 4200 ή marantz 6010 αλλα τεινουν να ειναι λιγο weak ενισχυτικα αν παιζουν 5 και καναλια. pioneer ειναι και αυτος δυνατος, yamaha οχι 1050...πιο πανω για να εχει και λιγο ισχυ ναι
Οι yamaha παλια πχ 1600 1700 ειχαν και καλη ισχυ (ΤΗΧ εδινε μια εγγυηση οτι δε θα ειναι weak..ουτε και τερας ισχυος)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Εντάξει η ισχύς παίζει τον ρόλο της βέβαια, αλλά λόγω του ότι στα βασικά ηχεία δεν με απασχολεί, μπορώ να την βάλω σε χαμηλότερη προτεραιότητα. Πχ με τον 767, (πιο αδύναμος φυσικά από τον παραπάνω), δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο θέμα.
Με ενδιαφέρει οπωσδήποτε η δυνατότητα μεταφοράς ήχου σε δεύτερο χώρο. Πχ ο 1600 είχε την δυνατότητα χρήσης και δεύτερου καναλιού ήχου, όπως ακριβώς οι δικάναλοι. Όμως πρώτον ζεσταίνεται πολύ και λόγω rack μεταδίδει θερμότητα και σε άλλα κομμάτια του συστήματος, και δεύτερον - βέβαια, είναι η απουσία χρήσης των νέων δυνατοτήτων.
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Και δευτερου καναλιου ηχου, εννοεις να παιζει ταυτοχρονα διαφορετικο input στο zone2?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Αυτό που οπωσδήποτε θέλω είναι να μεταφέρω ήχο (2 κανάλια) σε δεύτερο δωμάτιο (σαλόνι) , μία στο τόσο, όταν έχω επισκέψεις.
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Απλα να εχει zone 2 δηλαδη, να τραβηξεις δυο καλωδια ηχου σε ηχεια σε αλλο δωματιο πχ απο τα surroundback? Καποιοι ενισχυτες εχουν και επιπλεον bibding post ηχειων που ειναι για αυτη τη δουλεια και ετσι μπορεις να εχει και πχ surround back και αλλο zone
Denon δεν εχει ~1500? δε ξερω βεβαια με παζαρι ποσο μπορει να πεσει
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
O 7010 νομίζω είναι η καλύτερη περίπτωση από άποψη κόστους/χαρακτηριστικών
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Από ότι διαβάζω, όλοι οι παραπάνω διαθέτουν μάλλον την δυνατότητα για δεύτερη ζώνη. Απλώς δεν γνωρίζω αν είναι εύκολα διαχειρίσημη. Στον Yamaha πχ δεν βοηθά και πολύ το μάνουαλ. Όμως αφού εντόπισα τον τρόπο, πλέον έγινε παιχνιδάκι.



[DOUBLEPOST=1458669247][/DOUBLEPOST] Ο 7010 Μου αρέσει και εμφανισιακά! Είναι μέσα στις προτεραιότητες μου φυσικά και αυτός! Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
7010 αλλα παλι 1500?
Zone 2 και 3 εχουν πρακτικα ολοι..εχουν και wifiολοι οποτε με remote control app απο κινητο πια ειναι απλη υποθεση...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Το θέμα με τους av είναι ότι είναι αρκετά πολύπλοκα μηχανήματα και για κάποιον που δεν γνωρίζει καλά την αγγλική υπάρχει πρόβλημα μέχρι να μπει στο νόημα των μενού τους. Ένας από τους λόγους που βλέπω με καλύτερο μάτι τους yamaha - έχω μεγάλη εμπειρία πλέον στην διαχείρισή τους.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Αν ήσουν ευχαριστημένος με Υamaha μην αλλάζεις. Καλοί οι Pioneer και ισάξιοι με τους Yamaha αλλά έχουν κάποια θεματάκια αξιοπιστίας. Σε δικάναλο πάντως είναι ελαφρώς καλύτεροι οι Yamaha.
Οι Denon πιστεύω δεν είναι πλέον κορυφή όπως παλιά.
Δεν νομίζω να υπάρχει σύγχρονος ενισχυτής στα 1000€ που να μην έχει zone 2 έξοδο και να παίζει διαφορετική πηγή από την main zone.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
7010 αλλα παλι 1500?
Zone 2 και 3 εχουν πρακτικα ολοι..εχουν και wifiολοι οποτε με remote control app απο κινητο πια ειναι απλη υποθεση...
'Όντως αρχίζουμε να ξεφεύγουμε κάπως! Και μάλιστα τέτοιες εποχές!

