"Πολυκάναλο" στήσιμο PA σε μαγαζί

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Αφού έχω (εν μέρει) κατανοήσει τη λειτουργία και τα πλεονεκτήματα του πολυκάναλου ηχου στο σπιτι (εστω και αν εχω ακουσει μονο upmix se 7.2) αναρωτιόμουν αν σε μαγαζί που παίζει live, θα είχε θετικό αποτέλεσμα, εκτός των δύο main ηχειων, δεξια και αριστερά της ορχήστρας, να έπαιζαν και τα υπόλοιπα του μαγαζιού τα οποία ειναι τοποθετημένα επιτοίχια σε χαμηλότερες στάθμες όμως...

Όπου έχω ακούσει κάτι τέτοιο, τα περιμετρικά ήταν στην ιδια στάθμη μετα κεντρικά με αποτέλεσμα, αφενός να ζορίζονται καθότι μικρά, αφετέρου να δίνουν περίεργη αίσθηση δεδομένου ότι σε live ο ηχος πρέπει να ερχεται απο κει που παίζει η ορχήστρα κι όχι απο πίσω σου.

Υπάρχει αυτή η λογική που περιγράφω στον ΡΑ χωρο (σε κλειστούς χώρους εννοείται);

Αν βάλουμε στην εξίσωση το γεγονός ότι τα περισσότερα μαγαζιά δεν έχουν κανενός είδους treatment, έχουν τζαμαριες, παραλληλες επιφανειες, ο ήχος στα αυτια των πελατών είναι αντανακλάσεις τελικά... Οπότε με περιφερειακά δεν άκουγαν πιο καθαρά;

ΥΓ το πολυκάναλο που λέει ο τίτλος είναι λίγο αδόκιμο καθότι μονοφονικά παίζουμε συνήθως, το χρησιμοποιώ καταχρηστικά για να δηλώσω πολλά ηχεία.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Ta μαγαζιά , δεν μπορούν να έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις για live και για djiing.
Δεν είναι σωστό.
Αν τα περιφερειακά ηχεία ζορίζονται , ας χαμηλώσουν τους ενισχυτές.
Τα λοιπά προβλήματα ήχου, λύνονται απλά, εύκολα και φτηνά μ έναν controller τύπου DBX Drive Rack pa2.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Αρα το να χρησιμοποιηθούν τα επιτοιχια ηχεια είναι μια λυση οπως οπως υποθετω, σωστα;

Απλα σαφώς κι απαιτει περαιτερω φροντιδα...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.847
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top