Η marantz έχει βελτιωθεί σε ήχο (εννοώ φυσικά σε πολυκαναλο επίπεδο), διότι με τον παραπάνω είχα ήχο άστα να πάνε! Ψόφιος σε ενισχυτικό στάδιο με λίγα λόγια.
Να σκεφτείτε ότι τον δώρισα σε φίλο και έπαιζε χειρότερα από έναν philips αρχαίο δικάναλο, έτσι τον δώρισε και αυτός... και μάλλον ταξιδεύει ακόμη!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Αν ήσουν ευχαριστημένος με Υamaha μην αλλάζεις. Καλοί οι Pioneer και ισάξιοι με τους Yamaha αλλά έχουν κάποια θεματάκια αξιοπιστίας. Σε δικάναλο πάντως είναι ελαφρώς καλύτεροι οι Yamaha.
Οι Denon πιστεύω δεν είναι πλέον κορυφή όπως παλιά.
Δεν νομίζω να υπάρχει σύγχρονος ενισχυτής στα 1000€ που να μην έχει zone 2 έξοδο και να παίζει διαφορετική πηγή από την main zone.
Ευχαριστώ, μόλις διάβασα και ένα τεύχος του ήχου για τον 1040 (προηγούμενο μοντέλο) τον οποίο τον βγάζει άριστο για το κόστος του! Βαθμολογία 4 σχετικά πολύ καλή για τα 1000 και κάτι ψιλά!
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Θα συμφωνήσω πως ο 7010 μάλλον φαντάζει η καλύτερη επιλογή με μικρή υπέρβαση στο μπάτζετ σου,αλλά αν την κάνεις κοιτάς και τον yamaha 2050 http://www.audioholics.com/av-receiver-reviews/rx-a1050-rx-a2050-and-rx-a3050
Βέβαια που θα τους βρεις; Ο 2050 θα έρθει κάπου μέσα στον Μάιο και ο 7010 ίσως νωρίτερα.
Είμαι σε παρόμοια φάση αφού έδωσα τον καινούργιο denon x2200 για να πάω στον γιαμι 2050 αλλά.......θα περιμένω :(
 


Μηνύματα
487
Reaction score
207
Για 100-150€ κέρδος σε αυτά τα ποσά δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να πάρω από έξω.
Επίσης αν και πρώην ευχαριστημένος κάτοχος του pioneer lx-53 θα απέφευγα να πάω πάλι σε pioneer λόγω σύμπραξης με onkyo.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
150
Reaction score
66
Προσωπικα μετα απο διαφορους yamaha (rxv1500 ,1700 κ 3900) απολυτα ευχαριστημενος κ εγω ειπα να κανω μια αλλαγη αγοραζοντας τον denon avrx4000 παρεα με το 3313player κ μπορω να πω οτι ειδα μεγαλη διαφορα τοσο στις ταινιες οσο κ στην μουσικη παρολο που ο rxv3900 ηταν ενισχυτης των 2000Ε κ πανω!
Ο denon ειναι πιο καθαρος χωρις να γινεται κουραστικος κ σε χειρισμο μενου, netradio κ ισοσταθμιση εντελως αλλου, ποιο καλα κουρδισμενος σε ολα του κ πανευκολος στην χρηση του με ξεκουραστο ηχο κ πολυ καλη το ξαναλεω ισοσταθμιση !
Τωρα για τα νεα μοντελα denon δεν εχω αποψη δεν τα εχω ακουσει αλλα ποσο να εχουν αλλαξει ...
Παντως εκτιμω κ σεβομαι απολυτα την yamaha κ εννοειται οτι τα μηχανακια της ειναι τερατα αξιοπιστιας αν κ με τον denon δεν εχω αντιπετωπισει κανενα προβλημα .
Kαλη συνεχεια...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Όλες οι γνώμες μας περί αξιοπιστίας έχουν μικρή σημασία πάντως.
Έχω αλλάξει άφθονους Pioneer χωρίς κανένα πρόβλημα, και στην υπόγα έχω ακόμα έναν SC-LX81 απο το μακρινό 2008. Είχα πριν είκοσι χρόνια έναν Denon που χάλασε και Yamaha που δεν έπαθαν τίποτα. Και; Δε σημαίνει τίποτα μέχρι να δούμε στατιστικά.


Κατά τη γνώμη μου οι Marantz-Denon είναι δύσχρηστοι και έχουν χειρότερο ήχο απο τους Yamaha-Pioneer. Έχουν και αντιπαθητικά remotes.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Θα συμφωνήσω πως ο 7010 μάλλον φαντάζει η καλύτερη επιλογή με μικρή υπέρβαση στο μπάτζετ σου,αλλά αν την κάνεις κοιτάς και τον yamaha 2050 http://www.audioholics.com/av-receiver-reviews/rx-a1050-rx-a2050-and-rx-a3050
Βέβαια που θα τους βρεις; Ο 2050 θα έρθει κάπου μέσα στον Μάιο και ο 7010 ίσως νωρίτερα.
Είμαι σε παρόμοια φάση αφού έδωσα τον καινούργιο denon x2200 για να πάω στον γιαμι 2050 αλλά.......θα περιμένω :(
Δεν έχουν έρθει ακόμα τα μοντέλα του 2015 Ελλάδα? Απίστευτο!

Ιάκωβε και εγώ Yamaha έχω, τον 3030, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ομολογω όμως οτι και οι pioneer των τελευταίων χρόνων είναι καλά μηχανήματα και από φίλο που έχω ακούσει τον lx 57 μου είχε κάνει καλή εντύπωση. Το λέω γιατί μπορείς να βρεις τον lx 58 ( μοντέλο περιόδου 2014-2015) στα 1000 ευρώ στο idealo. Όποτε αν δε θες να υπερβείς το budget σου θα σου έλεγα να τον προτιμήσεις από τον 1050 ή άλλο φετινό μοντέλο των 1000 ευρώ.
Αν μπορείς να πας στα 1500 ευρώ τότε και οι 3 ενισχυτές που σου έχουν προταθεί (2050, 7010, lx59) ειναι αξιόλογοι και ισοδύναμοι. Είναι περισσότερο θέμα γούστου και προτίμησης εταιρίας.
Και μην ξεχνάς: κάνε και παζάρια, (οι εποχές είναι δύσκολες δεν υπάρχουν πολλοί εκεί έξω με 1300 ευρώ για AV) όποτε μπορεί τα 1500 να έρθουν πιο κοντά στο budget σου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.488
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top